Nový týden: jak se hraje Hidden & Dangerous 2?

První dojmy z her Hidden & Dangerous 2, Golden Land, Dog`s Life * Recenze her Space Colony, Warhammer 40. 000 - Fire Warrior, DVD Matrix Reloaded * 22% DPH na hry - předehra * HW novinky – nVidia oprašuje DDR II! * Reportáž: IX. ročník Mistrovství Polska v Tekkenu * NAOSTRO s Karlem Papíkem * Časopisy nově: Score 117 * A další články

Pondělí - 27.10.2003 ... První dojmy z Hidden & Dangerous 2

Dříve než vám přineseme obsáhlou recenzi, připravil pro vás Kamil Gric první dojmy z nejočekávanějšího válečného titulu posledních měsíců. Čtěte článek "První dojmy z hraní českého skvostu Hidden & Dangerous 2".

"Láska a válka? Hidden & Dangerous 2 působí jako nejsilnější droga, závislost i hluboký cit - pohltí vás, uspokojí prvním výbuchem extáze a donutí žadonit o každé další sousto. Zřejmě nejočekávanější česká hra letošního roku je v mnoha ohledech podobná svému předchůdci - stejná porce misí, stejně nápadité prostředí a další prvky, které oba tituly spojují v jeden nerozlučný celek. Léta praxe a zkušeností však zanechaly na druhém dílu svůj rukopis - Hidden & Dangerous 2 je spolu s novým dobrodružstvím Maxe Payna živoucím příkladem moderního pokračování, pečlivě odvedené práce, skvělé prezentace, zpracování... a samozřejmě hratelnosti, která je příslibem a zárukou celosvětového úspěchu Hidden & Dangerous 2." (celý článek)

   

Zdeněk Němeček se prostřílel novou akčňárnou ze světa Warhammeru. Více už v článku "Recenze: Warhammer 40. 000 - Fire Warrior".

"Po vcelku pohledném intru, které vám naznačí původ rasy Tau (o níž si mimochodem můžete podrobněji přečíst v tabulce, která se povaluje okolo recenze), se konečně ocitáme ve hře. Samotný příběh začíná unesením Ko´Vashe, což je velitel a duchovní vůdce Tauí základny Yu´ Yeni Slau na planetě Yu´ Kanesh. Vy, občanským jménem Voir´la Kais, jste nováček v řadách Ohnivých bojovníků a jste vyslán na záchranou misi. Hra tady začíná výsadkem, což se poslední dobou stává velice oblíbeným. Po tvrdém přistání se konečně ocitáme ve hře. Jak se dalo předpokládat, většina vašich bojovníků to hned zpočátku koupí, takže jste opět na všechno sami." (celý článek)

 

V článku "NAOSTRO: Ptejte se Karla Papíka, tvůrce hry Cold War!" máte možnost položit jakýkoliv dotaz jedné z celebrit českého herního světa.

"Karlův profesní růst a kariéra v herním průmyslu se traduje do počátku devadesátých let minulého století, kdy působil coby spoluautor a spolumajitel Dračího Doupěte nakladatelství Altar Interactive. Jeho návrat na herní scénu byl vskutku působivý – coby šéfredaktor časopisu Score se stal navždy nedílnou osobností české herní komunity, v letech 1998 – 2000 poté působil v pozici šéfredaktora a manažera konkurenčního GameStaru. Poslední zastávkou v jeho kariéře herního novináře se stalo působení pro internetový magazín GameZone.cz, který v roce 2001 opustil s jasným cílem – založit herní studio a naplno se věnovat tvorbě počítačových her." (celý článek)

Martin Boček se vydal do zahraničí, aby pro vás mohl přichystat článek "Reportáž: IX. ročník Mistrovství Polska v Tekkenu".

"V úvodních skupinách se ukázalo, že jsme skutečně nepřijeli zbytečně. Nikdo z nás neměl nejmenší problém postoupit dál. Zato druhé kolo už bylo výrazně těžší. Neměl jsem příliš čas sledovat, jak to šlo ostatním, takže popisovat mohu jen dění ve své skupině. Měl jsem v ní Dynyho, Keepera a tři Poláky. Dyny a dva z Poláků mě porazili, posledního z nich a Keepera jsem dostal pro změnu já – ale nakonec jsem nepostoupil. Na obhajobu svého „výkonu“ mohu říci jedině tolik, že proti každému ze svých soupeřů jsem uhrál alespoň bod a že všichni tři, kteří mě pokořili, se dostali až do oné poslední, devítičlenné skupiny." (celý článek)

Plná hra: "Crazy golf - minigolfové šílenství"

Bleskovka dne: Kauza ATI a Half-life 2 - jak se k problému staví ATI

Úterý - 28.10.2003 ... Recenze originální strategie Space Colony

Už vás přestali bavit The Sims? Chcete se trochu odreagovat? Pak nepřehlédněte článek "Recenze: Space Colony aneb The Sims trochu jinak".

"Tepajícím srdcem vaší základny je můstek, odkud řídíte produkci kyslíku, k tomu je zapotřebí kyslíkových továren, elektrické energie, k tomuto účelu zase slouží několik druhů elektráren, a samozřejmě odtud také sledujete celkový stav kolonie. Mimoto se zde nachází také "bankomat", odkud si čas od času vaši zaměstnanci vybírají svůj plat. Ten samozřejmě můžete ovlivňovat, ať už směrem nahoru či dolů. Každému řídícímu stanovišti musíte přiřadit kvalifikovaného pracovníka, který se o správný chod dané části základny stará. A když říkám kvalifikovaného, tak tím myslím kvalifikovaného - každá postavička v této hře má určitou sadu dovedností, které může dále zlepšovat, případně získávat další. Ale o tom až za chvíli." (celý článek)

    

Podrobný rozbor nejnovějšího čísla magazínu SCORE nabízí článek "Časopisy nově: Score 117 – 3 plné hry na CD/DVD" nově od Jirky Černého.

"SW novinek je celkem 17, takže tu nebudu rozepisovat všechny a raději ještě doplním tři vlaštovky na poli HW, které jsou věnované grafickým kartám od XGI, Pentiu 4 Extreme Edition a MouseCasteru (schválně, co si představujete pod pojmem „hrající myš“?). Pro fandy online titulů je připravena zmínka o Shadowbane: The Rise of Chaos a Planetside: Core Combat. Spousta je toho tradičně k nalezení i v bočních sloupcích, tak například v Kladech a záporech se můžete dozvědět o značné popularitě Grand Theft Auta v USA, nebo díky Špion vypovídá zjistit něco o chystaném útoku Lary Croft na displaye mobilních telefonů (už vidím, jak stoupne statistika dopravních nehod vlivem používání zmíněných přístrojů během řízení)." (celý článek)

Novinkou na Doupěti je článek "Recenze: Matrix Reloaded DVD - hodiny bonusů s českými titulky!" v rubrice Filmy - Kino.

"Není bez zajímavosti, že filmy Matrix: Reloaded a Matrix: Revolution se točily i tak jako jeden obrovský snímek s dvojnásobným rozpočtem. Možná i z tohoto důvodu se na Matrix: Reloaded snášela často neoprávněná kritika, jenž vytýkala filmu absenci hluboké myšlenky a velkého odhalení, jako tomu bylo u prvního snímku. Je potřeba si uvědomit, že to, co bylo dosud viděno, je zatím jen polovina celého projektu - nemluvě o tom, že druhé pokračování snímku myšlenku má a to možná i celkem zásadnější než první díl trilogie. Nyní však zpět k tématu. Matrix: Reloaded jsme měli možnost shlédnout v létě tohoto roku. Pokračování Matrix: Revolution bude na celém světě (včetně České Republiky) uveden do kin již 15.11.2003. Vzhledem ke krátké prodlevě mezi uvedením obou snímků do kin se dočkala předčasného vydání i DVD verze druhého dílu trilogie." (celý článek)

 

V úterý nesmí chybět pravidelný článek "Byznys hrátky: ATI a Half-Life 2 – řešení je na světě!".

