N.O.V.A. 2 – Halo do kapsy (recenze)

Plnohodnotná akční hra na iPhone? Ano, a dokonce už její druhý díl. Pojďte se podívat, o co jste možná přišli.

Futuristická střílečka jménem N.O.V.A. vtrhla na App Store s razancí uragánu. Tvůrci ze studia Gameloft tehdy na iPhone přinesli nádhernou grafiku, multiplayer a skvělou hratelnost, za což se jí hráči poprávu odměnili – N.O.V.A tak dosáhla na srovnání se svým vzorem, konzolovou legendou Halo. A co se dělá s úspěšnou hrou? Využije se jako odrazový můstek k ještě lepšímu pokračování.

nova2_01.jpg nova2_02.jpg

Kampaň pro jednoho hráče se skládá z dvanácti kapitol plných nekonečné akce. Čeká vás nejen probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli, ale okusíte také palebnou sílu obrovitého mecha, nepustíte prst ze spouště rotačního kulometu a budete budovat obranu před houfem útočících nepřátel. A když si začnete myslet, že už nemůže přijít nic nového, přijdou hlavolamy u hackování počítačů a otevírání dveří. Jediné, co zamrzí, je lineární a nezajímavý příběh, který byl zřejmě postaven na vedlejší kolej a opravdu slouží jen k tomu, aby na sebe mise v určité logice navazovaly.

Čeká vás probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli


Příběhová linie je však do pozadí akcí, od níž si neoddechnete ani na okamžik. Hodně za to můžou inteligentní nepřátelé, kteří jsou vždy v přesile, umí se krýt, ostřelovat vás z dálky, ale i přiběhnout až k vám a přetáhnout vás pažbou. Od minula potěší i menší obměna protivníků v čele s novou příšerou, která se maskuje podobně jako Predátor a ovládá telekinetické síly. K likvidaci nepřátel slouží obsáhlý zbraňový arzenál od útočných pušek až po raketomety a různé paprskomety.

Vylepšete si zabijácké hračky

Tentokrát do hry autoři nezapomněli přidat ani oblíbený systém upgradů všeho možného od zdraví, přes kapacitu zbraní, až po zvýšení přesnosti střelby. K vylepšení ovšem potřebujete speciální body, jež jsou různě poschovávány po všech úrovních. Bohužel jich je zatraceně málo, a tak z dostupných deseti upgradů stihnete do konce hry pořídit tři až čtyři, a to se ještě musíte snažit. Nápad je to tedy velice příjemný, ale pro příště by to ale chtělo mnohem více kreditů.

nova2_03.jpg

K singleplayeru je však k dispozici i propracovaný multiplayer, který nabízí deset map, pět hracích módů a hru v deseti hráčích. Jednotlivé mapy se od sebe liší, a tak si každý lehce najde tu oblíbenou. Zatímco na mapách s otevřeným prostranstvím si zahrají spíše ostřelovači, vertikálně vytvořené mapy jsou vhodnější pro boj zblízka. Pochopitelně nechybí systém získávání nových zkušeností za každé zabití a následné odemykání nových zbraní. A pokud jste si multiplayer oblíbili už v prvním díle, dostanete už od začátku 400 zkušenostních bodů.

Potěcha oka

N.O.V.A. 2 je momentálně nejlépe vypadající hrou, jakou v nabídce francouzského giganta Gameloft najdete. Nemusím snad dodávat, že o největší grafický zážitek se postará displej Retina na iPhone 4. Mimo to přináší každá úroveň něco nového – chvíli se brodíte řekou v džungli, abyste se v druhé plížili skrze nepřátelskou základnu.

nova2_04.jpg nova2_05.jpg

N.O.V.A. 2 je nepochybně skvělou hrou, ale nelze jí upřít ani určitá podobnost s Modern Combat 2. Jistě, hry se sice liší v nastavení a detailech, ale herní prvky jsou do značné míry podobné. Proto by bylo hezké, kdyby Gameloft opět začal vymýšlet nové mechanismy a nejen převáděl stejnou hru do jiného prostředí. Pokud ale upřednostňujete krásně barevný sci-fi svět před moderním konfliktem, nelze dát této hře jinou nálepku než „must-buy.“

 

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q1 2011
 • Skvělá grafika
 • Perfektní multiplayer
 • Upgrady zbraní
 • Přílišná podobnost s Modern Combat
 • Slabý příběh
Související články
 1. Dead Space - strach v kapesní verzi (recenze)
 2. Eternal Legacy - japonská inspirace (recenze)
 3. Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)
 4. Shadow Guardian – ve stopách Uncharted a Lary Croft (recenze)
 5. Real Racing 2 – dokonalé závody (recenze)
 6. Nejlepší iPhone hry roku 2010

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance zdarma – unikátní příležitost získat hru bezplatně!

Kingdom Come: Deliverance zdarma – unikátní přílež…

Hru Kingdom Come: Deliverance si může každý dopřát zdarma. Unikátní příležitost má jen týdenní trvání, ale hra vám zůstane už napořád.

13.  2.  2020 | | 56 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: Assassin's Creed zdarm…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  2.  2020 |
Pražský Comic-Con přilákal fanoušky i cosplayery | Galerie

Pražský Comic-Con přilákal fanoušky i cosplayery |…

Minulý víkend jsme se zúčastnili pražského Comic-Conu a nechali se ovládnout atmosférou. Podívejte se na naše zážitky.

12.  2.  2020 | | 5 N/A
Marku Hamillovi byla nabídnuta role Vesemira v netflixovém Zaklínači

Marku Hamillovi byla nabídnuta role Vesemira v net…

Pokud se jedná o pravdivou informací, rozhodně je nač se těšit.

15.  2.  2020 | | 7 N/A
Zadarmo nebo se slevou: měsíc anime a akce na remastery

Zadarmo nebo se slevou: měsíc anime a akce na rema…

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

14.  2.  2020 | | 4 N/A