N.O.V.A. 2 – Halo do kapsy (recenze)

Plnohodnotná akční hra na iPhone? Ano, a dokonce už její druhý díl. Pojďte se podívat, o co jste možná přišli.

Futuristická střílečka jménem N.O.V.A. vtrhla na App Store s razancí uragánu. Tvůrci ze studia Gameloft tehdy na iPhone přinesli nádhernou grafiku, multiplayer a skvělou hratelnost, za což se jí hráči poprávu odměnili – N.O.V.A tak dosáhla na srovnání se svým vzorem, konzolovou legendou Halo. A co se dělá s úspěšnou hrou? Využije se jako odrazový můstek k ještě lepšímu pokračování.

nova2_01.jpg nova2_02.jpg

Kampaň pro jednoho hráče se skládá z dvanácti kapitol plných nekonečné akce. Čeká vás nejen probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli, ale okusíte také palebnou sílu obrovitého mecha, nepustíte prst ze spouště rotačního kulometu a budete budovat obranu před houfem útočících nepřátel. A když si začnete myslet, že už nemůže přijít nic nového, přijdou hlavolamy u hackování počítačů a otevírání dveří. Jediné, co zamrzí, je lineární a nezajímavý příběh, který byl zřejmě postaven na vedlejší kolej a opravdu slouží jen k tomu, aby na sebe mise v určité logice navazovaly.

Čeká vás probíjení se zrádným terénem a ještě zrádnějšími nepřáteli


Příběhová linie je však do pozadí akcí, od níž si neoddechnete ani na okamžik. Hodně za to můžou inteligentní nepřátelé, kteří jsou vždy v přesile, umí se krýt, ostřelovat vás z dálky, ale i přiběhnout až k vám a přetáhnout vás pažbou. Od minula potěší i menší obměna protivníků v čele s novou příšerou, která se maskuje podobně jako Predátor a ovládá telekinetické síly. K likvidaci nepřátel slouží obsáhlý zbraňový arzenál od útočných pušek až po raketomety a různé paprskomety.

Vylepšete si zabijácké hračky

Tentokrát do hry autoři nezapomněli přidat ani oblíbený systém upgradů všeho možného od zdraví, přes kapacitu zbraní, až po zvýšení přesnosti střelby. K vylepšení ovšem potřebujete speciální body, jež jsou různě poschovávány po všech úrovních. Bohužel jich je zatraceně málo, a tak z dostupných deseti upgradů stihnete do konce hry pořídit tři až čtyři, a to se ještě musíte snažit. Nápad je to tedy velice příjemný, ale pro příště by to ale chtělo mnohem více kreditů.

nova2_03.jpg

K singleplayeru je však k dispozici i propracovaný multiplayer, který nabízí deset map, pět hracích módů a hru v deseti hráčích. Jednotlivé mapy se od sebe liší, a tak si každý lehce najde tu oblíbenou. Zatímco na mapách s otevřeným prostranstvím si zahrají spíše ostřelovači, vertikálně vytvořené mapy jsou vhodnější pro boj zblízka. Pochopitelně nechybí systém získávání nových zkušeností za každé zabití a následné odemykání nových zbraní. A pokud jste si multiplayer oblíbili už v prvním díle, dostanete už od začátku 400 zkušenostních bodů.

Potěcha oka

N.O.V.A. 2 je momentálně nejlépe vypadající hrou, jakou v nabídce francouzského giganta Gameloft najdete. Nemusím snad dodávat, že o největší grafický zážitek se postará displej Retina na iPhone 4. Mimo to přináší každá úroveň něco nového – chvíli se brodíte řekou v džungli, abyste se v druhé plížili skrze nepřátelskou základnu.

nova2_04.jpg nova2_05.jpg

N.O.V.A. 2 je nepochybně skvělou hrou, ale nelze jí upřít ani určitá podobnost s Modern Combat 2. Jistě, hry se sice liší v nastavení a detailech, ale herní prvky jsou do značné míry podobné. Proto by bylo hezké, kdyby Gameloft opět začal vymýšlet nové mechanismy a nejen převáděl stejnou hru do jiného prostředí. Pokud ale upřednostňujete krásně barevný sci-fi svět před moderním konfliktem, nelze dát této hře jinou nálepku než „must-buy.“

 

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q1 2011
 • Skvělá grafika
 • Perfektní multiplayer
 • Upgrady zbraní
 • Přílišná podobnost s Modern Combat
 • Slabý příběh
Související články
 1. Dead Space - strach v kapesní verzi (recenze)
 2. Eternal Legacy - japonská inspirace (recenze)
 3. Mrazík – před naší, za naší i na iPhone (recenze + soutěž)
 4. Shadow Guardian – ve stopách Uncharted a Lary Croft (recenze)
 5. Real Racing 2 – dokonalé závody (recenze)
 6. Nejlepší iPhone hry roku 2010

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 41 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A