Nový hardware na scéně

Intel má nové čipové sady, Kryotech se dostal s Athlonem téměř k 1,5 GHz, Transmeta půjde na 1 GHz, nové čipové sady pro AMD Athlon a Duron, Cyrix III v novém kabátě, SiS má čipset s podporu DDR SDRAM.
Intel má nové čipové sady, Kryotech se dostal s Athlonem téměř k 1,5 GHz, Transmeta půjde na 1 GHz, nové čipové sady pro AMD Athlon a Duron, Cyrix III v novém kabátě, SiS má čipset s podporu DDR SDRAM.

Kryotech „superchladí“
Firma Kryotech, která se specializuje na vývoj speciálních chladičů pro elektroniku, na letošním Cebitu předvedla Athlon 750 MHz taktovaný na 1 GHz. Na Computexu ukázala ještě více – Athlon na 1,4 GHz. Procesor byl silně podchlazen (systém SuperG), na 40 stupňů bod bodem mrazu a jeho jméno odpovídá taktu: Cold-Fusion 1400. Je však jasné, že takový mrazák si nemůže koupit každý.

Transmeta zametá
Transmeta, nedávno společnost, která se zaměřuje na nízkopříkonové procesory, předvede v brzké době model procesoru Crusoe TM5400 na 1 GHz. Jeho spotřeba má být úctyhodných 4 – 5 wattů; mobilní procesory Pentium III spotřebují až 4krát tolik. I kdyby výkon tohoto procesoru nebyl srovnatelný s PIII na stejné frekvenci, v příkonu Crusoe určitě vyhrává. Odměnou uživateli za jeho koupi bude nižší spotřeba energie z akumulátorů. Současnou řadu procesorů Crusoe již do svých notebooků osazuje např. IBM.

Intel inovuje i820
Chyba v čipsetu i820, resp. v konvertoru MTH, který umožňoval použít paměti SDRAM, urychlila výrobu a uvedení čipsetu i820e. Ten obsahuje nový jižní most (south bridge) s názvem ICH2, který nahrazuje původní ICH. Navíc ICH2 má dvakrát vyšší datovou propustnost, čímž se odstraňuje úzké hrdlo původního ICH – práce s pamětí jde zase o kousek nahoru. Kromě toho má i820e oproti původní i820 několik novinek: Ultra ATA/100 a podporu čtyř portů USB. Podpora FSB 133 MHz, AGP 4x a nejrychlejších paměti RDRAM (PC800) zůstává.

Solano v novém
Na výstavě Computex poněkud překvapivě uvedl Intel další novou čipovou sadu, i815e. Stejně jako i820e má jižní most ICH2, který eliminuje problémy s pamětmi SDRAM, které měla předchozí verze ICH. Podobně jako i820e umí na UltraDMA/100 a rozšiřuje počet portů USB ze dvou na čtyři. Nechybí ani poměrně výkonný integrovaný grafický čip, a co víc, čipset podporuje AGP v režimu 4x. Pokud tedy budete chtít, můžete grafiku na desce vypnout a zasunout vlastní. Čipset podporuje jak SDRAM PC100, tak PC133. Že by se Intel vracel od RDRAM zpět k SDRAM?

ALi podporuje AMD
Acer Laboratories (ALi) na Computexu uvedl novou čipovou sadu pro procesoru AMD Athlon a Duron, M1647. Podporuje jak Slot A, tak Socket A, překvapuje také podpora pamětí DDR SDRAM 133 MHz (DDR 266), a to dokonce ve dvou kanálech. Datová šířka tak roste z 64 bitů na 128. Při použití pamětí PC100 se tak dosáhne teoretické rychlosti až 1,6 GB/s (klasické PC100 mají 800 MB/s). Vypadá to, že nevalná pověst čipsetů ALi skončila a tato firma konečně nabízí pořádný produkt.

VIA inovuje KX 133
VIA Technologies uvádí modernizovanou čipová sada Apollo KX 133, která je určena pro procesory AMD Athlon, s názvem KT 133. Ta podporuje jako Slot A, tak Socket A – jde o čipset, který má překlenout období, kdy budou na trhu dostupné Athlony jak pro oba typy patic. Samozřejmostí je podpora procesorů Thunderbird (nové Athlony) a Duron. Ostatní vlastnosti čipsetu KT 133 jsou stejné jako KX 133, liší se tedy jen podporou těchto nových procesorů. Následníkem čipsetu KT 133 bude KT 266, který už bude podporovat paměti DDR SDRAM 133 MHz (DDR 266).

Vylepšené procesory Cyrix III
Protože první procesory Cyrix III nebyly příliš výkonné, bylo pro další modely použito jiné jádro. Na něm však nepracovali vývojáři ze zakoupené společnosti Cyrix, ale lidé z IDT – obě firmy pohltila VIA Technologies. Procesor umí navíc oproti původní trojce také instrukce Enhanced 3Dnow!, které používá AMD Athlon a Duron. Nemá zabudovánu vyrovnávací paměť druhé úrovně, přítomna je pouze L1 o velikosti 128 kB. Procesory podporují 100 a 133MHz sběrnici FSB. Z toho je patrné, že ač se procesor jmenuje úplně stejně jako předchozí modely, skrývá se v něm úplně jiné jádro.

SiS podporuje Athlon
Díky masivnímu rozvoji kvalitních čipsetů pro procesory AMD Athlon a Duron to má Intel velice těžké. Konkurence zabírá cenné podíly trhu, čemuž Intel napomáhá také svými chybami v procesorech a čipsetech. Athlony nyní umí i SiS (Silicon Integrated Systems), který uvedl čipset SiS 730. Ten má integrovaný grafický čip SiS 300, který může sdílet až 64 MB paměti, dva výstupy na monitor a 3D stereoskopické brýle. Samozřejmostí je podpora patic Socket A i Slot A, pamětí SDRAM PC133 a externí slot AGP 4x. Použité diskové rozhraní je Ultra ATA/100 a navíc čipset umí 6 portů USB (!). Nechybí ani zvuková karta, modem a síťová karta 10/100 Mb/s. Na trhu by se měla objevit v srpnu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |