Nový týden: Far Cry vs Unreal Tournament 2004, kdo s koho?

Recenze her Far Cry, Unreal Tournament 2004, Knights of the Temple, Sphinx and Cursed Mummy, Cabela´s Dangerous Hunts, Neighbours From Hell 2 * První dojmy ze hry Final Fantasy Crystal Cronicles * Podrobné informace o LOTR: Battle for Middle Earth * Březnová a únorová hitparáda * Vox Populi: jak má vypadat ideální hra? * Levné hry v únoru a březnu * A spousta dalších chytlavých článků!
Nový týden: Far Cry vs Unreal Tournament 2004, kdo s koho?

5x tip týdne: Recenze: Far Cry – akční peklo v tropickém ráji, Recenze: UT2004 jako singleplayer - unreal gameplay, Recenze: Knights Of The Temple – Max Payne brutálněji, Vox Populi: jak má vypadat ideální hra?, LOTR: Battle for Middle Earth – vyrazí vám dech

Plná hra týdne: Krkal - úžasná logická hra zdarma

Pondělí - 22.3.2004 ... Far Cry, UT2004, Knights of the Temple - tři bomby najednou!

Tento den byl v mnoha ohledech nejen pro Doupě samotné, ale i pro celý český herní internet výjimečný. Jako jedni z mála jsme v jeden jediný den přinesli recenze hned tří veleočekávaných titulů. Nejprve to byl Kamil Gric s jedinečným Far Cry v článku "Recenze: Far Cry – akční peklo v tropickém ráji".

"Opravdová síla hry totiž netkví v uzavřených lokalitách (jak tomu v případě FPS povětšinou bývá), ale v rozsáhlých prostranstvích plných fauny a desítek překážek. I když vždy musíte dosáhnout určitého cíle, tvůrci nám sami nabízí hned několik vyšlapaných cestiček k jejich dokončení. Konečná realizace však závisí na vás samotných. A proč právě exteriéry? Snad je to dáno hustotou rostlinstva i odlišným stylem boje, kdy vás vychytralí protivníci nutí být neustále v pohybu, krýt se za překážkami (typicky kameny, bedny jako takové postrádají účinek) a využívat nejrůznější taktiky boje. A to je kombinace, které jsme se nedočkali u žádné z loňských akčních pecek (ano, narážím především na hry Max Payne 2 a Call of Duty)." (celý článek)

   

Poté přišel na řadu dlouho vyprošovaný Unreal Tournament 2004 od Davida Slámy v článku "Recenze: UT2004 jako singleplayer - unreal gameplay".

"Ve FPS zaměřených na multiplayer se obvykle hra pro jednoho hráče odbývala sérií po sobě jdoucích utkání se zvyšující se obtížností. Paralela s bojovkami jako Mortal Kombat je tak docela na místě. Dalo by se říct, že nejinak je tomu i v případě UT2004, ale to by bylo asi tak stejně přesné, jako říct, že ta hra je ve 3D. Je to sice pravda, jenže o skutečném herním zážitku vám to nic neřekne. Utkání je opravdu mnoho a celý systém dost nápadně připomíná management týmu ve sportovních hrách, jako výše zmíněné NHL a podobně. Výběrem modelu vaší postavy vše teprve začíná a v té chvíli ještě netušíte, s jak nebezpečně návykovou hračkou si začínáte." (celý článek)

  

No a nakonec se sám šéfredaktor postaral o představení zajímavého akčního překvapení v podobě článku "Recenze: Knights Of The Temple – Max Payne brutálněji".

"Udělat v první řadě zábavnou a hratelnou hru, s příběhem atraktivním pro mladé i starší hráče, v perfektním grafickém kabátku a s důrazem na realističnost zbraní i krvavost akce, to si za cíl vytkli také tvůrci ze Starbreeze Studios, mimo jiné autoři titulu Enklave. Ve spolupráci s úspěšnou kapelou Within Temptation se jim podařilo udělat hře slušnou reklamu a vzhledem k ohlasům na některých zahraničních fórech lze říct, že místy probudili i docela slušný hype. Jelikož další a další trailery slibovaly stále lepší zábavu, vybral jsem si z trháků tohoto měsíce právě tuto hru, když se na Doupěti rozdělovaly sladkosti. A již po pár minutách hraní jsem věděl, že toho nebudu litovat. Co můj dobrý pocit vyvolalo a zda se udržel do konce hraní, to se dozvíte právě zde." (celý článek)

  

Plná hra: Krkal - úžasná logická hra zdarma

Bleskovka dne: Tvůrci Dungeon Siege utíkají od Microsoftu k EA

Úterý - 23.3.2004 ... Naostro s Ottou Jermanem

Chcete se dozvědět podrobnosti o plánech Electronic Arts v naší republice? Položte tedy otázku Ottovi Jermanovi, řediteli české pobočky, v článku "NAOSTRO: Ptejte se Otty Jermana, manažera největšího světového vydavatele".

"Otto Jerman je na světě od 6. listopadu 1969. Pochází z kraje nedaleko řeky Sázavy, kde v současnosti žije se svou manželkou a tříletým synem Michaelem. Po ukončení vysokoškolského studia získával první zkušenosti s "byznysem" jako regionální manažer prodeje firmy Pepsi ČR, následovala roční zkušenost s etablováním značky Philips Car Systems (Auto Hi-fi) na český trh, kde pracoval na pozici Sales & Marketing manager. Dalších sedm let si vychutnával pestrost zábavního průmyslu jako obchodní ředitel hudebního vydavatelství Universal Music. Od minulého roku působí v roli obchodního manažera u české pobočky EA." (celý článek)

Kamil Gric jako obvykle nezapomněl na svoje pravidelné "Byznys hrátky: zakladatel BonusWebu opouští rodný magazín!".

"Odchody významných osobností herní scény jsou v tuzemských končinách spíše výjimkou a i v Byznys hrátkách se jim tak věnujeme spíše okrajově. Nestává se však často, aby své křeslo opustil člověk, stojící v pozadí jednoho z nejvýznamnějších domácích magazínů. Jak totiž v minulých dnech potvrdil osobní weblog Patrika Zandla (bývalého majitele serveru Mobil.cz), Zdeněk Polách Vreco opouští vydavatelskou společnost Mafra, ve které působil nejdříve coby šéfredaktor BonusWebu a později jako šéfredaktor celé technicko-zpravodajské sekce vydavatelské společnosti. Křeslo šéfredaktorské vymění za podnikatelské, a tak jej nyní budeme vídat asi jen v pozici majitele a jednatele soukromé společnosti Expres Servis, s.r.o. Více vám již poví konkrétní vyjádření Zdeňka Polácha, z nějž mimo jiné vyplývá, kdo se ujme vedení BonusWebu – tím „vyvoleným“ je dlouholetý redaktor Ondřej Zach (Vrah)." (celý článek)

Plná hra: Mario Worlds - legenda je zpět

Bleskovka dne: Stahujte Counter-Strike: Condition Zero!

Středa - 24.3.2004 ... Jak má vypadat ideální hra?

V naší pravidelné zpovědnici českých herních osobností jsme se zeptali: "Vox Populi: jak má vypadat ideální hra?".

"Jiří Sládek, GameStar

Chybí mi nějaké "složitější" RPG, určené fandům žánru a ne masovému trhu. Tituly jako Deus Ex: Invisible War nebo třeba nové Sacred jsou sice fajn, ale do hardcore RPG mají daleko. A přitom by se nemuselo jednat o totálně hutné tituly jako byla dříve třeba trilogie Realms of Arcania, stačilo by více kompromisů mezi přáním hardcore erpégéčkářů a ostatních hráčů, prostě něco jako Fallout či Baldur´s Gate. Kromě toho mi chybí také tahové taktické hry typu UFO či Jagged Alliance. V podstatě by mi stačily kvalitní remaky těchto titulů. Jo a také by bodnul fotbal a hokej s bezchybnou AI, ale to je asi ještě zbožnější přání." (celý článek)

Honza Morkes je tu po dlouhé době také se svým pravidelným a jistojistě velmi užitečným přehledem "Levné hry v únoru a březnu: Steel Panthers za 69, Kreed za 299, Duke za 199 Kč".

"I když se možná na světě nachází hrstka zarytých optimistů, většina hráčské obce se pravděpodobně již smířila s tím, že Duke Nukem Forever bude "forever" pouze ve vydavatelských plánech. Poslední hrou s frajerským Duke Nukemem zatím zůstává hybrid plošinovky a akce s podtitulem Manhattan Project. Netradičně pojatá hra si podle naší recenze najde své příznivce i odpůrce, takže pravděpodobně nejlepší možností bude si nejdříve celou recenzi přečíst a pak se rozhodnout, jestli se vám hra za 199 Kč vyplatí pořídit. Pro úplnost dodám, že se jedná o jeden a půl roku starou záležitost a nejdete ji v únorovém čísle edice GAME4U." (celý článek)

  

Honza Spáčil přispěl svou nezanedbatelnou troškou do mlýna v podobě článku "Recenze: Sphinx and Cursed Mummy – se Zeldou do Egypta!".

"Jak jste již určitě přinejmenším slyšeli, provede vás spolehlivě vším podstatným a přitom vám ovšem ponechá dostatek volnosti, abyste si přednosti naší nabídky vychutnali sami, kdy se vám zrovna bude chtít. Samozřejmostí je řada vedlejších nepovinných výletů a zábavné hry pro zpestření vašeho programu, jako například v Egyptě tradiční zábavné chytání místní fauny, střílení z flusačky a další a další. V rámci hlavního programu si samozřejmě vyslechnete z úst našeho-vašeho průvodce strhující příběh dvou hrdinů o smrti, zradě, znovuzrození, pomstě a záchraně světa před jistou zkázou. Co chcete víc?" (celý článek)

  

Fotbal, to je hra! Johoho! „Hattrick – zahrajte si fotbal jako nikdy předtím!

"Základem Hattricku je samozřejmě jako v reálu liga. Ta trvá 16 týdnů reálného času, ligové zápasy se hrají každou sobotu v 11.30 (tedy v Čechách, kdy hrají Pákistánci opravdu netuším). S každým ze sedmi ostatních týmů osmičlenné ligy se utkáte dvakrát, jednou doma a podruhé venku. A poperete se s nimi o jediné postupové místo do vyšší ligy. A protože jeden zápas týdně by byl málo, na středu připadají zápasy českého poháru. Tedy do té doby, dokud se v něm udržíte. Pak už vás ve středu čekají jen přáteláky s kamarády nebo úplně cizími týmy z celého světa." (celý článek)

  

Plná hra: Silencer 2 - soukromým

Bleskovka dne: Tři nové obrázky The Sims 2

Čtvrtek - 25.3.2004 ... První pohled na LOTR: Battle for Middle-Earth

Nováček na Doupěti, nikoliv však v herní oblasti, David Sillmen, se pěkně zblízka podíval na chystaný titul "LOTR: Battle for Middle Earth – vyrazí vám dech".

"Když už mluvíme o CaC, rozhodně musíme zmínit i poslední počin této série – Generals, jenž má s Battle for Middle Earth společné mnohem více než jen jméno výrobce. Tvůrci se totiž rozhodli k využití mocného enginu SAGA z této již vydané hry i pro připravovanou novinku. Možná z lenosti, ale mnohem pravděpodobněji díky jeho multifunkčnosti a výkonnosti, které předvedli již po grafické stránce opěvovaní Generals. Samozřejmě bylo třeba přepracovat rutiny vhodné pro novodobý válečný konflikt na mnohem prozaičtější fantasy prostředí. A soudě dle obrazových materiálů, povedlo se to na jedničku. Něco tak nádherného člověk jen tak neuvidí a v současné produkci bychom jen ztěží hledali adekvátní srovnání. Jistou podobnost by možná mohl evokovat připravovaný strategických epos Rome: Total War." (celý článek)

  

Jirka Stárek je autorem svým způsobem značně osobitého článku "Recenze: Cabela´s Dangerous Hunts – lovu zdar!".

"Jen sem tam je přes řeku most, to je asi jediný zásah člověka, který se v krajině nachází. Po grafické stránce krajině nicméně pár věcí chybí, hlavním problémem je především její ztvárnění v různých ročních obdobích. Například v zimě je země místy až moc holá a prosvítá zelená. No nevím, zda to byl záměr, ale na mě to moc dobrý dojem neudělalo. Dle mého názoru v zimě by mělo být vše pokryté sněhem a ne jakoby začínalo jaro. Jinak krajina vypadá vcelku povedeně (i když Far Cry ani Vietcong to není:-)), chvílemi jsem se přistihl, jak jen stojím a kochám se pohledem na ni." (celý článek)

  

Na obzoru je spousta nových a krásných her. Nevěříte? Přesvědčte se sami v pravidelném článku "Nové hry na obzoru: tvůrci Carmageddonu chystají novou řežbu".

"Byla jednou jedna planeta jménem Nova, na které žili samí hnusní emzáci. Tamější vládnoucí třída, která se nazývala jak jinak než "Vládci Novy", se chovala tak trochu jako staří římští císařové. Aby své poddané udržovali v blaženosti, pořádali pro ně gladiátorské závody. Kdyby však gladiátory byli samotní obyvatelé planety, obecenstvo by zřejmě nebylo příliš nadšené. A tak udělali vládci to nejjednodušší, co mohli - našli si malou planetku, shodou okolností to byla naše milá matička země, a z ní si gladiátory dováželi. Ostatně, ve starém Římě tomu nebylo jinak. Tak se začaly množit únosy pozemšťanů, kteří si mohli vysloužit svobodu pouze tím, že vyhráli závod. Poté jim byla řádně propláchnuta kebule a byli vyflusnuti zpátky na zemi." (celý článek)

     

A v neposlední řadě je tu také článek Honzy Morkese "Březnová a únorová hitparáda - Far Cry, UT2004 , Kain a další".

"DOOM 3, Half-life 2, STALKER nebo Far Cry budou letos u PC hráčů jedny z nejskloňovanějších slov. Fanoušci každé z kvarteta očekávaných akcí by se dali počítat na tisíce. Jako první se dočkají ti, kdo největší naděje vkládali do projektu německého CryTeku. FPS z prostředí tropického ostrova nezaujalo jen brilantními grafickými efekty a komplexním zpracováním místní fauny a flóry, ale zejména velkou volností, co se pohybu po ostrově a plnění úkolů týče. Pokud váš stroj zvládne celou tu nádheru zpracovat, měli byste začít o hře uvažovat." (celý článek)

  

Plná hra: Pigz - jako prase v žitě

Bleskovka dne: Tekken 5 bude na E3!

Pátek - 26.3.2004 ... Richard Garriot, vládce herního světa

"Jste škodolibí? Milujete pocit, který ve vás vyvolává neštěstí druhých? Situace, kdy lidé zuří či se naopak červenají? Rádi škádlíte druhé a jejich utrpení sledujete z povzdálí, s pocitem dobře vykonané práce?" Pak je právě pro vás určen článek "Recenze: Neighbours From Hell 2 - jak dostat souseda do blázince?".

"Sousedův domek tak tentokráte nahradilo prostředí lákavějšího rázu a z nudné šedi interiéru se podíváte i do záživnějších míst po celém světě. Svého souseda tak budete trápit u proslulé Velké čínské zdi, na palubě zaoceánského parníku, na pláži, ale také v mnišském chrámu, kde se oddává radostem meditace a snahy o dokonalé propojení těla a mysli. Tvůrci se v návrzích jednotlivých místností vyřádili a suverénně překonali první díl, který se zdá být v oblasti herního prostředí jen chudým příbuzným. Navíc i samotné trápení neoblíbeného souseda nabírá na dalším rozměru, za což vděčíte přítomnosti dalších herních postaviček i kvalitnějším žertíkům." (celý článek)

   

Jirka Černý se zjevně rád probírá starými, zaprášenými legendami. Tentokrát padl na jeho bedra druhý Rayman. Více už v článku "Game4U, č.40: Rayman 2 – nádherná plošinovka za hubičku".

"Největší rozdíl v porovnání s prvním dílem je pochopitelně ve zpracování herního prostředí, které se vlivem technického pokroku přesunulo do trojrozměrného - a troufám si možná trochu odvážně říct, že i méně zábavného - kabátku. Vlastní příběh nás opět navrací do Raymanovi říše, kterou si chce násilím podmanit velitel pirátů Razorbeard. Ten za tímto účelem většinu mírumilovných obyvatel unese a současne se mu taktéž podaří roztříštit hlavní zdroj jejich energie - Primordiálské jádro. Zpočátku má smůlu i Rayman, který je zajat během bitvy na okraji Velkého lesa, avšak jak už teď asi z názvu všichni správně tušíte, později se mu díky pomoci žabáka Globoxe podaří osvobodit a znovu získat zpět své schopnosti." (celý článek)

 

Pokud byste měli zájem naopak o něco novějšího, dokonce by se chtělo říct "nejnovějšího", pak rozhodně nepřehlédněte článek "První dojmy: Final Fantasy Crystal Cronicles – návrat domů" z pera samotného šéfredaktora.

"Předpokládám, že drtivá většina z vás, kteří jste tento článek otevřeli, jste fanoušky Final Fantasy ságy a hledáte v textu odpověď na otázku, sžírající nás všechny již od oznámení Crystal Cronicles (dále jen FFCC) před dvěma roky. Ta otázka zní: je to „plnohodnotná Final Fantasy nebo jen nějaké „zneužití jména“, jako jsme to viděli u FF Tactics či Chocobo Racing?“. Abych vás netrápil, vyjasním něco hned v úvodu: FFCC není v žádném případě nějakým bočním dílem klasické příběhové ságy. Hra je natolik jiná formou, hratelností, využitím příběhu i jeho hloubkou, že se prostě vůbec nedá vedle FF 1 – 10 postavit. Přesto ale nabízí některé z atributů, které na FF sáze tolik milujeme - a odpověď, zda se vyplatí její koupě fanouškovi, který třeba navíc ještě nemá ani GameCube, nebude vůbec jednoduchá." (celý článek)

  

Richard Garriot býval a snad ještě stále i je jedním z vládců herního světa. Chcete-li se o něm dozvědět několikero zajímavostí, čtěte článek "Vladci herního světa, 2.část: Richard Garriot".

"Počítače ho ale uchvátily natolik, že se na školu později vykašlal a začal pracovat jako prodavač v obchodě s výpočetní technikou. Zde se zrodil jeho první úspěch, svou hru nazvanou Akalabeth nechal zahrát svého zaměstnavatele - a co se nestalo, toho uchvátila natolik, že se ji rozhodl vydat. Dnes je Akalabeth považován za jakousi Ultimu 0. Jistě, byl to úspěch, ale hra se prodávala pouze v tomto jednom obchodě, ale jako vždy se nějakým nedopatřením či štěstím ke Garriotovi dostal majitel vydavatelství California Pacific s přáním distribuovat Akalabeth po celém Texasu. Garriot mu samozřejmě rád vyhověl a radoval se ze svého prvního většího zisku." (celý článek)

 

Plná hra: Super Kentucky Space Battles - bojkot hovězího masa

Bleskovka dne: Microsoft představil novou vývojovou platformu, máme i videa

Sobota - 27.3.2004 ... Stahujte to nejlepší z celého týdne!

Přímo z Doupěte, neměl bych opomenout dodat. Naše souborová sekce, kterou najdete na adrese http://www.doupe.cz/download/ se rozjíždí stále divočeji. Souhrn toho nejlepšího, co se v průběhu uplynulého týdne objevilo, naleznete v článku "Nová mega: fantastická videa z Far Cry, Manhunt či Fable".

Plná hra: Yeti Sports 3 - hod vysoký

Bleskovka dne: AKTUALIZOVÁNO: Far Cry v 1.1 Patch

Downloady týdne: Splinter Cell: Pandora Tomorrow - multiplayerová demoverze!, Manhunt - balíček tří videí #1, Fable - další nové video z GDC, Jade Empire - nové video z GDC, XNA - morphing, XNA - film-noir, Call of Duty patch v1.3 - finální verze

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A