Nový týden: The Getaway - konkurence pro konzolovou Mafii?!

Recenze her The Getaway, Brány Skeldalu 2 - Pátý učedník, Super Mario Sunshine, Hegemonia: Legions of Iron * Preview online hry Project Entropia * Čtenáři naostro: Ptejte se Tomáše Zvelebila! * Plné hry ze soutěže Becher Game 2002 * A mnoho dalších zajímavých článků!
Nový týden: The Getaway - konkurence pro konzolovou Mafii?!

Pondělí - 16.12.2002 ... Mafiánem v The Getaway

Nový týden jsme odstartovali hned dvěma zajímavými recenzemi. Nejprve je to platforma PC a zbrusu nový "RollerCoaster Tycoon 2: datadisk nebo druhý díl? - recenze", na nějž si už dlouhou dobu brousil zuby Honza Morkes. Tady je ukázka z jeho střídmě laděné recenze:

"A nutno říct, že u RCT můžete zažít stejné pocity jako u legendárního Transport Tycoon. Ač vás možná nikdy nenapadlo zkoumat, jak funguje obří zábavní park, pokud do svého počítače nainstalujete RTC, jste ztraceni. Pohltí vás svět plný houpaček, pouťových atrakcí, dech vyrážejících horských drah a tisíců natěšených návštěvníků.

Druhý díl se tímto nijak neliší od jedničky. Opět na vás čeká spousta parků, které musíte vést k prosperitě a blahobytu. Ty jsou umístěny do rozličného prostředí počínaje rozlehlým hradem a konče areálem opuštěného letiště. Mimo jiné se dostalo i na kopie opravdových center zábavy "Six Flags", jejíž vzory si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, pokud vyrazíte do Holandska či Belgie (ovšem ve hře je to neskonale levnější:-)." (celý článek)

     

Ve druhé recenzi už se přesouváme do hájemství konzolí, konkrétně PlayStation 2, pro niž v současné době vychází skvělá hra The Getaway. Jak se to s ní vlastně má, její zápory a hlavně klady podrobně rozebral Honza Spáčil ve své originální recenzi "The Getaway - Oou fuck! (...a sakra)".

"Relativní problémy by byly za námi, teď vás ještě čeká seznamka s chybami Getaway. Když přistoupíte na zmiňovanou relativnost už zmíněného (a sami si z toho vyberete, co vám je proti srsti), zjistíte, že jich moc není. Jednou z nich je místy zmatená a špatně čitelná AI vašich nepřátel. Zatímco policajti jsou na obou stranách (pochopíte) zvládnuti dobře, ostatní, kteří se vám dostanou pod mušku, občas reagují na stejnou situaci úplně jinak. Zatímco někdy stačí jen vystřelit a jdou po vás všichni, jindy můžete kolem nich střílet a nereagují nijak. Stojí a čekají na smrt. Jindy zase díky nascriptování ví AI věci, které vědět nemůže, což spolu se zmíněným trochu ubírá pocitu autenticity. A horší odhadnutelnost reakce AI se částečně promítá i do obtížnosti. Rovněž lze zabonzovat poněkud nelogickou provázanost mezi děj posouvajícími animačkami a hrou samotnou (uzavíráni prošlých interiérů, záhadná výměna aut... ) a rovněž trochu necitlivé nascriptování několika herních situací (těch kdy bezprostředně v reálu sledujete tutéž situaci z dvou pohledů)." (celý článek)

Getaway Getaway

Je pondělí a tak nemůže chybět pravidelný přehled Kamila Grice "Týden v rubrice Plné hry: tituly s vánoční tématikou".

Plná hra: "Becher Game 2002 - 1. místo: Penguins"

Bleskovka dne: Tribunal míří na český trh

Úterý - 17.12.2002 ... Ptejte se Tomáše Zvelebila

V úterý jsme vám představili nový typ článku "Čtenáři naostro: Ptejte se Tomáše Zvelebila". V něm vám dáváme možnost psát své dotazy pro nějakou známou osobnost české herní scény. My jí je pak předložíme a odpovědi naservírujeme v co nejkratší době. Tady je ukázka z článku:

"Přibližně každé dva týdny vám nabídneme herní osobnost, které můžete položit libovolnou otázku. Z nejlepších dotazů pak vybereme maximálně 25 až 30, na které nám dotazovaný odpoví. Nepůjde tedy v žádném případě o chat. Rozhovor je plně ve vaší režii a záleží jen na vás, jak bude výsledný čtenářský rozhovor vypadat!" (celý článek)

Své dotazy můžete psát zde. Ale pojďme dál. Už klasicky tu máme další pravidelný článek Kamila Grice, totiž "Byznys hrátky: Vivendi a prodej herní divize", ve kterých Kamil mimo jiné píše o připravovaném prodeji herní divize společnosti Vivendi, snižování ceny herní konzole Xbox a mnoha dalších zajímavostech. Zde je ukázka:

"Podle nových údajů se tak cena konzole dostala až pod hranici dvaceti tisíc jenů, což je v přepočtu zhruba 160 dolarů (100 liber). Xbox se tak po tomto snížení ceny, ke které s největší pravděpodobností sáhnou i další prodejci v zemi vycházejícího slunce, dostal cenově pod úroveň svého největšího rivala, konzole PlayStation 2. Ta má v Japonsku stabilně velmi silnou pozici a nepředpokládá se, že by mohla být v nejbližší budoucnosti jakkoliv ohrožena.

Co k onomu poněkud nezvyklému kroku dodat? Snad jen suché konstatování, že se jedná o další příznak stále pokračující choroby Xboxu a jeho neschopnosti přilákat nové hráče. I sám Microsoft v minulých týdnech přistoupil k několik krokům, které by měly podpořit prodej, jejich úspěch je však stále pouze relativní." (celý článek)

Poslední velký úterní článek byl nadepsán "PSM2, 11. číslo - Matrix jako hra konečně odhalen!" a jeho autorem nemohl být nikdo jiný než Martin Zavřel. Opět podrobně rozebírá obsah časopisu po všech možných stránkách a tady je ukázka:

"Sedmistránkové preview věnované hře nazvané "Enter The Matrix" je bezesporu hlavním tahákem tohoto čísla PSM2. Text článku (napsal Joel Snape) je stejně stylový, jako byl film a jako bude podle všeho hra. Nejen, že si užijete intuitivního ovládání, které za vás bude automaticky dělat věci jako vybíhání na stěny, hvězdy během střelby atd., navíc si užijete také automobilových honiček, které mají být srdcem druhého filmu a hra bude dokonce obsahovat také hackerskou část, díky které budete získávat nové informace a schopnosti. Vzhledem k tomu, že scénář hry napsali přímo tvůrci filmu (bratři Wachovští) a tvůrce hry, Dave Perry, je považován za jednoho z nejoriginálnějších ve své branži, nemám o budoucnost Matrix-hry příliš velké obavy." (celý článek)

Plná hra: "Becher Game 2002 - 2. místo: Becherův sen"

Bleskovka dne: Druhá demoverze hry Hitman 2

Středa - 18.12.2002 ... Recenze hry Brány Skeldalu 2

A už je to tady! Dlouho čekávaná česká hra Brány Skeldalu 2: Pátý učedník se konečně dočkala recenzi na Doupěti. Jak tahle originální kombinace adventure a RPG vlastně dopadla? To už si musíte přečíst v samotném článku - "Recenze: Brány Skeldalu 2 - Pátý učedník". Tady je ukázka:

"Porozhlédnete-li se po obrazovce lépe, objevíte v horní nabídce vyjma rychlého přístupu k nabídkám Uložení, Obnovení, Volby a Konec také záložku Engeor. Právě ta je srdcem RPG části druhých Bran Skeldalu. Naleznete v ní obrazovku s přehledně uspořádanými informacemi o všech Engeorových vlastnostech a také o jeho magických dovednostech. Ty se dělí do pěti magických kruhů, v každém z nich naleznete pět různých kouzel. Z počátku je k dispozici jen jedno z každého kruhu (a úplně na začátku vlastně ani to ne), ale nová kouzla se naučíte v průběhu hry, ať již od jiných postav nebo za pomoci magických svitků." (celý článek)

 

"Vyšla jubilejní 30. verze programu Scorpions Cheater!" - tak je nadepsán článek samotného našeho šéfredaktora Honzy Kuneše, ve kterém rozebírá přednosti nejnovějšího vydání cheatovacího a návodového programu.

Ve středu jsme vám také přinesli rozhovor s hráčem "Oblu", který se jako člen českého klanu nEophyte dostal také do Koreje, kde hájil naše národní barvy na nedávno proběhlé WCG, tedy World Cyber Games - olympiádě v elektronických hrách. Článek je nadepsán "Rozhovor s účastníkem WCG: V Koreji bylo vše naprosto perfektní!" a zde je ukázka:

"Sponzoři vám tedy svou podporou velmi pomáhají. Je u nás běžná podpora od sponzorů a máte jim i vy, herní komunita, co nabídnout?

