Nový hardware na scéně

Intel má nové čipové sady, Kryotech se dostal s Athlonem téměř k 1,5 GHz, Transmeta půjde na 1 GHz, nové čipové sady pro AMD Athlon a Duron, Cyrix III v novém kabátě, SiS má čipset s podporu DDR SDRAM.
Intel má nové čipové sady, Kryotech se dostal s Athlonem téměř k 1,5 GHz, Transmeta půjde na 1 GHz, nové čipové sady pro AMD Athlon a Duron, Cyrix III v novém kabátě, SiS má čipset s podporu DDR SDRAM.

Kryotech „superchladí“
Firma Kryotech, která se specializuje na vývoj speciálních chladičů pro elektroniku, na letošním Cebitu předvedla Athlon 750 MHz taktovaný na 1 GHz. Na Computexu ukázala ještě více – Athlon na 1,4 GHz. Procesor byl silně podchlazen (systém SuperG), na 40 stupňů bod bodem mrazu a jeho jméno odpovídá taktu: Cold-Fusion 1400. Je však jasné, že takový mrazák si nemůže koupit každý.

Transmeta zametá
Transmeta, nedávno společnost, která se zaměřuje na nízkopříkonové procesory, předvede v brzké době model procesoru Crusoe TM5400 na 1 GHz. Jeho spotřeba má být úctyhodných 4 – 5 wattů; mobilní procesory Pentium III spotřebují až 4krát tolik. I kdyby výkon tohoto procesoru nebyl srovnatelný s PIII na stejné frekvenci, v příkonu Crusoe určitě vyhrává. Odměnou uživateli za jeho koupi bude nižší spotřeba energie z akumulátorů. Současnou řadu procesorů Crusoe již do svých notebooků osazuje např. IBM.

Intel inovuje i820
Chyba v čipsetu i820, resp. v konvertoru MTH, který umožňoval použít paměti SDRAM, urychlila výrobu a uvedení čipsetu i820e. Ten obsahuje nový jižní most (south bridge) s názvem ICH2, který nahrazuje původní ICH. Navíc ICH2 má dvakrát vyšší datovou propustnost, čímž se odstraňuje úzké hrdlo původního ICH – práce s pamětí jde zase o kousek nahoru. Kromě toho má i820e oproti původní i820 několik novinek: Ultra ATA/100 a podporu čtyř portů USB. Podpora FSB 133 MHz, AGP 4x a nejrychlejších paměti RDRAM (PC800) zůstává.

Solano v novém
Na výstavě Computex poněkud překvapivě uvedl Intel další novou čipovou sadu, i815e. Stejně jako i820e má jižní most ICH2, který eliminuje problémy s pamětmi SDRAM, které měla předchozí verze ICH. Podobně jako i820e umí na UltraDMA/100 a rozšiřuje počet portů USB ze dvou na čtyři. Nechybí ani poměrně výkonný integrovaný grafický čip, a co víc, čipset podporuje AGP v režimu 4x. Pokud tedy budete chtít, můžete grafiku na desce vypnout a zasunout vlastní. Čipset podporuje jak SDRAM PC100, tak PC133. Že by se Intel vracel od RDRAM zpět k SDRAM?

ALi podporuje AMD
Acer Laboratories (ALi) na Computexu uvedl novou čipovou sadu pro procesoru AMD Athlon a Duron, M1647. Podporuje jak Slot A, tak Socket A, překvapuje také podpora pamětí DDR SDRAM 133 MHz (DDR 266), a to dokonce ve dvou kanálech. Datová šířka tak roste z 64 bitů na 128. Při použití pamětí PC100 se tak dosáhne teoretické rychlosti až 1,6 GB/s (klasické PC100 mají 800 MB/s). Vypadá to, že nevalná pověst čipsetů ALi skončila a tato firma konečně nabízí pořádný produkt.

VIA inovuje KX 133
VIA Technologies uvádí modernizovanou čipová sada Apollo KX 133, která je určena pro procesory AMD Athlon, s názvem KT 133. Ta podporuje jako Slot A, tak Socket A – jde o čipset, který má překlenout období, kdy budou na trhu dostupné Athlony jak pro oba typy patic. Samozřejmostí je podpora procesorů Thunderbird (nové Athlony) a Duron. Ostatní vlastnosti čipsetu KT 133 jsou stejné jako KX 133, liší se tedy jen podporou těchto nových procesorů. Následníkem čipsetu KT 133 bude KT 266, který už bude podporovat paměti DDR SDRAM 133 MHz (DDR 266).

Vylepšené procesory Cyrix III
Protože první procesory Cyrix III nebyly příliš výkonné, bylo pro další modely použito jiné jádro. Na něm však nepracovali vývojáři ze zakoupené společnosti Cyrix, ale lidé z IDT – obě firmy pohltila VIA Technologies. Procesor umí navíc oproti původní trojce také instrukce Enhanced 3Dnow!, které používá AMD Athlon a Duron. Nemá zabudovánu vyrovnávací paměť druhé úrovně, přítomna je pouze L1 o velikosti 128 kB. Procesory podporují 100 a 133MHz sběrnici FSB. Z toho je patrné, že ač se procesor jmenuje úplně stejně jako předchozí modely, skrývá se v něm úplně jiné jádro.

SiS podporuje Athlon
Díky masivnímu rozvoji kvalitních čipsetů pro procesory AMD Athlon a Duron to má Intel velice těžké. Konkurence zabírá cenné podíly trhu, čemuž Intel napomáhá také svými chybami v procesorech a čipsetech. Athlony nyní umí i SiS (Silicon Integrated Systems), který uvedl čipset SiS 730. Ten má integrovaný grafický čip SiS 300, který může sdílet až 64 MB paměti, dva výstupy na monitor a 3D stereoskopické brýle. Samozřejmostí je podpora patic Socket A i Slot A, pamětí SDRAM PC133 a externí slot AGP 4x. Použité diskové rozhraní je Ultra ATA/100 a navíc čipset umí 6 portů USB (!). Nechybí ani zvuková karta, modem a síťová karta 10/100 Mb/s. Na trhu by se měla objevit v srpnu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |