N.O.V.A. 2 – Halo do kapsy (recenze)

Plnohodnotná akční hra na iPhone? Ano, a dokonce už její druhý díl. Pojďte se podívat, o co jste možná přišli.

Futuristická střílečka jménem N.O.V.A. vtrhla na App Store s razancí uragánu. Tvůrci ze studia Gameloft tehdy na iPhone přinesli nádhernou grafiku, multiplayer a skvělou hratelnost, za což se jí hráči poprávu odměnili – N.O.V.A tak dosáhla na srovnání se svým vzorem, konzolovou legendou Halo. A co se dělá s úspěšnou hrou? Využije se jako odrazový můstek k ještě lepšímu pokračování.

nova2_01.jpg nova2_02.jpg

Kampaň pro jednoho hráče se skládá z dvanácti kapitol plných nekonečné akce. Čeká vás nejen probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli, ale okusíte také palebnou sílu obrovitého mecha, nepustíte prst ze spouště rotačního kulometu a budete budovat obranu před houfem útočících nepřátel. A když si začnete myslet, že už nemůže přijít nic nového, přijdou hlavolamy u hackování počítačů a otevírání dveří. Jediné, co zamrzí, je lineární a nezajímavý příběh, který byl zřejmě postaven na vedlejší kolej a opravdu slouží jen k tomu, aby na sebe mise v určité logice navazovaly.

Čeká vás probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli


Příběhová linie je však do pozadí akcí, od níž si neoddechnete ani na okamžik. Hodně za to můžou inteligentní nepřátelé, kteří jsou vždy v přesile, umí se krýt, ostřelovat vás z dálky, ale i přiběhnout až k vám a přetáhnout vás pažbou. Od minula potěší i menší obměna protivníků v čele s novou příšerou, která se maskuje podobně jako Predátor a ovládá telekinetické síly. K likvidaci nepřátel slouží obsáhlý zbraňový arzenál od útočných pušek až po raketomety a různé paprskomety.

Vylepšete si zabijácké hračky

Tentokrát do hry autoři nezapomněli přidat ani oblíbený systém upgradů všeho možného od zdraví, přes kapacitu zbraní, až po zvýšení přesnosti střelby. K vylepšení ovšem potřebujete speciální body, jež jsou různě poschovávány po všech úrovních. Bohužel jich je zatraceně málo, a tak z dostupných deseti upgradů stihnete do konce hry pořídit tři až čtyři, a to se ještě musíte snažit. Nápad je to tedy velice příjemný, ale pro příště by to ale chtělo mnohem více kreditů.

nova2_03.jpg

K singleplayeru je však k dispozici i propracovaný multiplayer, který nabízí deset map, pět hracích módů a hru v deseti hráčích. Jednotlivé mapy se od sebe liší, a tak si každý lehce najde tu oblíbenou. Zatímco na mapách s otevřeným prostranstvím si zahrají spíše ostřelovači, vertikálně vytvořené mapy jsou vhodnější pro boj zblízka. Pochopitelně nechybí systém získávání nových zkušeností za každé zabití a následné odemykání nových zbraní. A pokud jste si multiplayer oblíbili už v prvním díle, dostanete už od začátku 400 zkušenostních bodů.

Potěcha oka

N.O.V.A. 2 je momentálně nejlépe vypadající hrou, jakou v nabídce francouzského giganta Gameloft najdete. Nemusím snad dodávat, že o největší grafický zážitek se postará displej Retina na iPhone 4. Mimo to přináší každá úroveň něco nového – chvíli se brodíte řekou v džungli, abyste se v druhé plížili skrze nepřátelskou základnu.

nova2_04.jpg nova2_05.jpg

N.O.V.A. 2 je nepochybně skvělou hrou, ale nelze jí upřít ani určitá podobnost s Modern Combat 2. Jistě, hry se sice liší v nastavení a detailech, ale herní prvky jsou do značné míry podobné. Proto by bylo hezké, kdyby Gameloft opět začal vymýšlet nové mechanismy a nejen převáděl stejnou hru do jiného prostředí. Pokud ale upřednostňujete krásně barevný sci-fi svět před moderním konfliktem, nelze dát této hře jinou nálepku než „must-buy.“

 

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q1 2011
 • Skvělá grafika
 • Perfektní multiplayer
 • Upgrady zbraní
 • Přílišná podobnost s Modern Combat
 • Slabý příběh
Související články
 1. Dead Space - strach v kapesní verzi (recenze)
 2. Eternal Legacy - japonská inspirace (recenze)
 3. Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)
 4. Shadow Guardian – ve stopách Uncharted a Lary Croft (recenze)
 5. Real Racing 2 – dokonalé závody (recenze)
 6. Nejlepší iPhone hry roku 2010

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 19 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A