Nový týden: FIFA 2003

Další recenze: NHL 2003 pro PS2, Beam Breakers, The Thing, Turok: Evolution * Co najdete v Levelu 11/2002? * Tipy a triky pro Unreal Tournament 2003 * Vzpomínka na válku v Battle Isle 3 * Srovnání časopisů Gamestar, Level a Score (říjen 2002) * Detaily o NWN: The Witchwork series, Besieger, Europa 1400 The Guild a jiné zajímavosti
Nový týden: FIFA 2003

Pondělí - 11.11.2002 ... Fotbal, to je hra!

Odvážný vstup do nového týdne byl hned v úvodu doprovázen recenzí na dlouho očekávaný titul FIFA 2003, jehož recenze se ujal náš "starý zadák" Kamil Gric článkem "Recenze: FIFA 2003 - vytoužená revoluce?". Zde je krátká ukázka:

"Nevím, kdo z pánů vývojářů měl letos největší podíl na návrhu a posléze i vytvoření menu, potažmo intra hry, ale stejně jako v případě série NHL, i u zatím posledního ročníku fotbalové simulace FIFA je obojí (alespoň z mého pohledu) nepovedené. Intru vévodí bílý podklad a několik střídajících se skutečných hráčů, kteří předvádějí své kousky s míčem. Toť vše. Menu je pro změnu vytvořeno pouze v rozlišení 640x480, vévodí mu velké a nepřehledné ikony, které symbolizují několik herních podmenu." (celý článek)

 

O pondělní herní novinku jsem se postaral já článkem "3D Stronghold přijde pro změnu z Ruska?", který přináší detaily o připravované ruské 3D realtime strategii Besieger:

"Ústředním motivem Besiegeru je tedy, podobně jako u Stronholdu, dobývání pevností a měst. Narozdíl od něj ale tento titul nabídne i druhou stranu mince, tedy dobývání měst - v zásadě tedy půjde o realtimovou fantasy strategii. Dobývání středověkých měst nebude žádná slast, ale možná ještě obtížnějším pak shledáte jejich bránění. Důležitou hru, jak tomu obvykle bývá v každé realtime strategii, sehrává ekonomika. Ta zde jde ruku v ruce s budováním města, budovy zde nabývají narozdíl od jiných RTS maximální důležitosti. Čím více budov postavíte, tím více se "objeví" obyvatel, které pak za určitý peněžitý obnos můžete naučit bojovat." (celý článek)

 

Nakonec tu máme jako obvykle pravidelný "Týden v rubrice Plné hry: týdenní nášup" a plnou hru "Fuckstory 2: Škola je kráva".

Úterý - 12.11.2002 ... Recenze NHL 2003 a Beam Breakers

Tentokrát pro vás máme dokonce hned dvě recenze. Ta první je nadepsána "Beam Breakers: Pátý element na PC - recenze" a po jejím přečtení si opět připomenete staré dobré přísloví, že není všechno zlato co se třpytí. Je to smůla, na tuhle hru jsem se už dlouho těšil, ale recenze bohužel nevyznívá v příliš pochvalném tónu, ostatně posuďte sami:

"Samotná hlavní hra je tvořena systémem misí, jejichž náplň je různorodá. Např. hned v úvodu musíte o svých schopnostech přesvědčit jednoho mafiána tím, že "rozvážíte" pizzu ve čtvrti Little Italy (podobnost s Mafií čistě náhodná!). Celý úkol je ovšem trochu padlý na hlavu, jelikož jej tvoří pouze vyhledání vyznačených bodů, do kterých musíte házet pizzy (a to bez jakéhokoli terčíku, musíte být prostě zruční). V dalších částech hry musíte krást auta, přičemž vás stíhá nemilosrdná policie, která vás usměrňuje elektrickými paprsky. Další mise jsou spíše závodní. Vše je ale téměř nehratelné - obtížnost hry je neuvěřitelná, zvláště při honičkách se strážci zákona. Veškeré úrovně jsou navíc limitované časem, a když je nesplníte do posledního puntíku (tedy naprosto nesmyslně včetně návratu na výchozí stanoviště), máte prostě smůlu." (celý článek)

Beam Breakers Beam Breakers

Druhá recenze se týká konzole PlayStation 2 a postaral se o ni Tomáš Haluza. Titulek "NHL 2003 pro PlayStation 2 - recenze" říká vše:

"Ne, nejde tu o nový díl šachové příručky našeho bývalého velmistra Luďka Pachmana, budu se zde snažit vylíčit mé zážitky ze samotného hraní, což je vždy to nejtěžší, protože člověk si u tohoto druhu her musí neustále klást otázku, zda je toto ten správný způsob, jak se má tvořit hokejová hra - má se přibližovat co nejvíc reálnému hokeji, není to na škodu celkové zábavnosti a hratelnosti a následujícímu požitku ze hry, kde je ta hranice? Myslím, že vývojáři z EA si jsou už léta vědomi těch správných odpovědí na tyto a jiné otázky. Ale jejich odpovědi jako už by byly vyčerpány do samého dna. Byly okamžiky, kdy jsem tu hru měl chuť vypnout a zahrát si raději ony šachy. Byly ale i chvíle, kdy mě tato verze úplně dostávala a nadále nepustila. Oproti dvěma minulým verzím na PS2 autoři přidali do vínku hratelnosti nějaké ty nové vychytávky." (celý článek)

NHL 2003 PS2 NHL 2003 PS2

Ani v úterý nevynecháme novinku. Článek "Witchwork: nový oficiální přídavek k NWN zdarma!" přibližuje připravovaný přídavek k úspěšnému RPG Neverwinter Nights jménem NWN: The Witchwork Series. Ukázka z článku následuje:

"Protože TWS není skutečným datadiskem či expansion packem, nedá se čekat, že narazíme na desítky druhů zbrusu nových nepřátel. Bylo by to příliš náročné na čas a tím pádem tedy i příliš drahé a jen těžko by pak mohl BioWare takovou sérii vydat zdarma. Designéři raději vzali potvory dostupné z původního NWN a lehce je poupravili - tak například vznikli ti trpaslíci z nadzemní vesnice (jejich zvláštností je, že mají šedou kůži)." (celý článek)

 

Poslední úterní článek se skvěl titulkem "Byznys hrátky: specifický případ jménem Xbox" a tak už asi každý ví, o co tu jde. Kamil Gric přináší nejnovější informace i drby ze zákulisí herních společností. Prodejnost konzole Xboxu se propadá, propagace her Turok Evolution a Death Row čelí ostré kritice, Sony žádá o přepracování některých scén her BMX XXX - to jsou jen některá z témat, o kterých se v článku píše:

"Tento trend posledních několika dní se projevil i na celkovém souboji Xbox vs. GameCube. Díky posledním výsledkům se tak z pohledu celkového počtu udaných konzolí posunul hráč Microsoftu před svého japonského kolegu. Ale abych byl zcela objektivní, nesmím než neopomenout, že první post nám stále a suverénně okupuje konzole PlayStation 2 od Sony. Je také důležité připomenout, že zveřejněné údaje zahrnují zhruba 70 - 80% skutečného prodeje - je to dáno faktem, že výsledky ChartTrack nesčítá údaje všech prodejců. I tak je ale vše dostačující na to, aby se daly vyvodit zajímavé závěry." (celý článek)

Středa - 13.11.2002 ... Nakupujte na Vltavě!

Za prvé: o výhodných vánočních slevách nejnovějších počítačových her v internetovém obchodě Vltava se dozvíte z úvodního středečního článku "Nové super hry na Vltavě s výraznými slevami!". Kamil Gric pro vás připravil seznam osmi nejžhavějších titulů, mezi nimi například FIFA 2003, Unreal Tournament 2003, Mafia: The City of Lost Heaven nebo Need For Speed: Hot Pursuit 2.

Za druhé: recenze. V článku "Pinball Master - 21 stolů s 3D zpracováním!" se dozvíte, jak dopadl nejnovější počítačový pinball. Zde je ukázka z článku:

"2D zpracování zbývajících dvanácti stolů je na tom snad ještě hůře - hra se totiž automaticky spustí v rozlišení 640x480, které se z pochopitelných důvodů nedá měnit, a pokud budete mít tu smůlu a Pinball Master s roztáhne na celou obrazovku (a máte navíc velmi rychlé CPU a grafickou kartu), herní menu nepůjde skoro vůbec ovládat - stiskem kurzorové šipky dolů vám totiž neposkočí menu o jednu položku, ale rovnou o pět, totéž platí o stisku výběrové klávesy enter, což znamená, že při stisku "Play" se rovnou potvrdí další "Play" při volbě jednoho ze tří stolů, takže nemáte žádnou šanci zvolit si obtížnost, stůl nebo počet hráčů!" (celý článek)

Pinball Master Pinball Master

Za třetí: "Srovnání časopisů Gamestar, Level a Score (říjen 2002)". Martin Blatný pro vás znovu po měsíci připravil kritické srovnání třech nejoblíbenějších časopisů o počítačových hrách v ČR. Ukázka je zde:

"Gamestar stále zůstává rozsahem nejmenší, ale také nejlevnější časopis. Je otázkou, zda budou čtenáři akceptovat snížení četnosti přikládání plných her.

Mini Level za 29 Kč je pro ty, kteří nechtějí časopis s CD, opravdu lákavé. Škoda jen, že je to jen zaváděcí cena a v budoucnu se zřejmě zvýší. Cena za časopis s DVD vypadá na první pohled vysoká, ale uvědomíme-li si, že za pouhých 40 Kč dostáváme navíc kapacitu odpovídající zhruba 4 CD, není to už tak hrozné." (celý článek)

Čtvrtek - 14.11.2002 ... The Thing: nelítostná hra na schovávanou

Čtvrtý den týdne tedy čtvrtek ;) přišel se čtveřicí článků. Vévodila jí recenze na dlouho očekávanou hororovou střílečku The Thing - zhostil se jí Martin Zavřel článkem "The Thing: nelítostná hra na schovávanou - recenze" z něhož vám zde nabízím ukázku:

"Kdo viděl film, ten ví, že američtí badatelé nedopadli právě nejlépe, ztráta vysílačky a možnosti komunikovat s vnějším světem byla jejich nejmenším problémem. Nyní se proto na místo vydává průzkumně - záchranný tým plukovníka Blakea, který nachází zmrzlou hrobku plnou temných tajemství a spících hrůz. Vy jste plukovník Blake a budou to vaši muži, kdo bude umírat pod čelistmi a pařáty věcí, vylézajících ze sněhu a ledu. A bude to věc, která se bude vydávat za lidi, jež znáte a dřív si věřili. Nikdo si nemůže být ničím jistý." (celý článek)

The Thing The Thing

Následovala novinka tak trochu parafrázující slavný výrok z filmu Pulp Fiction - "Europa 1400 The Guild - `Tvá kůže zažije středověk!`". V téhle hře se stanete jednou ze sedmi možných středověkých postav a začnete žít vlastním životem ve virtuálním městě. Ukázka z článku:

"Jistě, že všech pět měst je plně 3D a vy se po nich můžete procházet zcela dle své libovůle, vstupovat do jednotlivých budov a povídat si či obchodovat s jejich obyvateli, stejně jako s lidmi na ulicích. Než ale toto všechno započne, bude hráč nucen si svou postavu vytvořit. K dispozici dostane nepřeberné množství možností, ze kterých si jistě vybere i ten nejnespokojenější filuta. Zajde to dokonce i tak daleko, že si bude moct zvolit vlastní rodiče (ať již to byli básnici nebo zloději). Ta nejdůležitější volba se ale skrývá pod kolonkou "profese". Ta totiž určí jak vlastně budete tuhle hru hrát." (celý článek)

 

Kdo se zajímá o počítačový hardware, jistě mu neunikly "HW novinky - GeForce4 Ti 4800 a další zprávy". O čem se píše? Dozvíte se o předvánočním zdražování, uvedení procesorů AMD Athlon XP 2600+ a 2700+, přípravě GeForce Ti 4800 a dalších zajímavostech. Zde je krátká ukázka z článku:

"Firma nVidia ukončuje výrobu čipů GeForce4 Ti 4600. Nástupcem bude nejspíše GeForce4 Ti 4800 (kódové označení NV28). Jedná se v podstatě o původní GeForce4 Ti 4600 (NV25) s implementovanou podporou AGP 8x. Jedná se tak o malý maskovací tah, z důvodu odvedení pozornosti od zpožděného nástupce v podobě NV30. Nové karty by měli mít jen nepatrně větší výkon než původní verze 4600 s AGP 4x - spekuluje se o 1 - 3% nárůstu." (celý článek)

A úplně nakonec - co jiného než "Vývoj cen hardwaru: ceny konečně klesají".

Pátek - 15.11.2002 ... Tipy a triky pro Unreal Tournament 2003

Pátek byl, ostatně jako každý den uplynulého týdne, opět nabit zajímavými články. V první řadě to byla recenze na hru Turok: Evolution, o kterou se postaral Martin Zavřel článkem "Turok: Evolution - lákavá vůně krve". Tady je ukázka:

"Turok Evolution disponuje jako první díl série renderovanými animacemi. Jsou pěkné, ale pokud od nich čekáte nějaký příběh, tak čekáte zbytečně. Je tu sice cosi o tajemném proroctví, záhrobní říši a nekonečné bitvě dobra se zlem, nicméně celé to má asi stejnou hloubku jako příběh hry Doom (kde lidé otestovali teleport a z něj se vynořilo osazenstvo pekla, které všechny zabilo). Přesto má Turok Evolution (dále jen TE) efektně filmovou atmosféru. Ptáte se, jak jí dosahuje, když ne animacemi a dobrým scénářem? Jde o skripty, které rozehrávají po jednotlivých úrovních mnoho malých událostí ve stylu Half-Life, což dohromady dává hře realističtější a živější rozměr. Uvedu pár příkladů. Tak třeba se brodíte potokem k malé hrázi, která náhle exploduje a z jejích trosek začnou vybíhat nepřátelé, kteří zaujmou pozice za jednotlivými rozvalinami a spustí vaším směrem palbu." (celý článek)

Turok Turok

Pokračujeme rozsáhlým článkem "Unreal Tournament 2003 - tipy a triky", ve kterém Onřej Nowak prozrazuje našim čtenářům nejen základní informace o hraní UT2003, ale i ty nejzajímavější rady, tipy a triky. Následuje krátká ukázka:

"Nabindování kláves ovládání je rovněž velmi individuální záležitost a nelze ji nijak zobecnit. Viděl jsem nastavení desítek špičkových evropských hráčů a žádné z nich nebylo stejné. Někdo má pohyb na šipkách, jiný zase na numerické klávesnici, na myši, na písmenech IJKL a nebo klasicky na WASD. Pokud bych vám měl přesto něco doporučit, dejte si pohyb někam na písmenka, abyste kolem měli co nejvíc volných kláves, kam si nabindujte zbraně, ať pak při boji teprve nehledáte kolečkem myši po kapsách tu pravou. Postupně s přibývajícími zkušenostmi budete přidávat nevyužitým klávesám i další funkce." (celý článek)

A konečně posledním článkem posledního pracovního dne se stala "Vzpomínka na válku: Battle Isle 3". Muzeální kousek, tahová strategie Battle Isle 3: Shadow of the Emperor, dokáže podle mého názoru i dnes pořádně rozpumpovat srdce leckterého stratéga. Tak vzhůru do boje!

"První mise je velice snadná a spíše v ní jde o seznámení se s prostředím a ovládáním hry. Které je, nutno přiznat, velice propracované a intuitivní, takže padne do ruky každému hráči, nejen ostříleným "tahovkářským" veteránům. Co jsem ještě neřekl a co musím o to více zdůraznit nyní je, že BI3 je hra určená pro Windows (od stařičké verze 3.11 výše). Dnes už se to zdá být naprosto samozřejmé, ve své době to ovšem vyvolalo docela silnou vlnu pozdvižení. Pravdou ale je, že prostředí Windows padne této tahové strategii jako dělané - stejně jako všem ostatním, jejichž základem je přehršel nejrůznějších okének nabitých informacemi. V BI3 to však není přehršel, nýbrž pět základní oken." (celý článek)

 

Sobota - 16.11.2002 ... Jaký je nový Level?

Chcete vědět co všechno skrývá nový Level číslo 94, a to včetně DVD? Pak je článek "Co najdete v Levelu 11/2002?" určen přesně pro vás. Kdo jiný než Martin Blatný se svým kritickým okem opět pěkně zblízka podíval na nejnovějšího číslo oblíbeného herního magazínu. Tady je ukázka:

"Už od minulého měsíce se také změnilo číslování Levelu. Po vzoru Score i Gamestaru také Level přešel na číslování podle pořadového čísla výtisku. Listopadový Level má tedy číslo 94. Podle tvrzení šéfredaktora (který odpovídá "hnidopychům" [autentický výraz z úvodníku]), to prý není proto, aby Level upozornil na blížící se sté číslo, ale právě kvůli 13 číslům časopisu za rok. Tento argument není příliš silný (klidně se může třinácté číslo označovat jako vánoční speciál či 13/2003 atd.), rozhodně aspoň z části za tímto rozhodnutí stojí snaha zvýraznit blížící se jubileum (i když pokud mne paměť neklame, dvě čísla Levelu nikdy nevyšla)." (celý článek)

A na úplný závěr - Kamil Gric nezapomněl na svůj článek "Nová mega: náklad všech chutí", ve kterém vám nabízí kupříkladu demoverze her Raven Shield, MOHAA: Spearhead, Far West či BomberFun. Nechybějí ani četné trailery, patche a další doplňky!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce