Nové hry na obzoru: 3x auta aneb závodní speciál

Dnes se tak trochu netradičně v Nových hrách podíváme na tři různé závodní hry. Dvě z nich pocházejí z Maďarska, jsou to vážněji pojatá Cross Racing Championship a arkádovější Road to Fame. Polští tvůrci ze společnosti Techland nám pak nakonec představí své eso v rukávu, úžasně vyhlížející Xpand Rally, která staví na enginu jejich úspěšné 3D akce Chrome.
Nové hry na obzoru: 3x auta aneb závodní speciál

Xpand Rally

Homepage hry: http://xr.techland.pl/
Výrobce hry: Techland
Distributor hry: Strategy First
Předpokládané datum vydání: 4. čtvrtletí 2004

Polské studio Techland udělalo nedávno díru do světa svou vynikající 3D akcí Chrome. Chlapci se ale zdaleka neomezují pouze na jeden žánr, a tak je jejich druhým nejočekávanějším titulem závodní hra Xpand Rally, která je třetím důležitým hráčem v tandemu Colin McRae Rally 2005 a Richard Burns Rally.

   

Co vás na první pohled jistě zaujme je vynikající grafické zpracování, které se blíží fotorealistické grafice. Nádherně ztvárněné prostředí, animované scenérie i rozsáhlé vodní plochy si ale příliš neužijete, protože v hlavní roli tu je rychlost. V nablyštěných kárách se budete po vší té krásné krajině prohánět v ostrých smycích a dechberoucích rychlostech. Xpand Rally se vymyká také detailností modelů moderních rally speciálů, propracovaným fyzikálním modelem i modelem poškození, který dává hráči pocit dokonale realistického zážitku. Hra obsahuje několik různých módů, jednak je to kariéra, světový šampionát i samostatné závody. Krom toho se budete muset starat také o ekonomickou stránku věci, takže bude dobré dávat si pozor na to, jak moc svého miláčka brousíte o pangejt. Během závodů zavítáte do pěti různých krajin, celkem se objeví více než šedesát tratí. V průběhu jednotlivých závodů budou připraveny jak rovné úseky, na kterých se procvičíte v rychlostní jízdě, tak úseky s různou hustotou zatáček, kde vyjdou najevo vaše skutečné řidičské schopnosti. Různí se také povrchy, kterých by mělo být celkem osm, od suchých pouští přes zledovatělé vozovky severu až po štěrkové cesty v hustě zalesněných středoevropských údolích. Všechny tyto atributy budou ovlivňovat chování vašeho vozu, spolu se spoustou jiných, jako je například aktuální počasí nebo denní doba (noc/den).

Trojice Richard Burns Rally, Xpand Rally a Colin McRae Rally 2005 (v tomto pořadí) je hvězdnou rally sestavou konce letošního roku, kterou by neměl opominout žádný skutečný fanoušek tohoto žánru.

Cross Racing Championship

Homepage hry: http://www.invictus.hu/
Výrobce hry: Invictus
Distributor hry: -
Předpokládané datum vydání: 4. čtvrtletí 2004

Tihle Maďaři už mají se závodními hrami poměrně dobré zkušenosti, jsou autory her jako Street Legal Racing Redline, 1NSANE nebo Monster Garage. S Cross Racing Championship se neskromně chtějí postavit letošním třem velikánům zmiňovaným v minulém odstavci. Je ovšem otázka, zda na to mají.

   

Předně, už grafika za Xpand Rally, neřku-li Richardem Burnsem poněkud zaostává, to je patrné i ze screenshotů. Invictus staví na vlastním, i když notně vylepšeném enginu. To však stále nestačí. Tvůrci se sice fušují, jak moc není realistický a jaké pěkné obrázky neumí vyrobit, ale pravda je někde uprostřed. Přeci jen je tam stále ono arkádové pozadí. Neméně důležitou součástí by mělo být také přizpůsobování vozu, i tady se vývojáři chtějí ubírat věrohodným směrem. Jenže potíž je v tom, že hra nemá licencované žádné značky, takže jezdíte pouze bezejmennými závodními speciály. Celkem by mělo být k dispozici na šedesát tratí v šesti různých prostředích, od zasněžených horských terénů přes typickou rovnou krajinu až po vyschlou poušť. Vlastně slibují to samé v bledě modrém jako CMR05, RBR nebo XPR. A krom toho také pokročilou umělou inteligenci - všichni protijezdci prý mají mítschopnost se trať "naučit", aby hráčům nabídli skutečně náročný závod. Velkou zajímavostí je však integrace technologie TrackIR společnosti NaturalPoint, díky které můžete měnit pohled zevnitř vozu pohybem vlastní hlavy, tj. otáčet hlavou přesně tak, jako v běžném autě.

Přemýšlím, jak stručně a výstižně popsat Cross Racing Championship. Rally simulátor pro chudé? A co třeba "neznačková rally"? Finální verdikt si však ponechejme na dobu, kdy bude hra konečně venku.

Road to Fame

Homepage hry: http://www.576.hu/rtf/overview.html
Výrobce hry: 576 Media
Distributor hry: Comgame
Předpokládané datum vydání: 4. čtvrtletí 2004

Mladé vývojářské studio 576 Media vzniklo v roce 2003, je složeno z lidí, kteří dříve pracovali na hrách jako Jimmy Neutron, Afrika Corps vs. Desert Rats či Wild Races. Tentokrát se všichni společně pouštějí do závodní arkády "tradičního" ražení.

     

Road to Fame pochází shodou okolností taktéž od maďarských vývojářů, narozdíl od předchozích dvou představuje však spíše arkádovější přístup k celé věci. Základní koncept je jednoduchý: vaše postava začíná jako řidič-amatér se slabou károu. Postupem času, jak vyhrajete několik závodů, se můžete dostat k silnějším strojům, vydělat tunu peněz, své vozy pořádně vytunit a vyhrávat dál a dál. Co je na celé hře zajímavé je fakt, že káry můžete vylepšovat podle svého uvážení, nikoliv pouze za pomoci prefabrikovaných součástí známých ze všech ostatních závodních her. Navíc je celý příběh do hloubky prokreslen, v jeho průběhu potkáte spoustu dalších zajímavých postav a vyslechnete si i zajímavé vyprávění, nebudou chybět ani sličné děvy. Budete cestovat jak v rozsáhlých městech, tak i jejich okolí. Prohánět se ovšem nebudete v licencovaných kárách, alébrž ve zcela smyšlených vozech s názvy jako Sputnik, Karell GOT, Sunrider, Petit 206, MensaRX nebo Hammer.

Tvůrci hry se údajně při vývoji inspirovali především mnoha rozhovory se skalními fanoušky žánru a hru přizpůsobili přesně jejich přáním a požadavkům. Že by tedy maďarská konkurence pro Need for Speed Underground 2?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole