Nový týden: Half-Life 2 za 10 dolarů?

Recenze her IL 2 Sturmovik: Zapomenuté bitvy, Heaven and Hell a Eye Toy * Preview Battle Mages * OPS2, zářijové číslo – odhalení MGS3 a další sladkosti * Levné hry v září – plná (a skvělá) hra za 60 korun! * Byznys hrátky: Half-Life 2 za 10 dolarů a Counter-Strike 2 coby bonus? * To nejlepší z prázdninového Doupěte * A další zajímavosti

Pondělí - 8.9.2003 ... Preview fantasy strategie Battle Mages

Rozsáhlé preview překvapivě kvalitní ruské fantasy strategie pro vás v článku "Preview: Battle Mages – strategický nářez z Ruska" připravil Jirka Černý.

"Zkušenější hráči si jistě pamatují, co odlišovalo právě zmíněnou strategii od většiny ostatních té doby – byla to absence jakéhokoliv stavění budov i těžby. Velký důraz se naopak kladl na taktiku a přemýšlení v kombinaci s 3D terénem a občas bolestně překvapujícími fyzikálními zákony, kdy zápalnou láhev jste vzhůru do kopce většinou hodili jen jednou a naposledy. Nepřátelské síly byly skoro vždy ve značné přesile, vlastní řady nebylo možné nijak přímo doplňovat a nezbývalo tedy, než pečlivě plánovat, jak způsobit co největší ztráty s minimem obětí. Hlavní důvod, proč o tom všem píšu je ten, že po prvním spuštění Battle Mages se mě doslova a do písmene zmocnil pocit „hraji znovu totéž, ale v několikanásobně lepším zpracování.“ Zapomeňte tedy na pěstování či kutání čehokoliv a soustřeďte se plně na umění války - početně jste totiž už zase v menšině. A jestli bez stavbařských orgií nevydržíte, vraťte se třeba k SimCity, protože tohle nebude nic pro vás." (celý článek)

 

Zářijové číslo Oficiální PS2 magazínu pročetl a v článku "OPS2, zářijové číslo – odhalení MGS3 a další sladkosti" také ohodnotil náš pan šéfredaktor.

"První z velkých tématických článků rozebírá pokračování slavné PS2 série SSX, která činí ze snowboardingu maximálně nádhernou a zábavnou činnost, narozdíl od opravdového sportu snadno dostupnou každému. Zdaleka nejzajímavějším počtením je ale několik stran hustě popsaných rozbory MGS3, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací (a spekulací, samozřejmě) o příběhu, prostředí, i herních mechanismech hry, která je nepochybně tou nejočekávanější vůbec, minimálně ve světě PS2 a mém:-). Součástí článku je celostránkový rozhovor s tvůrcem, Hideo Kojimou, který mluví v hádankách lépe než jeho nepopiratelný vzor (Kuřák z Akt X). Poslední a největší tématický článek dokumentuje cestu OPS2 po Los Angeles, kde ve studiích Sony shlédli připravované pecky ze stáje Sony, aby nové informace nabídli svým čtenářům. Odhalení novinek se tedy dočkáte u her Ratchet And Clank 2, Syphon Filter: Omega Strain, Rise To Honor, Everquest, Jak 2 a především True Crime (další aspirant na post konkurenta Vice City)." (celý článek)

Jste-li obdařeni soutěživým duchem, pak rozhodně nepřehlédněte článek "Soutěž: Vyhrajte IL2: Zapomenuté bitvy i s tričkem!".

Přehled plných her uplynulého týdne pro vás připravil Kamil Gric v pravidelném článku "Týden v rubrice Plné hry: lidé vs. mimozemšťané!".

Plná hra: "Smash the Granny - jatka po česku"

Bleskovka dne: Oficiální stránky Broken Sword 3

Úterý - 9.9.2003 ... Poradíme vám, kde levně sehnat kvalitní hry!

A vy už možná tušíte, že právě to je účelem článku Honzy Morkese "Levné hry v září – plná (a skvělá) hra za 60 korun!".

"Nejenže zemřel, oni ho navíc ještě probudili a pověřili ho záchranou světa. Myslím, že Shadowmanovi nelze v tomto nijak závidět. Ve hře se projdete jak po reálném světě tak také ve světě mrtvých. V každém z těchto světů budete moci využívat úplně jiné zbraně k likvidaci nepřátel, na Zemi to budou klasické střelné záležitosti, kdežto v říši mrtvých dostanete do rukou speciální elektrickou pistoli, pomocí které budete nemrtvých (dobrý paradox, že?:-) zbavovat i těch posledních špetek života. Hra je povedenou kombinací FPS a akce z pohledu třetí osoby." (celý článek)

     

Ani toto úterý nemůže chybět ostrozraký pohled do světa herního byznysu od Kamila Grice v článku "Byznys hrátky: Half-Life 2 za 10 dolarů a Counter-Strike 2 coby bonus?".

"Tou první je způsob distribuce i tři odlišné prodejní verze hry. Half-Life 2 si tak budete moci zakoupit v základní ořezané singleplayerové verzi za zvýhodněnou cenu, v plnohodnotném balení s podporou multiplayeru i módů, či speciální sběratelské edici, která má obsahovat nespočet zajímavých bonusů (ty však nebyly blíže specifikovány). Half-Life 2 pak bude vynikat také v dalším ohledu - hru si budete moci zakoupit nejen v klasických kamenných obchodech, ale také po Internetu díky brzy zveřejněné plné verzi distribučního systému Steam. Coby jeden z jeho uživatelů si tak může každý hráč předplatit plnou verzi vybraného titulu - poplatek má činit 9,99 dolarů měsíčně. Tento jedinečný systém má s sebou nést také další výhody - předplatitelé zdarma obdrží veškeré bonusy (například mapy) či očekávaná rozšíření v podobě modifikací Counter-Strike 2 či Team Fortress 2!" (celý článek)

Novinka "Ďábel a synové versus Bůh a andělé" přináší nové informace o originální hříčce Angels vs Devils.

"Hra Angels vs Devils od zkušených vývojářů ze společnosti Enigma SP přichází s poměrně ojedinělým námětem. Ještě žádná hra neumožňovala prožít konflikt Zla s Dobrem natolik bezprostředně jako právě tento mix akční strategie s RPG. Na začátku si hráč vybere nejprve stranu, za kterou bude hrát, a poté přizpůsobí obrazu svému herní postavu. Na svých diblících/andílcích se můžete opravdu dosytosti vyřádit, lze jim měnit barvu kůže, účes, nechávat je potetovat, oblékat do těch nejextravagantnějších kusů oblečení, a tak dále. Jakmile je postava hotova, začíná boj - k dispozici je šest singleplayerových typů hry v několika různých arénách a dvě kampaně." (celý článek)

     

Plná hra: "The BabeMania - Memory Game"

Bleskovka dne: Konzole PlayStation 2 prodáno více jak 60 mil. kusů na celém světě

Středa - 10.9.2003 ... Recenze revoluční hračky EyeToy

Sešla se nám to na Doupěti povedená dvojice - Martin Zavřel a Kateřina Bínová společně recenzují jeden z nejpovedenějších nápadů posledních měsíců. Jenom škoda, že je (zatím) jenom pro PS2. Více se dozvíte v článku "Eye Toy – panenská recenze revoluční hry".

"Tak jako spousta holek mého věku jsem o počítačových hrách a PlayStationu neměla valné mínění. Znáte to ... žere to čas, nic vám to nedá a navíc se na obličeji od věčného zírání na obrazovku časem objeví tupý výraz. Spokojeně jsem si žila až do doby, kdy mi byl do ruky vložen ovladač a do černé krabičky se zasunul disk se hrou Silent Hill. To byla první hra, kterou jsem kdy prošla a první horror, který jsem dokoukala do konce. Jelikož jsem v hraní sto let za opicemi, nebudu se s vámi dělit o své zážitky ... vy od těch svých máte patrně nějaký ten rok odstup. Docela dlouho trvalo, než jsem se znovu ocitla tváří v tvář další hře. Tentokrát to nebyl horror, ale docela roztomilá blbinka, ze které se mi nedělalo špatně strachy, zato mě fest bolely ruce." (celý článek)

Sešel se také měsíc s měsícem a tudíž i Martin Blatný s novým GameStarem, aby vám mohl v článku "Co přinesl Gamestar 54 aneb Breed, Gothic 2 a RPG speciál" přinést své dojmy z dalšího čísla stále se zlepšujícího herního magazínu.

"Vraťme se ale k aktuálnímu Gamestaru s pořadovým číslem 54. Obálka se sličnou upírkou nás má nalákat na článek o připravovaném akčním RPG Vampire: The Masquerade – Bloodlines, které ovšem má vyjít až za necelý rok a je proto zařazen do rubriky Těšíme se (bohužel nikde není napsáno, zda informace pocházejí jen z PR materiálů nebo autor článku hrál nějakou ranou verzi hry). V rubrice Preview se pak můžeme dočíst o hrách téměř před dokončením, mezi jinými i o připravovaném druhém díle jedné z prvních českých her, která opravdu prorazila do světa – Hidden & Dangerous 2." (celý článek)

Plná hra: "Napalm Bomber 3D - multiplayerová řežba"

Bleskovka dne: Half-life 2 bude novým testovacím benchmarkem pro Windows

Čtvrtek - 11.9.2003 ... Recenze IL 2 Sturmovik – Zapomenuté bitvy

Rádi se na zemi díváte ze vzduchu? Shledáváte křivky stíhacích letadel z druhé světové války přitažlivými? Vzrušují vás souboje vysoko nad zemí? Pak by vám neměla ujít recenze na nejnovější datadisk k dodnes nejoblíbenějšímu leteckému simulátoru druhé světové války. Více už v článku jednoduše nadepsaném "Recenze: IL 2 Sturmovik – Zapomenuté bitvy".

"Malou exkurzi mezi smrtící zbraně teď ukončíme a trochu víc se koukneme na zoubek samotné hře. ZB obsahuje nový fyzikální model letadel, na kterém autoři dlouho pracovali a dalo by se říct dovedli až na samou hranici dokonalosti. V praxi to vypadá tak, že při střelbě do protivníka není problém jeho letadlu „amputovat“ křídlo či rozstřelit nádrž na benzín nebo, když jste obzvlášť dobří, zabít jen pilota přesným zásahem do kabiny. Samozřejmě to jde i opačně, a také vzhledem k poškození se mění (dost podstatně) samotné letové vlastnosti letadla. Malý příklad: v jedné misi jsem s bombardérem prolétal nad spoustou obranných flaků a najednou to drnclo… kouknu externím pohledem na letadlo a koukám, chybí obě plošky na křídlech. Sice se s tím dalo letět, ale už ne manévrovat, takže za pár minut jsem to stejně zabalil a nahrál misi znova, protože mne i přes chrabrost mých střelců sejmuly stíhačky nepřítele…" (celý článek)

 

Prázdniny jsou bohužel za námi. Pro ty z vás, kteří na Doupě v oněch blažených dnech nicnedělání zapomněli nebo neměli možnost se k němu dostat, sestavil Honza Morkes rozsáhlý přehled těch nejzajímavějších prázdninových článků. Více už "Prázdniny na Doupěti - co zajímavého přinesl červenec?".

"Prázdniny jsme začali pěkně zostra článkem Jirky Černého, který oživil mnohé vzpomínky pamětníků na legendu mezi akčními hrami - DOOM. A bylo vidět, že pamětníků je stále ještě hodně. Aby taky ne, když této klasice je pouze deset let! Na počítačovou hru je to však celkem úctyhodný věk, a proto nás ohlas u čtenářů celkem příjemně překvapil. Pokud jste náhodou tou dobou nebyli u svých internetových prohlížečů, zavzpomínat si můžete zde. Mimochodem dobrá zpráva - na druhém dílu článku se pracuje!" (celý článek)

Plná hra: BII-NARY - War Against Pop-ups¨

Bleskovka dne: Detaily multi-playeru hry XIII

Pátek - 12.9.2003 ... Nebe, peklo, ráj?

Nabitý páteční program odstartovala kombinace recenze a návodu z klávesnice Pavla Broži. Je lepší bojovat za dobro nebo podrobit svět ruku v ruce s ďáblem? Dozvíte se v "Recenzi a tipech: Heaven and Hell - božská strategie".

"Ve hře Heaven and Hell (HaH) se odehrává zápas mezi Bohem a Ďáblem, mezi dobrem a zlem, mezi rájem a peklem. Zápas, ve kterém jde „pouze“ o duše lidí. Je v podstatě jedno, za koho si zvolíte hrát. Prostředky, které mají obě Mocnosti k dispozici, jsou si velice podobné a v některých případech dokonce stejné. Zatímco prorok Boha vyvolává anděla s mečem, prorok Ďábla má zase ohnivého démona... taktéž pohromy, které mohou vyvolat, jsou většinou stejné....." (celý článek)

 

Plně rozvinutá vesnice, vyznávající Boha * Socha Ďábla vzbuzující ve vyznavačích fanatismus

Ačkoliv byl tento týden celý národ zaměstnán fotbalovou kvalifikací na Mistrovství Evropy, možná vás budou zajímat i jiné druhy sportů. Co se zrovna děje ve světě progamingu, to vám poví náš specialista na tuto problematiku - Milan Rašovský v článku: "PG novinky – příprava na náročnou podzimní sezónu".

"Momentálně asi nejlepší CS team světa SK (Schroet Komando) opustil jeho dlouhodobý člen brunk. Brunk sice poslední dobou působil jako náhradník, ale na nadcházejících WCG by si určitě zahrál, protože jeden z členů SK (ElemenT) je Nor a proto nemůže hrát za SK, které reprezentuje Švédsko..." (celý článek)

Do třetice všeho dobrého jsme vás zavedli do středověku v další z připravovaných real-time strategií. Jestli vás toto období lidských dějin zajímá, neváhejte a s chutí se vrhněte na novinku "Ovládněte Evropu ve strategii Knights of Honor".

Králové to v době raného středověku neměli nikdy lehké. Vždy se kolem nich točil roj intrikánů, jejichž jediným cílem bylo své panovníky co nejdříve nahradit. Opravdu dlouho proto na trůně vydrželi jen ti nejsilnější - a nejchytřejší zároveň. Řecký ideál vyrovnanosti těla i ducha byl tedy předobrazem dokonalého středověkého panovníka - jenže takových aby v té době člověk pohledal. Důkazem jejich nedostatku je i fakt, že počátek středověku znamenal pro Evropu rozdrobení do mnoha malých království, která mezi sebou neustále soupeřila. A to jsou právě časy, do kterých se ve hře Knights of Honor (dále jen KoH) vydáváte...." (celý článek)

     

Plná hra: TZ-Strip Poker II - svlékněte ji

Bleskovka dne: UFO: Aftermath je GOLD!

Sobota - 13.9.2003 ... Nová mega aneb stahujte a stahujte

Pošmournou sobotu jsme se vám snažili vylepšit pomocí pravidelného souhrnu nejzajímavějších souborů, které se v uplynulém týdnu objevily na internetu. Více už v článku: "Nová mega: stahujte dema NHL 2004, Jedi Academy či KnightShift!".

Plná hra: TZ-Strip Poker II - svlékněte ji

Bleskovka dne: Vývoj projektu LOTR: The Treason of Isengard ukončen!

Váš názor Další článek: Nové screenshoty přímo do barbara

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,