Nový týden: další klon Diabla, Heroes mají konkurenci

Jestli vám tady něco tak úplně nesedí, správně jste vycítili, že Nový týden vychází přesně a právě o den později, než by měl, respektivě než na co jste byly až dosud zvyklí. Musím vás vyvést z omylu - jedná se pouze o jednu jedinou výjimku, do budoucna takovýto trend zachovat neplánujeme a když počasí dá, objeví se příští Nový týden opět v neděli. Takže pusťme se do toho!
Nový týden: další klon Diabla, Heroes mají konkurenci

Pondělí - 19.8.2002 ... Prosím jeden krvavý steak!

Výborné pondělní menu se skládalo ze tří částí. Tou první a samozřejmě nejchutnější byla recenze na hru Hostile Waters, akční překvapení tohoto, respektive minulého roku. Zdá se vám to poněkud zmatené? Pak nezbývá nic jiného, než abyste si ji přečetli. Zde je krátká ukázka:

"HW nejsou hrou, která by vás přimrazila k monitoru při prvním spuštění, jako to dokáže třeba již výše zmiňovaný Warcraft III, ale pokud máte rádi strategie, budete se k ní vracet, ani nebudete vědět proč. Podle mě je to především způsobeno faktem, že hře vlastně není téměř co podstatného vytknout. Je to poctivá pařba, která geniálně kombinuje taktiku a akci a zvláště v pozdějších misích vám dá skutečně zabrat vymyslet optimální strategii vedoucí k vítězství.

Grafika vypadá úchvatně, střídá se den s nocí (soumrak je nádherný - někde by měl být obrázek). Modely jsou pěkné, výbuchy výbušné, co chcete víc? Hudba v samotné hře není, ale díky kvantu dobře zpracovaných zvuků, které se na vás valí ze všech stran to nevadí. Trošku zamrzí absence multiplayeru a hlavně ve hře není nic jiného, než kampaň. HW dohrajete a už vám nemají co nabídnout. Trochu škoda." (celý článek)

Hostile Waters   Hostile Waters

Závěrečné celkové hodnocení 9/10 jen dokazuje, že se jedná o skutečně výjimečný kousek hodný pozornosti každého hráče. Neméně zajímavý je ale i druhý chod nazvaný "Mortal Kombat: Deadly Allience - smrtící úder ostatním bojovkám?". Martin Boček, český specialista na sérii Mortal Kombat, se rozepsal o připravované novince, která má přivát na pole bojových her mnoho revolučních prvků.

"První údaje o nové hře série Mortal Kombat se objevily zhruba před třemi lety. A od té doby celá fanovská komunita netrpělivě čeká, až TO přijde a hltá každou novou informaci, kterou Midway uvolní. A Midway si dává obrovský pozor, aby toto napětí vystupňovalo na co nejvyšší úroveň. Ale jak se datum vydání blíží, přibývá i informací. A dlužno přiznat, že napětí se tím ještě stupňuje. Protože prozatím to vypadá, že Mortal Kombat : Deadly Allience bude hra více než dobrá… ale podívejme se na ni blíže." (celý článek)

Mortal Kombat 5   Mortal Kombat 5

Pod článkem se ihned rozvířila velice rozsáhlá diskuse, která je jakýmsi dezertem k druhému chodu - a bezpochyby velice chutným. Na úplný konec tu máme třetí a poslední chod - plnou hru. Nikoliv však hru v pravém smyslu slova, spíše se totiž jedná o "interaktivní umění". Ta "věc" se jmenuje "Death". A o co se jedná? To nám poví Michal Acler:

"Není tu žádný cíl, jen se procházíte jakousi imaginární 3D galerií smrti, ve které si můžete prohlížet různé lebky, šavle, rakve a jiné děsivé věci. Chcete-li se i vy připojit k naší prohlídce, prosím, račte vstoupit." (celý článek)

Bleskovka dne: Soutěž o Warcraft 3

Úterý - 20.8.2002 ... Rakety, letadýlka a smažená vajíčka

Honza Morkes si na druhý všední den minulého týdne připravil recenzi na novou generaci tenisu pro PC, tedy na hru Next Generation Tennis (CZ). Jedná se o další z mnoha sportovních simulací, kterých se nám za posledních šest měsíců vyrojilo jako hub po dešti - je tedy z čeho vybírat a s čím porovnávat.

"Next Generation Tennis (NGT) neponechal nic náhodě a pojistil si úspěch hry několika známými jmény. Pravděpodobně nejslavnější z nich - Tim Henman zaštiťuje celou hru a najdete ho i na krabici a manuálu. Zdatně mu sekundují i další - Brazilec Gustavo Kuerten, zabiják českého daviscupového týmu Sébastien Grosjean nebo třeba Američan Todd Martin. To ale není vše! Na rozdíl od os ostatních tenisových her, NGT nabízí také zástupkyně něžného pohlaví. Na výběr je kupříkladu Ruska Elena Dementieva či Rakušanka Barbara Schett. Suma sumárum se v NGT setkáte s deseti světovými tenisty(kami) průměrné až nadprůměrné kvality. Feministky by měly určitě radost, protože souboj žena proti muži je ve hře více než vyrovnaný." (celý článek)

Z férového souboje hned několika titulů podobného ražení vychází Next Generation Tennis, zejména díky nezvládnutému motion capturingu a častým chybám, jako zcela průměrný hráč a hodnocení tomu plně odpovídá. Ale pojďme honem dál! Protože na nás čeká ještě jedna recenze, tentokrát na zcela odlišným typ hry. Titulek článku mluví za vše "Airline Tycoon - originální ekonomická strategie". Slovo originální bych zde zdůraznil - více se dozvíte přímo z úryvku recenze:

"Brzy za své vzala má představa o tunách zbytečných grafů a tabulek, ve hře se vyskytuje všeho všudy jedna obrazovka se souhrnem příjmů a výdajů, kam jsem za celou dobu nepotřeboval nahlédnout. Stejně tak tutorial se smrskl na pouhé tři výukové mise, které v podstatě nemusíte k zdárnému pochopení hry absolvovat.

Že si takovou ekonomickou strategii nedovedete představit? Já také ne, tedy do setkání s Airline Tycoonem. On v podstatě ani stoprocentní ekonomickou strategií není, ale hlavním cílem je vydělávat peníze, takže se do této škatulky hodí nejvíce. Začátek je celkem v normálu. Do kanceláře ředitele letiště naklusají zástupci čtyř konkurenčních aerolinek (jeden z nich jste vy), seznámí se s úkolem a vyrazí do práce." (celý článek)

Airline Tycoon je tedy určitě originálním počinem, který však bohužel (nebo bohudík?) natolik vybočuje z řady, že jeho hodnocení snad ani nemůže dopadnout jinak než mou průměrnou školní známkou.

Co víc si na konec dobrého a úspěšného dne přát víc než oddechovou plnou hru, v tomto případě dokonce dlouhými léty prověřenou klasiku - "Chuckie Egg - klasika všech klasik ožívá".

Bleskovka dne: CD Projekt podepsal smlouvu se Sapkowským

Středa - 21.8.2002 ... Los Bananos á la Stupidos

Předem připravené a dobře uzamčené, leč před živly nechráněné středeční menu bylo bohužel cele odplaveno velkou vodou kamsi do neznáma a nebylo již více nalezeno, takže jsme se museli spolehnout na jeden jediný chod a totiž zábavnou plnou hru "Bananarama - banánový král z džungle".

Bleskovka dne: Mafia - datum vydání & intro

Čvrtek - 22.8.2002 ... Další klon Diabla je na světě, pf!

Právě čtvrtek byl tím vyvoleným dnem, kdy jsme mohli nabídnout menu o celých čtyřech chodech, čímž jsme se pokusili suplovat onen menší středeční "nedostatek". Hned v úvodu to bylo preview hry Prince of Qin, akčního RPG od čínské softwarové společnosti Object Software. Jak asi sami uhodnete, jedná se o dokonalý klon Diabla 2, jen v asijském kabátku a poměrně silným příběhem. Více už Onra Kozina:

"Prince Of Qin (PoQ) bude používat engine, který se velmi podobá Diablu, Falloutu a podobným hrám - izometrický pohled shora. Hráč začíná s jednou postavou, avšak mohou se k němu do družiny připojit ještě další čtyři. Na výběr máme pět postav: Paladin, Muscleman, Killer, Wizard a Sorcerer. Magie je ve hře taktéž rozdělena do pěti okruhů: oheň, voda, dřevo, země a kov. Bývá zvykem, že živelný okruh magie má svůj protějšek na který působí silněji a naopak. Jelikož je elementů lichý počet, musí vazby působit v pomyslném kruhu. Vypadá to následovně: kov potlačuje účinky dřeva, dřevo potlačuje účinky země, země potlačuje vodu, voda oheň a oheň kov. Takže se vyplatí útočit na nepřítele s elementem (jsou i nepřátelé bez elementu) podle tohoto návodu. Naopak při výrobě zbraní, k čemuž se dostanu za chvíli, se vyplatí postupovat podle následujícího pravidla: Voda zesiluje účinky dřeva, dřevo zesiluje účinky ohně, oheň zesiluje zemi, země kov a kov vodu." (celý článek)

Prince of Qin   Prince of Qin

Se železnou pravidelností se zatím daří každý čtvrtek vydávat vývoj cen hardwaru, tentokrát to tedy byl "Vývoj cen hardwaru: nové procesory přijdou brzy". Bohužel vás musím předem připravit na to, že právě tento týden zřejmě dojde k porušení železné pravidelnosti a přehled vyjde v pátek, ale nepředbíhejme, o všem budeme naše čtenáře včas informovat. Třetím chodem dne byl poněkud opožděný "Týden v rubrice Plné hry: povodňový nášup" Kamila Grice, který se s blaženým úsměvem na tváři namísto psaní článků slunil kdesi ve středozemí. Ale nemějme mu to za zlé, jeho přehled nakonec přináší mnoho zajímavých plných her, z nichž si určitě vybere každý z vás. A kdyby náhodou ne, ačkoliv tato možnost je skutečně na 99,98% vyloučena, pak je tu čtvrteční plná hra, totiž "Natomi Bottle Rockets Extreme - útok z nebes".

Bleskovka dne: Earth 2150: Lost Souls je GOLD!

Pátek - 23.8.2002 ... Heroes of Might & Magic mají dalšího konkurenta

Pomalu začíná být jasné, že autoři série Heroes of Might & Magic pořád více spoléhají na tradici spíše než na kvalitu. Stále častěji se totiž objevují hry, které poslední čtvrtý díl Heroes když už nepřekonávají, tak se mu alespoň vyrovnávají. A to je také případ hry Disciples 2 - temné proroctví, jejíž výtečnou recenzi pro vás připravil Martin Blatný. Zde je krátký úryvek:

"Stejně jako v sérii Heroes of Might and Magic jsou základními nosnými prvky hry města a hrdinové. Na začátku hry si můžete zvolit jednoho ze tří hrdinů (Pán válečníků, Pán mágů, Cechmistr), každý samozřejmě má jiné vlastnosti a schopnosti - touto volbou ovlivníte průběh další hry. Ačkoli si totiž ve městech můžete najímat další hrdiny, bude to s největší pravděpodobností právě onen původní hrdina, kterého si budete nejvíce hýčkat, už proto, že jednoho hrdinu si (včetně 5 předmětů) můžete přenést do další mise. Druhým důvodem je fakt, že zkušenosti se rozdělují mezi hrdinu a jeho družinu, takže je vhodné co nejvíce bojů absolvovat s jedním hrdinou. Kromě "standardních" hrdinů jsou k dispozici i dva speciální (Zloděj a Nosič žezla), o nichž se zmíním později." (celý článek)

Disciples 2   Disciples 2

Pokud se blíže zajímáte o to, co se děje "v zákulisí" herních firem, jistě vás bude zajímat pravidelný článek "Byznys hrátky: film a hry, krize ve Vivendi", ve kterém Kamil Gric mimo jiné rozebírá problematiku prolínání herního a filmového průmyslu, jak v našich končinách, tak i za hranicemi naší malé republiky, dále se také dozvíte více o problémech společnosti Vivendi Universal nebo o rozdělení společnosti Rage. Jestliže je vám ze všech těch podivných finančních machinací, podlých obchodů a podlézavých obchodníků nanic, nezbývá než se pořádně odreagovat, nejlépe na páteční plné hře francouzského původu "Vigilante - kouzlo pouličních bojů".

Bleskovka dne: Battlefield 1942 - Intro

Sobota - 24.8.2002 ... Dobrodružství Jazze a Fausta

Pro všechny adventuristy, ale i ty, kteří prostě mají rádi dobrodružství jsme v sobotu připravili recenzi na novou ruskou adventuru Jazz & Faust. Právě u takovýchto titulů se pomalu stává zvykem, že jsou kompletně počeštěné a Jazz & Faust není výjimkou. Zde je úryvek recenze:

"Jazz je klasický námořní pašerák - pokud si vyberete hru za něj, začnete ve věznici ve městě El-Erp, kam se dostal za pašování ginu. Jakmile se dostane z vězení, je nucen splatit starý dluh, jakožto právě propuštěný vězeň ale u sebe jaksi nemá hotovost, takže musí zastavit svou vlastní loď s příznačným názvem Smoky. Časem se dozví o tajemné vraždě, která se stala v nedalekém vesnickém sídle. Jazz samozřejmě nelení a vydá se pátrat na vlastní pěst, cílem jeho snažení je dostat se zpět na vlastní loď. Nakonec ho nový majitel najme zpět jako navigátora a tak se dostane na Černé ostrovy, města Khaen a nakonec až do... nu, to už uvidíte sami. Příběh je to zajímavý, dokonce se objeví i několik příjemných nepředvídatelných zvratů." (celý článek)

Jako sobotní pamlsek jsme našemu čtenářstvu předhodili "Nová mega: demoverze Hitman 2, intro z Mafie", z těch nejzajímavějších downloadů musím vypíchnout zejména demoverzi na 3D akční střílečku Hitman 2: Silent Assasin a aktualizované demo Sudden Strike II.

Bleskovka dne: V přípravě je datadisk pro Battlefield 1942

Neděle - 25.8.2002 ... Výjimečná neděle

Den božího klidu zde samozřejmě uvádím zcela výjimečně, obvykle v tento den vychází pouze a jen Nový týden, ale protože se tak včera nestalo, vyšla namísto něj recenze na PS2 verzi Soldier of Fortune Gold Edition, která si ale podle Martina Zavřela, autora recenze, nevedla příliš dobře. Ostatně posuďte sami z tohoto výňatku ze závěru recenze:

Soldier of Fortune 2   Soldier of Fortune 2

"SoF je dobrou akční hrou, která vás na prvních pár hodin dokáže zaujmout svým provedením (zbraní a jejich účinku), ale pak začíná být díky neustálým přívalům stejně tupých protivníků (vyšší obtížnost zrychluje jejich reakce, vylepšuje přesnost jejich zásahů a zvyšuje počet) a nudnému příběhu rychle ztrácet dech. Grafika, ozvučení, ovládání a další atributy zosobňují průměrnost (přinejmenším v dnešní době a na PS2), takže hlavím tahákem zůstává ono lehce samoúčelné násilí, kterého si v této hře užijete víc, než kdekoliv jinde. Otázkou je, kolika z nás taková zábava skutečně stačí. Osobně se milionkrát víc těším na přicházející Time Splitters 2 (nejlepší multiplayer na světě plus grafika šitá na míru PS2) nebo Turoka Evolution (kdo viděl obrázky a ukázky, ten mi rozumí)." (celý článek)

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

10.  1.  2021 | |35 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play