"Jak jistě všichni víme, Half-Life 2 byl v minulých dnech oficiálně odložen - a z toho plynou pro kanadskou ATI (a jistě i samotné partnerství s Valve Software) pouze a jen nepříjemnosti. Naštěstí se obě firmy postavily k problému čelem a přináší všem fanouškům malou náhradu - tou je tzv. Valve Premier Pack FREE, zahrnující hry Half-Life, Counter Strike, Team Fortress Classic, Deathmatch Classic, Half-Life: Opposing Force a Ricochet. Tuto sbírku her si budou moci majitelé nových grafických čipů zdarma aktivovat a stáhnout díky distribučnímu systému Steam, k dispozici zůstanou do zveřejnění plné verze titulu Half-Life 2 - jak tedy z tiskové zprávy nepřímo vyplývá, zmiňovaný balíček titulů je předkrmem a ochutnávkou produktů Valve Software a důvěřiví hráči tak nepřijdou ani o tolik očekávaný Half-Life 2." (celý článek)

Plná hra: "Attach - erotický arkanoid"

Bleskovka dne: Need for Speed: Underground DEMO odloženo!

Středa - 29.10.2003 ... 22% DPH na hry? To snad ne?!

Náš expert nejen na počítačové právo Martin Boček se pouští do dalšího zajímavého případu. Tentokrát v článku "22% DPH na hry - předehra: úřední šiml vs CD Projekt".

"Finanční úřady a MF nám ovšem tvrdí, že se jedná o zboží a tudíž musíme naše hry prodávat s 22% DPH. To samozřejmě odmítáme a i přes vystavené platební výměry dále prodáváme s 5% DPH, ostatně všichni naši konkurenti (bez výjimky) tak činí odjakživa. Naše hry by přestaly být okamžitě konkurenceschopné a vedlo by to k bankrotu naší firmy. Nemusím zastírat, že i tak nám tato situace nerovných podmínek na trhu způsobuje nemalé komplikace s cash-flow a ziskovostí." (celý článek)

Martin Blatný do posledního písmenka rozebral "První Gamestar speciál – Tipy a triky 2003".

"Situace samozřejmě zase tak černá není. Ve všech papírových časopisech vychází každý měsíc několik návodů, webové magazíny mají většinou návodů ještě více. Na internetu lze najít návod, tipy či cheaty prakticky na kteroukoli hru. Jednu z nejlepších návodových sekcí mezi papírovými časopisy nalezneme v Gamestaru, který přebírá kvalitní a podrobné návody ze sesterského německého Gamestaru. Je tedy pochopitelné, že právě Gamestar má dostatek kvalitních materiálů k tomu, aby samostatný návodový speciál vydal." (celý článek)

V článku "HW novinky – nVidia oprašuje DDR II!" se dozvíte mimo jiné o uvedení nových grafických karet společnosti nVidia.

"Možnost neustále si kontrolovat všechny možné teploty, rychlosti, napětí a jiné činnosti PC na různobarevných krystalových a LCD displejích je momentálně velice populární. Určitě je hodně užitečná. Tento trend však bezděčně potvrzuje, že dnešní PC technika není zdaleka bezporuchová a kvalitní. Otázka zní, jestli by vývoj neměl směřovat spíše ke snížení poruchovosti, než k tvorbě nových a nových schizofrenních diagnostických zařízení. Moderní počítače zjednodušují člověku práci, zároveň mu přinášejí širší možnosti zábavy, ovšem v poslední době začínají úměrně tomu narůstat i požadavky na životaschopný a bezproblémový provoz." (celý článek)

Máte-li stále ještě chuť si zasoutěžit o hodnotné ceny, nepřehlédněte článek "Velká soutěž Doupěte: máte poslední tři dny!".

Plná hra: "Tonda Zlaťák - česká adventura"

Bleskovka dne: Zahájen prodej Final Fantasy XI v Severní Americe

Čtvrtek - 30.10.2003 ... Preview RPGčka Golden Land

Jirka Černý se s vervou sobě vlastní pustil do preview nadějného ruského RPG Golden Land a vznikl tak ojedinělý článek „Preview: Golden Land – skvělá fantasy RPG!“, který doporučuji přečíst nejen příznivcům tohoto žánru.

"První mou zastávkou se staly stánky obchodníků na tržišti, kde bylo možno zakoupit vše od jídla přes novou zbroj až po magické knihy či lektvary. Ulice města se pomalu plnily lidmi různých profesí, bohužel skoro nikdo z nich si nenašel čas na debatu obsáhlejší pozdravu, případně doplněného o další stručnou větu. I tak jsem ale jedním uchem pár zajímavostí zachytit stačil, z toho některé dokonce i nebulvárního charakteru. Postupně jsem prolezl kdejaký dům od hotelu až po poštu - trochu mě překvapilo, kam všude se dá podívat i bez pozvánky od majitelů – během čehož se nabídla možnost splnit i prvních pár úkolů typu roznášení dopisů... a o něco mi hned stouplo hodnocení. Jen tak dál." (celý článek)

  

V novince "Riftrunner - objevte tajemství světa Rivellon" se dozvíte o dalším slibném RPG projektu od tvůrců Divine Divinity.

"V Riftrunnerovi se znovu setkáme se světem Rivellonu, časově 20 let po DD, a typickými fantasy rasami jako jsou orkové, elfové, trpaslíci a samozřejmě také lidé. Základním stavebním kamenem hry opět bude množství hlavních i vedlejších questů. Autoři se ponejvíce inspirovali v takových klasikách jako Ultima VII, Ultima: Underworld, Diablo, Baldur`s Gate a Neverwinter Nights, takže každý hráč zřejmě silně pocítí atmosféru CRPG. Často se setkáte také se stále oblíbenějšími minihrami, například si zahrajete šachy. Hráč dostane možnost, jak je to ostatně v RPG zvykem, přizpůsobit postavu zcela svým představám, a to včetně stavby těla, barvy vlasů, a tak dále. Zajímavostí je možnost hrát za dítě." (celý článek)

    

Plná hra: "Super Mario - Loses His Hat"

Bleskovka dne: GTA 5 vyjde koncem roku 2004

Pátek - 31.10.2003 ... Preview hry Dog`s Life

Neobvyklý článek "Preview: Dog´s Life - oblečte psí kůži!" z pera Katky Bínové si rozhodně nenechte ujít!

"Důvodem, proč jsem si dovolila vetřít se sem je, že bydlím v kožíšku nové herní hvězdy. Je to čistokrevný vořech a jmenuje se Jack. Až donedávna jsme si spolu žili pěkně v poklidu. Já tak trošku cizopasila a Jack mě za to vozil po místních pamětihodnostech. Ani jsem si nemusela štípnout lístek! Ale abych se dostala k jádru pudla, tedy Jacka: idyla skončila ve chvíli, kdy se můj hostitel zamiloval do fenky odvedle. Osobně nevím, co na ní vidí – i to jméno má divné: Daisy. A navíc ho očividně ignoruje." (celý článek)

  

Novinka "Postapokalyptická vize týmového RPGčka The Fall" přináší nejnovější informace o připravovaném německém RPG The Fall: Last Days of Gaia.

"V mnoha ohledech připomíná The Fall sérii Fallout. Především svou postapokalyptickou atmosférou, pocitem beznaděje a bezmocnosti. Ovšem zatímco Fallout byl zaměřen na jednu jedinou postavu, v The Fall jich budete mít k dispozici až šest. Každá z nich bude obdařena 14 dovednostmi a šesti vlastnostmi. Mezi dovednosti patří například boj na blízko, lehké, těžké či speciální zbraně, přežití, skrývání, vlastnosti jsou například síla, obratnost, inteligence či charisma (tohle je jasný Fallout). Jak už to u Němců bývá, mají všechno předem přesně spočítané, takže vám už teď mohu říct, že hodnoty vlastností se pohybují mezi 1 a 20, zatímco dovednosti můžete vylepšovat od hodnoty 1 až po 99." (celý článek)

   

Plná hra: "Criss Cross 2 - pekelný scrabble"

Bleskovka dne: Heroes of Might and Magic IV CZ ve Zlaté edici!

Sobota - 1.11.2003 ... Stahujte demo Call of Duty

V pravidelném sobotním nášupu nejnovějších downloadů narazíte mimo jiné na demoverze her Call of Duty, Worms 3D či FIFA 2004. Čtěte článek "Nová mega: trojice videí Hidden & Dangerous 2!".

Plná hra: "Uklízení - vygruntujte byt"

Bleskovka dne: Multiplayer dema Contract Jack a Chrome!

Váš názor Další článek: Dva patche pro Live for Speed

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,