Nový týden: převaha online her

Dnes vás seznámím se dvěma novými nadějnými onlajnovkami - jedna se zove Athanasia a ta druhá Lost Continents, obě jsou to převelice zajímavé záležitosti. Co je tu dále? Pokud máte rádi středověk, potažmo se zajímáte o legendu o bájném Excaliburu, také si přijdete na své. Viděli jste Charlieho Andílky? Uvidíte je znovu.
Nový týden: převaha online her
Dnes vás seznámím se dvěma novými nadějnými onlajnovkami - jedna se zove Athanasia a ta druhá Lost Continents, obě jsou to převelice zajímavé záležitosti. Co je tu dále? Pokud máte rádi středověk, potažmo se zajímáte o legendu o bájném Excaliburu, také si přijdete na své. Viděli jste Charlieho Andílky? Uvidíte je znovu… A samozřejmě jako obvykle tu máme tuny zajímavých odkazů, downloadů, novinek a všeho možného ostatního.

Athanasia - korejské MMORPG
Dálný východ jest, jak se zdá, plodným rodištěm mnoha rozličných online her. Po úspěšné Lineage: The Blood Pledge (mimochodem, velmi zajímavý rozhovor s Richardem "Lordem Britishem" Garriotem právě o téhle gamese, ale nejen o ní, si můžete - anglicky - přečíst zde), jejíž uvedení se chystá i v Severní Americe, se nám objevuje další nadějná gamesa. Tentokrát se však jedná namísto o strategii o RPG, tedy MMORPG.

AthanasiaAthanasia

Vývoj Athanasie byl započat již roku 1999 a do dnešního dne na ní pracuje již 47 lidí. Ti všichni jsou zaměstnanci společnosti Isonic Online, která jest tedy vlastně autorem tohoto fantasy světa. A jaké jsou ty základní vlastnosti, kterými bude Athanasia oplývat? Především se bude odehrávat v reálném čase a najednou se jí budou moct účastnit tisíce hráčů. Fantasy svět slibuje množství rozličných skillů a dovedností, stejně jako neopominutelnou magii. S tou přímo souvisí i proprietární 3D engine, který bude skutečně úchvatný a už první screenshoty potvrzují můj subjektivní dojem, že Athanasia je zatím nejlépe vypadající MMORPG (v porovnání s těmi již běžícími, ale možná i s těmi co mají teprve přijít). Engine hry bude velmi přizpůsobivý hráčským konfiguracím (LOD technologie) a slibuje neuvěřitelné zážitky (zejména díky využití částicových systémů). Ovšem nemějte obavy, že byste se řezali pouze magií a kouzlíčky, na řadu přijdou i všechny staré dobré fantasy zbraně.

Spuštění Athanasie se chystá na první čtvrtletí 2002. Oficiální stránky (zatím bohužel pouze korejsky): http://www.athanasia.com/.

AthanasiaAthanasia

Z(a)tracené kontinenty
"Masivně multiplayerová akční adventura, ve které jste VY hrdinou." - tak zní oficiální popis hry Lost Continents, jejíž autory jsou VR1 Entertainment. Cílem téhle gamesy je přenést více než 60 let dobrodružných filmových seriálů a podobné "pulpové" tvorby do virtuálního života. Vy se stanete jedním z tisíců hrdinů - budete prozkoumávat ztracená města, hluboké kobky, plahočit se nekonečnými pouštěmi, prosekávat se džunglí. Prostě všechno to, co zažil třeba takový Indiana Jones na svých toulkách matičkou Zemí. A jistou inspiraci právě Indym nezapřou Lost Continents již od počátku - jejich logo se totiž právě tomu Jonesovského VELMI nápadně podobá. Na rozdíl od ostatních online her budou však Lost Continents, dá se říci, velmi "individuální" záležitostí. Každý z hrdinů bude mít možnost natrefit na jiného Zlouna, prožít trochu odlišný příběh než ti ostatní, podívat se do míst, kam se ostatní asi nepodívají. Setkáte se se šílenými vědeckými vynálezy a tajemnou, nepochopitelnou magií. Prostě se vším, co jste mohli vidět v těch často omletých TV seriálech.

Datum vydání zatím nebylo přesně stanoveno, očekává se někdy v průběhu roku 2003. Oficiální stránky hry naleznete zde.

Lost ContinentsLost Continents

UbiSoft letí do nebes s Charlieho Andílky
Společnosti Sony Pictures Consumer Products a UbiSoft uzavřely celosvětovou licenční dohodu ohledně titulů vycházejících ze slavného seriálu (a nejnověji i filmu) Charlieho Andílci (Charlie's Angels). Gamesy se třemi ženskými andílky v hlavní roli se objeví snad na všech dnes dostupných platformách - GameCube, GameBoy Advance, Xbox, PS2 a PC (nu jen ten Mac chybí…).

Jen pro připomenutí - film Charlieho Andílci z roku 2000 stačil od svého uvedení do kin vydělat již 264 milionů dolarů. Dá se tedy říci, že to byl VELMI úspěšný film. Opět však nejde o nich originálního - vychází totiž z postaršího stejnojmenného amerického seriálu ze 70. let.

Legenda o Excaliburu znovu oživne…
…v nové gamese s překvapivým názvem "Excalibur" od australské společnosti Auran. O co půjde? Excalibur bude 3rd person akčňárna (tedy nikoliv adventura - aneb autoři jsou upřímní a neschovávají se za tento v dnešní době často zneužívaný výraz) z dob krále Artuše. Hlavní zaměření hry bude samozřejmě na boj, a to hned tří typů - boj na dálku, na blízko a magické souboje. Vašimi zbraněmi budou meče, sekyry, kuše, luky, palice, kladiva, ale i pouhá slova. Dokonce se budete moci morfovat do nejrůznějších stvůr. Svět, ve kterém se celé ono velké dobrodružství bude odehrávat, jest rozdělen do tří částí - Albion, neboli Anglie 9. století, Otrávený Kamelot (Anglii vládne Mordred) a Avalon, což je úplně jiná říše, říše pohádek a víl, pravý opak temného období Otráveného Kamelotu.

Hardwarové nároky Excaliburu jsou PIII-600 MHz, 128 MB RAM, Win 98/2000/ME, GeForce 1 nebo ekvivalentní - tedy na to, co předvádí grafický engine na screenshotech, docela zanedbatelné. Oficiální stránky mají adresu http://www.auran.com/excalibur/.

ExcaliburExcalibur

ExcaliburExcalibur

Downloady
 • Filmeček z futuristické FPS jménem Psychotoxic: the 4th Horseman od německých CDV Software si můžete stáhnout odtud. Objem: 4,1MB, délka: 50s.
 • Malé patche pro Aquanox (viz. preview) si můžete stáhnout v anglické a německé verzi. Jsou to skuteční drobečkové, mají pouhých 220KB a příliš toho ani nevylepšují, vyjma služby GameSpy.
 • Patch na 3rd person akční adventuru The Shadow of Zorro stahujte tady (2,1 MB).
 • A další patch, tentokrát pro MMORPG Anarchy Online. Jedná se o verzi 13.2, váží 2,6 MB a získáte ho zde.
 • Tak a aby nebylo těch patchů tak moc najednou, dáme si mezi ně nějaké to demo. Tak třeba na vesmírnou RTS Star Trek: Armada II či automobilovou simulaci Master Rallye. Nepohrdnete snad ani singleplayerovým demem Myth III a Comanche 4. Také nová demoverze fantasy RTS Strifeshadow není k zahození. Všechny tyto linky směřují na FilePlanet. Naopak zcela přímou cestu máte k demoverzi Megarace 3, stejně jako demu Knights of the Cross od Cenegy (nedávno jsme o nich psali).
 • Poslední z mappacků pro Emperor: Battle for Dune (recenze) si můžete sosnout přímo z ftp Westwoodu. Nabízí dvě nové mapy a má přesně 5MB.
 • Dnešní poslední download je (překvapivě) patch na RTS Black Gold: World War III. Jedná se o verzi 1.02, má 4,7MB a stahujte zde (měl by řešit zejména problémy s W95).

  Dvacítka nejprodávanějších her v USA
  Snad vám nebude vadit poněkud rozšířenější přehled prodejnosti her "v zemi za mořem" za měsíc říjen.
 • 1. Dark Age Of Camelot
 • 2. Command & Conquer: Red Alert 2 Yuri's Revenge
 • 3. The Sims
 • 4. MP Civilization 3
 • 5. MP Roller Coaster Tycoon
 • 6. Diablo 2 Expansion Set: Lord of Destruction
 • 7. Operation Flashpoint
 • 8. The Sims: House Party Expansion Pack
 • 9. The Sims: Livin Large Expansion Pack
 • 10. MS Asheron's Call: Dark Majesty
 • 11. Sim City 3000 Unlimited
 • 12. MS Flight Simulator 2002 Pro
 • 13. Sim Theme Park
 • 14. MS Zoo Tycoon
 • 15. Stronghold
 • 16. Command & Conquer: Red Alert 2
 • 17. Max Payne
 • 18. Madden NFL 2002
 • 19. Diablo 2
 • 20. Pool Of Radiance: Ruins Of Myth Drannor

  Jak vidíte, stále vede masivně multiplayerové online RPG Dark Age of Camelot. The Sims se tradičně také drží vysoko, včetně datadisků, poměrně potěšující je i stabilní místo Operation Flashpoint. Vysoko se krátce po svém uvedení vyhoupla i Civilization 3.

  I-Worm.BadTrans.B
  Tohle se her příliš netýká, ale nedá mi abych se o tomhle proklatém internetovém červíkovi nezmínil. Právě tento týden bylo totiž jeho rozšíření asi nejzřetelnější (ač je na světě již několik měsíců, tedy alespoň verze A) a ani já se nevyhnul jeho nákaze. Je to mrcha, malá nenápadná mrška s přílohou, která ani nepotřebuje nic spouštět - prostě jakmile se podíváte na mail s tímto virem, jste infikováni (samozřejmě zde mluvíme o Outlooku;). Badtrans si pak projede celý váš adresář a automaticky se rozešle na všechny adresy. Dá se poměrně jednoduše odstranit smazáním souborů KDLL.DLL a KERNEL32.EXE v adresáři Windows, které by se měly po restartu samy opětovně nahradit. Více informací naleznete zde či zde.

  Nejočekávanější hry…
  …podle magazínu tothegame.com.
 • 1. Heroes Of Might & Magic IV
 • 2. Might & Magic IX
 • 3. Elder Scrolls III: Morrowind
 • 4. Warcraft III
 • 5. Call Of Cthulhu
 • 6. Neverwinter Nights
 • 7. Unreal 2
 • 8. Arx Fatalis
 • 9. Doom 3
 • 10. Deus Ex 2
První trojce kraluje převážně strategický a RPG žánr, zbytek je směska všeličeho. Zajímavé je, že nám od posledního přehledu vypadl Quake IV. Snad proto, že už o něm takovou dobu nebylo ani vidu ani slechu? Nahradí ho tedy Unreal 2?

Nové screenshoty
Dnešní čtyři páry pěkňoučkých screenshotů pocházejí z následujících titulů: první dva jsou típnuté z masivně multiplayerové RTS Trade Wars, další dvojka je futuristická závodní honička Hoverace, třetí pár jsou opět screeny z netrpělivě očekávané vesmírné RTS Imperium Galactica III, nu a nakonec finální dva jsou z mořského 3D RPG od ruských vývojářů Akella - Sea Dogs.

HoveraceHoverace

Imperium GalacticaImperium Galactica

Sea DogsSea Dogs

Trade WarsTrade Wars

Krátce ze světa her
 • Známá společnost Blizzard (tvůrci Warcraftu, Diabla či Starcraftu) zakoupila licenci na formát DivX, který chtějí využít zejména pro své trailery distribuované přes internet. Až dosud používali Blizzardi zejména VELMI neskladné QuickTime *.MOV formáty, nebo jiné, taktéž nepříliš výhodné kvůli své velikosti. DivX má všechno změnit - jistě všichni víte, že se díky němu dá na jediné 650MB CD napasovat celovečerní film v úchvatné kvalitě. Trailery pak budou mít místo desítek MB třeba i jen několik málo MB…
 • Maďarsko má primát ve výrobě konzolí Xbox - je totiž první evropskou zemí, ve které se tyto konzole vyrábějí. Konkrétně se jedná o město Sárvár. Vyrobí jich tam celkem 15 000 kusů denně, zatím jde ale všechno tohle na vývoz do USA. Výroba konzolí určených pro evropský trh začne o něco později - Xbox se v Evropě začne prodávat 14. března.
 • Všichni zarytí Quakeři by měli zbystřit zrak, sluch i čich - je zde nová verze úspěšné modifikace jménem Allliance - již třetí (3.0). Co je nového? Tak zejména 14 originálních map, několik zbraní, tři herní módy (Regular Alliance, Combat, Instagib) a další fajnovosti. Více na oficiálních stránkách.
 • Teď něco z hardwarového soudku. Na sajtě NVNews se objevily jakési spekulace ohledně specifikací nových chystaných čipů od nVidie (NV25, NV17), nástupců GeForce 3. Co si o nich tedy myslí skuteční guruové? Předně, jádro, vyrobené 0,13 mikronovou technologií, bude taktované na 300 MHz. Paměť poběží na 600 MHz a bude mít propustnost až 10,5 GB/s. Čip bude mít šest renderovacích jednotek a hardwarové dekódování formátu MPEG-2.
 • Čeští Bohemia Interactive vyvíjejí profesionální vojenský tréninkový simulátor nazývaný VBS1 (Virtual Battlefield Systems). Zatím o něm není známo mnoho dalších informací, snad jen že by měl být dokončen někdy mezi roky 2003 - 2004. Oficiální stránky má zde.
 • Jen týden od zahájení prodeje nové Nintendovské konzole GameCube se jí prodalo již přes 500 000 kusů. Snad překoná i Xbox?
 • Zajímavý článek "Vánoce a hry" se objevil na Eurogameru. John Gestalt v něm shrnuje fakta ohledně letošních Vánoc a obecně polemizuje nad tím, proč jsou data vydání her taková jaká jsou. Zde je krátký výtažek: "Situace PS2 v Evropě je tyto Vánoce poněkud bláznivá. Po roce relativního zklamání nyní konzoláři čelí záplavě výborných titulů jako Devil May Cry, Silent Hill 2, GTA3, Half-Life či Tony Hawk 3."
 • Společnost Westlake Interactive oznámila, že bude portovat úspěšného Maxe Payna od Remedy Entertainment na platformu Macintosh. Vydání se očekává někdy příští rok.
 • Němečtí CDV Software dali hernímu národu věděti, že již brzy uvolní demoverzi své 3D vesmírné RTS Imperium Galactica III (zřejmě někdy v polovině prosince).
 • Velmi brzy by se také měl objevit patch na Civilization III.

  Co týden dal…
 • V pondělí jsme si povídali s Pavlem Šinaglem z českých 7fx o jejich multiplayerové FPS jménem Team Factor. Dále jsme vám poradili zda se vyplatí koupit si Xbox a úplně největší rozruch vzbudila asi recenze na Fifu 2002.
 • Úterní článek o Deus-Ex 2 podnítil velmi zajímavou diskusi týkající se víceméně spíše prvního dílu. Zajímavým downloadem byl 3D simulátor Crystalfighter.
 • Ve středu jsme vás informovali o prvních náznacích Maxe Payna pro PS2, přinesli jsme recenzi na hru Moon Tycoon a také Kaffeeklatsch.
 • Pokud jste chtěli znát obsah časopisu Gamestar č. 35, mohli jste si o tom přečíst právě ve čtvrtek. Stejně jako zajímavou recenzi na ještě zajímavější logickou hru Loco Commotion. Třešničkou na dortu byla plná hra Sublive.
 • Pátek dal hned několik velmi zajímavých článků. V prvé řadě to bylo srovnání časopisů Gamestar, Level a Score za listopad 2001. Druhý článek se zoval "Výsledky druhého ročníku Becher Game" a víc již myslím není třeba říkat. Nu a třetí kousek se zaobíral konzolemi nové generace - neboli Xbox vs. PS2 vs. GameCube.

  Čtení odjinud
 • Recenzi na dlouho, dlouho očekávané Halo si konečně můžete přečíst na BonusWebu. Neméně zajímavé jsou však i recenze na Return to Castle Wolfenstein (PC) a GTA3 (PS2).
 • Na GamePortu si můžete přečíst recenze na realtime strategii Battle Realms, krásnou polskou adventuru Schizm: Mysterious Journey a další strategii jménem Kohan: Ahriman's Gift.
 • GameZone přináší pokračování článku "Co je to Counter-Strike klan a jak funguje". Dále se tu v týdnu objevila recenze na Star Wars: Galactic Battlegrounds a Tom Clancy's Ghost Recon.
 • Na Gamez.cz se v týdnu objevily recenze her Harry Potter and the Philosopher's Stone, Ghost Recon a Europe Racer.
 • Tiscali Games přinášejí první dojmy z očekávané Mafie od Illusion Softworks a recenzi datadisku The Sims: Hot Date.
 • Hrej! Se honosí převážně shrnujícími články, recenze na Moon Tycoon jest ovšem příjemnou výjimkou.
 • Recenzi na Codename Outbreak si přečtete na Gamecenter.cz.

Směska

Dnes pro vás mám jediný, o to však zajímavější odkaz: http://www.ultimaonline.cz/.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole