Nový týden: Bude Broken Sword 3 znamenat revoluci?

Pentium 3,06 GHz se blíží do vašich základních desek, ale budou stačit * Kult Final Fantasy se rozrůstá * Napoleon je zpět a sním i jeho obrovské armády! * No One Lives Forever 2 přinese nejen výborný engine, ale také vysokou hratelnost * Golden Sun - skvostné RPG pro GameBoy Advance * A další články z uplynulého týdne
Nový týden: Bude Broken Sword 3 znamenat revoluci?

Pondělí - 26.8.2002 ... Pentium 3,06 GHz se blíží

Pondělí byl tak trochu "jiný" den, protože opožděně vyšel "Nový týden: další klon Diabla, Heroes mají konkurenci". Naproti tomu zcela ve správném čase i dni se objevil pravidelný článek Kamila Grice "Týden v rubrice Plné hry: konec prázdnin se blíží", který nabídl souhrnný pohled na plné hry uplynulého týdne. Asi nejzajímavějším článkem ale byly "HW novinky: osadíte Pentium 4 3,06 GHz do stávajících desek?", ve kterých jste se mimo jiné mohli dozvědět, že společnost Matrox bude inovovat svůj grafický čip Parhelia, že VIA zdražuje čipové sady pro Pentium 4 a další zajímavosti. Zde je krátká ukázka:

"Jedna francouzská webová stránka přinesla zajímavé informace týkající se procesoru Pentium 4 pracujícího na frekvenci 3 GHz. Tvůrci stránky tvrdí, že podle tajných materiálů, které se jim podařilo získat, nebude Pentium 4 s frekvencí 3,06 GHz kompatibilní se současnými základními deskami s paticí Socket 478.

To by znamenalo nemalé výdaje při upgradu procesoru, protože by byl nutný nákup nové základní desky! Nekompatibilita by se měla týkat nových procesorů Pentium 4 disponujících technologií HyperThreading.

Nicméně nic není definitivní a publikované informace nelze brát stoprocentně vážně. Jedno je však jisté - nepochybně se jedná o zajímavou zprávu, která uživatele jistě nepotěší. Podle jiných zdrojů by jsme se měli objasnění situace dočkat velice brzy - první procesor s frekvencí 3,06 GHz spadající do tzv. "riskantní skupiny" bude uveden snad ještě před koncem tohoto roku." (celý článek)

Jako plnou hru jste si v pondělí mohli stáhnout další z mnoha remaků slavné klasiky - "Pacman 95 - požírač kuliček se vrací".

Bleskovka dne: eXtra Klasika od CD Projektu

Úterý - 27.8.2002 ... Kult Final Fantasy

Bezesporu největším lákadlem druhého pracovního dne týdne byl skvostný článek Martina Zavřela "Setkání Fanoušků Final Fantasy", který vypovídal o prvním "oficiálním" setkání českých fanoušků fenoménu Final Fantasy. Vtipně pojatá, čtivá reportáž s fotografickým doprovodem si přímo vyžádala i několik velice pochvalných reakcí v diskusi. Zde je ukázka ze článku:

"Není divu, že svět FF přitahuje pozornost mladých lidí, kteří touží po emocionálně bohatších prožitcích, než jim zatím nabídnul sám život. Ve svém věku už vím, že tím největším a nejkrásnějším dobrodružstvím je skutečně život sám, ale moc dobře si pamatuji na dobu před několika lety, kdy pro mě nejkrásnější okamžiky tvořily návraty do Cloudovy nebo Squallovy družiny, cestování po světě plném chocobů a sledování upevňujících se vztahů mezi členy naší družiny. Dodnes pro mne nová Final Fantasy znamená automatickou dovolenou a týdenní uzavření dveří před světem, které mi umožní pár desítek hodin strávit cestou plnou fantazie, krásy a dobrodružství. Hrát Final Fantasy je jako vydat se za samotné hranice vlastní fantazie, je to nádherná cesta uměleckou galerií obrazů, vizí, hudby a emocí." (celý článek)

  

Úterý je také dnem, kdy se pravidelně objevuje článek "Byznys hrátky: relaxace s hrami, Nintendo v knize rekordů", který tentokrát pojednával nejen o londýnské výstavě ECTS 2002, ale také o zápisu společnosti Nintendo do Guinessovi knihy rekordů, "relaxačních" hrách nebo nevýdělečném Xboxu. Zajímavý je také žebříček nejprodávanějších konzolí v Japonsku, kde se ukazuje, že Japonsku je skutečně hrdé na svou PlayStation 2 a GameBoye, protože většina ostatních konzol zůstává v počtu prodaných kusů daleko za nimi. Zde je krátký výňatek:

"PlayStation 2 suverénně vévodí "startovnímu poli", prodej 90 400 kusů této konzole je navíc novým rekordem. Stejně tak jasná je situace Xboxu - tomu se v případě japonských trhů na lepší časy neblýská a není rovnocenným soupeřem pro dva největší soky, konzole od společností Nintendo a Sony. Inu, jak vidno, marketingové tahy zástupců Microsoftu jsou v mnoha případech nelogické. Stali jsme se tak svědky paradoxní situace, kdy jako lev bojuje Xbox na trzích, kde nemá větší šanci, a do některých, zřejmě co se týče prodejnosti a procentuálnímu podílu na trhu zajímavějších zemí, ještě nevstoupil." (celý článek)

A co že jsme v úterý nabídli jako plnou hru? Jedním slovem - karty: "Cards Box - dvě netradiční karetní hry v jedné".

Bleskovka dne: Creative Inspire 5.1 5100 přichází na trh

Středa - 28.8.2002 ... Napoleon je zpět!

Hlavním článkem tohoto dne byla recenze Honzy Morkese na novou realtime strategii od Breakaway Games jménem Austerlitz: Napoleon Greatest Victory.

"Hlavní náplní hry je pochopitelně bitva u Slavkova. Autoři v ní našli spousty menších šarvátek a stejně tak vedlejších bojůvek, takže kromě samotné "Velké bitvy" si můžete vyzkoušet i třeba dobývání Sokolnického hradu nebo úvodní bitvu o Telnici. Většina střetů vychází z historických skutečností, ale k dispozici je také několik map ve stylu "co by se stalo, kdyby...". Pokud vám to nestačí, můžete si nechat vygenerovat náhodný střet či si jej sami vytvořit. Bohužel nejedná se o žádný editor - na mapě jen vyznačíte klíčová místa, rozdělíte počty vojáků a hurá na bojiště." (celý článek)

Hra to byla sice zajímavá, ale pouze pro opravdové fanoušky žánru, kteří navíc nekladou nijak velké nároky na grafické zpracování. Tomu všemu odpovídá také průměrné hodnocení.

Jelikož ve středu byly články pouze dva, skočím rovnou k plné hře, totiž výbornému výtvoru "Vojáci s.r.o. - důstojný nástupce Bulánků?".

Bleskovka dne: První screeny z české verze Drakula - Zmrtvýchvstání

Čtvrtek - 29.8.2002 ... "Kde je můj hardware"?

Hned zprvu vám musím objasnit onen podivný nadpis. Chtěl jsem jím vyjádřit nejspíš většinovou reakci čtenářů Doupěte, když ve čtvrtek nedostali svou pravidelnou porci Vývoje cen hardwaru. Ale ti z vás, kteří čtou naše články pozorněji, si jistě všimli, že v minulém Novém týdnu jsem na to upozornil, ba co víc, večer předtím vyšla ještě bleskovka s upozorněním, že vydání tohoto článku se zpozdí o jeden den. Ale dost už o zpožděních, pojďme na čtvrteční články. Opět tu máme jednoho "tahouna" a tím není žádný jiný, než "ECTS 2002: Den první - z historie a současnosti výstavy". Jak se asi sami dokážete dovtípit, Kamil Gric se zde zabývá historií a současností největší evropské herní výstavy, která se každoročně koná v londýnském výstavišti Earls Court. Zde je krátká ukázka:

"Všechny, kdož ve stanovené době tří dnů navštíví ECTS, tak čeká v rámci PlayStation Experience jedinečná možnost vyzkoušet si několik připravovaných a nedokončených her. Kompletnímu seznamu vévodí takové pecky, jakým je bezpochyby Tekken 4, The Getaway a Tomb Raider: Angel of Darkness. Dočkáme se také titulů společností Disney, Namco či Square. Patřičný prostor však bude věnován také dalším světovým gigantům, mimo jiné tedy společnostem EA, Eidos, Activision, Infogrames, Codemasters, Acclaim, Capcom, Konami, Rage, THQ, Midway či Ubisoft. Všechna tato jména jsou dostatečnou zárukou toho, že ECTS 2002 bude stát za to. Velkým zpestřením budou také vystoupení mnoha muzikantů, sportovců a mnohé další. Bezpochyby tedy show se vším všudy." (celý článek)

Druhým článkem dne byla recenze na hru Golden Sun od Václava Kozdery, jehož jméno už asi některým dává tušit, že zde nejspíš půjde o platformu GBA tedy GameBoy Advance. Sám tuhle malou šikovnou hračičku nevlastním, ale kdybych ji snad někdy vlastnit měl, pro titul Golden Sun bych cupital tak rychle, že by za mnou zůstávaly ohnivé stopy. Stačí si přečíst jen kus té skvělé recenze a máte jasno:

"Co říci o technickém zpracování - nerad o něčem říkám že je dokonalé, protože to vždy může někdo napadnout, ale v tomto případě je zpracování opravdu DOKONALÉ! Dle mého názoru vyždímali programátoři z GBA naprosté maximum, jak po grafické tak hudební stránce. 3D mapa světa, lokace vykreslené do nejmenšího detailu, souboje ve 3D provedení s grafickými efekty, které bych nečekal že GBA někdy bude schopen předvést, rychlé nájezdy kamerou na protivníky, které právě drtí smrtící kouzlo Djinna. Ve hře hraje orchestrální hudba, ve které jsou nasamplované skutečné hudební nástroje - prostě úžasné. Co se týče hratelnosti - pokud existuje nebe pro hry, pak tato hra tam má právo odcestovat první třídou, protože za zážitek, jaký poskytne každému hráči, který si ji zahraje, si to naprosto zaslouží. Jedinou malinkou skvrnku bych ale přece jen našel - někdy s některým NPC zabřednete do neskutečně dlouhého až filozofického rozhovoru, který v podstatě nic neřeší a pouze zdržuje a nudí ale to už je opravdu hnidopišství." (celý článek)

  

Není divu, že hra dostala takové hodnocení, jaké dostala. Napovím jen, že se na stránkách Doupěte, ale ani jiných herních magazínů příliš často nevyskytuje a je vyhrazeno jen a pouze pro ty úplně největší pecky.

A co tu máme nakonec? Jmenuje se to "Dr. Horst - ve víru virů neztraťte víru" a je to plná hra, ve které Váš Velký Hrdina zastavuje plány Šíleného Starého Badatele.

Bleskovka dne: Grand Theft Auto: Vice City - screenshoty

Pátek - 30.8.2002 ... Preview hry No One Lives Forever 2

Plné čtyři články vyšly na poslední den pracovního týdne. Všem jim vévodí preview na jednu z nejočekávanějších stříleček posledních měsíců, špionážní drama No One Lives Forever 2. Určitě nepohrdnete krátkým výňatkem:

"Grafika, grafika, to je pořád o tom samém. Grafika je každým rokem čím dál tím lepší. Ale co hra? Mám to vůbec hrát, když je to zase jenom druhý díl? To se nejspíš nedozvíme dokud si hru nezahrajeme. Pro pokračování by mohlo mluvit několik upgradů jinak osvědčeného systému z předešlého dílu. První díl si vysloužil úspěch pro své humorné pojetí, pro jednoduchý příběh napodobující zápletku filmů s agentem 007, pro akci, která je místy zpestřena prvky špionáže, důvtipnými úskoky, mazaným obelstíváním strážných a likvidací bezpečnostních systémů; nicméně akce byla vždy na prvním místě. Když už jsem mluvil o strážných, mohl bych několika větami shrnout umělou inteligenci. Monolith, programátorský otec NOLF 2, se pro změnu naparuje, jak jejich AI bude zaručeně nejlepší. Hodlá toho dosáhnout tím, že místo běžných skriptů pro chování počítačem ovládané postavy (jdi ke stolu po trase XY, předkloň se, vrtej se v papírech, protáhni se, otoč se...) bude program disponovat celými balíky činností." (celý článek)

  

Dále tu máme novinku "ECTS: Dvě "revoluční" strategie od tvůrců Warrior Kings", ve které se Kamil Gric rozpovídal o dalších připravovaných titulech dnes již známého herního týmu Black Cactus, který přivedl na svět výbornou realtime strategii Warrior Kings.

"Hlavní novinkou druhého dílu však kupodivu není sbírka zajímavých kampaní a misí, vylepšení grafického enginu, byť to vše Warrior Kings: Battles samozřejmě nabídne. Naopak, je jím znatelné vylepšení AI. Autoři samotní, jisti si kvalitně odvedenou prací, hráčům slibují, že po této stránce bude jejich hra excelovat a překoná všechna stávající díla. Rozhodně odvážná slova, podle prvních reakcí novinářů, kteří měli možnost spatřit ranou verzi hry, však v základu velmi pravdivá.

Pro tvůrce samotné je obrovskou výzvou vytvořit hráči v rámci singleplayer kampaně natolik svébytného a schopného protivníka, který by byl nerozeznatelný od lidského protějšku. Něco takového bylo až donedávna nemyslitelné a byť vkládám do projektu Warrior Kings: Battles velké naděje, pochybuji, že počítačem řízený protivník dosáhne kvalit vychytralého a všemi mastmi mazaného človíčka. Ale nepředbíhejme, jak praví jedna televizní reklama, nic není nemožné." (celý článek)

 

Jak jsem se již zmínil, na pátek byla připravena také vylepšená, takříkajíc "apdejtovaná" verze článku "Vývoj cen hardwaru: ceny procesorů letí dolů". Rozšířili jsme sortiment sledovaných produktů, přidali nové grafy a vůbec, všechno je to takové nové :).

Plnou hrou dne pátku byla vyhlášena plošinovka "Captain Mullet - srdnatý boj za záchranu manželky!".

Bleskovka dne: ECTS: První trailer z Broken Sword 3!

Sobota - 31.8.2002 ... Velké věci se tu dějí!

Hned tři skvělé články se nám sešly do poslední prázdninové soboty - a to už je co říct! Začněme zajímavým preview na nejočekávanější adventuru posledních let, totiž Broken Sword 3, z pera Kamila Grice.

"Pojďme se však podívat také na příběh. Ano, málem bych zapomněl na v jádru nejdůležitější a stěžejní část celé hry. Vězte tedy, že se opět setkáte s krásnou Nico a odvážným Georgem, které snad netřeba představovat. Tihle dva si mnohdy lezou pěkně na nervy a tak se dočkáme ostrých výměn názorů, tak, jak to ke vztahu dvou pohlaví neodmyslitelně patří. Při rozplétání samotné záhady zavítáte na území mnoha exotických zemí, přičemž celé dobrodružství zahájíte návštěvou Konga a místního profesora - objevitele. Bohužel, v apartmánu patřícímu Georgovi dojde k vraždě neznámého muže, jehož vražedkyně se až nápadně podobá Nico. Podle slov samotných tvůrců na nás čeká příběh plný zvratů a konspirací. Důležitou roli budou hrát v příběhu také Templáři, které už můžete znát z předchozích dílů." (celý článek)

 

Řada známých budovatelských strategií Caesar - Pharaoh - Zeus bude brzy doplněna nejnovějším připravovaným dílem této obšírné série, totiž hrou Emperor: Rise of the Middle Kingdom. Tu má pod palcem společnost Breakaway Games, která dříve úzce spolupracovala s tvůrci "zlaté trojice", společností Impressions Games. V rozsáhlém preview Honzy Morkese se dozvíte o Emperorovi mnoho zajímavých podrobností.

"Číňané rovněž věří ve vyváženost pěti základních elementů (voda, dřevo, oheň, země, kov). Tento systém v originále "Feng Shui" na základě geomagnetických polí zapříčiňuje, že na každém z čtverečků půdy převládá jeden z elementů. Element vody se prosazuje v blízkosti řek a třeba dřevo najde uplatnění u lesa. Většina budov inklinuje více k jednomu vybranému elementu, a pokud to respektujete, dočkáte se nadprůměrných výsledků. Důl rychleji těží, v domku jsou lidé veselejší a vojáci mají lepší morálku. Když však postavíte budovu na nesprávném elementu, její produktivita klesne apod. Pokud se většina stavení nachází na špatném "typu podloží" negativně to ovlivní celkové zdraví obyvatel ve městě. Přicházejí různé choroby a lidé jsou nespokojeni." (celý článek)

Tak a máme tu poslední věc dnešního Nového týdne, totiž pravidelný článek "Nová mega: demo NHL 2003 a další pekelný nášup!", který je tentokrát skutečně přeplněn vynikajícími downloady, jen namátkou: demoverze NHL 2003 nebo trailery z titulů Broken Sword 3, James Bond: Nightfire a C&C: Generals.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A