Nový týden: hraní her zakázáno!

Jak dopadlo originální české RPG Necromania: Trap of Darkness? * V Řecku zakázali zákonem hraní počítačových (a jiných) her * Sid Meier má svůj golf, IronStorm zase alternativní minulost * Jak and Daxter - výborná plošinovka pro PS2 * Němeční Massive Development chystají Aquanox 2: Revelation
Nový týden: hraní her zakázáno!

Pondělí - 9.9.2002 ... Jak dopadlo originální české RPG?

Pondělí se už asi nastálo stalo baštou příznivců plných her - vychází totiž pravidelný článek "Týden v rubrice Plné hry: české hody!". Tentokrát je to sbírka většinou akčních her, mezi kterými dominují zejména krásné české hříčky Život není krásný a Středověká bitva. Hlavním článkem prvního dne týdne bylo ale dozajista preview nového českého RPG jménem Necromania: Trap of Darkness z dílen společností Cinemax a Darksoft. Hned na úvod musím říct, že jsem od téhle hry očekával hodně, ale očekávání to byla bohužel nadnesená. Což o to, nápad je to originální, ale to provedení. Ále co bych vám vyprávěl, přečtěte si to preview a uvidíte sami.

"Hra probíhá asi tak, že se objevíte kdesi na mapě a vydáte se hledat a zabíjet (taktika seek & destroy:) nepřátelské postavy. Jako ukazatel života vám slouží tzv. "manna bar" - mana zde totiž reprezentuje jak život, tak magickou energii potřebnou pro kladení pastí (neboli kouzel). Těch má každá postava k dispozici šest, všichni stejné (rychlost, bomba, oheň, vysávač many, magnet a teleport). Vtip je v tom správně rozmístit pasti a zneškodnit nepřátele dřív, než oni zničí vás. Ale nemusíte tak činit pouze pomocí pastí - je také možné jít na ně "přímo" čili se zbraní, kterou daná postava disponuje (rytíř má meč, ork sekeru, golem zase kyj). Veškerou hráčovu snahu ale kazí nešikovně zvolené ovládání, kdy je nutné pro chůzi držet levé tlačítko myši a pravým ještě navíc zběsile klikat, pokud chcete zbraň použít. Na to jsem si za boha nemohl zvyknout a přestože jsem časem dokázal zabít některé své protivníky, byl jsem to nejčastěji já, kdo skončil na zemi v prachu popela." (celý článek)

Namísto plné hry jsme vám v pondělí nabídli něco víc. Jednalo se totiž o FireXtreme - kompletní herní engine českého původu pro tvorbu her typu Moorhuhn. Nejedná se samozřejmě o nějaký světoborný kus, ale pokud zvládáte základní práce s grafikou, dají se s jeho pomocí vytvořit docela zajímavé věci.

Bleskovka dne: Screenshoty ze Star Wars: Knights of the Old Republic

Úterý - 10.9.2002 ... V Řecku zakázali hraní her

Úterý nabídlo pouze dva články, zato ale pořádně zajímavé. Tím prvním je pravidelný "Byznys hrátky: PlayStation 3, zákaz her v Řecku" - nadpis říká vše a říkám vám, že tentokrát toho bylo na čtení opravdu hodně zajímavého. Mimo jiné třebas detaily o PlayStation 3, zákazu hraní her v Řecku, boji proti hackerům a další. Zde je krátká ukázka:

"Řecká hráčská komunita je samozřejmě zděšena, Internetem se rychlostí viru řítí odkaz na probíhající petici, kterou v době psaní tohoto příspěvku podpořilo již přes 25 000 lidí. Alespoň skrz ní tak můžete vyjádřit soucítění s herními kolegy z této evropské země a jasně tak dát najevo nesmyslnost vydaného zákona. Doufejme, že něco podobného nemůže postihnout také obyvatele a hráčskou komunitu naší malé republiky. Donedávna by mi podobná myšlenka nepřišla na mysl, kdo však ještě donedávna tušil, že právě v Řecku, v plně demokratické zemi, dojde k zákazu elektronického hraní." (celý článek)

Pokud hrajete rádi kámen, nůžky, papír, jistě vám pro trénink poslouží úterní plná hra - "Rock It - kámen, nůžky, papír".

Bleskovka dne: Multiplayer patch Heroes of Might & Magic IV již brzy!

Středa - 11.9.2002 ... Sid Meier má svůj golf, IronStorm zas minulost

A máme tady prostředek týdne a s ním i hafo výborných článků. Začněme tím nejdůležitějším, tedy recenzí. Tentokrát se Honza Morkes podíval na zoubek nové strategii made in Sid Meier, totiž SimGolfu. Podrobnosti najdete v článku umně nazvaném "Recenze - Sid Meier´s SimGolf". Tady je ukázka:

"Základem všeho je kvalitní uspořádání jamek. Vaše možnosti jsou v tomto ohledu docela rozsáhlé, neboť si můžete vybrat mezi desítkami různých povrchů od rovně střižené a měkké trávy až po zákeřnosti typu pískoviště či vodní plochy. U každého terénu vám hra vysvětlí, k čemu slouží a doplní sdělením o náročnosti povrchu. Tyto informace musíte využít při stavbě a naskládat jednotlivé povrchy mezi startovní pozici a důlek, aby se hráči bavili co nejvíce. Pochopitelně nestačí jen na rovném palouku vytyčit start a cíl a čekat, že golfisté budou slintat blahem a sjíždět se k vám po tisících. Naopak chce to trochu rozvahy a strategického uvažování." (celý článek)

  

Po recenzi následuje rozhovor, toho se zhostil Kamil Gric a zpovídal tvůrce z týmu 4X Studios, kteří momentálně pracují na velmi přitažlivě vyhlížejícím projektu IronStorm. To má být 3D střílečka z alternativní minulosti, ve které první světová válka nikdy neskončila.

"Doupě: Poodhal nám prosím zákulisí příběhu…

E.L.: Základ naší hry je velmi prostý: první světová válka začala, jak každý jistě ví, v roce 1914. Nyní je rok 1964, boj stále neskončil a trvá již celých padesát let. Okamžitě si tedy herní publikum může udělat jasnou představu o tom, že námi vytvořený svět, který jim chceme nabídnout, je mixem první a druhé světové války, války ve Vietnamu a dalších konfliktů - to vše však na území Evropy.

Ačkoliv moderní zbraně, zdroje a materiály dávají neskutečné možnosti, v případě naší hry IronStorm se nesetkáte s mimozemskými návštěvníky či nevysvětlitelnými příšerami. Naopak, realismus je tím, na co jsme se při vývoji zaměřili ze všeho nejvíce." (celý článek)

 

 

Jistě je mezi vámi mnoho takových, kteří si kupují také papírové časopisy o hrách. Právě pro ně byl určen víceméně pravidelný článek Martina Blatného "Co najdete ve Score 103?", který myslím dostatečně objektivně shrnul všechna pro a proti nového čísla jednoho z nejproslulejších herních časopisů na českém trhu. Zde je úryvek:

"Standardní nášup novinek ze světa počítačových her doplňují dvě vcelku pěkně provedené preview a hlavně velice zajímavý článek o potenciální herní bombě Republic: The Revolution v rubrice Zoom (doplněný ještě rozhovorem s ředitelem vývojářské společnosti). Zatímco novinky jsou vcelku slušně podané (i když na literárním útvaru této délky se nic moc zkazit nedá, zvlášť když zdrojem informací často bývají tiskové materiály výrobce), v preview se neblaze projevuje největší nectnost Score, která se naplno rozvine v recenzích - nemístný, trapný a křečovitý humor, který sráží kvality časopisu o několik pater dolů. Zvlášť výrazně je to patrné na článcích Tomáše Zvelebila, v menší míře i Mikoláše Tučka. Score se tak stále více profiluje jako časopis pro nejmladší čtenáře a svým pojetím odrazuje starší čtenáře." (celý článek)

Obrovský středeční nášup zakončujeme o nic méně zajímavou plnou hrou - "X-pired - logický útok na mozek". Její stručný popis říká vše: "X-pired je hodně zajímavá hra. Ať už svým principem, vzhledem nebo původem. I přestože je celá anglicky a nikde v ní nenajdete jediné české slovo, pochází z naší male zemičky v srdci Evropy. Její princip je trošku podobný legendárnímu Sokobanu, ale navíc je okořeněn o několik akčních prvků, čímž hra dostává jiný, zábavnější rozměr."

Bleskovka dne: Emperor: ROMK je GOLD, vypuštěna bonusová kampaň

Čtvrtek - 12.9.2002 ... "Kdeé doómov muůj!"

Čtvrtek, ó ten smolný čtvrtek. Jediný článek - plná hra "H2001 AD - pozor na hada!".