Myslím si, že sponzoři v Čechách jsou na evropské poměry velmi štědří. Ohledně toho, jestli jim máme co nabídnout - myslím si, že ano, poněvadž hraní je už teď velmi populární a základna lidí zajímajících se o hry se bude neustále zvětšovat. Proto bych teď také chtěl poděkovat sponzorům klanu nEophyte - Intelu, Logitechu, Progaming shopu, firmě Solution, pražské herně g8 a v brzké době snad i firmě PROCA (Brave), i když jednání se podezřele protahují, za jejich ochotu a podporu." (celý článek)

Plná hra: "eXtreme Race - extrémní závody jsou tu"

Bleskovka dne: Na Xbox míří Operation Flashpoint: Cold War Crisis

Čtvrtek - 19.12.2002 ... Recenze hry Hegemonia: Legions of Iron

A znovu začínáme recenzí, tentokrát se ale jedná o hru s trochu jiného soudku než byly Brány Skeldalu 2 ve středu. Jde totiž o vesmírnou realtime strategii "Hegemonia: Legions of Iron - recenze". Zde je ukázka z článku:

"Kyslík tedy máme, kolonizace může začít. Hru začínáte s počtem 30 milionů obyvatel. Do doby, než jejich počet nestoupne nad 300 miliónů, se můžete věnovat přípravám na kolonizaci dalších planet, či jiným strategicko-vojenským úlohám. Po překročení tohoto kritického množství (každá planeta má určený jiný limit) je potřebné přesunout určitou část obyvatel na novou planetu (k tomu je nutné vyvinout speciální kolonizační loď). V případě, že je na vaší planetě velké množství obyvatel, máte z toho víc problémů než užitku (lidi jsou nespokojení, bouří se…). Vybudováním solidní lidské základny získáte dostatečnou reprodukční schopnost obyvatelstva, lineárnější výrobu, rychlejší stavbu budov i větší množství lidských rezerv pro případ nasazení či výcviku." (celý článek)

Hegemonia: Legions of Iron Hegemonia: Legions of Iron

Druhá recenze se týká znovuzrozené klasiky, tentokráte už ale zase na jiné platformě nežli PC. O článek "Super Mario Sunshine: návrat krále plošinovek - recenze" se postaral Martin Zavřel a nešetřil v něm slovy chvály nejen na adresu samotné hry, ale i konzole GameCube. Zde je ukázka:

"Zcela jistě to není dostatečně patrné z neživých screenshotů, nicméně pohled na nového Maria v akci je ohromující. Může vám být kolik chce let, můžete milovat krvavé akční hry a nesnášet dětinské pohádky - stejně vás ohromí, jak dobře Super Mario Sunshine (dále jen SMS) vypadá. Obrovský dohled v nádherně vyobrazené krajině, nejrealističtější vodní plochy, jaké jsem kdy viděl, chvění vzduchu v dálce díky horku na tropickém ostrově, kde se hra odehrává… světelné efekty, stíny, rychlost a plynulost všeho… SMS je vizuálně ohromující záležitostí, která chytne ze srdce každého, kdo ji pořádně uvidí." (celý článek)

Super Mario Sunshine Super Mario Sunshine

Podrobnou "Reportáž z vyhlášení Becher Game 2002" pro vás připravil Michal Acler. Zde je ukázka:

"Hlavního slova při vyhlašování se ujal David Binar, manažer komunikace společnosti Jan Becher, který zval postupně všechny vítěze k sobě dopředu na pomyslné podium. Vyhlašovalo se od třetího místa, které bylo ohodnoceno částkou 25 000 Kč Letos ho získal tým SGames z Ostravy se svou závodní hrou eXtreme race. Jakmile se předal šek vítězům, slova se ujal Dan Kafka, obchodní ředitel společnosti 1. Multimediální, která zajišťovala celou soutěž po technické stránce (kompletace her pro porotce, jejich testování aj.), a ke každé hře pronesl pár slov, krátce ji zhodnotil a na počítači, napojeném na dataprojektor hru předvedl všem přítomným." (celý článek)

Jako obvykle nemohl chybět ve čtvrtek můj "Vývoj cen hardwaru: ceny jdou nahoru".

Plná hra: "Duck Blitz - kachní sezóna začíná"

Bleskovka dne: Vice City potvrzeno pro PC!

Pátek - 20.12.2002 ... Změřte síly s nepřekonatelným Hannibalem!

Nejprve si ale přečtěte zajímavé preview Otakara Schöna na ještě zajímavější online hru "Project Entropia - reálné peníze ve virtuálním světě". Zde je ukázka:

"Model fungující na propojení vaší vlastní kreditní karty s obchodováním ve virtuálním světě je také ojedinělý, i když asi neosloví každého. Pro mnoho hráčů vybavených v našich krajinách stále vzácným kouskem plastu je však PE ideálním prostředkem virtuální seberealizace. Asi každého hráče, který se třeba v Ultimě ocitl v úzkých, napadlo, že by rád převedl nějaké reálné peníze na účet své postavy, aby si usnadnil nebo zachránil život. Samozřejmě každého napadne, že ti bohatší mají v podstatě zajištěný herní úspěch a lidé, kteří nemají tolik volných prostředků, aby je cpaly do své postavy budou mít smůlu. Autoři hry se brání tím, že peníze je ve hře možné získat i jiným způsobem. Od žebrání přes questy nebo za výrobu předmětů. S výjimkou prvního však ostatní způsoby přece jen vyžadují nějaké počáteční investice." (celý článek)

Project Entropia Project Entropia

V článku "Ovládněte svět roku 2010" stručně informuji o nově připravovaném herním projektu SupremeRuler 2010, což je na reálných podkladech založená strategie. Zde je ukázka:

"Realistické pojetí ještě upevňují dostupné budovy - ropné vrty, farmy, uhelné, uranové nebo železné doly, elektrárny, továrny (vojenské, spotřební, průmyslové). Stavba budov je závislá na geografii daného území - těžko například postavíte ropné vrty tam, kde není ropa. Nechybí ani možnost stavby silnic, železnic, letišť, výzkumných a vojenských základen, přístavů, zásobovacích stanovišť a dokonce i uprchlických táborů. Všechno to stojí peníze - nejen postavit, ale také udržovat. Takže postavit si stovku vojenských základen není ten nejlepší recept na vítězství, protože vaše státní pokladna by rychle přišla na mizinu." (celý článek)

 

V pátek vyšla ještě jedna novinka, totiž "Hannibal bude řádit na vašich monitorech", která pojednává o připravované hře Hannibal inspirované slavným filmem. Tady je ukázka:

"Hráči se vtělí do role agentky Clarice Starlingové. Základní kostra příběhu je podobná té filmové. Budete čelit těm samým nebezpečím i postavám. Do hry jsou vloženy ovšem nové menší vedlejší příběhy, místa a charaktery, které mají hru oživit a učinit ji jistým způsobem originální. Samozřejmě se také dočkáme o něco více bojových situací. Navíc tvůrci hry načerpali nějakou tu inspiraci i z dalších dvou pokračování (z nichž jedno se odehrává před dějem první knihy)." (celý článek)

 

Plná hra: "Czech Soccer Manager 2002"

Bleskovka dne: Bonusové mapy pro RTS Warcraft 3

Sobota - 21.12.2002 ... Ve spoďárech zakladatele Playboye

Sobotní nadpis je zároveň i titulkem úvodního článku. Otakar Schön v něm informuje o připravované hře společností Groove Games a Arush Enterteiment, které se staly držiteli sedmileté licence na vývoj strategických her spojených se značkou Playboy. Tady je ukázka:

"Již dnes je jasné, že hra bude cílena na dospělé publikum a bude obsahovat i nahotinky, i když jen ve velmi decentní podobě. Podle mluvčího distribuční společnosti Arush ve hře najdeme modelky "nahoře bez", úplně svlečené nebo dokonce roztažené slečny však nikoliv. Mnohem důležitější má být obchodní a lifestylový aspekt hry. V roli šéfa prosperujícího podniku si pravděpodobně budete vyhazovat z kopýtka a užívat se ženami. Playboy je na poli erotiky stále pojmem, i když zisky celé korporace neustále klesají. Groove Games zatím žádným titulem výrazně neoslnili, stejně tak Arush nemá v portfoliu žádný opravdový trhák, pomineme-li hru Duke Nukem: Manhattan Project." (celý článek)

Jako obvykle vychází v sobotu také pravidelný článek "Nová mega: špionážní demo Splinter Cell", který nabízí například multiplayer demo české hry Vietcong či druhou demoverzi titulu Hitman 2.

Plná hra: "Offshore Racer - parádní závodění na moři"


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma