OMEN Vector: herní elegán za rozumný peníz | Recenze

Hledáte herní myš, která podá slušný výkon a přitom vám ještě v peněžence zanechá něco na hry samotné? Máme pro vás adepta.

Co baví

  • Možnosti úpravy
  • Odolný grip
  • Až 16000 DPI
  • Elegantní design
  • Poměr cena/výkon

Co vadí

  • Nedokonalosti ergonomie
  • Špatně dostupná závaží
  • Hlasitost
8/10
Hodnocení

Herní myš patří k základním kamenům úspěchu každého hráče titulů vyžadujících rychlé reakce a dokonalou přesnost. I proto už nějakou dobu patří mezi nejdůležitější herní periferie a tuto rodinu rozšířila také společnost HP se svojí herní myškou OMEN  Vector, která kombinuje vysoké rozlišení, solidní možnost úprav a design, který zapadne prakticky do jakéhokoliv herního doupěte.

P1030932.JPGP1030933.JPGP1030934.JPG
Závaží umožňují korekci váhy až o 25 gramů

Herní myši často disponují přehnaně barevným a křiklavým designem, který si samozřejmě své fanoušky určitě najde, ale pro mě osobně je mnohem příjemnější možností jednoduchost a elegance s lehkými RGB prvky. A přesně takovou variantu jsem našel v OMEN Vector. HP spoléhá čistě na podsvícené kolečko myši a logo na zadní části myši. Nic víc tady nesvítí a myš tak působí dospěle a přitom stále budí ten "herní dojem", který byste od podobného kousku čekali.

P1030930.JPG
Myš se k rodině OMEN hlásí velmi hrdě

Myši dominuje matná černá barva, která i po delším používání nejevila žádné výrazné známky toho, že by na ní zůstávaly výrazné otisky vašich prstů, takže se nemusíte bát toho, že by s OMEN Vector hrozil nějaký upatlaný dojem. To je za mě velké plus, protože spousta myší v nižších cenových kategoriích přesně tento neduh má a dojem z jejich designu je kvůli tomu velmi brzy tatam. 

Flexibilita na každém kroku

Správný herní hlodavec musí ale kromě originální vizáže zvládnout mnohem více. Vyžaduje především preciznost, pohodlí a možnosti přizpůsobení. Pojďme se tedy podívat, jak si vede OMEN Vector v těchto hlediscích. Prvním přizpůsobitelným prvkem této myšky je nastavitelná váha. Tu můžete měnit pomocí závažíček, umístěných pod krytem ve spodní části myši. Ať už tak máte radši těžší nebo lehčí myš, najdete si přesně takovou váhu, jaká vám bude vyhovovat. Závaží je celkem pět a každé váží pět gramů. V tomto ohledu mi přijde jako nevýhoda, že se kryt na závaží hodně špatně otvírá a musíte si vybrat mezi zlomenými nehty a otevíráním něčím pevnějším. Měl jsem trošku strach, abych potom kryt nějakým způsobem nezalomil, ale naštěstí zde šlo o plané obavy. 

 

Závaží je celkem pět a každé váží pět gramů

 

Přizpůsobit si můžete také rozlišení senzoru myši, a to klidně i rovnou za běhu. Ke změnám režimů za pochodu slouží tlačítko DPI umístěné za kolečkem, které přepíná mezi čtyřmi různými stupni. Od šnečího a dokonale přesného DPI 100 až k variantě pro ty nejnáročnější, která sahá na hodnotu 16000 DPI. Tyto stupně rychlého přizpůsobení DPI jsou nastavitelné a můžete jich mít přednastavených až osm. Dle očekávání jsem nezaznamenal žádné nepřesnosti a záškuby, což je obzvláště u této cenové kategorie již naprostý standard, ale i tak je dobré vědět, že vše funguje, jak má.

P1030926.JPGP1030927.JPGP1030936.JPG
Grip na obou stranách umožňuje pevné uchopení po celou dobu hraní

Co se týče méně pragmatických a více efektních přizpůsobení OMEN Vector, můžete si samozřejmě pohrát i s jejím RGB podsvícením a efekty, které dělá. K tomu budete potřebovat aplikaci OMEN Command Center, která vám umožní měnit dle libosti barvy (na výběr máte z 16,8 milionu) a různé efekty či pulzování. 

Technické specifikace

Rozhraní: USB
Senzor: Optický, OMEN Radar 3
Maximální citlivost snímače: 16 000 DPI
Počet programovatelných tlačítek: 6
Hmotnost: 145g (s pěti vyměnitelnými 5g závažími)
Cena: 999 Kč

Velmi podstatnou součástí této myši jsou také programovatelná tlačítka. Najdete jich celkem šest. Dvě klasická, dvě boční a dvě v oblasti kolečka. Bohužel alespoň pro mě bylo jejich rozmístění trochu horší. V případě bočních bych uvítal jejich postavení o kousek níže, aby stačilo jenom jemně vytočit palec k jejich stisknutí. Místo toho bylo nutné je hledat o kousek výše a s palcem v takové pozici už se hůře manipulovalo. Především mačkání tlačítka umístěného více vzadu mi přišlo trochu nemotorné. Navíc nejsou příliš výrazně odlišená, takže je není cítit tak dobře, jak by bylo potřeba. Dodal bych ještě, že klikání na této myši patří spíše k těm hlasitějším.

P1030929.JPG
Jednoduchý a elegantní design potěší především hráče bez extravagantních choutek

Naopak kolečko je naprosto tiché a jasně v něm cítíte, když zaznamená pohyb. Klade totiž velmi jemný odpor a pozastavuje se v další pozici. Tyto pozice jsou relativně daleko od sebe, takže kolečko může při nastavení vyšší citlivosti působit při scrollování až zbytečně citlivě na jedno pohnutí a naopak při nízké dá dost práce posunout se třeba v prohlížeči o větší kus. Jde ale o herní myš a tak je jasné, že se zaměřuje mimo jiné na FPS hráče, kteří naopak jasně dané pozice relativně daleko od sebe ocení, protože jim umožní bezchybné střídání zbraní.

Padne vám do ruky

Ergonomie OMEN Vector je stavěná pro pravou ruku a je tvarovaná vcelku běžným způsobem. Pro palec je na myši prohlubeň, do které vám prst krásně usedne a zpříjemní držení. Na pravé straně myši bych však uvítal alespoň nějaký ergonomický prvek, protože myš není z těch největších a hráči s ne úplně malou rukou potom mohou cítit nepohodlí z tření posledních dvou prstů o podložku. Jako velké pozitivum vidím, že myš disponuje výrazně vroubkovaným gripem na obou stranách, který je opravdu takřka nemožné nějak ošoupat. Je příjemný na dotek a myš díky němu v ruce vůbec neklouže. Můžete se tak věnovat hře bez neustálého korigování úchopu.

O připojení k PC se stará dva metry dlouhý, kvalitně opletený USB kabel, jehož jedinou nepříjemností může být, že poměrně špatně "chodí" přes hranu, takže by nebylo od věci mít k této myšce ještě nějaký ten držák kabelu. 

Verdikt

OMEN Vector je za bezmála tisíc korun velmi solidní myš, která nabízí širokou škálu úprav tak, aby vám dokonale sedla. S možností zvyšovat DPI až na úroveň 16000 se nemusíte bát, že byste nenašli své optimální nastavení a v cenové kategorii do tisíce korun potěší také možnost korigovat váhu. Ergonomie by v jistých ohledech mohla být o kousek lepší a tlačítka myši tišší, ale jinak jí v zásadě není moc co vytýkat. Hledáte-li herní myš za slušnou cenu a stačí vám šest tlačítek, OMEN Vector by se rozhodně měla dostat alespoň do vaší pozornosti. 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce