Nový týden: SimCity 4 znovu kraluje!

Recenze her James Bond 007: Nightfire, Fallout Tactics CZ, Age of Mythology, SimCity 4, Harry Potter and Chamber of Secrets * Čtenáři naostro: Ptejte se Ondřeje Průši - nového šéfredaktora Levelu! * Exkluzivní obrázky a rozhovor o RPG Lionheart! * Nejnovější informace o datadisku ke hře Warcraft 3 jménem The Frozen Throne * Informace o hrách Heaven & Hell, Panzers * A mnoho dalších zajímavých článků!
Nový týden: SimCity 4 znovu kraluje!

Pondělí - 27.1.2003 ... Exkluzivní obrázky z RPG Lionheart!

"Hned v první den nového týdne vám přinášíme exkluzivní dárek v podobě nových obrázků a rozhovoru o hře Lionheart, beze všech pochybností nejočekávanějším RPG dneška." - takhle začal Kamil Gric svůj obsáhlý rozhovor o hře Lionheart a mně se jeho úvod skvěle hodí i k odstartování tohoto Nového týdne. Kamil vyzpovídal Iona Hardieho, hlavního designéra a spoluproducenta této hry:

"Doupě: Jak jste uvedl, celý průběh hry se může často měnit v souvislosti se zvoleným stylem hry. Budou však v Lionheart odlišné konce v závislosti na tom, jaké questy a rozhodnutí hráč učinil v jejím průběhu?

I.H.: Ano, skutečně zde budou odlišné konce hry. Celou hrou se můžete vydat cestou dobra, zla či neutrálním způsobem. Bude zde nespočet příležitostí a šancí, které hráči umožní kompletně kontrolovat svůj vlastní osud. Krom těchto okamžiků bude mít odraz všech rozhodnutí přímý dopad na to, jak se hra rozvine. Vytvořili jsme něco na způsob "souhrnného příběhu" a také cestu, kterou hráč prozkoumává. Jsou zde však odlišné příčiny a důvody, proč vykonat různé kroky." (celý článek)

 

 

Z trochu jiné škatulky pochází hra Panzers, o které jsem psal v novince "Panzers - další válečná 3D strategie". Titulek vám už napověděl, která že je to škatulka, takže tady je ukázka:

"Rozsáhlé bitvy se mají odehrávat po celé Evropě. S Němci se podíváte do Francie, Polska i na daleký Balkán. Později se objeví i expanzivní plány do Sovětského Svazu. Projdete jak těmi nejmenšími bezejmennými vesničkami, tak i slavnými bitvami u Stalingradu či kolem Moskvy. Při hře za Sověty budete muset všechno to, co zabrali Němci znovu osvobodit a probít se až do Berlína, kterážto bitva ukončí válku v Evropě. V případě hry za Spojence (tj. anglo-americké jednotky) si prožijete vylodění v Normandii a projdete Ardenskou ofenzívou." (celý článek)

 

 

Pravidelný týdenní přehled plných her, které se na Doupěti stačily objevit, naleznete pod nadpisem "Týden v rubrice Plné hry: freeware hra roku?".

Plná hra: "Zahrádka - staňte se zahrádkářem"

Bleskovka dne: Detektivové SWS pomohli dopadnout hledaného zločince!

Úterý - 28.1.2003 ... Recenze hry James Bond 007: Nightfire

Tento týden byl nabitý těmi skutečně největšími peckami, tentokrát je to PS2 verze střílečky James Bond 007: Nightfire o jejíž recenzi se článkem "James Bond 007: Nightfire - smrtonosně krásná" postaral, no kdo jiný než Martin Zavřel. Tady je ukázka:

"NF se skládá z několika misí, rozdělených na menší části. Každá mise se odehrává v jiné části světa, v jiném prostředí a některé z nich vás dokonce místo po vlastních nohou nechají putovat v autě či ponorce. Různorodost je velkým kladem NF a tak i přesto, že jde o klasickou akční hru, nebudete se u ní trápit, že děláte pořád to samé dokola. Kromě toho, že "chodící" část hry je velmi dobrá, jsou také honičky v technologicky nadpřirozeném Bondově autě velmi zábavné, rychlé, plynulé, akční a báječně hratelné. Stejně tak zmíněná část odehrávající se v ponorce na dně mořském je povedená a působivá. A finále ve stavu beztíže na palubě vesmírné stanice, kde po sobě s nepřáteli střílíte paprskovými zbraněmi - na to se vážně nezapomíná (také proto, že je tak nepříjemně obtížné, uf)." (celý článek)

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

James Bond 007 Nightfire James Bond 007 Nightfire

Víte o tom, že společnost plánuje na rok 2005 vydání zbrusu nové herní konzole! Jak to vypadá s herním zpracováním filmového trháku Matrix? Komu asi padne do rukou herní divize společnosti Vivendi, bude to Microsoft? O tomhle a mnohém dalším se dočtete v pravidelném článku Kamila Grice "Byznys hrátky: nová konzole firmy Nintendo v roce 2005!". Zde je ukázka:

"Microsoft byl v souvislosti s možným nákupem herní divize Vivendi spojován již několikrát a jak je vidno z několika prostých důvodů, jeho zájem by byl velmi chytrým krokem. Ptáte se proč? Důvodů je hned několik… Jak je známo, mezi firmami patřícími pod Vivendi figuruje například společnost Blizzard, tvůrce tří veleúspěšných herních sérií Warcraft, Starcraft a Diablo. Je velmi pravděpodobné, že s přechodem firmy pod křídla Microsoftu by znatelně vzrostl počet titulů určených pro Xbox a to včetně her určených pouze pro tuto konzoli." (celý článek)

Válečné hry jsou v současné době takříkajíc "v kurzu". Vzpomeňme například velkolepý projekt Medal of Honor od společnosti 2015 Inc. Právě tihle tvůrci nyní připravují další podobný projekt nazvaný Men of Valor: Vietnam o němž jsem se rozepsal v novince "Vietnamská válka na tisíc a jeden způsob".

"Hra Men of Valor: Vietnam se má nést právě v podobném duchu jako dřívější Medal of Honor. Příběh sleduje hráče procházejícího každou důležitější akcí celého konfliktu. Užijete si jak klasických misí typu "najdi a znič" až po rozsáhlé ofenzívy a protiútoky. Ve většině misí vám bude přidělena společnost několika počítačových spolubojovníků, jejichž cenu poznáte možná teprve tehdy, když vám zachrání život." (celý článek)

 

 

Plná hra: "PacWorld - další PacMan"

Bleskovka dne: Demoverze Unreal 2: The Awakening nebude!

Středa - 29.1.2003 ... Recenze znovuzrozené klasiky Fallout Tactics CZ

Je to už dávno, co se na cover CD časopisu Level objevily hry Fallout a Fallout 2. Neznám nikoho, kdo by tento krok nedokázal ocenit - texty obou her byly plně počeštěné, ale k dispozici byla i původní anglická verze. Byl to takříkajíc "tah na jistotu". Nepřímým následovníkem obou her je strategie Fallout Tactics, která právě přichází na trh v plné lokalizaci a navíc s bonusovým CD, to vše za cenu 599,- Kč. Je to od společnosti CD Projekt také "tah na jistotu"?

"Jak jsem již v některém z předchozích odstavců letmo naznačil, přestože je hra Fallout Tactics pokračováním stejnojmenné herní série, v mnoha ohledech se od svých předcházejících kolegů liší. Hlavní rozdíl plyne již z proklamovaného zakomponování taktických prvků - hlavní hrdina hry tak není osamoceným bojovníkem, ale velitelem celé skupinky vycvičených a po zuby ozbrojených vojáků. Přestože však ovládáte komando nelítostných zabijáků, vaše hlavní postava nesmí nikdy zemřít. To naštěstí neplatí o ostatních mužích a ženách vašeho sboru, jejichž počet můžete hravě rozšířit nebo případně zacelit novými rekruty. Samotná hra je rozdělena na jednotlivé mise (těch je zde na 20), čas mezi nimi můžete trávit na základně Bratrstva, například nákupem nových zásob a výbavy. Jak už to tak bývá, postupem času se stupňuje náročnost vašeho úkolu, s tím související obtížnost a také čas, který budete potřebovat na dokončení dané mise - na tom se však částečně projevuje také nutnost ovládat celé komando a tak tedy více postav naráz." (celý článek)

 

 

Pokud jste si oblíbili filmy série Jurská Park, pak by vám neměla uniknout stručná novinka nadepsaná "Probuďte dinosaury ve svém počítači!". Nepíše se v ní o ničem jiném nežli o hře Jurassic Park: Operation Genesis, což bude v podstatě kombinace akční a strategické hry právě z prostředí dinosauřího parku. Zde je ukázka z článku:

"Vývoje hry se pod patronací společnosti Universal Interactive ujalo malé australské herní studio Blue Tongue Software, známé prozatím hlavně díky akční hře Starship Troopers. Že se nemá jednat o nějaký budgetový projekt dokazuje i to, že se plánují vydat verze hned pro tři dnes nejrozšířenější herní platformy, totiž PS2, Xbox a samozřejmě také PC. Hlavní náplní hry bude jednak stavba a údržba vlastního jurského parku, ale navíc se ve hře objeví také 12 akčně laděných misí, které jsou založeny na myšlence prvního filmu - totiž že ochranná opatření v parku selhala a zvířata si teď dělají co chtějí." (celý článek)

 

 

Plná hra: "The Amazing Dare-Dozen"

Bleskovka dne: Nová ukázka z české střílečky Vietcong

Čtvrtek - 30.1.2003 ... Recenze strategie Age of Mythology

Z pera Kamila Grice vyšla tento den recenze jedné z nejočekávanějších strategických her poslední doby, totiž Age of Mythology z dílen společnosti Ensemble Studios. Jedná se o nepřímého nástupce série Age of Empires, která si na dlouhá léta získala srdce všech stratégů. Je ale AOM opravdu lepší než Warcraft 3? Dozvíte se v článku "Recenze: Age of Mythology - novodobý král strategií?":

"Moudří bohové firmy Ensemble Studios vycítili v případě AoM potřebu změny na poli ras. Klasickou změt národů nahradili pouho pouhé tři civilizace a přestože to může vyznít spíše jako negativní aspekt, pravý opak je pravdou. Řekové, Egypťané a Seveřané, všechny tyto národy se dočkaly skutečně precizního a přesného zpracování a tak jsou tedy jejich odlišnosti ve hře do sytosti patrné. Řekové jsou tak přesně takoví, jaké je známe ze starobylých bájí - starodávný a moudrý národ, který je praotcem filozofie a olympijských her, přesto však dostatečně konzervativní a univerzální. Egypťanům je pro změnu svaté vše, co se týká jejich božstev a v Seveřanech se nezapře jejich divoká krev, která se pozitivně projeví zejména v boji - na druhou stranu chybí jejich jednotkám právě ona zmíněná univerzálnost, díky čemuž jste donuceni stvořit pro sběr odlišných surovin různé jednotky. Všechny civilizace mají své silné a slabé stránky a tohoto faktu se dá při boji dobře využít." (celý článek)

 

 

A u žánru RTS ještě chvíli zůstaneme, vlastně plynule navážeme na předchozí odstavec, ve kterém je letmo zmíněn také Warcraft 3. Právě k němu se váže novinka nadepsaná "Sága pokračuje datadiskem The Frozen Throne" a každý už tedy asi ví o čem bude řeč. No jistě, jde tu o připravovaný datadisk k Warcraftu 3 jménem The Frozen Throne:

"Stěžejní částí datadisku The Frozen Throne bude dle předpokladů singleplayerová kampaň - ta všechny hráče znovu zavede do útrob válkou zdecimovaného světa Azeroth. Několik měsíců po definitivní porážce Ohnivé legie se do těchto končin přikradlo nové nebezpečí a právě na vás bude mu čelit. Konkrétnější informace o počtu misí ani předpokládané délce této kampaně prozatím nejsou známé - jak totiž v jednom z rozhovorů prozradili sami tvůrci, ani oni sami prozatím jejich přesný počet neznají. Již nyní je však naopak stoprocentně jisté, že si postupem času otestujete hru za všechny čtyři rasy. Vše tak započnete coby matador elfských vojsk, postupem času si vyzkoušíte lidskou rasu a na závěr opět zabřednete do společnosti nemrtvých. Orkům autoři přidělili unikátní kampaň, která se bude chlubit vlastním příběhem. V příběhu by měli hrát význačnou roli také dvě postavy známé z původní hry - původem člověk Arthas a noční elf Illidan, přičemž oba se zřejmě představí na straně zla." (celý článek)

Warcraft III   Warcraft III

Warcraft III   Warcraft III

O nejnovějších posunech cen hardwaru se dočtete v pravidelném článku "Vývoj cen hardwaru: paměti padají o 20%!".

Plná hra: "Mini Games Pack - pár slušných gamesek"

Bleskovka dne: Titul Robin Hood ve slevě pouze za 500,- Kč?

Pátek - 31.1.2003 ... Recenze SimCity 4

Velice výstižně začal svou recenzi hry SimCity 4 Honza Morkes: "Čtyři roky trvalo Maxisu než oprášil svou veleúspěšnou sérii SimCity, což je vzhledem k četnosti datadisků k Sims více než podivné. Ale právě díky tomu autoři za ty měsíce nashromáždili spoustu nápadů a vylepšení, kterými bude nejnovější SimCity přímo přetékat. Nebo snad ne? Odpověď se dozvíte se v dnešní recenzi, ve které vám také nabídneme cheaty na tuto hru." A tady už je jistě netrpělivě očekávaná ukázka z ještě žhavější recenze:

"Peníze jsou v SimCity vším. S penězi vstáváte i usínáte, modlíte se k nim a doufáte, že se vám podaří vybrat na daních tolik, aby jste mohli zastávat starostovskou funkci ještě další rok. Je logické, že v ekonomické strategii hrají důležitou roli, ale podle mě není normální, aby cesta k blahobytu byla přirozenou cestou takřka nedosažitelná. Po internetu se šíří spousta návodů, jak úspěšně stavět město, ale skoro všechny začínají magickou formulkou (zezačátku vůbec nestavějte policejní stanice ani požárníky a pokud možno ani školy a nemocnice), kterým logika velí naopak stavět mezi prvními. Samozřejmě po čase přijdete, jak končit každoroční účetní uzávěrku v černých číslech, ale hlavně na úvod vás mohou některé principy hry potopit." (celý článek)

     

     

Časopis LEVEL má od nového roku také nového šéfredaktora. Stal se jím dlouholetý redaktor a později i zástupce šéfredaktora, Ondřej Průša, poslední z legendární čtveřice Doll, Draken, Lachtan a Beast. Chcete-li se ho na cokoliv zeptat, neváhejte a napište svou otázku do diskuse pod článkem "Čtenáři naostro: Ptejte se Ondřeje Průši - nového šéfredaktora Levelu!". Zde je ukázka:

"Naostro se dnes budete ptát člověka, který je v počítačovém světě znám pod přezdívkou "Draken"... Ondřej Průša rozhodně není v herní branži žádným nováčkem! S počítači začal už v útlém věku - jeho prvním "compem" bylo Commodore 116, což byl jakýsi hybrid, který nebyl kompatibilní s tolik populárním Commodore 64. Amigácký přechod se u Ondry rozhodně nekonal - jeho dalším strojem již bylo PC, nefalšovaná 386SX s 2 MB RAM, ovšem z této konfigurace je samozřejmě jasné, že hry jako Doom mohli její uživatelé znát jenom z časopisů." (celý článek)

Poslední novinka tohoto týdne je nadepsána zdánlivě lehce nadneseným heslem "Staňte se bohem v Heaven and Hell". Doufal jsem, že tak přilákám dostatečné množství mocichtivých čtenářů a po pravdě, je jich mezi vámi docela dost! :) Ale zpátky ke hře - ve strategii Heaven and Hell se totiž skutečně bohem stanete. Vaším úkolem bude převracet bezbožné lidičky na svou víru. Tady je ukázka:

"Svět H&H je tedy už obydlený a počet obyvatel se po celou dobu hraní (určité mise) víceméně nemění. Obrátit nějakého člověka na svou víru, to vpravdě není nic jednoduchého, takže je vám ku pomoci sedm proroků, kteří představují sedm různých druhů pohrom/zázraků. Jejich služeb však můžete využít pouze tehdy, máte-li dostatek Many, božské energie, kterou negeneruje nikdo jiný než právě věřící. A to, jak si vedete mezi prostým lidem, vám zase říká položka zvaná Karma. V H&H se nestaráte o ekonomiku, půjde tady skutečně jen o co nejpromyšlenější využití Many k tomu, abyste ovlivnili svou Karmu mezi lidem, přilákali nové věřící a ve výsledku tak získali více Many." (celý článek)

 

 

Plná hra: "RollerBall - hravý míček"

Bleskovka dne: Ke každé konzoli Nintendo GameCube hra zdarma!

Sobota - 1.2.2003 ... Recenze hry Harry Potter and Chamber of Secrets

Celých pět článků, z toho tři "velké", jsme pro vás připravili na sobotu. Začínáme klasickým pohledem do "papírového světa", tentokrát je autorem článku Martin Blatný a tak už asi víte, o který časopis půjde. No jistě, otázka zní "Co najdete ve Score 108?":

"Kromě standardní náplně z herního světa (novinky, preview, recenze, návody atd.) se čtenáři často zajímají o tzv. tématické články. Jejich kvalita ve Score se v poslední době zlepšuje a začíná téměř dosahovat úrovně obdobných článků v Levelu. V tomto čísle si čtenáři mohou přečíst hned dva tématické články. Zapomenuté klenoty se věnují hrám, které se z nejrůznějších důvodů ve Score nikdy neobjevily, případně jim nebyla věnována patřičná pozornost (jinými slovy - kvalita hry se ukázala ve světle času mnohem lepší, než jak ji odhadl recenzent při povrchním hraní). Ve článku je popsáno celkem 16 her a závěrem se autor odhodlal zabrousit i na křehký led abandonware. Celý článek bohužel nepůsobí příliš kompaktním dojmem, spíše jen jako snůška náhodně vybraných her, o kterých zrovna autor našel nějaké informace." (celý článek)

Sobotní recenzi na PS2 verzi hry Harry Potter and Chamber of Secrets, druhého pokračování Potterovské série, pro vás tentokrát trochu netradičně připravil Honza Spáčil v článku "Harry Potter and Chamber of Secrets - Pozor na Bradavice II!!":

"Znáte-li knížku, je pravděpodobné, že znáte i film. A znáte-li film, tak z poloviny znáte i hru samotnou. V EA se hraje zásadně na jistotu, takže si bez problémů dovedete představit audiovizuální kulisu a stejně tak i kostru, po jejíchž obratlích vás hra sveze. Víte, že poté, co se Harry navzdory vůli svých pěstounů po prázdninách trochu komplikovanější cestou dostal do Bradavic, nedočká se kromě starých přátel ničehož příliš dobrého. Zlověstné nápisy krví o tajemné komnatě, zkamenělý "mudblodové" (studentíci magie bez "čisté" krve) a hadí hlas toužící po krvi, hrající na kovadlinku s bubínkem jen v Harryho uších rozhodně nevěstí nic dobrého. A v momentě, kdy zkamení i vaše nejlepší kamarádka Hermína a škola v Bradavicích je před zavřením vám dojde, že nevěstí správně. Naštěstí, jak rovněž víte, jim to nebude nakonec příliš platné. Stejně tak jako vám nebude platné, že znáte film i předlohu, protože (opět naštěstí) tím znáte hru samotnou skutečně jen z poloviny." (celý článek)

Harry Potter 2 Harry Potter 2

Harry Potter 2 Harry Potter 2

Kamil Gric pro vás, ostatně jako obvykle, připravil přehled všech zajímavých downloadů, které se za uplynulý týden objevily na síti sítí. Neváhejte a ponořte se do jejích hlubin, čeká na vás "Nová mega: intro a video preview Unreal 2".

Plné hry: "Desktop Xmas Edition - zničte si plochu" a "Demon Car"

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma