Obsah Score 116: DVD, nový engine a film!

DVD příloha, výborná plná hra v češtině, bonusový film na DVD, nový ovládací engine CD/DVD a jen mírně zvýšená cena – to všechno jsou atributy, které měly nalákat čtenáře na koupi říjnového čísla časopisu Score. Ne všechno je zlato, co se třpytí - přesto je ovšem Score s pořadovým číslem 116 krokem kupředu. Pojďme se nyní podívat, co v říjnovém Score nalezneme konkrétně.

Konečně se i Score odhodlalo k přiložení DVD k časopisu. Že je na to vhodná doba ověřil již Level - a po stejném kroku Gamestaru by Score zůstalo jediným časopisem pouze s CD přílohou, což by zřejmě vedlo k odlivu čtenářů. Za mírně zvýšenou cenu se tak nadále můžeme na stáncích setkávat se Score s DVD přílohou.

Obsah DVD přílohy měl být také jedním z největších lákadel říjnového Score. Kromě výborné plné hry Desperados se na tom měl podílet především bonusový film na DVD a další materiály. Rozeberme si tedy netradičně nejdříve DVD přílohu.

První, co čtenáře po zasunutí DVD do mechaniky upoutá, je nový engine. Dá se říci, že je jedním z největších kladů Score a zcela určitě nejvydařenější engine mezi konkurenčními časopisy. kromě toho, že je graficky velmi povedený (subjektivní názor), oplývá i spoustou potřebných funkčností – jejich výčet najdete ve Score hned pod úvodníkem. Ovládání je intuitivní, i když možná budete zpočátku zapomínat na možnost přepínání pomocí záložek. Jedinou muškou, kterou bych enginu po zběžném vyzkoušení vytknul, je prohlížení doprovodných obrázků k jednotlivým položkám – obrázky se v pravidelném intervalu přepínají, což nelze nijak ovlivnit.

Důležitější než engine je samozřejmě vlastní obsah. I zde prakticky není co vytknout, snad jen sekce videí mohla být obsáhlejší. Zřejmá je snaha dát do pořádku i sekci návodů, která doposud působila odstrašujícím dojmem. Tato snaha ale ovoce nepřinesla – některé návody zůstávají čtenáři z enginu nedostupné (Darkstone), některé mají špatné názvy (Horké léto je ve skutečnosti Horké léto 2) či jsou duplicitní (Phantasmagoria 1 a 2 jsou do posledního písmenka stejné). Některé návody, které byly dříve v této sekci, byly odstraněny (škoda jen, že byla zrušena velmi rozsáhlá databáze návodů, kterou Score CD disponovalo před několika lety). Zajímavé je, že si odpovědný redaktor dal práci a všechny soubory s návody otevřel a znovu uložil.

Největším kazem na kráse DVD je jednoznačně video Volejte šéfredaktorovi, které mělo být parodií na podobně pojmenovaný známý z obrazovek televize Nova. Parodie však musí být vtipná, což se bohužel redakci Score nepodařilo a výsledek vyznívá nejen rozpačitě, ale i trapně. Doufejme, že se již další díly nebudou konat a ušetřené místo na DVD bude využito smysluplněji.

Z DVD zmizela sekce Od čtenářů, marně jsem hledal také aktualizovaný ScoreList. Zachována naopak zůstaly rubrika Herna, některé čtenáře potěší i videa z PGChallenge 2k3 nebo nepříliš rozsáhlý Operation Flashpoint speciál. Celkově lze „demo část“ DVD Score hodnotit kladně. Kapacita 9,4 GB – inzerovaná na obalu DVD – se samozřejmě nekoná, ale na něco podobného si již český čtenář dávno zvyknul. Ve skutečnosti je na DVD (včetně filmu) pouze 8 GB dat.

Jako plnou hru tentokrát Score přiložilo výborný kousek Desperados: Wanted Dead or Alive, klon Commandos z prostředí Divokého západu. Pro anglicky méně hovořící je připravena i neoficiální čeština, pro ty více hovořící pak anglický manuál. O hře samotné již bylo napsáno mnoho, takže stačí jen ujištění, že se jedná opravdu o vydařený kousek a pokud hru ještě nemáte, tak je to jeden z důvodů, proč si Score koupit.

Zato o filmu Sbal prachy a vypadni 2, který okupuje druhou stranu DVD, se toho moc pozitivního říci nedá. Jedná se o typický béčkový (kvalitou) film, který se (po nepříliš velkém úspěchu prvního dílu) ani nedostal do české distribuce. Pokud si chcete koupit Score především kvůli filmu, zajděte si raději do videopůjčovny a půjčete si libovolný film – máte velkou šanci, že za menší obnos shlédnete něco lepšího. O tom, jestli je film vhodný pro věkovou skupinu čtenářů Score, by se dalo diskutovat, nicméně pokud má mít přidávání filmů na DVD smysl, musí se Score polepšit a sehnat kvalitnější film (viz např. Miliónový závod v Levelu) anebo raději naplnit i druhou stranu DVD demoverzemi, videi a dalšími herními materiály.

Časopis samotný tentokrát ničím podstatným nezaujme. Jistě, můžeme zmínit reportáž z ECTS 2003 (s nezbytnými informacemi z připravovaných her), zoom na Max Payne 2 nebo slušný článek o fenoménu Operation Flashpoint. Recenzí se tentokrát na 31 stranách objevuje pouze 11, průměrné hodnocení je necelých 75%. Rozvrstvení hodnocení je standardní – drtivá většina her je hodnocena mezi 70 a 85%, jedna mizerná hra pak sráží průměrné hodnocení na snesitelnou úroveň, a to i přesto, že Madden NFL 2004 obdržel 95%.

V příštím čísle se mohou čtenáři těšit na plnou hru Arx Fatalis. Doufejme, že kapacita oboustranného DVD bude využita smysluplněji a že se Score s DVD stane vážným konkurentem ostatním časopisům, které s DVD již nějakou dobu vycházejí. Kvalita papírové části časopisu by potřebovala zlepšit, takto se některým čtenářům může časopis jevit pouze zbytečnou přílohou k DVD s demoverzemi, filmem a plnou hrou.

První Score s DVD – DVD se vcelku vyvedlo, časopis však zůstává stále v půli cesty. Kvalita plných her je velmi slušná, o zbytku by se dalo polemizovat. Každopádně je Score s DVD pro Level i Gamestar konkurencí a záleží na samotných čtenářích, které koncepci a obsahu dají přednost.

Obsah Score 116 (10/2003)

Novinky: Neverwinter Nights: Hordes of  the Underdark, RollerCoaster Tycoon 2: Time Twister, Conan: The Dark Axe, Desert Rats vs. Afrika Korps, Crystal Key II: The Far Realm, Alias, Microsoft odškodňuje konkurenci, Ford Racing Evolution, Tortuga, Victoria, Kuma: War, Wings of Honour, Ostrich Runner, Novinky od Creative Labs, Hostile Intent, Spartan, Nosferatu: The Wrath of Malachi, Starshatter, Blade & Sword, Railroad Pioneer, Nové myši od Microsoftu, Angels vs. Devils

Preview: Lord of the Rings: Return of the King , Chicago 1930, Korea: Forgotten Conflict, Hidden and Dangerous 2, Battle Mages

Zoom: Max Payne 2: The Fall of Max Payne, Greyhawk: The Temple of Elemental Evil

Téma: ECTS 2003

Recenze: Republic: The Revolution (70%), Tron 2.0 (85%), Tony Hawk Pro Skater 4 (85%), Lionheart: Legacy of the Crusader (77%), Medal of Honor: Breakthrough (60%), Jedi Knight: Jedi Academy (79%), Madden NFL 2004 (95%), Gorky Zero: Továrna na otroky (70%), Kreed (79%), Cold Zero: The Last Stand (81%), Trickshot (40%)
 
Fenomén
: Operace Flashpoint

On-line: Novinky, Favorité WCG 2003, Force of Evil

Techbox: Neovo F-419, MicroStar FX5900-VTD, ASUS A7V600, Seagate Barracuda 7200.7 + SATA 120 GB, A-MAX MCD-381, Internet po elektrickém vedení, BestCrypt 7.09, SmartClock 2.1, Test zvukových karet, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (3D Analyze)

Návody: Republic: The Revolution, Desperados: Wanted Dead or Alive

Soutěže: Tron 2.0, Lionheart

Obsah DVD

Redakce: Úvod, Volejte šéfredaktorovi (1.díl)

Demoverze: The Entente: World War I Battlefields, Freedom Fighters, America`s Army: Operations 1.9, Homeworld 2, Chrome, Starsky and Hutch, Space Colony, NHL 2004, Call of Duty, Warlords IV: Heroes of Etheria, Medal of Honor Allied Assault: Breakthrough, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy, Commandos 3: Destination Berlin, Etherlords II

Videa: Colin McRae Rally 4, Half-Life 2 Source Video

Servis: DirectX 9.0b, nVidia Detonators XP-2K/XP 45.23, nVidia Detonators XP-95/98/ME 45.23, ATI Radeon Catalyst 2k/XP 7.93, ATI Radeon Catalyst 98/ME 7.93, ATI Control Panel 3.7, Matrox Powerdesk 98/ME 5.88.061, Matrox Powerdesk 2K/XP 6.82.016, SB Live! Driver Pack 2K/XP 5.1, DivX 5.1 Bundle, Gravis Xperience 4.5 beta, Logitech MouseWare 9.75, Microsoft SideWinder 3.02, Logitech WingMan 4.2

Patche: Baldur’s Gate 2, Mafia CZ v1.2, Restaurant Empire v 1.21, TombRaider: Angel of Darkness v49, Wolfenstein: Enemy Territory v1.02, Ghost Master CZ patch 1, Tom Clancy`s: Raven Shield patch v1.41 US

Mody: Half-Life: In Limbo 0.50, Jedi Knight 2: Balance of the Force beta 1.2, Command & Conquer Generals: SecondWave 2.3, Half Life: Force of Evil

Herna: Sázkař 2003, Smash the Granny, Wimbledon Tennis Ace

Návody: 1944: Across the Rhine, Age of Empires 2, Albion, Alien vs. Predator, Alone in the Dark 3, Atlantis, Atlantis 2, Baldurs Gate, Bioforge, Brány Skeldalu, Broken Sword 2, Commandos, Commandos 2, Daggerfall, Dark Seed, Dark Seed 2, Darkstone, Diablo, Die by the Sword, Discworld, Driver, Dungeon Keeper, Dungeon Keeper 2, Fallout 2, Full Throttle, Gabriel Knight 2, Half-Life, Horké Léto 2, Jagged Alliance 2, Magic Carpet, Might and Magic 8, Noir, Phantasmagoria, Phantasmagoria 2, Pharaoh, Quest for Glory 1, Starcraft, System Shock 2, Tajemství oslího ostrova,  Thief: The Dark Project, Tomb Raider 2, Tomb Raider 3, Wizardy 7, X-Wing Alliance

Extra: videa z PGChallenge 2k3 (Starcraft Broodwar finále, CS finále, Q3 finále)

Programy: Total Commander 5.51, CD Burner XP Pro 2.0.92, Acrobat Reader 5.05 CE, FilZip 3.0, Micro DVD Player 1.2, Easy Video Joiner 5.21, Real Player 6.0.10.505, WinDVD 4.0, HyperSnap DX 5.20.01, 3D Mark 2003, PowerStrip 3.40, Fraps 1.9c, BulletProof FTP 2.35, Download Accelerator Plus 5, GetRight 5.02, Trillian 0.74

Gametest: Sada vyhodnocovacích prográmků, Pinger vybraných CS serverů

Operation Flashpoint speciál: AČR Addon Pack 1, LegoWarz 1.1, Operace Remuka, ČSLA kampaň 1.1 komplet, Krvavý Omyl, Royal Navy Sea Harrier, HMS Hermer Aircraft Carrier, A4 Skyhawk

Plná hra: Desperados (+anglický manuál, neoficiální čeština)

DVD film: Sbal prachy a vypadni 2

Diskuze (7) Další článek: Titánské demo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,