Nový týden: záplava novinek z E3!

Recenze her The Legend of Zelda, Tropico 2: Pirate Cove: Wind Waker * První dojmy z her Rise of Nations, Enter the Matrix * Květnová hitparáda * Hardwarová poradna ZDARMA: Ptejte se zkušeného technika! * MGS2 Substance pro PS2 - aneb co na PC nenajdete * Matrix Online - první informace a screenshoty! * Čtenáři naostro: Šéfredaktor OPS2 odpovídá! * Recenze filmu Matrix Reloaded * Rozhovor o hře Gooka 2 * A mnoho dalších zajímavých článků!
Nový týden: záplava novinek z E3!

Pondělí - 12.5.2003 ... Hardwarová rada zdarma!

Franta Janouch, duchovní otec série "čtenáři naostro", pro vás připravil obdobu tohoto seriálu, jejímž hlavním aktérem však není česká herní celebrita, nýbrž profesionální hardwarový technik. Více v článku "Hardwarová poradna ZDARMA: Ptejte se zkušeného technika!":

"Ve spolupráci z plzeňskou počítačovou firmou M+H vám poprvé přinášíme naši bezplatnou hardwarovou poradnu. Na vaše dotazy bude odpovídat technik Pavel Kuncl, ovšem pozor: Otázky musí být výhradně z oblasti PC herního hardwaru! Nechceme zde tedy řešit problémy ohledně tiskáren, scannerů, síťových karet (pokud nesouvisí s hraním), specifického softwaru apod. Vítány jsou naopak dotazy o herních zařízeních (joysticky, gamepady...), grafických a zvukových kartách, základních deskách, procesorech, monitorech, herním příslušenství apod." (celý článek)

Starší budovatelsko-ekonomicko-politická strategie Tropico ukázala, že hráči si dokážou zvyknout na ledacos. Článek nadepsaný přímo a jasně "Recenze: Tropico 2: Pirate Cove - návrat do ráje!" připravil Kamil Gric:

"Strategie se odjakživa pyšnily především plnohodnotnou kampaní, která coby stěžejní část tvořila hlavní náplň celé hry. Tropico 2: Pirate Cove tyto zavedené standardy částečně bortí - přestože kampaně jsme se opravdu dočkali, již nehraje tak podstatnou roli jako dříve. Tomu konec konců odpovídá také její příběh. Ten je veskrze prostý - coby pirátský boss a vůdce skupinky krvežíznivých hrdlořezů musíte čelit nástrahám, které vám prostý život i zákoutí povolání přináší. A že býti korzárem není žádný med, o tom vás přesvědčí nejedna z misí celé kampaně." (celý článek)

 
Karibský ostrůvek vás vítá! * Hezky provedené menu hry

Chcete si v květnu koupit hru? Pak určitě nepřehlédněte článek "Levné hry v květnu - Baldur´s Gate 2, velké slevy v JRC nebo Broken Sword" od Honzy Morkese, který upozorňuje na zajímavé slevy:

"Vážené pařanstvo, povstaňte! Král RPG přichází se zbraní z nejsilnějších - českým jazykem. Součástí speciální edice Baldur´s Gate 2 bude původní plná hra a datadisk Throne of Bhaal, vše v kompletním českém překladu. Ve hře budou rovněž zabudovány i všechny opravné patche a bonusoví obchodníci, kteří byli dříve dostupní pouze na Bonus CD a Collector`s Edition CD. Kromě toho jsou na jednom z pěti CD umístěny speciální bonusové materiály jako artworky, portréty a další třešničky na dortu. Hra bude k dostání v obchodech zhruba příští týden (případně si ji lze objednat na stránkách CD Projektu a při troše štěstí ji i získat zadarmo)." (celý článek)

  

Přehled sedmi nejočekávanějších her měsíce května pro vás v článku "Květnová hitparáda - nové GTA, návrat Matrixu anebo onlinoví Sims" připravil opět Honza Morkes:

"Málokteré hře se podaří uspět jak na konzolách, tak i v oblasti osobních počítačů. Ovšem chlapíkům z Rockstar Games se to povedlo. Třetí díl GTA nejprve předloni opanoval konzolové žebříčky a stal se nejlepší hrou roku vůbec a následně se mu podobný husarský kousek povedl i na PC. A protože loni sklidilo Grand Theft Auto: Vice City velké ovace na PS2, není důvod domnívat se, že se historie nebude opakovat. Na výlet do 70. let a další práci gangstera nejtvrdšího kalibru se připravte v půli května." (celý článek)

  

Konzole GameCube opět vystrkuje růžky a nepokrytě ukazuje svou sílu - více v recenzi Standy Rýdla "The Legend of Zelda: Wind Waker - konzolová obdoba Morrowindu":

"Na takovém místě je jedna oslava narozenin až moc velký rozruch, ale to není zdaleka všechno. K ostrovu se blíží obrovský pták, který má v pařátu malou slečnu s velkýma očima a špičatýma ušima. O brko ho míjejí dělové koule, jež po něm pálí pronásledující pirátská loď. Nakonec ho zasáhnou a pták se zřítí na skalisko na vrcholu ostrova. Link vyráží na pomoc, vyzbrojen několika lekcemi boje s mečem u místního učitele a dalekohledem, zapůjčeným od sestry Aryll. Nakonec porazí nepřátele, kteří se tam najednou ukázali a snažili se kapitánku Pirátů unést. Když se Link hrdinně vrátí, zjistí, že malou sestřičku popadl probudivší se pták a odnesl jí do "Zapomenuté" Pevnosti." (celý článek)

    

Plná hra: "Spacebar - v boji proti alkoholu a opilství!"

Bleskovka dne: Max Payne 2 oficiálně oznámen, vyjde na podzim 2003!

Úterý - 13.5.2003 ... Matrix se vrací, bude ale mít úspěch?

Článek "HW novinky - Hurá na softwarové Access Pointy!" od Františka Brázdilíka přináší nejnovější informace o Wi-Fi sítích, grafických akcelerátorech s čipem Radeony 9600 PRO a prodeji přetaktovaných procesorů Athlon.

"Tento produkt umožní jakémukoliv počítači vybavenému bezdrátovou síťovou kartou fungovat jako Wi-Fi access point či router. Pokud máte ke svému routeru připojeny další počítače přes standardní UTP kabel, pak jej síťová karta samozřejmě plně nenahradí, ale poskytne alespoň základní možnost bezdrátové komunikace mezi Wi-Fi kompatibilními stanicemi." (celá článek)

Kamil Gric je tady jako obvykle se svým přehledem nejdůležitějších událostí v herním byznysu, nadpis jeho článku tentokrát zní "Byznys hrátky: kultovní Matrix znovu ve světě her a filmu". Přináší mimo jiné informace o změně jména světového distributora Infogrames a návratu Atari nebo o zvyšování objemu herní reklamy.

"Už dnes se tak vedou mnohé debaty (i na odborné úrovni), zamýšlející se nad možným prodejním úspěchem filmu i hry jako takové - dokáže snímek vydělat za týden víc, než kasovní trháky v čele s populárním Spider-Manem? A co hra - trumfne svou prodejností gigantickou strategii Warcraft 3 či populární sérii The Sims? Podle mnohých a prý i realistických odhadů ano. Napoví až 15. květen, den světové premiéry filmu i hry jako takové. Snad vám bude i tento příspěvek malou připomínkou této skutečnosti - a pokud se tato informace k vám ještě nedonesla, vězte, že premiéra filmového zpracování druhého dílu nás v ČR čeká již 21. května!" (celý článek)

Sesterský server Živě.cz přinesl zajímavý článek o tom, že "Počítačové hry budou mít rating na vhodný věk a nebezpečná témata".

Plná hra: "NapkinRace - šílená terénní jízda!"

Bleskovky dne: E3 2003: Nové obrázky a trailer hry DOOM III!, E3 2003: Dungeon Siege 2 v přípravě! , E3 2003: Šest nových obrázků z Deus Ex 2

Středa - 14.5.2003 ... Preview hry Enter the Matrix

Jakousi předochutnávku nadcházející výstavy E3 v Los Angeles sestavil Kamil Gric v článku "E3 2003, den nultý - nové obrázky a video Doom III!":

"Nové obrázky a trailer hry DOOM III!

Jen málokterá hra je v očích hráčů tak netrpělivě očekávaná jako Doom III. Proto jistě všechny fanoušky a nedočkavé pařany potěší nové materiály týkající se této hry, které se objevily na Internetu. Nově se tak můžete těšit z dvojice obrázků, zobrazujících dvě další, doposud nepředstavená monstra, a také 55 sekund dlouhého traileru! Ten je plný zajímavých atmosférických momentů a znovu v plné kráse zobrazuje nepochybnou kvalitu enginu hry - jedná se však o video natočené při prezentaci samotného E3 traileru, jeho výsledná kvalita tak není příliš vysoká. Oficiální verze videa bychom se měli dočkat v následujících dnech." (celý článek)

 

Preview jedné z nejočekávanějších her těchto dnů - Enter the Matrix - pro vás připravil přímo náš šéfredaktor v článku "Enter The Matrix - první dojmy aneb ta pilulka je návyková!":

"Zcela nepochybně je to zásluha grafiky a ozvučení - temně černozelené barvy v kombinaci se soundtrackem přímo z filmu dávají hře onen správný tón, který místy činí hru nerozeznatelnou od filmu na stejné úrovni, jako se to na vánoce podařilo výborné akci Two Towers pro Playstation. Kromě prezentace je to ale také na míru šitý herní styl, který činí z běhání po stěnách a zpomalování subjektivního vnímání času druhou přirozenost, takže se skutečně budete cítit jako Neo, když si ládoval ty zbraně (- hodně zbraní). Budete se cítit jako bozi, po celou dobu hraní budete lidské protivníky vnímat jako otravnou pomalou verbež, která si ztěží zaslouží váš zájem v podobě kulky." (celý článek)

    

Filmové pasáže jsou silným lákadlem pro fanoušky

Další preview vypadlo z pera Honzy Morkese, jedná se o článek "První dojmy: Rise of Nations - časovaná bomba na obzoru":

"Tak vzniká v žánru dosud nepříliš prosazovaný strategický prvek, co nejdokonalejšího a nejrozsáhlejšího rozmístění sil. Nemůžete všechny města nasázet do jedné velké aglomerace, protože tím by se stírala výhoda velkého surovinového pokrytí. Nesmíte rovněž soustředit moc věcí do jednoho města, zvláště do příhraničních, které by se mohly stát cílem nepřátelského útoku a v případě dobytí úspěšně použity proti vám. Je krásné sledovat, jak postupem času sami od sebe začnete vytvářet na mapách fungující státečky, které ve svém centru ukrývají průmyslová města, jež na hranicích střídají vojenské základny chrlící jednotku za jednotkou." (celý článek)

  

Soutěž Becher Game 2003 pokračuje dalším ročníkem a Kamil Gric přináší více informací v článku "Becher Game 2003 - soutěž o ceny v hodnotě 300 000 korun!":

"Letošní ročník Becher Game však s sebou přináší několik novinek. Na všechny soutěžící čeká šestice kategorií: akční hry pro PC (hry, které mají akční charakter nebo je není možné zařadit do žádné z následujících kategorií), logické hry pro PC, adventury a RPG hry pro PC, simulátory pro PC (hry s tématikou simulátorů sportů, simulátorů dopravních prostředků apod.), flash hry (hry vytvořené technologií Flash nebo Shockwave) a java hry pro mobilní telefony. Jak jistě znalci i pamětníci poznali, hlavní novinkou je zařazení kategorie pro všechny tvůrce stále populárnějších java her. Mobilní komunikace zažívají rok od roku větší rozmach, jejich zařazení mezi soutěžní produkty je jasným znamením, že ani na moderní trendy pořadatelé Becher Game nezapomněli." (celý článek)

Metal Gear Solid není jen hra. Je to něco víc. Říká to náš šéfredaktor, a tak to musí být pravda! :). A co je Metal Gear Solid 2: Substance? Tak to vám poví článek "MGS2 Substance pro PS2 - aneb co na PC nenajdete":

"Ten je totiž skryt právě na tom bonusovém DVD. Věci, které "obyčejný" fanoušek sice ocení, ale jednou se na ně podívá, pokývá hlavou a to mu stačí. Na druhou stranu ten "opravdový" fanda (a tím se po PS2 zkušenosti s MGS2 nestane jen málokdo) se na něj podívá jednou, podruhé, potřetí, počtvrté… A pak ještě několikrát… Pak ho pustí všem svým kamarádům, ještě jednou se na něj podívá, znovu dohraje MGS2 a všechny virtuální mise, ještě jednou… No, však si rozumíme. Ovšem tímhle DVD se já příliš zabývat nebudu, o tom si můžete přečíst o kousek níže dozajista nadšené povídání od fanouška z nejopravdovějších - od Martina Zavřela." (celý článek)

    

LucasArts chystají novou 3D akci. Má to být hra plná střelby, explozí a především humoru. Více v novince "Armed & Dangerous - nová 3D akce od LucasArts":

"Každá z postav v jeho týmu je osobnost sama o sobě. Jonesy - skotský horník a demoliční expert. Zatrpklý, sarkastický bručoun věrný pouze Lionhearts. Q1-11 je pracovní droid vyšší třídy, ve skupině zastává roli "toho, kdo má svaly". Uvědomil si sebe sama díky své hluboké a trvalé lásce k čaji. Posledním členem gangu je Rexus, velký věštec a mudrc, který však utrpěl vážné trauma, jenž ho vrhlo do podoby smradlavé lidské trosky. Stále však ještě vládne nadpřirozenými silami a je důležitým klíčem k úspěchu. A právě na to Lionhearts spoléhají - duchaplnost v každém okamžiku a jedinečné osobnosti, které si dokáží cestu vždycky nějak proklestit." (celý článek)

 

 

Plná hra: "Jammer-D - pěstitelem a ochráncem květin"

Bleskovky dne: E3 2003: Unreal Tournament 2004 v přípravě!, Tony Hawk`s Pro Skater 4 - hratelná demoverze!, E3 2003: Nový trailer z české hry Hidden & Dangerous 2, E3 2003: Nové tříminutové video hry DOOM III!

Čtvrtek - 15.5.2003 ... Šéfredaktor OPS2 odpovídá!

Dříve než se podíváme na odpovědi šéfredaktora OPS2 vás ale musím upozornit na dva články týkající se E3. První z nich je další přehled Kamila Grice "E3 2003, den první - UT2004 v přípravě, tříminutový trailer Doom III!":

"Mnohé prognózy, podle kterých měla být právě letošní výstava E3 místem odhalení dalšího dílu známé multipalyerové akční hry Unreal Tournament, se nakonec ukázaly jako správné - společnost Atari (dříve známá jako Infogrames) tak potvrdila přípravu titulu Unreal Tournament 2004, nejnovější hry celé série. Ta by s sebou měla přinést nespočet nových map, módů a co více, také pojízdných prostředků, těch leteckých a vesmírných nevyjímaje." (celý článek)

   

Ten druhý článek je reportáž přímo z místa činu od našeho zahraničního zpravodaje Marka Pavlova - "První dojmy našeho zpravodaje z E3":

"Výstavní plocha tedy spíše připomínala bitvu o Stalingrad a věci neznalý pozorovatel by si tak snadno mohl myslet, že show začne nejdříve příští týden. Ačkoliv byl vstup do zóny vystavovatelů lidem s modrým proužkem na visačce (žurnalistům) zakázán a focení nedostavěných prezentací přísně trestáno, podařilo se nám nakonec ukořistit alespoň jeden obrázek - torzo stánku EA Sports. Kvalitou příliš neoslní - byl pořízen bez blesku, ale pro srovnání s již brzy hotovým dílem je víc než postačující." (celý článek)

    

Odpovědi Farida D. Starmana na vaše četné dotazy naleznete v článku "Čtenáři naostro: Šéfredaktor OPS2 odpovídá!":

"[?] Proč je cena časopisu tak nehorázně vysoká? Např. Level s DVD stojí jenom 219 Kč...

[!] 299 korun není rozhodně málo peněz. Bohužel vám nemůžu, aniž bych prozrazoval obchodní tajemství, konkrétně vyčíslit výši nákladů na tvorbu OPS2, ale vězte že jsou mnohem vyšší než u běžného časopisu. Věřím, že kdybyste znal konkrétní čísla, uznal byste že naše cena je velice slušná. Srovnání s Levelem kulhá, protože OPS2 importuje covermountovaná DVD - neplatíme pouze výrobní cenu ale i licenční poplatky." (celý článek)

Matrixem se to tento týden všude kolem jenom hemží, příští týden nebude asi o nic lépe. Pro ty zainteresované je připravena novinka "Matrix Online - první informace a screenshoty!":

"Hráči zde sestoupí do rozlehlého městského prostředí - místa, které vytvořili stroje, aby lidem dali alespoň virtuální kousek místa pro život a mohli z nich přitom ždímat energii. Základ je tedy úplně totožný s tím, co známe z filmů. Podle prvních informací má příběh navázat tam, kde končí poslední díl filmové trilogie Matrix Revelations (jenž bude do kin uveden během listopadu tohoto roku). Jenže už tady vyvstává první zádrhel. Čím vlastně naváže? Samotný Keanu Reeves, představitel hlavní role Nea, se prý vyjádřil v tom smyslu, že už samotná trilogie podává kompletní výpověď. O co tedy půjde v desítkách a stovkách náhodně generovaných misí, které slibují "dramatická odhalení"? Těžko říct." (celý článek)

   

Soutěž s časopisem GameStar pokračuje - více v článku "Soutěž s časopisem GameStar: "Den D"".

Bleskovky dne: E3 2003: Halo 2 - trailer, E3 2003: Nášup screenů adventury Broken Sword 3!, E3 2003: Hitman 3 ve vývoji?!

Pátek - 16.5.2003 ... Rozhovor o hře Gooka 2

Úvodním článkem byl na konci pracovního týdne opět Kamilův "E3 2003, den druhý - první video Half-Life 2, nový datadisk pro NWN!", kde jste tentokrát mohli najít mimo jiné například galerie obrázků MGS3 či Broken Sword 3.

"Hitman 3 ve vývoji?!

Zajímavou zprávu přinesl zpravodaj předního světového serveru IGN - při své návštěvě stánku společnosti Eidos na výstavě E3 náhodně objevil na jedné ze zdí velký plakát, ohlašující příchod třetího dílu oblíbené simulace nájemného vraha Hitman. Podle informací autora článku neměli ani sami představitelé firmy bližší informace o tomto titulu. Je však pravděpodobné, že plakát samotný bude dostatečným důkazem potvrzujícím vývoj hry - té bychom se podle nápisu na něm měli dočkat v průběhu příštího roku." (celý článek)

   

Pokračujeme s další peckou, totiž recenzí filmu Matrix: Reloaded, o kterou se postaral Martin Zavřel v článku "Recenze filmu Matrix Reloaded - anime ožívá podruhé":

""Upgrady!" zvolá Neo v jistém okamžiku a není daleko od pravdy. Samozřejmě, že druhý film má větší rozpočet, než první. Jistě - souboje jsou ještě originálnější, ještě víc neuvěřitelné a nepochopitelné. Nekoná se sice odhalení jako v prvním filmu (i když jsou tu jisté tendence naznačit, že by snad mohl existovat i jiný Matrix a že ona "realita" Země zničené válkou možná není až tak reálná, jak se mohlo původně zdát... ale v těchto bodech je příběh opravdu hodně zamlžený), nicméně zvratů a překvapení je tu skutečně mnoho a některé z nich jsou doopravdy skvělé. To samé už se nedá říct o pointě/závěru celého filmu, to si však nechám až na konec článku." (celý článek)

    

Gooka je jedna z nejznámějších českých adventur. Podaří se druhému dílu překročit její stín? Více v našem rozhovoru "Evoluce českých adventur v přímém přenosu - rozhovor o hře Gooka 2!":

"Doupě: Hlavním hrdinou pokračování by měl být opět Gooka - můžete tuto postavu blíže představit hráčům, kteří se s prvním dílem nikdy nesetkali? S jakými postavami budeme v průběhu hry spolupracovat, jestli vůbec? A naopak, kdo bude naším hlavním protivníkem?

Jan Hloušek: V prvním díle je Gooka obviněn z vraždy vlastního otce a pouze svým důvtipem se z této smutné situace dostane. V pokračování jako správný syn kráčí ve šlépějích svého otce a stane se soudcem, takže z dospívajícího mladíka tu teď máme odhodlaného muže. V některých chvílích našeho příběhu se k hlavní postavě připojí pomocníci, aby mu pomohli zdolat početnější nepřátele, ale více prozrazovat nebudeme." (celý článek)

 

Chcete vyhrát lístky na nový Matrix? A jste z Brna? Potom rozhodně nepřehlédněte "Soutěž o vstupenky na Matrix Reloaded"!

Bleskovky dne: E3 2003: Okouzlující video The Sims 2!, E3 2003: První trailer Dungeon Siege 2!, E3 2003: Skvělé video Full Throttle 2!, 12 nejpůvabnějších hostesek letošní E3!

Sobota - 17.5.2003 ... StarCraft 2 ve vývoji?

Úvodní otázka je pouze jednou z mnoha zajímavostí o kterých píše Kamil Gric v článku "E3 2003, den třetí - 12 nejpůvabnějších hostesek, StarCraft 2 ve vývoji?":

"Náhoda a štěstí jsou někdy podstatou zajímavých informací a zpráv - důkazem toho budiž zpravodaj serveru Shacknews, kterému se podařil opravdu netradiční kousek. Při rozhovoru na téma příběhu hry StarCraft: Ghost na stánku Nihilistic získal zajímavé vyjádření zástupců firmy, které nepřímo odhalilo plnohodnotný druhý díl této zbožňované strategie - příběh StarCraft: Ghost by tak měl odstartovat dění, které "bude pokračovat v rámci titulu StarCraft 2". Je velmi nepravděpodobné, že by se zástupci firmy zmínili o jakémkoliv titulu, pokud by již nebyl ve vývoji či fázi počátečních příprav. Přestože samozřejmě nebylo nic oficiálně potvrzeno, jedná se o jistě pozitivní zprávu pro všechny fanoušky série!" (celý článek)

 

A jako každou sobotu nechybí ani "Nová mega: přehled největších E3 trháků!", kde mimo jiné naleznete trailery na takové pecky jako Doom III, Half-Life 2, Halo 2 či The Sims 2!

Bleskovky dne: E3 2003: Běs a hrůza na obrázcích Silent Hill 3!, E3 2003: StarCraft 2 ve vývoji?, E3 2003: Trojice špičkových videí Metal Gear Solid 3!, E3 2003: Pětice nádherných screenshotů Hidden & Dangerous 2!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce