Nový týden: hráli jsme Druhý díl Pána Prstenů!

Recenze: Lord Of The Rings: Two Towers, Project Nomads, Pro Evolution Soccer 2, Hot Wheels Bash Arena, Ratchet and Clank * Proč Microsoft omezuje hraní Asheron`s Call 2? * Novinky z Comdexu * Jak má vypadat dobrý časopis o počítačových hrách? * Podrobný pohled na GameStar č. 46 * A další zajímavosti!
Nový týden: hráli jsme Druhý díl Pána Prstenů!

Pondělí - 25.11.2002 ... Jak vypadá druhý díl Pána Prstenů?

Bezpochyby jednou z nejočekávanějších recenzí poslední doby, alespoň co se týká herních konzolí, je právě ta pondělní od Martina Zavřela - "Lord Of The Rings: Two Towers - nejživější filmová hra". Pána Prstenů už dnes zná kdekdo a herní firmy toho samozřejmě maximálně využívají. Jaká je tedy jedná z prvních her na toto téma v podání pro PlayStation 2? Tady je ukázka z recenze:

"Jedním ze dvou největších zklamání je samotný herní styl Dvou věží (dále jen DV). Jde o dokonale prostoduchou akční hru, ve které pobíháte z jedné strany úrovně na druhou a mlátíte hory nepřátel. Dalo by se říct, že jde o určitou kombinaci Dynasty Warriors a jakékoliv akční hry z pohledu za zády hrdiny. Sice můžete volit mezi postavami, které jsou různě rychlé a mají docela jinou choreografii boje (převzatou přesně z filmu, jako vše ostatní v této hře) a jak jim přibývá zkušenost, lze pro ně dokupovat nové pohyby a chvaty, nicméně tyhle drobnosti bych rozhodně nenazval RPG prvky a nic nemění na tom, že DV je zkrátka a dobře prostá akční hra. Rychlá a zábavná, s perfektně řešeným ovládáním i systémem kamer, nicméně proti adrenalinovému šílenství takového Devil May Cry (zřejmě nejlepší akční hra současnosti - z hlediska hratelnosti a zábavy) je DV slabším odvarem." (celý článek)

Two Towers Two Towers

Martin Blatný si vzal na mušku nejnovější číslo české verze časopisu GameStar a jal se prozkoumávat jej ze všech možných úhlů. Jak jeho výzkum dopadl? To se dozvíte v klasicky nazvaném článku "Co najdete v Gamestaru 46?", zde je ukázka:

"Cover CD je opět naplněno směsicí demoverzí, patchů, programů, češtin a screenshotů, tentokrát se dostalo i na trainery. Na cover CD se opět nevešly ovladače DirectX, naštěstí jsou na CD s plnou hrou (a zmínku o tom nenajdete ani v časopise, ani na obalu CD, ani v ovládacím programu CD, ale pouze v zastrčeném textovém souboru na CD v adresáři s demoverzemi). Díky tomu, že druhé CD je tentokrát obsazeno plnou hrou, je příděl materiálů poměrně chudý - je vidět, že kapacita jednoho CD již v dnešní době zdaleka nestačí. Řešením bude snad DVD, v Gamestaru se o tomto kroku pomalu začíná uvažovat (anketa na webu)." (celý článek)

Dvojici hlavních článků doplňuje pravidelný "Týden v rubrice Plné hry: škola je kráva?" a plná hra "Harry Potter Test - jaké máte vědomosti?".

Úterý - 26.11.2002 ... A jak má vypadat dobrý časopis o počítačových hrách?

A znovu začínáme recenzí. Tentokrát už se jedná o platformu PC a žánr... o jaký žánr se tu vlastně jedná? Hra Project Nomads od německé společnosti Radon Labs je natolik jedinečným dílkem, že zařazovat ji do jedné jediné škatulky by bylo přinejmenším nemístné. Raději si přečtěte onu recenzi od Ondřeje Koziny - "Project Nomads: báječný lidičky na létajících ostrovech - recenze". Zde je ukázka:

"U Project Nomads vás přivede do rozpaků možná vícero obrazů, ale vzhled rozervaného světa, kde obrovské kusy skal nepodléhají zákonům gravitace, vám nedá spát ještě nějaký čas po prvním kontaktu. Krajina jako vystřižená ze surrealistických snů, kde lidé žijí v moři prázdna a jejich příbytky nabírají šílených i krásných tvarů zároveň. Architektura střídá období antiky, navazuje středověkými hrady a postupně se mění přes metaforu evropského průmyslového 19. století ve futuristické stavby čistě z říše fantazie. Představte si, jak se po této okouzlující krajině prohánějí letadla nejrůznějších tvarů; od lehkých kluzáků po ohromné létající pevnosti. V chaosu bezpočtu bitev pochopitelně dominuje váš ostrov s vysokým majákem a ostatními budovami, které zajišťují chod celé pevnosti. Samotný maják skrývá tajemný zdroje energie udržující ostrov mimo nám známé fyzikální zákony a je nejostřeji sledovaným objektem v Project Nomads." (celý článek)

Project Nomads Project Nomads

Jak má vypadat dobrý časopis o počítačových hrách? Tak přesně tuhle otázku si položil náš časopisový guru Martin Blatný a ve stejně nadepsaném článku se ji pokusil i zodpovědět - vzal si k tomu jako pomůcku nejnovější číslo německého časopisu GameStar. Tady je ukázka z článku:

"Dobrou příležitostí pro takové rozhlédnutí (a hlavně srovnání) je německý Gamestar, který se objevil na stáncích na některých místech v republice a prodává se za slušnou cenu 220 Kč (v Německu za 5 Euro). Oprašme tedy své znalosti němčiny a podívejme se, jak vypadá německý Gamestar z letošního prosince.

Na první pohled vás na německém Gamestaru zaujmou dvě věci - slušná tloušťka (216 stran) a prosincové číslování - v Německu vychází Gamestar téměř o měsíc dřív, takže např. začátkem prosince již vyjde Gamestar lednový. Příbuznost s českým Gamestarem se nezapře - podobně navržená obálka, podobný layout, podobné fonty atd. Určité rozdíly zde samozřejmě jsou, můj subjektivní dojem je ten, že německý Gamestar působí o něco přehledněji." (celý článek)

Pod článkem se rozvinula velice zajímavá diskuse, která rozhodně stojí alespoň za zhlédnutí.

Svou nezanedbatelnou troškou do "Doupáckého" mlýna přispěl v úterý také Kamil Gric se svým pravidelným článkem "Byznys hrátky: svět se točí okolo Xboxu", ve kterém rozebírá hlavně herní konzoli Xbox, ale také problémy se hrou Asheron`s Call 2. Zde je ukázka:

"Snaha přilákat nové zákazníky je zřejmá ze strany každé firmy produkující svou vlastní konzoli a právě Microsoft patří mezi ty, které stále neřekly poslední slovo - to konec konců potvrzují také poslední informace hovořící o zpestření bundle při nákupu nového kusu konzole. A změny to rozhodně nejsou jen kosmetického rázu!

Nejprve tedy mále vysvětlení, co se skrývá pod pojmem bundle - jednoduše řečeno, jedná se o příslušenství dodávané včetně daného přístroje, v případě konzolí se tak jedná o plnou verzi her, eventuelně další software a tak podobně. Přestože se doposud mohl bundle konzole Xbox pyšnit vcelku zajímavou nabídkou her, dočkali jsme se řádného vylepšení - noví majitelé tak mimo jiné získají kromě samotného kusu konzole také hry Halo, Splinter Cell, Jet Set Radio Future a Sega GT 2002." (celý článek)

Středa - 27.11.2002 ... Nejlepší fotbálek pro PlayStation 2?

S obrovských překvapením přišel uprostřed týdne Tomáš Haluza. Jeho článek "Pro Evolution Soccer 2: emocemi nabitý fotbálek - recenze" totiž ukazuje na nového krále ve světě fotbalu pro konzoli PS2. Nic naplat, PCčkáři mají sou FIFU, konzoláři zase Pro Evolution Soccer. A tady je ukázka:

"S prezentací hry v podání Konami může někdo buď sympatizovat nebo jí může opovrhovat, mně osobně jejich konvečněji laděný vizuální styl připadne akurátní, působící přirozeně a přehledně (úhledná menu, způsob ukládání hry a sestav vašeho týmu na memory kartu, CG sekvence podezřele připomínající tu z předchozího dílu, atd.). Jedno je však jisté. Až si na úvodní test hratelnosti dáte přátelák či nějaký ten pohár, budete po prvních nanosekundách hry cítit tu nepřekonatelnou energii, čiřící ze zeleného zápoliště, budete prostě opět ve svém živlu. PES 2 je totiž naprostý dynamit, který každou chvíli vybouchne a zase zapaluje svůj knot, aby zas po chvíli udělal to samé. To, co pocítíte jistě již od prvních momentů, bude odlišný způsob ovládání vaší jedenáctky, čemuž je dále nutno věnovat zvýšené pozornosti. Za prvé zde autoři celkově vylepšili driblování s míčem, jenž má daný hráč v držení a tedy i chování samotného míče se zpřesnilo. Nechci zde tvrdit, že se tokijským vývojářům podařilo to, co na nedávném mistrovství světa, kde byly použity míče vyrobené ze speciálního materiálu, složeného z mikrobuněk přesně stejné velikosti naplněných plynem, což zvyšovalo jeho elastičnost a odolnost, materiál tak dokázal rozložit nárazovou energii rovnoměrně po celé ploše míče a to umožnilo přesnější chování míče při driblování a podstatně vyšší rychlost střel, uff." (celý článek)

Pro Evolution Soccer 2 Pro Evolution Soccer 2

O hardwarových novinkách, které přilétly z dalekého Comdexu, konajícího se až za velkou louží, se píše v článku "HW novinky - Co nového na Comdexu":

"AMD vážně zvažuje přechod na 400MHz sběrnici pro své nové procesory Barton, které se měli původně dodávat s 333MHz FSB. A to vše pro udržení konkurenceschopnosti s novými procesory Pentium 4 vybavenými 400MHz sběrnicí. První dodávky nových procesorů se podle AMD uskuteční koncem prvního čtvrtletí příštího roku. Tyto procesory budou mít 333MHz sběrnici. Pro přechod na vyšší frekvenci FSB se AMD rozhodne až později v závislosti na dostatečného pokrytí trhu základními deskami podporujícími tuto specifikaci." (celý článek)

A nakonec je tu plná hra - "Magebane 2: Trinity - kouzlo tajemného amuletu".

Čtvrtek - 28.11.2002 ... Ceny pamětí konečně klesají!

Co by to bylo za čtvrtek bez pravidelného článku "Vývoj cen hardwaru: ceny pamětí padají". Ukazuje se, že výrobci pamětí chtějí mít z blížících se Vánoc co nejvíc a tak snižují ceny pamětí relativně pomalým, ale zato jistým tempem.

Moje maličkost se postarala i o druhý článek nadepsaný "Microsoft omezuje hraní Asheron`s Call 2", který podrobněji rozebírá problematiku nedávno vydané hry Asheron`s Call 2, o níž se už zmiňoval Kamil Gric ve svém úterním článku "Byznys hrátky: svět se točí okolo Xboxu". Proč si nemohou někteří hráči, kteří za hru poctivě zaplatili, vůbec zahrát?

"Na masivně multiplayerové RPG jménem Asheron`s Call 2 se na celém světě těšily desítky tisíc hráčů. Někteří z nich si krabici se hrou dokonce předobjednali. Právě v den oficiálního vypuštění AC2 (22. 11. 2002) přišla ovšem z Microsoftu zpráva, že u AC2 zavádí nový platící systém. Ten má tu přednost, že hráči mohou platit měsíční poplatek ve své vlastní měně pomocí kreditní karty typu American Express, Discover, Master Card či Visa. Co už je ale horší, tato "vymoženost" je zatím omezena pouze na devět vybraných zemí - USA, Kanadu, Francii, Německo, Itálii, Japonsko, Nizozemí, Španělsko a Anglii. Co z toho vyplývá pro ty, kteří si hru zakoupili nebo předobjednali a pocházejí třeba z Finska, Švédska nebo České Republiky (nebo kterékoliv jiné "šedé" země)? Hra je jim naprosto k ničemu - nemohou za ni platit a nemohou ji tedy ani hrát." (celý článek)

 

Čtvrteční "náklad" završuje plná hra "Ultra FlexBall 2000 - kostičkové šílenství".

Pátek - 29.11.2002 ... Vrrrrm, vrrrrrm, brm, brrrrrm

Eh, trochu podivný nadpis, uznávám. Jenže co nejlépe a nejjednodušeji vystihuje autíčka? Právě o ně totiž šlo v článku "Hot Wheels Bash Arena - recenze". Bohužel, tahle hra nedopadla v hodnocení zrovna nejlépe. Ostatně, posuďte sami:

"Technické provedení je pět let pozadu za dneškem a divím se, že si ještě v dnešní době může dovolit někdo něco takového vydat. Vždyť tahle hra vypadá skoro hůř než první Micromachines a o hodně hůř než legendární Death Rally, neřku-li to, že obě zmíněné hry byly tisíckrát zábavnější a rozsáhlejší než tahle patlanina. Nemám nic proti staré dobré 2D grafice, ač je to dnes téměř v každém žánru skutečně archaická záležitost. A v případě Hot Wheels ještě navíc dosti chudá. Hra Hot Wheels nedokáže po grafické stránce vůbec nijak zaujmout - snad až na loadovací obrazovky, kde se zobrazují obrázky 3D modelů jednotlivých strojů." (celý článek)

 

Plná hra: "Vlado Killing - hra pro nespokojené voliče"

Sobota - 30.11.2002 ... Rečet a Klenk zachraňují galaxii

S výbornou oddychovou recenzí přišel tentokrát Martin Boček. Pokud máte rádi plošinovky, určitě nezmeškejte skvostný článek "Ratchet and Clank: jedna plošinka za druhou - recenze" z něhož je i tato ukázka:

"Tedy ne že by ti, kdo tvořili hru Ratchet and Clank , neuměli. To bych jim zase křivdil. Grafiky mají určitě výborné, příběh také nenapsal žádný začátečník, mise také nejsou dílem nějakého neumětela, ale… No, vezměme si jedno po druhém.

Příběh je na plošinkovku opravdu výborný. Ve stručnosti - v továrně na velké, zlé a ošklivé roboty dojde k záhadnému výpadku a místo standardního modelu z výrobní linky vyjede malý, hodný a roztomilý robotek, který zná hrůzné plány zlého zlouše. Robotek uteče z továrny, ale jeho letadlo je sestřeleno a zřítí se na nejbližší planetu.

Tady zrovna opravář jménem Ratchet dokončil práce na jakési raketě, když tu se Clankův hořící stroj mihnul oblohou a vybouchl za nejbližším kopcem. I zanechal náš milý opravář nudné rutiny a vydal se podívat, co se stalo." (celý článek)

Ratchet and Clank Ratchet and Clank

Máte chuť na ty nejnovější demoverze her jako O.R.B., RollerCoaster Tycoon 2, Impossible Creatures. Pak je právě pro vás určen pravidelný článek "Nová mega: záplava souborů".

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |