Nový týden: hráli jsme Final Fantasy XI

Recenze SimCity 4: Rush Hour, Dino Crisis 3, R.C. Cars, LOTR: Return of the King, Paradise Cracked * První dojmy z her Firestarter, Final Fantasy XI * NAOSTRO: Odpovědi Jana Eislera alias ICE * Návod: Hidden And Dangerous II – část první * Nové hry na obzoru: Larry se vrací! * Resident Evil 4D: Executer – hrůza, kterou nerozdýcháte * A další zajímavé články

Pondělí - 17.11.2003 ... Kyberpunk stále žije?!

Sváteční pondělí se neslo v duchu kyberpunku. V článku "Recenze: Paradise Cracked - jak zkazit slibný námět" se dočtete o jednom novém ruském počinu, který ovšem tak docela nesplnil očekávání.

"Tvůrci příběhu hry Paradise Cracked se sice v dobrém úmyslu nechali inspirovat všemi kyberpunkovými klasikami počínaje Blade Runnerem, Gibsonovým Neuromancerem a konče animovaným filmem Ghost in the Shell, jenže výsledek je taková mazanice, že bych se ji za kyberpunkový příběh snad ani označit neopovážil. Míchají se zde klasické science fiction náměty jako kolonizace Marsu a civilizace z jiných planet s relativně "novodobými" (resp. znovuobjevenými) myšlenkami života v jakémsi "matrixu". Výsledkem je to, že hráč jménem i profesí Hacker je hned od začátku uvržen do značně nepřehledné situace. V zásadě jde o to, že se naboural do jakýchsi tajných informací, pročež ho stíhá policie. Nic víc, nic míň. A on utíká a utíká a nikdo vlastně ani pořádně neví kam." (celý článek)

     

Martin Zavřel se řádně prokousal nejnovějším číslem herního magazínu OPS2 a své dojmy shrnul v článku "OPS2, listopadové číslo – nová Medal Of Honor aneb vánoce, hurá!".

"Ghosthunter. Hra, která má být nejen dokonalou koncentrací hororové atmosféry a strhující originální akcí, nýbrž také prezentací nově posunutých možností HW PlayStation 2. Sony pro tuto svoji hru slibuje efekty, jaké jsme ještě neviděli a příšery tak děsivé, že na ně nikdy nezapomeneme. Autorský tým, stojící za vynikající PSOne prvotinou Medievil, již svoje kvality prokázal, takže nezbývá, než se kochat novými informacemi a obrázky z GH a těšit se na tu noc, kdy budeme tento titul poprvé hrát v „bezpečí“ svého Doupěte:-)." (celý článek)

Soutěže jsou nyní na Doupěti pravidlem, takže nepřehlédněte články "Soutěž: vyhrajte Resident Evil Remake!" a zejména "Výherci velké soutěže Doupěte a AT Computers".

Plná hra: "Becher Race 2003 - jeden z nejlepších"

Bleskovka dne: Stáhněte si ukázky ze soundtracku pro film Návrat Krále!

Úterý - 18.11.2003 ... První dojmy z Final Fantasy XI

Jakubovi Koutnému se dostalo poměrně exkluzivní možnosti na vlastní kůži si vyzkoušet nejnovější díl ságy Final Fantasy. Jeho zážitky, a také názory dalších hráčů, si můžete přečíst v článku "Preview, rozhovor, fotoreportáž: Final Fantasy XI – Byli jsme tam!".

"Ke hraní FFXI (konkrétně hraní na PS2) bude, kromě obligátního internetového připojení (off-line questy nejsou součástí FFXI!), potřeba i pevný disk. Od března příštího roku (oficiální USA PS2 FFXI launch) bude v USA za 99$ k dispozici 40GB disk s předinstalovanoum FFXI. Dále se Square Enix nechal slyšet, že využívání jejich PlayOnLine služeb (které FFXI nabízí) bude ohodnoceno takto: prvních třicet dní zdarma, po tomto období po vás Square bude chtít 13$ měsíčně (konkrétněji: 13 dolarů za jednu postavu a pokud jich chcete víc, připlatíte si extra 1$ za každou další, plus 1$ pokud budete chtít aktivovat karetní hru Tetra Master - jak doplnili Wardocan a Killerko). Stojí za připomenutí, že váš avatar uložený na herním serveru (tedy ne na vašem HDD) bude definitivně a bez návratu smazán, pokud tři měsíce za sebou nezaplatíte poplatek. Jaké následky to může mít na zdravý rozum hráče netřeba rozebírat." (celý článek)

  

Kamil Gric připravil další ze série článků "Hardwarová poradna ZDARMA: Řešíme vaše problémy!"

"[?] Když zasunu do počítače nějaké USB zařízení (paměť, disk), tak mi ji Windows XP připojí a přiřadí písmenko - například F:. Jenomže na F: už je namapován první síťový disk a to Windows XP naprosto neberou v potaz. Dá se nějak určit, která písmenka mechanik se pro tato zařízení budou používat? Nejde mi o radu, abych si to posléze změnil – potřebuji, aby to chodilo BFU, aniž by mně volali, že tu klíčenku zase nevidí!

[!] Nejefektivnější cestu bych viděl v odsunutí připojeného síťového disku o potřebný kus v abecedním pořádku. Popisované chování však není standardní chování operačního systému Windows XP." (celý článek)

A byl to ten samý Kamil Gric, který přinesl další pravidelný článek "Byznys hrátky: stojí hry za úbytkem televizních diváků?".

"Podle údajů Nielsen Media Research tak poklesla sledovanost ve důležité kategorii mužů od 18 do 34 let o 7%, u mužů od 18 do 24 let pak o celých 20%. Kam se tedy všichni mladší diváci poděli? "Máme dobrou představu", prohlásil s úsměvem na rtech Jeff Brown, víceprezident Electronic Arts. Podle něj se mladí muži věnují aktivnější zábavě, kterou je hraní her! Ke stejnému závěru dospěly i skupiny analytiků." (celý článek)

Honza Morkes se pro změnu pustil do své oblíbené měsíční hitparády, výsledek nese nadpis "Listopadová hitparáda – LOTR, FIFA 2004, Call of Duty nebo NFS?".

"Akční hry jsou dvojího druhu. Hračky pro malé terminátorky, které dělají z hlavního hrdiny nezničitelného Arnolda Schwarzenegera a pak také opravdové HRY, které ukazují, že válka není jenom střílení do živých terčů a troška akrobacie. Válka je svinstvo, kde se mrtví počítají na desítky až stovky za minutu. Kdybyste to náhodou nepochopili, Call of Duty je hra, která vám vše názorně předvede. Nabízí totiž naprosto jedinečný zážitek z nejkrvavějšího konfliktu všech dob. Zapomeňte na Medal of Honor – toto je mnohem lepší!" (celý článek)

     

Plná hra: "Becher Rescue - bitva o život"

Bleskovka dne: Stahujte demo akce Max Payne 2!

Středa - 19.11.2003 ... Recenze hry Návrat Krále

V článku "Recenze: Návrat krále - konečně pořádná hra podle Pána Prstenů" od Davida Slámy se dočtete o všech kladech i záporech nové hry na motivy Pána Prstenů.

"Nejpřesněji můžu Návrat krále (The Return Of The King - ROTK) charakterizovat jako plně 3D Golden Axe s vynikajícím audiovizuálním zpracováním a jistými RPG prvky. Myslím, že existuje slovo, jenž by teď naprosto přesně vystihlo váš pocit z poslední věty - hrůza. V době, kdy jsem pročítal první informace o ROTK, jsem předpokládal, že půjde o manifestaci toho, jak hry v dnešní době mohou vypadat, avšak beze špetky hratelnosti, nápadu či čehokoli pozitivního. S radostí vám nyní musím říct, že jsem se mýlil." (celý článek)

  

Ondra Škoch připravil pro všechny příznivce hororu lahůdkový článek "Resident Evil 4D: Executer – hrůza, kterou nerozdýcháte".

"Jakmile zahájilo v Praze 3D kino Oskarimax provoz, okamžitě jsem tam vyrazil. A odcházel jsem chroptící blahem. Tyrannosaurus opravdu zastavil tlamu tak metr přede mnou, žralok mi proplul okolo břicha. Před kameny a větvemi jsem uhýbal co se dalo. Nemohl jsem jinak. Ale pořád jsem se mohl držet sedačky a přesvědčit svůj vestibulární aparát, že nejsem uvnitř děje, ale na židli. Pokud jste zabrousili v poslední době na nějakou pouť, určitě jste si všimli unikátní atrakce, kde se do malé maringotky na několika hydraulických pístech cpou děcka. Přední stěna je promítací plocha, obvykle závodů aut či jízdy na horské dráze někde nad sopkou či v kosmu. Hydraulika hýbe maringotkou tak, že cítíte stejná přetížení, jako kdybyste opravdu seděli v autě, padali s ním, brzdili, akcelerovali atd. Teď si obě atrakce dejte dohromady, blížíme se k tajemství Resident Evil 4D: Executer." (celý článek)

  

Martin Zavřel v jediném textu zrecenzoval hudbu k nejnovějšímu Matrixu a zároveň vyhlásil o tento soundtrack soutěž. Více v článku "Recenze a soutěž: Matrix Revolution OST - filmová hudba roku?".

"Matrix: Revolutions je v mnoha ohledech mimořádné dílo. Dnes ale nebudeme rozebírat jeho myšlenku nebo scénáristické kvality, povíme si něco o hudbě, kterou mnoho z nás v kině poněkud ignorovalo, především díky vizuálnímu ohromení, pramenícím z neuvěřitelně výpravných a originálních scén v závěru filmu. Stejně taky patří k oblíbené neřesti návštěvníku kin, že odcházejí již na začátku závěrečných titulků a stejně jako například u muzikálu Moulin Rouge se tak v případě Matrixu 3 připravují o nejlepší skladbu z celého filmu." (celý článek)

V článku "HW novinky – 4 GB paměť za 200 000 Kč!" se dočtete mimo jiné o nových grafických kartách Stealth Diamond.

"Nejlevnější karta Stealth S60 má být postavena na stařičkém výprodejovém čipu ATi Radeon 7000 s 32 MB paměti a bude vyráběna i s TV-out výstupem. Do prodeje se dostane varianta jak pro AGP, tak pro sběrnici PCI. Počáteční cena je v USA stanovena na 50 USD." (celý článek)

Plná hra: "Alien Agency - hon za diamanty"

Bleskovka dne: Underworld: Vampire`s Night - lahůdka pro fanoušky podsvětí

Čtvrtek - 20.11.2003 ... ICE odpovídá na vaše dotazy

Do našeho vyzvídacího křesla usedl Jan Eisler známý také jako ICE. Odpovědi na své otázky naleznete v článku "NAOSTRO: Odpovědi Jana Eislera alias ICE".

"[?] Co říkáš na dnešní hry? Kterou považuješ za nejlepší, řekněme za poslední rok, nehledě na platformu?

[!] Je nad slunce jasnější, že už ubývá hardcore her (jestli vůbec ještě nějaké jsou). Díky tomu, že už je hraní her opravdu masovou záležitostí, není samozřejmě možné vyvíjet úchylnosti typu Maupiti Island, Suspicious Cargo, B.A.T anebo Ishar, které sice budou naprosto super, ale bude je hrát jenom pár lidí. Neříkám, že to je špatně, ale udělat hru pro všechny zákonitě znamená, že si málokdo najde takovou hru, která by byla ‘jenom pro něj‘. Hry ze ‘staré školy’ už jsou zkrátka minulost. Přiznám se ale, že už poslední dobou herní scénu moc nesleduji, rok jsem nehrál skoro vůbec nic. Nejvíc času jsem strávil u Morrowindu (včetně datadisků), takže to by asi byl můj tip na nejlepší hru, ale bylo by to dost zavádějící, protože nemám moc srovnání." (celý článek)

Nový přírůstek v redakci, Láďa Nosákovec, si vzal na starost článek "Recenze: R.C. Cars – autíčka pro všechny hráče".

"Začátek hry probíhá podobně jako většina ostatních. Stačí si vybrat svého borce, přiřadit mu autíčko a vydat se rovnou na závodiště. Předpokládám, že většina z vás se vrhne rovnou na samotnou kariéru. Začínáte s pár dolary v kapse a jediný způsob, jak si vydělat další, jsou právě závody. Pokud se vám totiž podaří dojet na jednom ze tří prvních míst, čekejte nějaký ten peněžitý a bodový bonus. Jistě, za první vyhraný závod zrovna moc peněz nedostanete a obvykle je stejně obratem utratíte za další závod... nicméně po nějakém čase píle a trpělivosti už můžete závodit dokonce o tisíce." (celý článek)

  

Zasekli jste se někde při hraní Hidden and Dangerous 2? Pomůže vám první část našeho obsáhlého návodu! Více v článku "Návod: Hidden And Dangerous II – část první".

"Nepodceňujte finesy velení a neútočte se všemi současně proti těžké technice, obvykle to vždycky někdo odskáče a přitom si na to vystačíte sami. Stejně tak chodit ve čtyřech úzkými prostory (vnitřek ponorky) si přímo říká o vzájemné zasekávání se. Jste-li zrovna v přestrojení, myslete na detaily - samotná Německá uniforma je vám na nic, pokud současně držíte v rukou třeba spojenecký samopal! Budete prozrazeni a zabiti… Na škodu není ani využívat terén a většinu času se pohybovat plížením, hlavně pak na otevřených prostranstvích." (celý článek)

V novém pravidelném článku "Nové hry na obzoru: Larry se vrací!" se budete každý čtvrtek setkávat s nově ohlášenými hrami z celého světa.

"Co by mohlo skalní příznivce této série vyloženě zklamat je fakt, že vývoje nového dílu se zatím neúčastní duchovní otec Larryho Al Lowe. Vyjednávání o jeho účasti však údajně již probíhají. Další podstatnou změnou je, že hlavní roli už nehraje starý mládenec Larry Laffer, nýbrž jeho synovec, univerzitní student Larry Lovage. Ten se jednoho krásného dne rozhodne, že se zúčastní televizní soutěže spočívající ve svádění žen a dívek, což samozřejmě obrátí jeho život naruby. Nové pokračování Larryho nebude, stejně jako předchozí díly, obsahovat žádný multiplayer - vývojáři se soustředí na hru pro jednoho hráče. Vydání hry se chystá jak pro PC, tak i pro údajně všechny konzole." (celý článek)

Plná hra: "K.S.L.U - zachraňte Zemi před UFO"

Bleskovka dne: Counter-Strike pro Xbox je tu

Pátek - 21.11.2003 ... Datadisk k SimCity 4

Datadisků k The Sims už jsme si užili víc než dost, je čas na malou změnu. Článek "Recenze: SimCity 4: Rush Hour – zácpy, vrtulníky a ještě něco navíc" z pera Honzy Morkese vám přednese ucelený pohled na toto dílko.

