Nový týden: jak dopadlo RPG Lionheart?

Recenze her Lionheart CZ, Tron 2.0, Sudden Strike 2 Hidden Stroke, Project Zero * První dojmy z her NHL 2004, * NAOSTRO: Ptejte se překladatele a redaktora GameStaru Pavla Mondscheina alias Mondyho * Reportáž: Czech Game Expo 2003 – tři dny ve víru hraní * Nokia N-Gage poprvé – finský elegán v akci * Novinky o hrách Scrapland, Against Rome * A další články

Pondělí - 15.9.2003 ... Zklamaná recenze hry Lionheart CZ

Kamil Gric otevřel nový týden recenzí na jedno z nejočekávanějších RPG posledních měsíců, totiž hru Lionheart. Měli jsme možnost otestovat dokonce českou verzi hry. Ani to ovšem nebylo nic platné. Více v článku "Recenze: Lionheart CZ – alternativní RPG od tvůrců série Fallout".

"Tápat nad důvody zvýrazňujícího se stereotypu jsem se samozřejmě jal i já - možná si vzpomínáte, že jsem se v prvních dojmech zmiňoval o jediném vážnějším nedostatku hry. Řeč byla o nedokonalém bojovém systému, který demo i hru samotnou nepředstavil v tom nejlepším světle. Co čert nechtěl, plná verze nepřináší žádnou změnu či drobné vylepšení - souboje se tak zvrhají v nechutné klikací mánie. Narozdíl od již zmiňované série Fallout nabízí Lionheart realtime boj - za jeho nejvážnější nedostatek považuji přehnanou rychlost, nemožnost taktizovat a především kouzlit a provádět další činnosti v průběhu pauzy! Na milost a nemilost jsou tak v nepřehledných bitkách zástupů hnusných příšer odsouzeni čarodějové a další magické postavy. Co více, vyvolání jakéhokoliv kouzla vždy přeruší aktuální útok a tak musíte vybraný cíl označit znovu a znovu, donekonečna - i oprava této malé drobnosti by v mnoha ohledech zpříjemnila chvíle po boku RPG Lionheart." (celý článek)

   

Honza Morkes doplnil ke skvělé recenzi také zajímavé první dojmy, totiž článek "První dojmy: NHL 2004 - návrat hokejového krále".

"Obrana v NHL 2004 dostala do vínku velkou rozmanitost. Už si nevystačíte s jedním či dvěma tlačítky, ale budete potřebovat pěkně hbité prstíky, abyste zvládali všechny činnosti umožňující vám čistě či s faulem odebrat soupeři puk. V prvé řadě tu máme klasický bodyček. Náraz do protivníka a následně jeho přesun blíže k zemskému povrchu je sice možnost velice efektní, ale méně už efektivní, protože trefit se do hbitého útočníka za plné rychlosti není vůbec lehké. Navíc, i když se trefíte, nikde není psáno, že protihráč musí jít automaticky k zemi - takové vazby jako Stevens a spol. něco vydrží a krom chvilkového nekontrolování puku náraz ustojí." (celý článek)

     

Rubrika Čtenáři naostro pokračuje s lehce pozměněným názvem "NAOSTRO: Ptejte se překladatele a redaktora GameStaru Pavla Mondscheina alias Mondyho".

"Tentokrát naše pozvání přijal Pavel Mondschein alias Mondy. Pavel má 25 let, vystudoval VOŠ ekonomického směru v Praze a od roku 1999 působil jako ekonom v České pojišťovně. Později se začal zajímat o překlady her, kterým se v menší míře věnuje dodnes. Tato záliba jej spletitými cestami dovedla až do redakce internetového serveru BonusWeb.cz, kde nějaký čas působil jako vedoucí redakce. Po svém odchodu pracoval rok jako publicista v týdeníku Týden. Zároveň úzce spolupracoval s redakcí herního magazínu GameStar, kde se specializoval na 3D akce (a dle svých slov také 2D lenost). Od změny na postu šéfredaktora se stal zástupcem Jiřího Sládka a společně s novým týmem připravují každý měsíc pro hráče GameStar v novém kabátě." (celý článek)

Pravidelný přehled plných her uplynulého týdne naleznete v článku "Týden v rubrice Plné hry: odpočiňte si u svlékacího pokeru!".

Plná hra: "KissKill - chraňte se!"

Bleskovka dne: Nové obrázky z Middle-Earth Online

Úterý - 16.9.2003 ... Recenze hry Tron 2.0

Onra Kozina se ponořil do propracovaného virtuálního světa ojedinělé akční hry Tron 2.0 a právě v úterý jste si mohli přečíst jeho nadšenou recenzi v článku "Recenze: TRON 2.0 – ohromující jízda digitálním světem".

"Myšlenka původního filmu, zachycující neživý počítačový systém programů a hardwaru jako alternativní svět, se přenáší pochopitelně do samotné hry. V tomto světě nahrazuje počítačová síť náš vesmír, humanoidní postavy ztělesňují programy a policie je nahrazena ochrannými programy, které chytají i ty nejmenší, neposlušné a “neoprávněné” scriptíky. Co by to bylo za svět, ve kterém by neexistovalo zlo. I v počítačovém světě existuje destruktivní síla, která nesnese řád v běhu programů a jejich operačním prostředí. Nebude těžké domyslet si, že řeč je o počítačových virech. V podobě zelených mutantů se šíří služebníci Korupce po počítačové síti, konvertují programy v další služebníky zla a přestavují si oblasti operační paměti k obrazu vlastního odporného hnízda..." (celý článek)

 

Reportáž z brněnské akce Czech Game Expo 2003 vám přinesl Jirka Černý v článku "Reportáž: Czech Game Expo 2003 – tři dny ve víru hraní".

"Ve dnech 12. – 14. 9 hostila Show Hall v rámci Brněnského Boby Centra první ročník Czech Game Expa, velkého lákadla nejen pro fandy počítačových, ale i stolních her. Doupě na ní samozřejmě nemohlo chybět a pokud jste se nemohli z různých důvodů zúčastnit osobně, můžete si teď alespoň přečíst naše zážitky. Zatímco vyvrcholení kvalifikace na World Cyber Games a všechno kolem něj měl primárně na starost redakční kolega Michal Rašovský, já se zaměřil především na turnaje i prezentaci Magic: The Gathering, Warhammeru, Mage Knightu a dalších podobných záležitostí, což mi ovšem nebránilo ani ve sledování matchů v oblíbených RTS. Co všechno se v těchto jmenovaných oblastech (upozorňuji, že třeba o Counter Strike tu opravdu nenajdete jinou zmínku kromě této) během víkendu dělo?" (celý článek)

Samozřejmě nechybí ani pravidelný úterní článek Kamila Grice "Byznys hrátky: série GTA viníkem vraždění v USA?".

"Rodina oběti totiž v minulých dnech podala žalobu na firmu Take-Two v domnění, že právě ona nese část zodpovědnosti za hrozivé úmrtí. Jak jistě sami víte, nejedná se o první případ podobné žaloby – v souvislosti s tragickou střelbou školáků v USA již bylo obviněno hned několik významných společností, včetně firem id Software či Nintendo. Ani v případě série Grand Theft Auto se nejedná o první obvinění – hry této řady již byly označeny za hlavního viníka několika krádeží a vražd, na kterých se v USA podíleli mladiství. Tentokráte požadují pozůstalí stažení všech titulů z prodeje – může však hra za vzniklé neštěstí?" (celý článek)

Sesterský magazín Živě.cz informuje - "Prodalo se už 60 miliónů PlayStation 2".

Plná hra: "Zastřel si svoji tchýni - bang!"

Bleskovka dne: Colin McRae Rally 04 již tento pátek

Středa - 17.9.2003 ... Recenze datadisku k Sudden Strike 2

Generálmajorporučíkredaktor David Sláma si uzmul na recenzi zbrusu nový datadisk Hidden Stroke k oblíbené strategii Sudden Strike 2 a jeho článek "Recenze: Sudden Strike 2 Hidden Stroke - pro každého správného generála" nevyznívá vůbec špatně.

"Již jsme si řekli, kolik nových map datadisk obsahuje, pojďme si nyní o nich povědět něco bližšího. Podobně jako v původní hře představují některé mise jen anonymní konflikt znesvářených stran druhé světové války. Některé jsou však inspirovány skutečnými historickými událostmi, ba přímo milníky ve vývoji největšího ozbrojeného konfliktu dvacátého století. Můžete si vyzkoušet, jak by dopadlo slavné vylodění v Normandii v den D pod vaším velením, vleklá bitva o Stalingrad či o Berlín. Dále jsou k dispozici mise s přesně daným datem kdy se odehrávají, ačkoli jejich náplní není některá ze známých operací." (celý článek)

 

V novince "Scrapland - unikátní mix závodní akce a adventury" se dozvíte podrobné informace o připravovaném originálním počinu z dílen španělských vývojářů Mercury Steam

"Chimera je jedno ze tří obydlených míst malého asteroidu nazvaného Scrapland. Kdysi to byl skutečný ráj, ovšem jen do té doby, než přišli lidé a plundrovali a plundrovali, až jej totálně vyplundrovali a zbyla z něj jen hromádka zbědované skály. Lidé odešli a na opuštěný kus šutru se začala stahovat robotická cháska z celého okolního vesmíru - piráti, zloději, dokonce i vrazi. Jak šel čas, podařilo se jim znovu vybudovat hlavní město Chimeru, které lidé zanechali v troskách. Dnes jsou z nich noblesní bankéři, kněží, státní úředníci nebo dokonce policisté. Hluboko v duši ale nejsou pořád nic jiného než brutální bestie, což se ostatně poměrně jasně projevuje na jejich nejoblíbenější zábavě - soubojích v extrémně rychlých lodích." (celý článek)

     

Plná hra: "Light Driver - extrémní rychlost"

Bleskovka dne: Novinky z e-Sports aneb ohlédnutí za kvalifikací na olympiádu

Čtvrtek - 18.9.2003 ... Hrůza a děs v hororu Project Zero

Ondra Kozina si prožil nezáviděníhodné chvíle u konzolového hororu Project Zero. Jeho recenze je nadepsaná stylově "Recenze: Project Zero – Tentokrát se opravdu pos***te".

"Zhluboka dýchám. Snažím se pomalu uklidnit. Jako by ožily moje noční můry z dětství. Jenže tohle nebyl... sen. Vzpomínám si na matku. Na to, co nám říkala o daru, který máme. Daru... daru vidět to, co druzí nemůžou nebo nechtějí. Bylo... tohle to, o čem vždycky mluvila?! Bylo tohle to, o čem mezi řádky o pohnuté minulosti sídla mluví tak opatrně místní? Bylo tohle to, co sem přitáhlo před měsíci profesora? Přitáhlo a zabilo? Musím dál. Zvědavost opět zapaluje světlo můře před očima. Zdvíhám se ze zaprášené podlahy... co?! Přímo přede mnou stojí dítě. Dívka v kimonu s dlouhými vlasy. Usmívá se. Mráz mi běhá po zádech. V tichosti stojí a usmívá se. Ukazuje rukou do temného rohu místnosti, jako by mi chtěla něco naznačit. Je pryč." (celý článek)

 

V novince "Againts Rome - historická strategie pro odvážné bojovníky" vám přinášíme nové informace o zajímavé realtime strategii z období starověkého Říma.

"Jak už bylo řečeno v úvodu, hráč dostane na výběr ze tří barbarských kmenů z období stěhování národů. Jsou to Germánci, Keltové a Hunové. Každá z civilizací disponuje odlišnými jednotkami a budovami, princip hry je ale vždy obdobný. Základem každé mise je vaše osada, kde působíte jako náčelník. Osada je domovem vašeho kmenu a zároveň centrem produkce. Každá osada má na mapě pevně dané hranice, uvnitř kterých lze stavět nové budovy. Hlavní budova se pak obvykle nachází v samém centru vesničky, je skladištěm surovin a zároveň školou bojovníků." (celý článek)

     

Soutěžili jste o hry IL-2 Šturmovik: Zapomenuté bitvy? Pak nepřehlédněte článek "Výherci soutěže o IL-2 Šturmovik: Zapomenuté bitvy"!

Jako každý čtvrtek přináší server Živě.cz článek "Vývoj cen hardwaru: ceny pomalu klesají".

Plná hra: "Mahjong - je zpět!"

Bleskovka dne: Zahrajte si demo Worms 3D!

Pátek - 19.9.2003 ... Jaká je Nokia N-Gage?

Kamil Gric byl oním šťastným, komu se podařilo uzurpovat k testu nový herně-mobilní stroj od Nokie. Více už v článku "Nokia N-Gage poprvé – finský elegán v akci".

"Jméno a vzhled – dva základní atributy, které rozhodují o úspěchu každého produktu. N-Gage v obou ohledech exceluje – sílu značky Nokia nelze v žádném ohledu podcenit, krom toho se však drobeček severského výrobce pyšní propracovaným a povedeným designem. Jak jste se mohli sami přesvědčit, N-Gage vypadá skvěle na obrázcích a nejinak je tomu také ve skutečnosti. Finský výrobce vsadil na elegantní kombinaci tří barev (stříbrné, bílé a šedé), N-Gage navíc působí dojmem telefonu nejvyšších cenových tříd - již při prvním setkání sálal z přístroje povedený kus designérské práce, jehož rozměry i váha (134x68x20 a 137 gramů) jej však neřadí mezi mobilní smetánku. Jak je však patrné již na první pohled, koncept zařízení je v mnoha ohledech netradiční (jak z pohledu mobilního, tak i herního světa), jeho výhody i nevýhody jsou však zřejmé. Osobně nepochybuji, že právě ladné křivky sehrají při rozhodování o koupi důležitou roli. A právě v tomto ohledu hraje N-Gage při porovnání s herní konkurencí (především GBA SP) prim." (celý článek)

   

Novinky ze světa progamingu pro vás v článku "PG novinky: CGE 2003 - největší událost roku" shrnul Michal Rašovský.

"Akce začala v sobotu dopoledne, a jelikož jsem měl v tu dobu ještě pěkně "nakoupeno" z páteční noci a v pohodě si doma vyspával, tak jsem nestihl pár prvních zápasů. Chtěl bych na tomto místě napsat, že jsem o nic nepřišel:-) ...ale opak je pravdou. Jako první se začaly hrát skupiny A a B (logicky asi :-)). Největší drama o postup se odehrálo právě ve skupině A. BlackTrains sice vyhráli všechny svoje zápasy, ale o druhém postupovém místě muselo rozhodovat skóre, protože všechny ostatní klany ve skupině měly po jednom vítězství. Více štěstí v tomto případě měl klan xenoGens a o pouhé tři body před klanem Sinergy postoupil do playoff. V brzké době očekávejte exklusivní interview se členem týmu Sinergy, kde se ho vyptáme na všechny podrobnosti ohledně jejich výkonů a WCG zákulisí :-)." (celý článek)

Plná hra: "Crab-ball - zahrejte si volejbal"

Bleskovka dne: Zahrajte si minihru Hidden & Dangerous 2

Sobota - 20.9.2003 ... Stahujte demo Worms3D a dalších pecek

Jako obvykle je tu pravidelný článek "Nová mega: demoverze Worms 3D a první trailer akce Max Payne 2!" a s ním například hratelné demoverze her Empires: Dawn of the Modern World či již zmíněných Worms 3D.

Plná hra: "SnapShot - hvězdným fotografem"

Bleskovka dne: Miss Hype aneb hry od kterých se toho hodně čekalo, ale...

Váš názor Další článek: Stahujte dema LOTR: Return of the King a Lords of EverQuest

Témata článku: , , , , , , , , ,