Bleskovka dne: Nové fotografie Milana Šteindlera při dabování adventury Simon The Sorcerer 3D + další zajímavé informace

Pátek - 13.9.2002 ... Jak and Daxter - výborná plošinovka pro PS2

Tohoto dne jsem se určitě neobával pouze já. Pátek třináctého, to je více než kultovní datum. Televize zNova pravidelně v tento den vysílá svůj "trhák" - stejnojmenný horor, který už všichni viděli nejméně 10x, ale přesto se na něj podívají znovu. Už jen pro ten pocit. V ten samý den se nám na tom našem milém Doupátku sešla jedna výborná recenze s jednou výbornou plnou hrou. Pojďme nejprve na tu recenzi, která vypraví o dítku zvaném Jak and Daxter narozeném ve znamení PS2.

"Žil byl kdysi kdesi mladý hrdina jménem Jak. Pokud si odmyslíte jeho podivně vyčesaný účes, zelené obočí, manga oči a mírně přerostlé uši, které by mu každý elf mohl jen závidět, je to celkem obyčejný človíček. A jako každý správný hrdina měl i Jak svého sidekicka - Daxtera. I Daxter byl klasickým zástupcem svého druhu - je oním typem člověka, který běžně označujeme jako "vtipná figurka".

Jednoho dne se oba přátelé vydali na tajemný Mlžný ostrov, který je v moci temných sil. Společně tam byli svědky jakéhosi temného rituálu a když pak zkoumali tajemnou studnu plnou fialové pableskující kapaliny, byli přepadni jednou z místních nestvůr. Jak ji sice zneškodnil, ale Daxter během této akce - s šikovností sobě vlastní - spadl do oné studny. Když se o to později ve hře pokusíte vy, je to jistá smrt. Ale protože jsme stále ještě v intru, je možným i nemožné. A tak, zcela proti všem pravidlům, se Daxter po chvíli opět vynoří živý a zdravý. Má jen jediný problém… jeho životním snem totiž rozhodně nebylo proměnit se v cosi na způsob klokana." (celý článek)

Jak and Daxter   Jak and Daxter

Ta ukázka vám toho asi nepoví příliš, možná vám nepoví vůbec nic, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst - už jen proto, že ta hra nakonec dostala hodnocení 9/10 a neměla to daleko ani k té pověstné desítce.

Titulek u plné hry opět mluví za vše - "Super Tour 3 - cyklistický maratón na PC".

Bleskovka dne: Heroes of Might and Magic IV - multiplayer patch

Sobota - 14.9.2002 ... Chystá se Aquanox 2

Předposlední den týdne byl opět nabitý zajímavými články. Předně vyšel opožděný (v tomto roce snad už naposledy) "Vývoj cen hardwaru: klidná hladina ", který ukázal, že za poslední týden se toho s cenami hardwaru příliš mnoho neudálo. Pak je tu pravidelná "Nová mega: další týden, další downloady" od Kamila Grice, ve které můžete najít například demoverze Delta Force: Black Hawk Down, Bandits: Phoenix Rising nebo Conflict: Desert Storm. Nu a nakonec je to podrobná novinka o připravovaném pokračování výborné podvodní 3D akce jménem Aquanox. Tady je ukázka:

"Aquanox 2 má být po technické stránce ještě zajímavější, než díl první. Již dnes je k dispozici alfa verze, ze které jsou také všechny ty výborné screenshoty, které vidíte tady kolem. No řekněte, není to na testovací verzi výborný výkon? Co se týká změn v hratelnosti, ty také nejsou zanedbatelné. Předně bude obměněno ovládání - nyní má být konečně možné rotovat o 360° po všech třech osách, tedy stejně jako třebas v legendárním Descentu. Všechno ale bude nastavitelné, takže nováčci se nemusejí ničeho bát a ostřílení veteráni si dozajista užijí maximální volnosti. Nově byl také upraven výhled - nyní je vidět fyzický kokpit vaší ponorky (v jedničce jste zřeli pouze imaginární digitální HUD).

Ačkoliv stále půjde o starou dobrou 3D střílečku s předem danými misemi, hra nyní bude nelineární - budete mít na výběr z několika (maximálně tří) různých misí. Co mě poněkud udivilo je snížení počtu neherních postav z původních 83 na pouhopouhých 12. Designéři to zdůvodňují zlepšením kvality dialogů a sociálních interakcí mezi postavami. Nu co, alespoň že těch misí má být úctyhodných třicet - a to si je jistě někteří hráči rádi zahrají několikrát, aby nalezli všechny skryté lokace a bonusy." (celý článek)

Bleskovka dne: Enigma: Rising Tide - demoverze

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |