Nový přírustek do rodiny Command and Conquer: Generals

Před pár dny se v zahraničním herním magazínu GameSpot objevily zcela první informace o do té doby neznámém projektu Command & Conquer: Generals, novém dítku přicházejícím do rodiny C&C her. Článek to byl vskutku rozsáhlý a my vám dnes přinášíme všechny důležité informace, které bylo možné se z něj o nové C&C hře dozvědět. Jen tak mimochodem, bude to kompletně 3D realtime strategie z reálného prostředí.
Nový přírustek do rodiny Command and Conquer: Generals
Před pár dny se v zahraničním herním magazínu GameSpot objevily zcela první informace o do té doby neznámém projektu Command & Conquer: Generals, novém dítku přicházejícím do rodiny C&C her. Článek to byl vskutku rozsáhlý a my vám dnes přinášíme všechny důležité informace, které bylo možné se z něj o nové C&C hře dozvědět. Jen tak mimochodem, bude to kompletně 3D realtime strategie z reálného prostředí.

Nejdříve krátká rekapitulace. V roce 1995 přisel první Command & Conquer. Konkurent pro Warcrafta 2 od společnosti Blizzard. O rok později se objevil Command & Conquer: Red Alert, hra vycházející ze stejného enginu, avšak odehrávající se ve zcela jiném prostředí (přesto zde zůstalo jisté pojítko s původním C&C - totiž postava Kanea, která se ale objevila až úplně na konci jako dokonalé překvapení). Rok 1998 a s ním Tiberian Sun, který přímo navazoval na první C&C. Uplynuly další dva roky a konečně se objevuje dlouho očekávaný Red Alert 2 a s ním i docela nové pojetí C&C her. Komiksovější, zábavnější, akčnější. Proč? Protože se o něj postaral zcela jiný tým než o původní hry C&C, totiž tým sídlící v kalifornském městě Irvine. Tahle přibližně 40 členná partička za sebou měla například nevalně úspěšné akční RPG Nox. Red Alert 2 se jim povedl, datadisk byl jistotou a tak začali prakticky ihned přemýšlet, do čeho by se pustili dál.

Command and Conquer GeneralCommand and Conquer General

Napadaly je nejrůznější věci - od online verze C&C přes neurčité RPG a fantasy hry až po zcela konkrétního Pána Prstenů. Ještě než bylo definitivně rozhodnuto, rozdělil se tým na dvě části - jedna měla pracovat na datadisku pro RA 2 Yuri's Revenge, druhá na zcela novém titulu. O něco později bylo rozhodnuto, že se definitivně bude jednat o realtime strategii. Jenže konkrétnější představa byla stále v nedohlednu. Mezitím probíhaly práce na datadisku RA2, které přinesly mnoho zajímavých nápadů. Například přidání jistých RPG prvků, třebas možnost výroby generálů. Bohužel, tato možnost nakonec nebyla v datadisku realizována, a to zejména kvůli nedokonalosti RA2 enginu. Od té doby byl nový RTS titul nazýván "Generals". Jistěže na přetřes přišly i projekty typu Red Alert 3 nebo Tiberian Twilight, ale nic z toho se nakonec neuskutečnilo - na RA3 bylo příliš brzy a s původním C&C, respektive s Tiberian Sunem, jehož pokračováním měl Tiberian Twilight být, neměl tým v Irvine téměř žádné zkušenosti.

Command and Conquer GeneralCommand and Conquer General

Práce na Generals začaly přibližně v lednu 2001. Nejprve se zkoušelo postavit engine na enginu RA2 - tyto snahy byly ovšem rychle proměněny v tvorbu zcela nového enginu, vycházejícího z technologie W3D, kterou využívá současný hit Westwood Studios - 3D akce Command & Conquer: Renegade. Samozřejmě, že tým předtím zkoušel ještě další možnosti - zkoumala se například využitelnost enginů z Quake 3, Unreala nebo LithTech enginu. Nakonec ale všechno skončilo u W3D, na němž byla vybudována kompletně nová 3D architektura.

Kulturní vložka: Víte, že Emperor: Battle for Dune, první hra Westwoodů, která byla kompletně ve 3D grafice, byla vyvíjena v Londýně?

Příběh Generals zatím v hrubých obrysech vypadá následovně: V budoucnosti vzdálené 20 let proti sobě stojí tři strany - USA, Čína a Globální Osvoboditelská Armáda (Global Liberation Army - GLA). Poslední ze jmenovaných je čistě teroristický stát, jehož inspirací byl nepochybně Afghánistán pod vládou Talibanu. Protože toto ale bylo, zejména koncem minulého roku, velmi ožehavé téma, přišla také na přetřes strana spojených afrických kmenů - od té však bylo po živé diskusi upuštěno a zůstalo se u teroristů z dalekých asijských stepí. Za každou ze stran by zde mělo být deset misí, celkem se tedy jedná o třicet úrovní.

A co má Command & Conquer do zaběhnutého žánru realtime strategií přinést nového?

  • realistické bojové prostředky budoucnosti
  • dokonalé 3D prostředí s 3D terénem a budovami
  • grafika má kombinovat styly, kterých využívají Blizzardi ve svém Warcraftu 3 a Ensemble Studios ve svém Age of Mythology; budovy budou mít kolem 500 polygonů
  • interaktivní prostředí, které bude reagovat na vše, co se v něm děje, tedy například když poletí helikoptéra přes hořící město, bude se kouř z ohně rychleji rozptylovat; jakmile se dostane nad listnatý les, uvidíte létající listí, nu a když bude přistávat poblíž řeky, bude vidět zčeřená hladina
  • samozřejmě, že všechno, včetně budov bude možné zničit
  • konečně se poprvé v historii C&C her budou hráči moct těšit na ovladatelné letecké souboje
  • pohyby kamery, které budou navozovat pocit z Hollywoodských velkofilmů týmu Černý jestřáb sestřelen
  • pohybům kamery budou sekundovat (relativně) krátká videa a filmečky mezi misemi nebo přímo v misích, samozřejmě s živými herci (aneb žádná syntetika;)
Zajímavé na celém projektu C&C: Generals je také to, že se producentům z Electronic Arts ukázka Generals zalíbila natolik, že se rozhodli přetáhnout zaměstnance Westwood Studios v Irvine (pobočka známá původně jako Westwood Pacific) do své vlastní společnosti nazvané EA Pacific. Vyjma toho, že už se v Generals nebude vyskytovat značka Westwood Studios (což je, pravda, možná trochu podivné), se tak ale prakticky nezmění nic - všichni ti lidé se jen přesunou do lepšího a většího místa. Jediným pojítkem s původním studiem (které sídlí v Las Vegas) zůstanou filmové sekvence, které se budou natáčet právě tam. Electronic Arts odhadují náklady na vývoj a propagaci C&C: Generals na úctyhodných 10-12 milionů dolarů.

Mimochodem, specializovaný editor, který byl pro Generals vytvořen, je údajně natolik nápomocný všem, kteří se na tvorbě této hry podílejí, že se dokonce uvažuje o jeho uvolnění pro veřejnost, či spíše rozsáhlou komunitu zavilých hráčů C&C her. Electronic Arts by si tak výborně mohli připravit půdu pro příchod Generals - už hodně dopředu by měli zajištěno velké množství téměř jistých kupců a samotní hráči by také jistě nebyli vůbec proti.

Alfa verze, tedy velmi ranná, nicméně již hratelná verze Generals, by se měla objevit snad už v červnu. Vydání plné verze se očekává již koncem tohoto roku, v nejlepším případě na podzim.

Bojíte se, že NODi a GDI mají s Generals odzvoněno? Nic se nebojte, samotný Louis Castle, zakladatel Westwood Studios, se nechal slyšte, že tyhle dvě strany ještě svůj boj nedokončily. Navíc, Westwoodi dostali nový engine Generals plně k dispozici pro svůj zatím přísně utajovaný projekt, takže... důsledky si můžete domyslet sami. Opět bych zde teď nadhodil svou spekulaci: viděl bych to na Tiberian Twilight. Jiná možnost podle mého názoru není - 2D strategie mají už dnes téměř definitivně odzvoněno a jestli chtějí Westwoodi uspět, musejí přejít do 3D. A na co lepšího navázat než na úplně původní, resp. druhý Command & Conquer, tedy Tiberian Sun?

Zdroj: GameSpot

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 6 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A