Nokia N-Gage poprvé – finský elegán v akci

7. října nastane revoluce - na pultech obchodů se objeví multifunkční zařízení Nokia N-Gage, spojení mobilního telefonu a herní konzole. Po boku revoluční Nokie jsme strávili několik dnů i nocí, které nám připravily světlé chvilky i nepříjemná překvapení. Dokáže finský konkurent potrápit současného krále, handheld GBA SP? Odpověď hledejte v první části naší rozsáhlé recenze, ve které jsme se na N-Gage podívali (nejen) očima hráče.
Nokia N-Gage poprvé – finský elegán v akci

Nokia N-Gage je prvním živoucím spojením herní konzole a mobilního telefonu - pro finskou Nokii znamená velkolepou premiéru, vstup na nedobytý a neprobádaný trh herní zábavy. Již od prvopočátku byl koncept zařízení Nokia N-Gage považován za odvážný a netradiční krok, jehož reálné zpracování mělo (podle přání tvůrců) vyústit v malou revoluci moderní techniky. Jaká je však skutečná realita? Nejnovější Nokia N-Gage se stala mým společníkem v průběhu několika dnů, během nichž dostatečně prezentovala své kladné i záporné stránky. Dnes vám přinášíme první část recenze, která vám nový produkt představí po stránce vzhledu, funkcí či výdrže a především – z pohledu hráče.

První setkání s mužem ze severu

Jméno a vzhled – dva základní atributy, které rozhodují o úspěchu každého produktu. N-Gage v obou ohledech exceluje – sílu značky Nokia nelze v žádném ohledu podcenit, krom toho se však drobeček severského výrobce pyšní propracovaným a povedeným designem. Jak jste se mohli sami přesvědčit, N-Gage vypadá skvěle na obrázcích a nejinak je tomu také ve skutečnosti. Finský výrobce vsadil na elegantní kombinaci tří barev (stříbrné, bílé a šedé), N-Gage navíc působí dojmem telefonu nejvyšších cenových tříd - již při prvním setkání sálal z přístroje povedený kus designérské práce, jehož rozměry i váha (134x68x20 a 137 gramů) jej však neřadí mezi mobilní smetánku. Jak je však patrné již na první pohled, koncept zařízení je v mnoha ohledech netradiční (jak z pohledu mobilního, tak i herního světa), jeho výhody i nevýhody jsou však zřejmé. Osobně nepochybuji, že právě ladné křivky sehrají při rozhodování o koupi důležitou roli. A právě v tomto ohledu hraje N-Gage při porovnání s herní konkurencí (především GBA SP) prim.

   
Nokia N-Gage v plné kráse - na posledním obrázku si můžete udělat obrázek o velikosti zařízení díky srovnání s kreditní kartou

Uprostřed přístroje vyniká displej, na pravé straně najdete klasickou klávesnici (samozřejmě určenou k psaní telefonních čísel, textu a SMS), na levé pak především osmisměrné tlačítko pro pohyb v menu i ovládání herních postaviček. Krom něj nechybí ani samostatná klávesa pro aktivaci menu, spuštění rádia či přehrávače MP3, nahoře po stranách displeje najdete tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru. Na pravé horní hraně je umístěno tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu (eventuelně aktivaci některého z profilů), nechybí hned několik konektorů pro připojení sluchátek a handsfree v jednom, propojení N-Gage s počítačem a samozřejmě konektor pro nabíjení baterie. Spolu se samotným zařízením a sbírkou kabelů lze ve standardním příslušenství najít také CD s příslušným software a programy, efektní je malá „taštička“ pro uschování paměťových karet typu MMC.

Dopřejte si hudbu při hraní!

Schopnosti a funkce Nokie N-Gage slibují pro hráče nevídaný zážitek - zařízení je postaveno na prověřeném systému Symbian, pro něhož (stejně jako samotnou Nokii) je útok na herní scénu premiérou. Přednosti systému jsou zřejmé - díky dostatečné podpoře lze již nyní najít dostatek funkčních a osvědčených programů, které při své práci ocení každý z řad uživatelů. Příslibem je podpora množství protokolů (IMAP4, POP3, SMTP, MIME2, XHTML), umělecky nadaní jedinci si jistě pohrají se skladatelem. Jak jistě díky našim článkům víte či tušíte, průměrný věk hráče rapidně a překvapivě rychle roste a tak mnozí z nás nepohrdnou ani klasickým kalendářem pro organizaci svého času. Své příznivce v řadách mladších hráčů si najde klasická kalkulačka (při hodinách matematiky je nezbytným pomocníkem), samozřejmostí je budík. N-Gage podporuje také rozvíjející se technologii MMS (tedy multimediální zprávy). Chybět nemůže Java, díky níž je zaručen stálý přísun nových programů a také her, které lze na internetu a wapových stránkách najít zcela zdarma.

   
Vnitřnosti N-Gage - baterie, paměťová karta se hrou Super Monkey Ball * Příklad zasunutí MMC karty * Paměťové karty jsou ve skutečnosti ještě menší, než jak vypadají na obrázku

Finský výrobce vsadil vše na jednu kartu - prodej herních titulů mu má zaručit finanční příjem i úspěch na poli herní zábavy. V řadách hráčů se mimo podpory herních výtvorů setká s úspěchem také integrovaný MP3 přehrávač. Díky nedostačující paměťové kapacitě zapůjčené karty jsem jej neměl možnost osobně otestovat, jak však hovoří zkušenosti kolegů ze známého serveru Mobilmania, funguje dobře a spolehlivě. Chvilky strávené hraním vybrané hry si můžete zpestřit také posloucháním rádia, ani na něj Nokia nezapomněla. Mimo to jistě potěší funkce típání obrázků, která však naráží na nedostatek zadaných klávesových kombinací - u některých mnou testovaných her bylo získávání screenshotů problematické (eventuelně nemožné), v některých případech byly obrázky znehodnoceny přidáním indikátorů stavu baterie a kvality signálu. Přesto se můžete v případě mini-recenze hry Sonic N (tu přineseme příště, stejně jako popis dalších her) těšit na několik obrázků, které jsem při jejím testování vlastnoručně pořídil.

Telefonujeme s Nokií N-Gage

Jaká je Nokia N-Gage z pohledu své hlavní, mobilní stránky? Telefon se pyšní většinou dnes dostupných funkcí, o nichž jsem se již výše zmiňoval. Pro mnohé může být nepřekonatelným problémem nepřehledné menu, cenným kamarádem se tak minimálně po dobu prvních dnů stane přiložený manuál. Telefonování s Nokií N-Gage je netradiční – zařízení tak stačí jednoduše přiložit hranou k uchu a bez problémů rozmlouvat s vybranou osobou. Musím se však přiznat, že tento způsob jsem jen nerad používal a bude trvat, než si na něj konzervativní jedinci z řad uživatelů zvyknou. Malou záchranou může být hlasité hands-free, na spodní hraně umístěný reproduktor lze také využít pro poslouchání rádia či vybraných MP3 souborů (vždy však musí být k Nokii nelogicky připojena sluchátka, v opačném případě hlasité hands-free není funkční). A abych nezapomněl – N-Gage můžete samozřejmě využít k posílání SMS zpráv, jejich psaní vám však bude pravděpodobně (alespoň z počátku) činit mírné potíže.

   
Paměťové karty ještě jednou * "Taštička" pro přenos MMC karet s hrami či daty * N-Gage a sbírka manuálů + CD se software

Zřejmou předností Nokie N-Gage zůstává podpora sítí 900/1800/1900, zavoláte si tak nejen u nás a v ostatních evropských státech, ale také v Americe a dalších odlehlejších zemích světa. Pro přenos dat byla N-Gage vybavena podporou GPRS (3+1, 2+2) a HSCSD, pochvalu si finský výrobce zaslouží za implementaci jím nepříliš oblíbené technologie Bluetooth – právě ta se má stát základem multiplayerových her. Telefon si lze díky Bluetooth i klasickému USB kabelu připojit k počítači a za pomoci několika přiložených aplikací (naleznete je na CD) rozšířit o nové programy - pracovat můžete samozřejmě také s paměťovou kartou (kterou lze využít pro uložení MP3 souborů, pro jejich kompresi i správu je určena utilita Nokia Audio Manager).

Co vše umí herní mašinka v podání Nokie?

Přestože je Nokia N-Gage stále řazena do škatulky mobilních telefonů, její schopnosti jí předurčují k přímému porovnání se silnou herní konkurencí, zejména v podání konzole Game Boy Advance. Nokia vsadila v případě N-Gage na paměťové karty MMC, které slouží k šíření her i dalších programů, eventuelně pro komfortní a elegantní přenos důležitých dat. Karty se umisťují do těla přístroje, pro jejich výměnu je tak nutné vyjmout baterii. Při časté výměně her je vyjímání baterie nepraktické hned z několika důvodů (vypnutí telefonu atd.), přináší s sebou také logické nebezpečí vrzajícího a nedoléhajícího krytu.

   
Ježek Sonic hned třikrát - hra Sonic N nabízí nespočet rozmanitých prostředí i situací, v nichž se hlavní hrdina ocitne

Karta je vložena, telefon spuštěn. Co nyní? Pro jakýkoliv herní výtvor je určena poslední pozice hlavního menu, odkud lze vybraný titul bez problému spustit. Nahrávání většiny aplikací bylo svižné, telefon se při hraní choval bez problému - mnohdy nezáživnou hudbu hry lze zaměnit za rádio. K dobru musíme přičíst také stabilitu systému, za dobu používání jsem nebyl byť jen jednou nucen sáhnout po tolik neoblíbené formě vypnutí "zaseknutého" telefonu - vyjmutí jeho baterie. Herní výtvory lze samozřejmě v průběhu hry ukládat (či jsou eventuelně obdařeny funkcí auto-save), jejich paměťové karty jsou však chráněné proti přepisu i úpravě - nelze je tak snadno vymazat a použít k dalším aktivitám.

Rozporuplný displej a ovládání

Jak jsem již výše zmínil, k ovládání her je kromě osmisměrného kurzorového tlačítka určena také dvojice "action buttonů," konkrétně tedy klávesy číslo 5 a 7. Od ostatních je lze letmým ohmatáním rozeznat díky zakulacenému a nad ostatní tlačítka vystupujícímu profilu. Ovládání přístroje je v případě her praktické a intuitivní - mnohým z vás však nemusí vyhovovat zapojení levé ruky coby prostředníka pro kontrolu osmisměrného kurzoru (ten je samozřejmě primárně určen pro pohyb s postavičkami). Action buttony lze logicky využít pro střelbu, odpalování míčku, skákání a další z pestré škály možných i nemožných pohybů a akcí. Jejich častější používání na úkor ostatních kláves (a především pak nešetrné zacházení v rukou náruživého pařana) si však může po několika měsících vybrat svou daň.

     
Je libo závody v podání titulu Moto GP? * Nebo dáte přednost hopsajícímu Raymanovi? * Znalci bezpochyby nepohrdnou konverzí špionážní akce Splinter Cell

Nokia N-Gage se pyšní displejem "na výšku", což je pro svět herních konzolí netradiční koncept. Jeho výhody jsou dobře patrné u některých typů her (např. testované tenisové simulace Virtua Tennis), rozměry displeje jsou však v porovnání s konkurenční GBA nedostačující, naopak potěší poměrně vysoké rozlišení. Narozdíl od konzole japonského Nintenda zvládne N-Gage zobrazit pouze 4096 barev, což je pro výrobce herních titulů jistě nepříjemný limit. Podsvícení displeje je velmi kvalitní, podepsalo se však na neuspokojivé výdrži - podle údajů výrobce lze N-Gage využít pro 3 - 6 hodin hraní, mé zkušenosti toto rozmezí potvrzují. Při přímém porovnání s Game Boy Advance (10 hodin při zapnutém podsvícení, 15-18 hodin bez něj) se tak jasným vítězem stává japonský kolega i protivník v jedné osobě. 

A to je konec přátelé. Právě v nejlepším končí první část naší recenze, která vám představila všechny hlavní funkce zařízení Nokia N-Gage, jeho vzhled, výdrž a mnohé další atributy. V připravované druhé části tohoto článku se můžete těšit na minirecenze testovaných her, porovnání Nokie s hlavním japonským konkurentem GBA SP a zároveň vyřknutí finálního verdiktu.
 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Startovní trailer na Strážce Galaxie je plný výbušné akce a nostalgické hudby

Startovní trailer na Strážce Galaxie je plný výbuš…

Eidos a Square Enix vypouští startovní trailer k brzkému vydání herní adaptace komiksových Strážců Galaxie.

13.  10.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyVideo