Ólé o leo leo lé, vyhrajeme…

Mimo toho, že jsem vám právě představil nový bojový pokřik redakce Doupěte (halapartny a sudlice máme poschovávané ve skříních), jedná se také o klasickou zvukovou kulisu českých fotbalových zápasů. Do role trenéra a manažera fotbalového týmu se můžete vžít ve hře Football Manager. Jistě vás potěší i zpráva, že hra je kompletně v češtině, je k dispozici volně ke stažení a má jenom tři mega čtyřicet…
Ólé o leo leo lé, vyhrajeme…
Mimo toho, že jsem vám právě představil nový bojový pokřik redakce Doupěte (halapartny a sudlice máme poschovávané ve skříních), jedná se také o klasickou zvukovou kulisu českých fotbalových zápasů. Do role trenéra a manažera fotbalového týmu se můžete vžít ve hře Football Manager. Jistě vás potěší i zpráva, že hra je kompletně v češtině, je k dispozici volně ke stažení a má jenom tři mega čtyřicet…

Dobrých českých her není nikdy dost, řekl by nacionalista Žižka a věrný český pařan by ihned přitakal. Není se tedy čemu divit, že oko redaktorovo vždy potěší, když zahlédne nějaký povedený český výtvor a nemusí se nutně jednat o velké tituly mířící na světové trhy, stačí obyčejná textovka. Ale znáte to, textovka která vás večer chytí a nepustí dřív než další den ráno. Věřte tomu, takové hry pořád ještě existují.

Football Manager, jak už název napovídá, je fotbalový manažer, ehm. Vaším úkolem je vžít se do role trenéra a manažera v jedné osobě a úspěšně provést své mužstvo celým ligovým ročníkem, případně dosáhnout na účast v poháru UEFA nebo Lize mistrů a změřit tak své síly s nejsilnějšími evropskými kluby.

V roli trenéra týmu určujete před každým zápasem sestavu týmu a herní strategii. To se provádí nastavením jednoho z pěti stupňů agresivity vašeho mužstva (od velmi defenzivní po velmi ofenzivní). Samotný výsledek zápasu spočítá počítač na základě aktuální síly mužstva. Mimo vlastní předzápasové přípravy se trenér stará také o přesuny hráčů mezi A a B týmem a částečně ovlivňuje úvahy o prodeji či nákupu hráčů.

Naproti tomu možnosti manažera jsou daleko širší. Podle mého názoru musí být autor hry v reálném životě účetní, protože funkce jako „Sestavení rozpočtu“ a „Splátkový kalendář“ jsou navrženy opravdu detailně a je radost si v rozpočtu sestavovat rozvahu, kolik bude v průměru potřeba prodat vstupenek při jaké ceně, aby se podařilo zajistit vyrovnaný rozpočet. Navíc si všechny příjmy a výdaje můžete nechat zobrazit pomocí přehledných grafů. Dalším z vašich důležitých úkolů je určování výše platů. Začínáte na 36 tisících na hráče a zápas a nedoporučuji jít příliš dolů, i když se mužstvu nebude zrovna dařit – díky slabší motivaci klesá forma hráčů prudce dolů. Pokud by se vám ke konci sezóny nedostávaly peníze, není problém vzít si úvěr od banky. V dalším roce už ale musíte podávat lepší výkony, abyste se umístili na lépe placeném místě v ligovém žebříčku, národním nebo mezinárodním poháru, a tak mohli své dluhy splatit. Vaše peníze plynou i ze sponzorských smluv a podílu na prodeji práv k televiznímu vysílání. Zvlášť první zmíněná položka je do značné míry ovlivněna tím, jak si váš klub v uplynulé sezóně vedl. Vydělané peníze můžete investovat do vylepšování stadionu, páčto fotbalový fanoušek je člověk náročný, a tak ho sedátko s individuální regulací vyhřívání potěší možná víc než kelímek piva zdarma. Pokud vám nejde ani tak o pr… vašich diváků, ale výkon mužstva, investujte raději do nákupu hráčů – můžete získat domácí i zahraniční posily, v jejich případě si ale na nákup připravte nějakých pár set milionů korun.

FootballManagerFootballManager

Vyjma několika grafů není ve hře žádná grafika, ale i tak je hra maximálně hratelná a po krátkém seznámení s trochu nepohodlným ovládáním jsem jí bez přestávky hrál několik hodin. Po tak dlouhém hraní, ale přesto narazíte na pár chybiček. Forma vašeho mužstva je podobná sinusové křivce, v jednu chvíli se vám opravdu daří, potom na několik dalších zápasů upadnete do letargie a prohráváte i s výrazně slabšími týmy. Podle informací na webu hry se ale na odstranění tohoto problému pracuje. Další nevýhodou je nejednotný interface hry. Na jedné obrazovce je potvrzovací tlačítko uprostřed, na druhé vpravo dole a na třetí na Vás vyskočí v novém okně.

Součástí hry je soutěž o nejúspěšnějšího hráče, která probíhá paralelně na www stránkách. Adresa www stránek: http://www.samuel.cz/~footballmanager/index.html.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
Za malý poměr hráček si může herní průmysl sám, říká Alžběta Trojanová

Za malý poměr hráček si může herní prů…

11.  9.  2018 | | 15 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A