Nový týden: Jaký opravdu je Icewind Dale 2?

Recenze her Mechwarrior 4: Mercenaries, NBA Live 2003, Icewind Dale 2, Far West * Čtenáři naostro: Milan Czarnowski odpovídá! * Co najdete v Levelu 96? * Jaké hry jsou populární ve světě? * PSM 2, lednové číslo - PlayStation 2 v roce 2003, The Sims a konzolové pirátství * Restricted Area - akční RPG, vzor Diablo 2 * A další zajímavé články!
Nový týden: Jaký opravdu je Icewind Dale 2?

Pondělí - 20.1.2003 ... Souboje obřích robotů se vracejí!

Již pátý titul ze slavné série Mechwarrior nám tentokrát přináší společnost Microsoft. Nejedná se sice o plnohodnotné páté pokračování, ale to není důvod, proč Mechwarrior 4: Mercenaries považovat za něco špatného, ba právě naopak. Ostatně, o kvalitách tohoto přídavku vás jistě přesvědčí recenze Romana Březiny nadepsaná "Mechwarrior 4: Mercenaries - obří roboti vykopali válečnou sekeru - recenze". Tady je ukázka:

"Co se týká hratelnosti, Mechwarrior 4: Mercenaries důstojně pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, kteří laťku stanovili dost vysoko. Mise jsou propracované a detailně navržené, takže si vydechnete, až když vás hra hodí zpět do menu a potěší vás nápisem: mission succesfull. Na začátku a konci každé mise je krátká animace v enginu hry. Samozřejmě jsou k dispozici různé stupně obtížnosti a čeká na vás celkem 50 různých misí na 10-ti planetách.

Po každé misi máte k dispozici statistiku vaší jednotky. Hra bere v úvahu i faktor hyenizmu a noblesy, tedy jaké mise plníte a kdo vám je zadává. Svými výsledky ovlivňujete náklonnost a nebo odpor dvou znepřátelených světů, jenž mezi sebou bojují. Jestliže si získáte velké sympatie jedné strany, můžete se za odměnu těšit na různorodé speciální mise." (celý článek)

Mechwarrior 4: Mercenaries Mechwarrior 4: Mercenaries

Mechwarrior 4: Mercenaries Mechwarrior 4: Mercenaries

Chtěli byste se někdy podívat do Pekla? Určitě ano. Pak nepřehlédněte novinku nadepsanou příznačně "Vítejte v pekle!". Pojednává o připravované 3D akční hře Apocalyptica, jejímž autorem je převážně konzolově zaměřená společnost Konami. Tady je ukázka z článku:

"Herní svět titulu Apocalyptica se skládá celkem ze čtyř velice rozsáhlých úrovní. Na začátku se podíváte na planetu Jerusalem V, která byla právě nedávno osídlena lidským pokolením. Poté se budete plavit vesmírem lidskou lodí S.S. Ariziel, která však byla zachycena Satanovou vlajkovou lodí Suneater a je do ní absorbována. Ve třetí části hry se podíváte do Nu-Shades, jinými slovy na starou Zemi, resp. její pozůstatky. Nakonec nemůžete skončit nikde jinde než v samotném Pekle, abyste se mohli postavit tváří v tvář novému Satanovi." (celý článek)

 

 

Víte o tom, že "S novým rokem slevy na Vltavě nekončí!"? Ne? Přesvědčete se o tom ve stejnojmenném článku a vězte, že třebas hry Mafia: The City of Lost Heaven nebo Warcraft 3: Reign of Chaos tam pořídíte za 849,- Kč, Unreal Tournament 2003 za 1699,- Kč a No One Lives Forever 2 za 1104. Více v samotném článku.

Přehled všech plných her, které na Doupěti vyšly v uplynulém týdnu, naleznete v pravidelném článku "Týden v rubrice Plné hry: tituly všech chutí!".

Plná hra: "Sven Zwo - svůdník oveček je zpět"

Bleskovka dne: Nové video ze hry Sim City 4

Úterý - 21.1.2003 ... Recenze NBA 2003

Úterním článkům vévodí rozsáhlá recenze nadepsaná "Recenze: NBA Live 2003 - fotbalisté a hokejisté, záviďte!" Asi už víte o co tady půjde, takže je docela zbytečné něco dodávat. Snad jen to, že fotbalisté i hokejisté mají opravdu co závidět!

"Herní nabídka si zachovává stejnou podobu jako v předchozích dílech, věčná škoda, že autoři opět vynechali infarktové trojkové klání (bylo ideální pro krátké multiplayerové zápasy). Na druhou stranu se můžete zabavit v exhibičním zápase, dvou typech sezóny (s manažerskými starostmi nebo bez), play-off a v nájezdech jeden na jednoho. Nechybí ani trénink, i když jako minule se omezuje pouze na jednoho hráče, se kterým po několika minutách nemáte co dělat. Koho by bavilo sám na hřišti střílet na koš? Možná tak v reálu, ale v počítačové hře je to docela nuda. A přitom by stačilo jen přidat spoluhráče a hned byste mohli testovat výhody a nevýhody jednotlivých nacvičených akcí. Snad to autory napadne do příště." (celý článek)

     

     

Jako každé úterý i tentokrát je tu Kamilův železně pravidelný článek "Byznys hrátky: ministr kultury kritizuje hry!". Opět zde naleznete několik velice zajímavých témat, namátkou vybírám "Britský politik kritizující hry aneb kultura kriplů v Anglii?", "Personální změny ve vedení herních firem" či "Nejprodávanější konzole v Japonsku - první výsledky roku 2003". Tady je ukázka z článku:

"Jak se dalo předpokládat, terčem Howellových výroků se staly především násilné hry - obvinění, že hry vytváří jakousi "pornografii násilí", se rozhodně nesetkalo s příznivým ohlasem. Celkově lze z ministrových prohlášení nabýt dojmu, že neodsuzuje hry jako celek, nýbrž násilí v hrách, ale i filmech jako takové. Kritika se totiž mimo jiné nevyhnula ani kultovním snímkům Pulp Fiction či Trainspotting, které patří do zlatého fondu filmového průmyslu.

Právě násilí v hrách se stalo v posledních několika týdnech "horkým tématem", ke kterému se stále častěji vyjadřují také vládní agentury - vždy vzpomeňme na výzkum amerického institutu, jenž upozorňuje na negativní ztvárnění žen v počítačových hrách. Situaci z našeho pohledu nesmyslně vyhrotil velký úspěch akčních her v průběhu celého minulého roku - největšího úspěchu se totiž dočkaly tituly GTA 3, GTA: Vice City či The Getaway, pro které je násilí "denním chlebem"." (celý článek)

Krátkou novinkou jsem tentokrát přispěl také já. Jedná se o článek nadepsaný "Totální válka míří do Říma", informuje o připravovaném pokračování proslulé strategické série Total War, která se tentokrát, asi už jste to uhodli, přesouvá do Říše Římské. Hra ponese název Rome: Total War a tady je několik málo základních informací:

"V kampani však využijete nejen vojenské, ale také obchodní a diplomatické dovednosti. Nová hra nabídne dávnou Evropu v plně 3D zpracování, terén by tedy měl odpovídat reálným podkladům. Pokud o své poddané postaráte dobře, budou vaše města růst a žít čilým ruchem. Když jim navíc umožníte spojení s dalšími metropolemi za pomoci silnic či mostů, naplní se i vaše státní pokladna. Výsledkem by měl být plně interaktivní svět plný života, válek i obchodu." (celý článek)

   

Plná hra: "Cyklon 2 - opět záchranářem"

Bleskovka dne: Demoverze závodní hry Nascar Racing 2003

Středa - 22.1.2003 ... Recenze Icewind Dale 2

Právě v tento se všichni zarytí fanoušci RPG a zejména klasiky jménem Icewind Dale dočkali recenze druhého dílu. Článek nadepsaný "Icewind Dale 2 - stále totéž o něčem jiném - recenze" jehož autorem je Martin Boček přinesl nejedno překvapivé zjištění. Tady je ukázka:

"Základním stavebním prvkem každého (tedy - SKORO každého) RPG by měl být příběh. Ten v ID2 je takový… No, standardní. Stručně shrnuto - Desetiměstí je ohroženo, a proto se skupiny dobrodruhů stahují na sever, aby mu - za trochu slávy a spoustu peněz - pomohly. Nešťastnou shodou okolností a chytrostí těch zlých se ale stane, že na místo určení dorazí jen jediná loď - a ještě navíc ta, která neveze nijak zkušené válečníky, ale pouhé hrdinské zelenáče. Ale nejsou to jen tak obyčejní zelenáči - vyznačují se totiž jednou zvláštností… Ovládáte je totiž VY. Město Targos, do kterého jste právě dorazili, na tom ale momentálně není příliš dobře - čeká útok skřetů na hradby - a co hůř, musí se vypořádat s nečekaným útokem přímo z doků. Všechno se už chýlí ke špatnému konci, když tu náhle… Vaše loď přistane a dobrodružství začíná." (celý článek)

Icewind Dale 2 Icewind Dale 2

Icewind Dale 2 Icewind Dale 2

Stručná novinka s poněkud zavádějícím nadpisem "Invaze Vikingů začne na jaře" přináší rané informace o připravovaném datadisku pro klasickou 3D RTS jménem Total War, která si v celosvětovém měřítku vydobyla nejeden zářivý úspěch. Tady je ukázka z článku:

"Příběh se odehrává kolem roku 793 n.l. kdy Vikingové zaútočili na klášter ve městě Lindisfarne a zničili tak jednu z největších pokladnic vědění tehdejší severní Evropy. Odnesli s sebou také některé cenné objekty nevyčíslitelné hodnoty.

Datadisk se odehrává převážně ve Skandinávii a na Britských ostrovech. Bitev se účastní osm různých frakcí vikingské éry, mezi jinými například Sasové, Velšané, Skoti nebo Irové. Protože se v tomto přídavku přesouváme do poněkud jiné éry, objevují se také zcela nové vynálezy, upraven má být celý technologický strom. A nakonec jsou tu samozřejmě dosud nevídané, obávané vikingské jednotky." (celý článek)

 

Plná hra: "AeroStyle - bojový simulátor"

Bleskovka dne: Command & Conquer: Generals je GOLD!

Čtvrtek - 23.1.2003 ... Recenze westernové strategie FarWest

Pro ty z vás, kteří se zhlédli v hrdinech klasických filmů z Divokého západu je připravena recenze nadepsaná "Far West - westernová realtime strategie - recenze". Hra FarWest přináší všechny prvky staré dobré RTS, ovšem míchá je právě s originálním prostředím, na které v počítačové hře hned tak nenarazíte. Faktem ovšem je, že ne vždycky se takový mix povede. Zde je ukázka:

"Kovbojové, koně, dobytek a vozy jsou pěkně naanimované - při pohybu vozů a koní se od kol, respektive od kopyt práší, kovbojům se ve větru pohybují pláště a kravky se spokojeně pasou. Ale tohle všechno je už potřeba považovat za standard a nesmíme se nad tím pozastavovat jako nad něčím neobyčejným. Interface a ovládání musím ohodnotit výborně. Do hry proniknete dostatečně rychle díky dobrému tutorialu a pohodlnému ovládání. Někdy se sice vyskytnou problémy s kamerou, ale to se dá vyřešit pootočením pohledu. I když to na JoWood nevypadá, zvládli to celkem dobře a nebudete tápat v nepřehledných menu a množství tabulek. Doufám, že nemusím dodávat, že hru ovládáte klasicky, pomocí myši. Teď se možná budete chytat za hlavu, ale nastal čas na kydání hnoje. Doslova a do písmene." (celý článek)

Far West Far West

Kdo jiný by to mohl být než Martin Zavřel, který se prokouše každým novým číslem konzolového magazínu od úvodního písmenka až po závěrečnou tiráž. Jako obvykle je tu se svým článkem "PSM 2, lednové číslo - PlayStation 2 v roce 2003, The Sims a konzolové pirátství" ve kterém rozebírá již dvacáte číslo PlayStation 2 Magazínu. Zde je ukázka:

"Sekci recenzí začíná překvapivý článek o The Getaway. Hra, která jinde sklidila nekritické ovace, si v PSM2 vysloužila 72/100 bodů, přičemž se na její hlavu sneslo moře výčitek. Jejich oprávněností si ale nejsem tak jistý, protože Darek Šmíd napsal, že za moc nestojí ani příběh, který ostatní recenzenti označili jako vynikající. Slabě nadprůměrnými shledal PSM2 hry Minority Report a SW: Bounty Hunter, lépe už dopadnul nový Harry Potter, očekávaná plošinovka Sly Raccoon, remake klasické raketkové střílečky Defender nebo robotická akce Battle Engine Aquila. Vysoké ohodnocení si odnesla od základu překopaná konverze bezkonkurenčního PC hitu The Sims, ve které se budete starat o svoje virtuální lidičky a jejich "normální" šťastný život. Stejně vysoce ohodnotil PSM2 závodní titul Grand Prix Challenge. Recenzi z dovozu zastupuje očekávané pokračování slavné akční série od Segy jménem Shinobi. Nová hra dostala 3D kabátek, který halí nezměněné jádro obtížné akční řežby, jak jsme ji milovali na starých 8-mi a 16-ti bitových konzolích. Hra v recenzi obstála jako velmi dobrá, nicméně přeci jen o pořádný krůček za modlou všech konzolových akcí jménem Devil May Cry." (celý článek)

Chcete vědět co nového se děje s cenami hardwaru? Pak by vám neměl uniknout pravidelný článek "Vývoj cen hardwaru: DVD vypalovačky jdou dolů".

Plná hra: "Only Fire - jenom střílejte!"

Bleskovka dne: Wacraft 3: The Frozen Throne - první obrázky

Pátek - 24.1.2003 ... Co najdete v Levelu 96?

Hned tři výborné články jsme pro vás přichystali na závěr pracovního týdne. Tím prvním je další část našeho úspěšného seriálu "Čtenáři naostro: Milan Czarnowski odpovídá!". Na všetečné dotazy vás čtenářů tentokrát odpovídal Milan Czarnowski, lokalizační manager české pobočky distribuční společnosti CD Projekt. Tady je ukázka:

"[?] Jaký máte plat? Myslíte, že má bývalý šéfredaktor Levelu Jan Herodes ve společnosti Cenega větší mzdu než vy v CD Projektu? Proč si myslíte, že Honza odešel z úspěšného časopisu?

[!] Děkuji za optání, s platem jsem spokojen. Jaký má plat Jan Herodes netuším, možná bude srovnatelný s mým :-). Co se týče odchodu Honzy z časopisu Level, myslím si, že velkou roli sehrála možnost změny. Po x letech v jedné práci prostě máte pocit, že vás už v ní nic nového nečeká, všechny případné problémy se řeší rutinně. Nevím, jestli je to i případ Honzy, ale např. u mne to byl důležitý impuls ke změně povolání." (celý článek)

Co nejraději hrají v Austrálii, Francii, Německu nebo Anglii? Že nevíte? Pak si rozhodně nenechte ujít originální článek "Jaké hry jsou populární ve světě?" od Honzy Morkese. Tady je ukázka:

"A začneme pěkně daleko, rovnou u protinožců. Jeden z místních serverů (Australian Game Zone) na sklonku roku představil dvacet nejlepších her roku 2002, které určili svými hlasy čtenáři tohoto periodika. Výsledky se v podstatě nijak neliší od žebříčku, který jsme zveřejnili na našem serveru. Pouze díky všelidovému hlasování (celkem pochopitelně) vypadla například skvělá adventura Syberia, neboť tento žánr přece jen nepatří mezi nejmasovější. Nevedlo se ani žádné turn-based strategií, u protinožců dokonce neuspěla ani série Heroes of Might and Magic, i když o úspěchu se nedá hovořit ani v ostatních zemích." (celý článek)

Battlefield 1942   Battlefield 1942  

V neposlední řadě je tu pravidelný článek Martina Blatného "Co najdete v Levelu 96?". Zde je ukázka:

"Na recenzích je velmi dobře vidět, že (před)vánoční boom již odezněl a na řadu se dostávají méně kvalitní tituly. Celkem je v lednovém Levelu na 28 stranách recenzováno 15 her (plus čtyři budgetové tituly), průměrné hodnocení je 66%. V tomto průměru nejsou započítány dvě hry - Far West (hodnocení není v recenzi uvedeno) a Robot Wars: Extreme Destruction (autora recenze asi musela hra pořádně naštvat, neboť opustil hranice dané hodnotícím systémem a hru ohodnotil -2 body).

Fanoušci Neverwinter Nights se konečně (po pěti měsících) dočkali dokončení návodu na tuto skvělou hru. Standardně obsáhlá a kvalitní je HW sekce. Pestrou směsici informací o světě počítačových her doplňují novinky, rozsáhlá preview a rozhovor s Vláďou Chvátilem, designerem brněnských Altar Interactive." (celý článek)

Plná hra: "Color Lines 3D - koule, hejbejte se!"

Bleskovka dne: V přípravě další hra série Medal of Honor?

Sobota - 25.1.2003 ... Nové akční RPG podle vzoru Diabla 2

Pro příznivce RPG jsem na sobotu připravil novinku "Restricted Area - akční RPG, vzor Diablo 2" týkající se připravovaného akčního titulu Restricted Area, který za svůj vzor pokládá legendární Diablo 2. Tady je ukázka z článku:

"Ačkoliv společnost Master Creating nepatří mezi ty úplně nejmladší, byla založena roku 1999 se zaměřením na vývoj užitkového softwaru, tento titul patří mezi její první "áčkové" projekty. Na Restricted Area pracuje v současnosti devět lidí na plný úvazek.

Hráči dostanou na výběr ze čtyř různých postav: tou první je bývalý agent zásahové jednotky John Johnson, který dokáže ovládat všechny druhy zbraní, prostě takový Matrixový všeuměl. Druhá postava v sobě ukrývá nebývalé psychické schopnosti, jedná se totiž o krásnou PSI kouzelnici. Předposlední postavou je asijský mistr bojových umění. A nakonec tu máme počítačovou expertku s doprovodným létajícím dronem." (celý článek)

 

 

Stalo se pravidlem, že vám každou sobotu Kamil Gric nabízí ty nejlepší downloady za uplynulý týden a ani tento den není výjimka. V článku "Nová mega: All-Star soupisky pro NHL 2003" naleznete i takové zajímavosti jako ukázky z her SimCity 4, Anno 1503 či Praetorians.

Plné hry: "Rec War - stará vojna" a "Hockey Manager 2003"

Bleskovka dne: Vyzkoušejte zdarma službu BonusWeb PROFI

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

10.  1.  2021 | |35 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play