Nový týden: jak si vede Xbox a další novinky

Již brzy se dočkáme záplavy her tematicky se točících kolem Středozemě a Pána Prstenů - Chcete se stát řidičem taxíku stejně jako Bruce Willis v Pátém Elementu? - Nekonečné věky vás přenesou do světa po smrti - Ozzy Osbourne končí s herním průmyslem… a další lahůdky jsou tu pro vás připraveny, stačí jen potrápit myšku a stisknout tlačítko.
Již brzy se dočkáme záplavy her tematicky se točících kolem Středozemě a Pána Prstenů - Chcete se stát řidičem taxíku stejně jako Bruce Willis v Pátém Elementu? - Nekonečné věky vás přenesou do světa po smrti - Ozzy Osbourne končí s herním průmyslem… a další lahůdky jsou tu pro vás připraveny, stačí jen potrápit myšku a stisknout tlačítko.

Pátý element oživne ve vašich PC
Schválně, kdo z vás viděl ten úchvatný film jménem Pátý Element? Netvrďte mi, že alespoň polovina z vás ho neviděla, vždyť je to už dnes naprostá science fiction klasika, vesmírná opera jako vyšitá, uhnětená z toho nejlepšího materiálu co se mohl naskytnout. Nu ale co má Pátý Element společného s našimi PC? Tož, mimo toho, že samozřejmě byla vydána stejnojmenná (avšak bohužel nepříliš kvalitní) gamesa s Leeloo v hlavní roli, objeví se brzy ještě jedna velice zajímavá hra, která bude mít jisté společné prvky.

Beam BreakersBeam Breakers

Jmenuje se Beam Breakers a jejími tvůrci jsou týpci z německé společnosti Similis. Odehrává se v daleké budoucnosti lidstva, ve městě New York (tedy... v té době již Neo Yorku) roku 2374. To bude vypadat úplně, ale úplně jinak, než jak zří dnes. Jistě, některým z vás již možná svitlo - bude vypadat velice podobně jako v Pátém Elementu. To znamená, že dnešní mrakodrapy budou naprosté nicky oproti těm monstrózním, monumentálním budovám, které tam budou stát za více než tři sta let. Paty těchto gigantů však budou sát právě v takovém prostředí, jaké bylo předestřeno ve filmu - špinavé ulice, plné smogu a kdovíjakých ještě nebezpečných plynů. Tam se ale vy dostanete naštěstí jen málokdy. Jste totiž jedním z členů gangu tzv. "Krotitelů paprsku", což znamená, že se svým osobním vozidlem poháněným antigravitací porušujete předem dané dopravních schéma města (které je udržováno pomocí jakéhosi "paprsku") a takříkajíc si "létáte kde chcete". To se samozřejmě nelíbí vymahatelům zákona, ale ani ostatním gangům (samozřejmě nejste sami). Jediným způsobem jak se s těmito dvěma protivenstvími vypořádat jest nechat je daleko (či hluboko) za sebou v prachu a smogu.

Beam BreakersBeam Breakers

Přednostmi této hry bude zejména rozsáhlé bludiště moderního New York City budoucnosti - spletenec mrakodrapů a labyrint nekonečných cest mezi nimi. Dále si jistě najdete zalíbení v realistické simulaci poškození (tzv. "oťukávání" - známe už dnes;) a nikdo jistě nepohrdne propracovaným fyzikálním enginem. Naprostá svoboda pohybu přeci jen vyžaduje definovat jistá pravidla... K dispozici budete mít přes 30 různých vozidel (létadel) a stát proti vám bude vyjma Zákona také pět dalších gangů.

Další informace o hře můžete získat na adresách http://www.fishtankgames.com/ (vydavatel) nebo http://www.similis.com/ (výrobce).

Nekonečné věky
Malá, jen čtyřčlenná herní vývojová společnost Avaria před sebe postavila velký úkol: vyvinout MMORPG svých snů. A to tak trochu doslova. Místo, kde se Endless Ages, jak se tato hra jmenuje, odehrávají, je skutečně tak trochu snové. Je to totiž právě to místo, kam se dostanou všechny živé bytosti po své smrti - další rovina existence. Nemyslete si ale, že by byla nějak moc odlišná od té naší. I tady si totiž budete muset vybrat, zda se postavíte na stranu života mírumilovného nebo naopak plného násilí. A tak to vlastně všechno začne znovu…

Svět tohoto MMORPG bude skutečně velice rozsáhlý a v jistém smyslu i unikátní oproti ostatním onlajnovkám. Je zde jistá podobnost s chystaným klasickým RPG Dungeon Siege od Gas Powered Games. To si totiž hodně zakládá na tom, že v něm nikdy neuvidíte žádný nápis jako "Loading…" nebo "Please wait…" jakmile vstoupíte do nějakého dungeonu či nové oblasti. Svět tedy bude jednoduše řečeno celistvý. A tak tomu bude i v Endless Ages. Oblasti o reálné velikosti až 100 čtverečních mil budou zcela souvislé, ať již se bude jednat o temné jeskyně a labyrinty nebo bažiny v pustém lese. Svět nebude rozdělen na žádné zóny nebo něco podobného. Prostě a jednoduše kam se vrtnete, tam se vrtnete.

Endless AgesEndless Ages

Neméně zajímavé oproti vlastnímu světu budou jeho obyvatelé. Tedy hráči - vy, ale i ostatní monstra. Hráči budou mít k dispozici něco přes 20 různých skillů - dovedností, a to včetně takových rarit jako změna tvaru (v kteroukoliv jinou potvoru, která se ve světě Endless Ages nachází - se vzhledem pak získáváte i její ostatní vlastnosti) či "technik" (dokáže vyrábět zbraně, vozidla a mnohá jiná zařízení). Mezi další skilly bude patřit například alchymie, kovařina, ovládání mysli, skrývání, a další. Snad žádná online hra si dnes už nevystačí s jediným dostupným druhem postavy a tak i v Endless Ages nalezneme několik různých ras, z nichž každá bude mít všeliké výhody i nevýhody. Jedno budou mít ale všechny společné - budete každou z nich moci naučit kterémukoliv skillu a to prostě tím, že ho vyzkoušíte. Jenže čím víc jich budete zkoušet, tím pomaleji porostou, a tak si budete muset velmi dobře promyslet na které se zaměříte a které necháte "na později".

Zmínil jsem se o vozidlech, musím se zmínit i o dalších dopravních prostředcích, jež se zde vyskytnou. Mimo jiné půjde o různé těžební stroje, vesmírné lodě, ponorky, vznášedla a mnohé další. Teď už je myslím každému jasné, že Endless Ages jednoznačně nebudou fantasy MMORPG… Ovšem opět s nimi budou mít něco společné - například to, že si budete moct ochočovat různá zvířata (podobně jako například v Ultimě Online) nebo zařídit vlastní dům (opět mě napadá UO).

A kdy budou Endless Ages k mání? Spuštění jest plánováno na 1. kvartál roku 2002. Oficiální stránky mají adresu http://www.endlessages.com/.

Dílo J.R.R. Tolkiena pozná celý svět!
Společnost Universal Interactive totiž získala práva na celosvětovou distribuci her založených právě na nejslavnějším díle pana Tolkiena, tedy sáze o Pánovi prstenů (The Fellowship of the Ring [Společenství prstenu], The Two Towers [Dvě věže] a The Return of the King [Návrat krále]). Samo sebou, že hry se objeví na veškerých dnes rozšířených platformách - PC i konzolích.

Nové screenshoty
První dvojka jsou Might & Magic IV, další dvě dvojice pocházejí z PS2 RPG jménem Legend of Alon d'Ar.

Might and Magic IVMight and Magic IV

Legend of Alon dArLegend of Alon dAr

Legend of Alon dArLegend of Alon dAr

Nejprodávanější hry
Máme tu další přehled nejprodávanějších her z našich obchodů za měsíc listopad: A pro zajímavost následuje ještě přehled prodejnosti za poslední listopadový týden v USA:

Jak se daří Xboxu?
Podle posledních zpráv Microsoftu je jeho Xbox v současnosti nejprodávanější herní konzolí (to samé však tvrdí Nintendo o svém GameCube;). Každý týden se dodá k prodejcům více než 100 000 kusů. Co je však možná ještě důležitější, ke každému jednomu Xboxu se prodá 2,4 hry (chtěl bych vidět 2,4 hry;) - pro srovnání, k PS2 se prodávalo 1,9 a ke GameCube taktéž 1,9. Samozřejmě, že tím nejkupovanějším titulem jest střílečka Halo, ale nezaostávají ani tituly jako Project Gotham Racing, NFL Fever 2002 či Dead or Alive 3.

Ozzy's Black Skies už nejsou Ozzy's Black Skies…
…alébrž Savage Skies. Hra se tedy vrací ke zcela původnímu názvu. Proč? Inu to je jednoduché, božský Ozzy už se na projektu nepodílí a z toho důvodu nemůže hra nést jeho jméno. Zábavní průmysl už je holt takový. Ale tohle je ještě ten lepší konec. Původně se totiž zdálo, že společnost iROCK, která na téhle hře pracuje, docela zbankrotovala, a tak bychom o tuhle slibnou akční gamesu nakonec docela přišli. Naštěstí se tomu tak nestalo a iROCK zdárně spějí k ukončení dlouhletého vývoje. Jen škoda, že už se v ní asi nedočkáme ani Ozzyho hudby.

O Ozzy's Black Skies jsme na Doupěti již dříve psali.

Krátce ze světa her
 • V aktuálním interview magazínu GameSpy s Richardem "Lordem Britishem" Garriotem se můžete dozvědět velmi zajímavé informace o jeho pohledu na svět (online) her, na žánr RPG a MMORPG, stejně tak se můžete dočíst na čem právě pracuje. Zde je krátký výtažek: "Souhlasím s kritikou toho faktu, že online hry první generace jsou vyráběny čistě pro potěchu z odměny. … Když hrajete jednou týdně a zaostáváte za svými kamarády, stanete se pro ně zbytečným při společných akcích. Z toho plyne, že nejste odměněn, ba naopak potrestán - za to, že se hře dostatečně nevěnujete."
 • Česká společnost Altar Interactive se chystá v nejbližší době konečně uvést svou výbornou realtime strategii Original War na severoamerickém kontinentě. Magazínu Eurogamer se také podařilo vyzvědět, že pro Virgin Interactive (vydavatel jejich Original War) momentálně pracují na velmi slibné taktické bojové hře původně vycházející ze zrušeného projektu Dreamland Chronicles (na kterém pracovali Mythos Games). Společnost Virgin však veškeré materiály přesunula od Mythosu k Altaru a tak se zlaté české ručičky pustily do vylepšování a inovování. Měla by tak vzniknout docela jiná gamesa, založená ovšem na stejné základní myšlence týmové akce.
 • Magazín ActionTrip přišel také s jedním velice zajímavým rozhovorem, tentokrát na téma Warcraft III. Zpovídal Roba Parda, vedoucího celého projektu. Co jsme se dozvěděli? Mimo jiné například to, že betaverze by se měla objevit začátkem ledna 2002 a že hra bude podporovat hru přes LAN. Zde je krátký výtažek: "Kategorie jednotek jsou zavedeny hlavně kvůli kouzlům. Některá kouzla například mohou být využita pouze na "organické" jednotky. Kategorií je hned několik - mechanické, vyvolané, atd. …" (celý rozhovor)
 • Jak to tak vypadá, online hry skutečně dobudou svět. Společnost Hoopla Entertainment totiž chystá jednu další. Bude se jmenovat Project Nine Zero a má se jednat o masivně multiplayerovou vesmírnou střílečku s jistými strategickými prvky, vzdáleně podobnou například titulu EVE (viz. naše novinka nebo screeny). Hra nabídne jako obvykle obrovské universum, množství hráčů i lodí. Homepage projektu naleznete na této adrese.

  Project Nine ZeroProject Nine Zero

  Downloady
 • Firefly Studios uvolnili konečně multiplayerové demoverze své úspěšné strategické budovatelské realtime strategie Stronghold. Soubory mají kolem 70 MB a můžete si je stáhnout v Anglické, Německé, Francouzské, Italské nebo Španělské verzi.
 • Demoverzi 3D realtime strategie Battle Realms si můžete stáhnout odsud (98 MB).
 • Švédští developeři GRIn uvolnili první patch pro svou futuristickou závodní hru Ballistics.
 • A zase jedna RTS - tentokrát humorná S.W.I.N.E. Patch 1.4 na německou verzi stahujte odsud.
 • Nějakých těch oprav se taktéž dočkalo Diablo 2 a datadisk Lord of Destruction.
 • Patch na simulátor IL-2 Sturmovik naleznete na oficiálních stránkách. Ovšem pozor, tohle není ledajaký patch - má přes 13 MB!

  Co týden dal…
 • V pondělí jsme přinesli přehled nejočekávanějších strategických her - jako doplnění dřívějších přehledů o 3D akcích a RPGčkách. Dále jste si mohli přečíst recenzi na PS2 akci The Mummy Returns a PC týmovou akci Tom Clancy's Rogue Spear: Black Thorn.
 • Druhému dni v týdnu dominovala recenze na "nejlepší RTS všech dob" - dlouho očekávanou Empire Earth. Závažným tématem internetových virů se zabývala poradna a jestli jste nikdy nejezdili na koloběžce, mohli jste si to konečně vyzkoušet.
 • Ve středu jsme si zavzpomínali na staré dobré časy s muzejním kouskem Space Hulk, dozvěděli se o novém datadisku k výbornému Kohanovi - Kohan: Ahriman's Gift a nakonec jsme si dali panáka s 5. hrou ze soutěže Becher Game.
 • Čtvrtek byl ve znamení druhého pokračování upírské ságy Soul Reaver - první dojmy ze Soul Reavera 2 jste se mohli dočíst v tomto článku. O probuzení Temné planety - nové RTS ze Skotska - psala moje maličkost, šéfredaktor si vzal na paškál datadisk ke Cossacks, tedy Cossacks: The Art of War. Nu a třešničkou na dortu byly Buráky Michala Aclera, našeho freeware guru.
 • Pátek byl díky opětovným problémům s naším emailovým serverem poněkud chudší co se týká počtu článků, nikoliv však co se týká myšlenkové sytosti ;). O novém 3D akčním RPG z Ruska jste si mohli přečíst zde.

  Čtení odjinud
 • Na Tiscali Games si můžete přečíst recenze na dlouho očekávané tituly Aquanox, S.W.I.N.E. a Commanche 4
 • BonusWeb přináší podobně zajímavé recenze na tituly Europa Universalis 2, MS Flight Simulator 2002 a konečně úchvatné Etherlords
 • Zajímavý článek "Modifikace Baldur's Gate pro Diablo 2" přináší GameZone, navíc přidává třebas recenzi na Megarace 3
 • Český herní portál GamePort se ve své rubrice recenzí zabývá například Silent Hunterem II či taktéž Etherlords
 • A nakonec tu máme Gamez.cz, kde si můžete přečíst například poměrně zajímavá preview na Sea Dogs 2, Warrior Kings či Baldur's Gate: Dark Alliance

Směska
Velmi pěkný web má magazín Koktejl, doporučuji vyzkoušet všem zájemcům o cestování, fotografii a vůbec dobrodružství.
Diskuze (3) Další článek: Dark Age of Camelot: první střetnutí

Témata článku: , , , , , , , ,