"Jak už jsem předeslal v perexu, Maxis se při tvorbě různých add-onnů naštěstí nedrží klišé datadisk=nové mapy, jednotky, mise. Za všechno vlastně vděčíme Sims. I když první datadisky k nejprodávanější hře všech dob vykazovaly s výše popsaným postupem hodně společných rysů, později přišly na řadu přídavky do té doby neobvyklé. Přídavky, které věrny svému jménu do hry opravdu něco přidaly. Mluvím tu třeba o Unleashed, který umožnil Simákům starat se o zvířátka nebo o Superstar, jenž do značné míry rozšířil možnosti jejich kariérního postupu. Samozřejmě krom toho tyto datadisky vždy obsahovaly nové předměty, tapety či tvary střechy, ale už to nebylo to hlavní a add-ony tak lépe zamaskovaly svůj primární účel – oškubat hráče o další peníze." (celý článek)

     

Kamil Gric si po náročném týdnu potřeboval trochu odpočinout, a tak se rozhodl strávit několik hodin ve společnosti oddychovky FireStarter. Jeho první dojmy najdete v článku "První dojmy: Firestarter - krvavá jatka v arénách smrti".

"Velmi mazaně jsou rozděleny zdroje munice i zdraví, nelze se tak v aréně opevnit na jediném (samozřejmě výhodném) místě a čelit nájezdům nepřátel odtud - brzy byste se totiž potýkali právě s nedostatkem nábojů. Rozmanitost a zpracování zbraní (a to po všech stránkách!) hodnotím rozhodně kladně, budete se bránit základní pilkou, ručním kulometem, brokovnicí i její větší kolegyní, přijde však také čas raketometu a dalších výtvorů z pera designérského. Při používání zbraní jsou patrné efekty jako je zpětný náraz, povedené a realistické je jejich ozvučení. Co se týče vybavení a arzenálu, prospívá Firestarter na výbornou!" (celý článek)

   

Ondra Škoch se vydal podobným směrem, ovšem na konzolích - nepřehlédněte jeho článek "Recenze: Dino Crisis 3 – Aliens versus Dinosaurs".

"Nerad se při hodnocení hry věnuji zmínkám o CG animacích. Vyhnout se tomu u Dino Crisis 3 by bylo sprosté barbarství, protože to, co tu uvidíte, zkrátka vyráží dech. Capcom je na dobré cestě dohonit Square-Enix. Vesmírné lodi jsou dokonalé (a není možné nevšimnout si toho, že se Capcom inspiroval vzhledem Nostroma z Vetřelce), postavy také a mluvit o vzhledu dinosaurů by bylo nošením dříví do lesa." (celý článek)

  

Šéfredaktor Martin Zavřel opět spojil recenzi a soutěž do jediného článku - "Recenze a soutěž: DVD Tears Of The Sun – Afrika očima Hollywoodu".

"Miluji americké výpravné válečné filmy. Od jisté doby: začalo to filmem Zachraňte vojína Ryana. Kromě jiného tomuto filmu vděčíme za sérii Medal Of Honor (Spielberg pro film nasbíral více materiálů, než zvládl využít, takže je předal svému studiu DreamWorks Interactive, aby z nich vytvořili hru... ano, právě první Medal Of Honor, toho času pro původní PlayStation), potažmo i Call Of Duty (která mimochodem bude trilogie, jak bylo nedávno oznámeno). Svým syrovým realismem (nu dobrá, jak v které části, ale vylodění na pláži Omaha bylo a dodnes je skutečně nejtvrdší a nejreálnějším filmovým zpracování války, jaké můžete vidět) a zaměřením spíše na psychologii lidí ve válce, než na samotnou „akci“ Vojín Ryan změnil styl, jakým se nejdražší válečné filmy od té doby točí a každý z těch opravdu dobrých je od té doby tímto více či méně ovlivněn." (celý článek)

Plná hra: "Sub Hunter 4 - bitva ponorek"

Bleskovka dne: Fotografie z HD2 party: s kým tančila Kačenka?

Sobota - 22.11.2003 ... Nové downloady!

Jako obvykle nechybí pravidelný článek "Nová mega: bohatá nadílka nových demoverzí!", který nabízí například demoverze her Max Payne 2, Terminator 3: War of the Machines či Secret Weapons Over Normandy.

Plná hra: "Frantic Footy - fotbal v pěti"

Váš názor Další článek: Stahujte demo Deus Ex 2: Invisible War!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,