Nový týden: bombastické recenze, NAOSTRO s Janem Eislerem

Recenze her Jak 2: Renegade, HALO, C&C Generals: Zero Hour, Commandos III: Destination Berlin, Golden Sun 2, Formula ONE 2003, Judge Dredd: Dredd vs Death, Tom Clancy’s Splinter Cell * Fallout 3: jaký bude? * Zamyšlení nad českými freewarovými hrami * Srovnání NOVĚ! Gamestar 56 vs. Level 106 vs. Score 117 * HW novinky * Reportáž: Electronic Arts party * NAOSTRO: ptejte se Jana Eislera alias ICE * A další nadupané články

Pondělí - 10.11.2003 ... Recenze HALO

Na Doupěti začíná další týden napěchovaný nejen skvělými recenzemi. A startujeme stylově opět ve válečném duchu, tentokrát s očekávanou PC konverzí konzolové akční pecky HALO. Recenzi našeho šéfredaktora najdete pod titulkem "Recenze: HALO – hra, film, nirvána".

"Dalším zvratem v atmosféře i hratelnosti je zhruba v polovině hry odhalení účelu samotného HALO, který není tak docela primitivní zbraň o síle, jakou vesmír zatím neviděl (jak se zdálo na první pohled), ale něco daleko rafinovanějšího a hrůznějšího. V důsledku toho se od explorační sci-fi přes válečnou akci hra zvrhne v brutální atmosférický horor, velice podobný Aliens Versus Predator (ale řekl bych, že ve vykreslení atmosféry je svému filmovému vzoru možná i blíž, než samotná AvP hra!), když se musíte postavit zcela novému nebezpečí, kterým je dosud mechanismy HALO utajená a uvězněná rasa, přezdívaná „The Flood“ – což lze příhodně přeložit jako „potopa“." (celý článek)

   

Kamil Gric spolu s vámi spovídal bývalého šéfredaktora časopisů SCORE a GameStar Karla Papíka. Své odpovědi naleznete v článku "NAOSTRO – Odpovědi Karla Papíka, tvůrce hry Cold War!".

"[?] Jak se díváte na působení časopisu Score a GameStar? Kdybyste je měl porovnat, který z nich by zvítězil?

[!] Dost nerad bych je nějak kriticky posuzoval. Víte, čtenáři si často myslí, že redakce má plně pod kontrolou, jak bude časopis vypadat, ale to tak úplně není. Obsah se ovlivnit dá, ale to, kolik bude mít stránek, kolik CD, jaký rozpočet na plnou hru, atd. to je na rozhodnutí vydavatele, ten volí strategii, o které je přesvědčen, že bude nejrentabilnější." (celý článek)

Jakub Koutný se zhostil recenze na očekávanou konzolovou pecku Jak 2. Výsledkem jeho práce je článek "Recenze: Jak 2: Renegade – konzolová hra roku".

"Naughty Dog (ND), kteří se na PSOne pokoušeli pokořit Maria se svým Crash Bandicootem, už v té době docela jasně prokázali, že to s hardwarem od Sony umějí. Jak and Daxter budiž důkazem, že i na PS2 dovedou, ale Jak II jde mnohem, mnohem dál. Developerům z ND prostě budete věřit, že Jak II je maximum, co jsou schopni v dané chvíli z PS2 vymáčknout, ne-li maximum definitivní a do budoucna nepřekonatelné. Jen tak mimochodem - moc by mne zajímalo, co předvede kolegium pana Kojimy s MGS3, respektive Sony a jejich Polyphony Digital s GT4, aby grafický dojem z jejich nemálo hypovaných her byl alespoň na úrovni Jak II – tak dobře totiž Jak II vypadá." (celý článek)

 

Jako každý týden pro vás máme také "Soutěž: Lístky na Matrix 3 do Brněnského Multikina!".

Plná hra: "Kick the Kitty - co dodat?"

Bleskovka dne: Před peklem nikdo neuteče v akční hře Apocalyptica

Úterý - 11.11.2003 ... NAOSTRO s Janem Eislerem

Honzovi Morkesovi se podařil vskutku ojedinělý výkon - nalákal do našeho seriálu NAOSTRO legendu české herní scény Jana Eislera známého také pod přezdívkou ICE. V článku "NAOSTRO: ptejte se legendy české herní scény - Jana Eislera alias ICE" mu můžete položit své otázky.

"Do herního průmyslu vstoupil Jan Eisler v legendárním jedenáctém čísle Excaliburu, který jako první herní papírový časopis disponoval dnes naprosto samozřejmým zpracováním v barvě. Jenže tenkrát, na počátku devadesátých let, to byla Událost s velkým U. Do redakce rychle zapadl a stal se jednou z hlavních postav časopisu. Excalibur i díky ICEovi vzkvétal (jenž se stal záhy šéfredaktorem) a stal se nepostradatelnou biblí všech na hrách závislých lidí. Pak však přišlo období experimentování ze strany vydavatele, a tak se většina redakce sebrala a odešla do konkurenčního Score, které díky nim v následujících letech zažilo nefalšované zlaté období, na něž mnozí ještě dnes s nostalgií vzpomínají. I zde působil ICE dlouhou dobu v šéfredaktorském křesle." (celý článek)

Recenzi na překvapivě kvalitní datadisk k oblíbené realtime strategii C&C: Generals naleznete v článku "Recenze: C&C Generals: Zero Hour – překvapující datadisk".

"Co se samotné kvality misí týče, neliší se příliš od původní hry. Dohrání některých vám sice zabere jen pár minut a své mozkové závity si u nich určitě nepřetočíte, ale jiné jsou zase takový menší logický oříšek, kdy jsou vaše a soupeřovy síly prakticky vyrovnané a vy musíte využít každou jednotku co nejlépe a nejefektivněji, jinak se k vytoužené obrazovce s nápisem „You are victorious“ nedoklikáte. To se ovšem nedá vždy považovat za výhodu, příliš dlouhé strategické souboje, při kterých se situace moc nemění, se po určité době stávají nudnými. I přesto by vám ale dohrání všech kampaní nemělo zabrat více než dvě odpoledne klidného hraní (5 hodin denně)." (celý článek)

  

Honza Morkes je tu jako každý měsíc také se svým pravidelným "bazarem" - více v článku "Levné hry v listopadu - Tennis Critters, Arx Fatalis, Longest Journey - vše pod 200 Kč".

"Ještě před nedávnem jsme tento titul ohlašovali v hitparádě na prvních příčkách, což dokazuje jak velký husarský kousek povedl redakci Score. Teď už ale ke hře samotné. Že není vůbec špatný nápad vzít "tombraiderovský" pohled a vložit jej do 3D RPG světa dokázal už Gothic. Tato ďábelská kombinace umožňuje hráči jednak lepší vizuální zážitek a také větší zapojení do hry. Místo monotónního klikání myši totiž musíte v boji používat střídavě více tlačítek a kombinací. Arx Fatalis navíc nabídne atmosférické prostředí, styl kouzlení ne nepodobný Black&White a spoustu vedlejších nepovinných questů, které jen čekají na to až se pustíte do jejich zdolávání." (celý článek)

     

A nechybí samozřejmě ani pravidelný týdenní pohled do světa herního byznysu od Kamila Grice v článku "Byznys hrátky: IBM výrobcem procesorů pro Xbox 2!".

"Přestože bližší informace o podobě dohody i technologiích, na které se vztahuje, nebyly zveřejněny, logický úsudek nabízí několik zajímavých pohledů. Microsoft se tak podle všeho hodlá i nadále držet PC technologií, přesto jeho rozhodnutí v mnohém mění strategii v případě původní konzole Xbox. Jisté tak je, že její nástupce nabídne místo jiné GPU také odlišný procesor (hlavní jednotku) a další komponenty, jejichž sladění vyústí ve zřejmý a pochopitelný nedostatek - absenci zpětné kompatibility. Tato vlastnost se stala jedním ze základů prvotního úspěchu konzole PlayStation 2 a až do dnešního dne se předpokládalo, že všechny konzole nové generace hodlají na tuto tradici navázat. Microsoft však podle všeho pravidla poruší." (celý článek)

Plná hra: "Gopher War - válka s krtky"

Bleskovka dne: Startuje nový ročník Mistrovství ČR v počítačových hrách

Středa - 12.11.2003 ... Recenze Commandos 3

Očekávané třetí pokračování série takticko-akčních her Commandos je tu a my pro vás samozřejmě máme i recenzi v podobě článku "Recenze: Commandos III: Destination Berlin – návrat legendární strategie".

"Pro navození stylového prostředí jsem zatáhnul závěsy, přestříkal klávesnici s myší khaki vzorem a s chutí se pustil do hraní. Pokud jste nic jako Commandos ještě náhodou nikdy nic neslyšeli (počkat.. a co děláte na tomhle webu, nebloudíte?), tak vězte, že mé očekávání bylo kromě osobních zážitků umocněno mj. i jistým číslem, reprezentujícím úspěšnost celé předchozí série – řeč je teď pochopitelně o cca 3 000 000 prodaných kopií po celém světě, což jistě o něčem vypovídá. A jestli stále nevíte o co jde, tak o akční strategii v reálném čase, díky které se můžeme vrátit na pole druhé světové války a v rámci diverzních akcí to Němcům pořádně ukázat. Už jsme všichni v obrazu, ne?" (celý článek)

  

Titulek článku "Srovnání NOVĚ! Gamestar 56 vs. Level 106 vs. Score 117" mluví sám za sebe - nabízíme vám v něm podrobné srovnání tří nejrozšířenějších herních magazínů v ČR.

"Abychom začali pěkně poklidně bez zbytečného hádání, vrhněme se nejdříve na objektivní fakta. Tento měsíc se stal historicky prvním, kdy všechny časopisy nabídly svým čtenářům DVD přílohu. Zatímco stříbrný kotouč u GameStaru nabízel 4,35 GB dat, obě zbývající periodika vybavila své magazíny DVDčky s dvojnásobnou kapacitou. Co se kvantitativní stránky samotných časopisů týče, Score je nejtenčí se 132 stranami, Level i GameStar nabízejí o osm stránek více. Cenově se od minula nic nezměnilo, GameStar stále představuje nejekonomičtější volbu." (celý článek)

Nechybějí ani nepravidelné "HW novinky – 509 GHz tranzistor! Xbox 2 zpětně kompatibilní?".

"Jak jsme vás již dříve informovali, Microsoft zadal vývoj budoucího procesoru konzole Xbox 2 firmě IBM. Ta jej bude vyvíjet na základě stávajícího procesoru PowerPC, který není kompatibilní s procesory x86 od Intelu a neumí přímo v jádře zpracovávat jejich instrukce. Protože procesory x86 (konkrétně Celerony 773 MHz) tvořily základ původní konzole Xbox, obávají se teď oprávněně její příznivci, že si staré hry na nové konzoli nezahrají." (celý článek)

Šéfredaktor našeho milého Doupěte se vypravil do dalekých krajů, aby pro vás mohl získat exkluzivní "Reportáž: Electronic Arts Czech „Jump In“ uvítací party".

"Několik místností příjemného interiéru Pražské kavárny Mecca bylo pro uvítací akci EA Czech vyzdobeno plakáty a reklamami na firmu samotnou i její nejnovější herní trháky. O dobrou zábavu i příhodnou atmosféru se staraly desítky počítačů i konzolí, u kterých mohli návštěvníci strávit čas podle libosti, aby sami zhodnotili kvalitu her, které má EA pod palcem. Osobně jsem byl velice zklamán absencí Medal Of Honor: Rising Sun (nebo Pacific Assault, ale to by tam rovnou mohl být Half-Life 2:-)), nicméně díky Návratu krále jsem si také nějakého toho hraní užil." (celý článek)

  

Plná hra: "Kill Windows XP - vzpoura woken"

Bleskovka dne: Kdy vyjde demo Deus Ex 2: Invisible War?

Čtvrtek - 13.11.2003 ... Tři soudci, tři recenze

David Sláma začal den nadupaný recenzi svým osobitým názorem na akci Judge Dredd: Dredd vs Death v článku "Recenze: Judge Dredd: Dredd vs Death – smrt a Smrť".

"Zpočátku je váš úkol jednoduchý. Rozehnat dav demonstrantů a pochytat několik writerů, na to přeci nemuseli posílat svého nejlepšího člověka, ne? Jde ale o to, že lidé z PSI-oddělení (rozuměj cvoci co tvrdí, že mají nadpřirozené schopnosti) předpovídají mor, což by znamenalo katastrofu; je tedy potřeba vše prošetřit. Situace se zvrtne po rutinním vyřízení přepadení banky. Vampýři prostě nevěstí nic dobrého. Zvláště, když je jich tolik. Aby toho nebylo málo, tak se zanedlouho do všeho namíchá soudce Death se svými „dark judges“ a je veselo." (celý článek)

   

Martin Boček pokračoval výletem do značně odlišného žánru závodních simulací v konzolové recenzi "Recenze: Formula ONE 2003 - hra na obě strany".

"Druhý pohled je již o něco horší. Je to pohled na to, jak vypadají samotné trávníky, písky a silnice. V čem je problém? Inu, to máte jednoduché. Tyto plochy jsou zcela evidentně texturované pro to, abyste je viděli někde na okraji zorného pole ve vysokých rychlostech. Takže když už se vám nedej bože stane, že se nějak ocitnete na trávníku, raději se moc nerozhlížejte. Mohli byste získat dojem, že jste se nějakým nedopatřením ocitli v F1, které se na vašem PC tak radostně proháněly někdy kolem roku 1993." (celý článek)

 

A Standa Rýdl nakonec trojitou porci završil dalším hitem pro GBA v článku "Recenze: Golden Sun 2 – pokračování legendárního kapesního RPG".

"Začínáme přesně tam, kde všechno skončilo. U druhého majáku, který Jenna, Kraden a Alex opustí a odejdou na poloostrov Idejima... Náhle však maják vybuchne a neuvěřitelnou silou pohne světem a všemi kontinenty. Z Idejimy se stane plovoucí ostrov, který má, kromě zmiňované trojice, ještě další dva pasažéry – Felixe (pokud jste mu ponechali původní jméno) a Shebu... Samotářský a ne zcela „nejpozitivnější“ Alex se vydá rychle na cestu na vlastní pěst a vy se svou čtyřčlennou skupinou vyrazíte poznat nový kontinent Indra. A že je co poznávat!" (celý článek)

 

Málem bych zapomněl! Ještě je tu článek "Krátké zamyšlení nad českými freewarovými hrami", který bezpochyby také stojí za přečtení.

"Asi každý mi dá za pravdu, že vytvořit kvalitní titul je práce pro silné povahy. Veškeré polo-profesionální týmy bez jakékoliv finanční či technické podpory se musí vypořádat s faktem, že jejich dílo je vyráběno bez sebemenšího nároku na nějaký ten bonus. Jistě, pro každého z nich je sladkou odměnou, když se jejich produkt hráčské veřejnosti líbí a ta je šíří dál mezi své kamarády. Nakonec se stane klasikou a nebo dokonce legendou, hranou o přestávkách či poledních pauzách. Mějme přeci jen na mysli, že ti lidé nám kromě kvalitní hry dávají kus ze sebe, svůj volný čas nebo své dovednosti, a to bez sebemenšího nároku na naši peněženku. Tohoto si bohužel většina hráčů nevšímá, což je celkem smutné." (celý článek)

  

Plná hra: "Pinďogoči - práva ptákovina"

Bleskovka dne: Nintendo představí novou generaci konzolí již na příští E3

Pátek - 14.11.2003 ... Fallout 3: jaký bude?

Stejnojmenným článkem jsme načali poslední pracovní den týdne. Dozvíte se v něm základní obrysy chystaného projektu Van Buren alias Falloutu 3. Čtěte článek "Fallout 3: jaký bude?".

"Třetí pokračování Falloutu má být prý mnohem podobnější prvnímu dílu - bude obsahovat méně popkulturních odkazů a nejrůznějších vtípků (mimozemšťané, telefonní budky), mnohem silněji se naopak zaměří na spolupráci s neherními postavami (NPC). Jejich ovládání se standardně zhostí počítač, nicméně hráč bude schopen do jejich činů podstatným způsobem zasahovat. Dokáže například definovat typy jejich chování a mimo souboje bude mít přístup do jejich inventáře. Chování každé neherní postavy bude ovlivněno jakousi předprogramovanou virtuální osobností, takže se hráč může dočkat různých milých i nemilých překvapení. Vysvobozený otrok například nesnáší otrokáře, takže jakmile nějakého vidí, tasí zbraň. Jako výborná se mi jeví možnost ovládat vždy maximálně jednu z postav přímo - tedy i její pohyb, inventář a dovednosti." (celý článek)

     

Příznivci 3D akce Splinter Cell by neměli přehlédnout její GBA verzi v recenzi Standy Rýdla "Recenze: Tom Clancy’s Splinter Cell - jako 2D stealth akce".

"Ve světle této skutečnosti se počet deseti „příběhových“ úrovní nezdá zase tak malý, majitelé GameCube verze Splinter Cell mohou navíc odemknout deset dalších mini-her. V jedné například střílíte teroristy vyskakující v oknech (klasická střelnice), v jiné běžíte za jedním vojákem přes překážky a nesmí vám zmizet z dohledu atp. Pokud si hru koupíte jenom na GBA, nemusíte být smutní, že máte „jen“ deset misí, i když to na první pohled vypadá, jako by Ubi Soft půlku hry zamknul jenom pro malou část hráčů." (celý článek)

 

Plná hra: "Kostičky - kostkovaný svět"

Bleskovka dne: Úplně první obrázky z Final Fantasy XII!

Sobota - 15.11.2003 ... Další tuny downloadů!

Jako každou sobotu tu máme pravidelný článek "Nová mega: patch pro českou Mafii, videa Far Cry a STALKER!".

Plná hra: "Fireboy - kouzelná arkáda"

Bleskovka dne: Chcete se zúčastnit mistrovství světa v NHL 2004?

Váš názor Další článek: Souboj strojů ve videu akce Unreal Tournament 2004

Témata článku: , , , , , , , , , , ,