Nové hry na obzoru: Civilization 4

Firaxis v čele se Sidem Meierem chystá už čtvrtý díl své legendární Civilization * Rakouský JoWood ve spolupráci s 4 Head Studios připravuje druhý díl středověké "simulace" The Guild * A nakonec je tu originální egyptská adventura jménem Ankh
Nové hry na obzoru: Civilization 4

Civilization 4

Homepage: www.2kgames.com/home/civ4_pc.shtml
Výrobce: Firaxis
Vydavatel: 2K Games (Take Two)
Platforma: PC
Datum vydání: listopad 2005

Jedna z nejprodávanějších herních sérií už o sobě dlouhá léta nedala vědět ani pípnutím. Herní svět mezitím ovládly akční realtime strategie a sociální simulace ve stylu The Sims. Sid Meier a jeho parta ve Firaxis však přesto stále věří, že i původní koncept Civilizace si ještě dnes dokáže najít hory fanoušků. A my tomu věříme jakbysmet.

    

Poprvé ve své mnohaleté historii se Civilization vydává do třetího prostoru, podobně jako například série Heroes of Might & Magic se svým pátým dílem. Doba si však žádá nejen přidání jedné další dimenze, ale především celkové zrychlení hry (pamatujete ještě, jak jsme v jedničce museli často i dlouhé minuty čekat na tah protivníka?). Právě o to se má postarat eliminace managementu na nejnižší úrovni, takže se už zřejmě nebudeme muset piplat s těmi největšími maličkostmi (jako třeba přerozdělování zdrojů ve městech). K dispozici bude navíc spousta tipů a velmi podrobný tutoriál pro začínající hráče. Čtvrtý díl má být podle svých tvůrců tím nejpřístupnějším z celé série. Do značné míry bude pozměněn technologický strom, a to tak, že hráči si nyní budou moct skutečně vybrat, kterým směrem se při vývoji vydají. Navíc bude možné měnit rychlost hry, objeví se nově také jednotlivé éry. Novinkou budou také speciální jednotky zvané vůdci, pozměněný systém soubojů, politický systém a další části hry.

Jednoduše řečeno, nová Civilizace bude modernější, rychlejší, přizpůsobená současnému trhu. Pohánět ji bude Gamebryo engine, takže o vizuální kvalitu nemusíme mít strach.

The Guild 2

Homepage: www.theguild2.com
Výrobce: 4 Head Studios
Vydavatel: JoWood
Platforma: PC
Datum vydání: 1. čtvrtletí 2006

Strategická hra Europa 1400: The Guild vydaná už v roce 2002 se sice nedostala do obecnějšího povědomí hráčské obce, ale ten kdo měl možnost ji vyzkoušet se často ponořil do propracovaného středověkého světa na dlouhé dny. Rakouský JoWood se pokouší o silnější comeback s druhým dílem.

Jasnější název The Guild 2 dává tušit, že i samotná hra bude více zaměřena na běžné hráče, nikoliv pouze na milovníky historie jako v případě minulého dílu. Ve dvojce budete opět žít životem běžného městského občana, třeba kováře, a postupně se budete snažit propracovat na vyšší místa společenského žebříčku. Můžete k tomu využívat všelijakých dobových "nástrojů", počínaje podplácením, nejrůznějšími intrikami, a konče u takových kriminálních deliktů, jako jsou vraždy a mučení. Můžete se stát i králem zlodějů, prostě čímkoliv, čím si zrovna budete přát. Středověk byl krásný v tom, že nic nebylo nemožné. A právě to má nabídnout i The Guild 2. Navíc v novém grafickém kabátku, nutno podotknout velmi slušivém, který se vyrovnává leckterému připravovanému next-gen titulu.

Koncept The Guild je velmi zajímavý, je jen otázkou, zda se JoWoodu povede jej prezentovat v případě druhého dílu v takovém světle, aby dokázal nabídnout zábavu masám hráčů "tam venku".

Ankh

Homepage: www.deck13.com (www.deck13.com/english/ankh.html)
Výrobce: Deck 13
Vydavatel: Rebel Games
Platforma: PC
Datum vydání: 4. čtvrtletí 2005

Kdysi dávno byla Káhira velké, slavné a krásné město. Právě do těch časů vás zavede nová německá humorná (ne, ani tato dvě slova se nevylučují) adventura Ankh. Staví na původní, sedm let staré stejnojmenné hře od Artex Software, nicméně vypadá k světu s přesně tak, jak by dnes adventura měla vypadat.

  

Hlavním hrdinou je mladý jinoch Assil, který při nedávné párty se svými kamarády ukradl klíč k Velké pyramidě. To byla první a hned velká chyba. Byla na něj seslána kletba, která ho měla zbavit života. Ale na druhou stranu, kdyby ten klíč neukradl, nenalezl by magický Ankh a nesetkal by se s ženou svého života. Všechno zlé pro něco dobré, říká se... Děj téhle adventury se bude z větší části odehrávat ve starověké Káhiře, ovšem viděné poněkud odlehčeným, moderním způsobem. Potkáte velké faraóny, mluvící krokodýly a dokonce i samotného Osirise, boha podsvětí.

Point & click adventur v pěkně vyvedené 3D grafice není nikdy dost, ať už jsou to vážné francouzské opusy anebo humorné německé "komedie". Těšíme se!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily