One Must Fall 2097

Bojové hry byly oblíbené v hráčské komunitě už od dob osmibitových počítačů. Na Atari byla populární hra International Karate, na Amize Street Fighter na Playstation Battlearena a na PC Mortal Kombat. Pokud vás od těchto her odradila přílišná brutalita a absence prvků strategie a taktiky- pak vás One Must Fall určitě zaujme.
One Must Fall 2097
Občas vzpomínám na doby dávno minulé. Psal se rok 2000. Všichni byli plni optimismu a očekáváni co přinese budoucnost. Rád jsem tehdy hrával fotbal a hokej. Tyto, dnes už zcela mrtvé, sporty byly velmi populární. Postupem času se měnil pohled lidí na svět, měnily se jejich ideály. Žádali si stale víc a víc vzrušení. Více rychlosti, nebezpečí, krve. Fair play se stal pouze dávno zapomenutým pojmem. A tak vznikl One Must Fall - oblíbený sport konce 21. století. Několik speciálně vycvičených lidí ovládá gigantické roboty a svádí spolu bitvy v arénách. Vše je samozřejmě navrženo tak, aby přineslo co největší zisky organizátorům. I já jsem se pokoušel uspět jako cyber-gladiátor. Z těchto dob mi zůstal jenom starý bojový robot a pár kreditů, které by měly stačit na zápisné do turnaje. Mým přáním je, aby sis vzal tyto dary a stal se mistrem...

One Must Fall můžete hrát v několika režimech. V prvním z nich si hráč zvolí postavu bojovníka a robota. Posléze postupně bojuje proti všem druhům robotů. Na konci ho čeká nejobtížnější protivník v podobě bojového robota jménem Nova. Prostě klasický turnajový systém známý už z výše zmiňovaných her. Oproti nim má však OMF řadu vylepšení. Každá postava je charakterizována sílou, hbitostí a odolností. Můžete si ji tedy zvolit tak, aby přesně odpovídala vašemu stylu hry. Dalším plusem je velký výběr robotů. Celkem máte k dispozici deset fantastických bojových strojů. Každý má své specifické útoky, propracovanou grafiku a animaci. Hru zpestřují komentované záběry ze soubojů. Další výhodou je bohatý výběr arén, které mají řadu zpestření v podobě třeba bodáků, stěn pod napětím a podobně. Ty mají nezanedbatelný taktický význam a pokud je nebudete využívat vy, pak počítačový protivník určitě ano. Robot je charakterizován stupněm poškození a energii. Ta klesá pokud je zasažen a postupně se regeneruje. Pokud klesne na nulu- pak je robot na chvíli ochromen a nemůže útočit ani se bránit. Druhým režimem je souboj dvou hráčů na jednom počítači. Zde platí stejná pravidla jako v předchozím případě. Samozřejmě hratelnost, obzvlášť pokud to oba hráči umí zhruba stejně, je mnohem vyšší.

Opravdová hra začíná ale až poté, co si zvolíte třetí- turnajový režim. Zde se teprve uplatní vaše strategické a manažerské schopnosti. Na začátku dostanete malou sumu peněz za kterou si koupíte přihlášku do nejhůře obsazeného turnaje. Samozřejmě také tady vás čekají souboje. Zde už není primárním cílem zvítězit, ale získat co nejvíce peněz. Za ty si pak můžete zaplatit trénink a zvýšit tak svoji sílu, rychlost nebo odolnost, přikoupit kvalitnější součásti pro vašeho robota, zaplatit si vstupenku do dalšího turnaje nebo si dokonce zakoupit zbrusu nového robota. Jisté finanční prostředky budete muset vynaložit i za opravu robota po každém souboji. Všechny souboje si máte možnost vyzkoušet v simulátoru. Vaši protivníci totiž nezahálejí a také střádají peníze a vylepšují své roboty. Až budete mít pocit, že už máte dostatečně kvalitního robota- zapíšete se na světový šampionát, na konci kterého vás čeká souboj s doposud neporaženým mistrem. Dostanete také příležitost bojovat v tajných soubojích proti velmi silným protivníkům. Samozřejmě finanční odměna je velmi lákavá. Jistým nedostatkem je, že hra v tomto režimu nikdy nekončí. I po poražení posledního protivníka se můžete znova zapsat do téhož turnaje.

Technické zpracování hry je na opravdu vysoké úrovni. Hudba i zvuky perfektně dokreslují atmosféru hry. Grafika je asi tím nejlepším, čeho lze v rozlišení 320x200 dosáhnout. Zajímavé je, že si máte možnost jednotlivé části svého robota v obarvit a toto se projeví i třeba při animaci po vítězství v turnaji. Hra poskytuje bohaté konfigurační možnosti. Můžete si zvolit rychlost hry, obtížnost, síly speciálních úderů, kvality animace, stíny a mnoho dalších parametrů. Obtížnost si můžete vybrat jak v klasickém tak i v turnajovém režimu z široké palety. I ta nejtěžší je však pro zkušeného hráče brzy příliš snadná- což považuji za velký nedostatek. Umělá inteligence počítačového protivníka je na průměrné úrovni. Dokáže využít předností jednotlivých postav i robotů a také se brzy naučí bránit proti nejpoužívanějším útokům. Tyto vědomosti se však do dalších soubojů nepřenášejí. Pokud se vám nelíbilo na hře Mortal Kombat že se ovládala pomocí deseti kláves- pak vás jist2 potěší, že OMF si vystačí s šesti. Nová verze (2.1) umožňují i hru po sériovém kabelu a síti.

One Must Fall je shareware. Neregistrovanou verzi si můžete stáhnout zde (2.8MB). V této verzi budete mít přístup jen k některým robotům a prvnímu turnaji. Jedním z prvků, které hráče k bojovým hrám poutalo, je bezesporu to, že v naprosté většině umožňovaly hru dvou hráčů na jednom počítači. Dnes je sice velká část počítačů připojena k Internetu nebo alespoň k lokální síti a proto tento argument ztrácí význam. Přesto si myslím, že One Must Fall díky vysoké hratelnosti a kvalitě zpracování určitě stojí za vyzkoušení. Je škoda, že autoři zvolili tak nízkou obtížnost.

Na závěr ještě několik odkazů:

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 14 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A