One Must Fall 2097

Bojové hry byly oblíbené v hráčské komunitě už od dob osmibitových počítačů. Na Atari byla populární hra International Karate, na Amize Street Fighter na Playstation Battlearena a na PC Mortal Kombat. Pokud vás od těchto her odradila přílišná brutalita a absence prvků strategie a taktiky- pak vás One Must Fall určitě zaujme.
One Must Fall 2097
Občas vzpomínám na doby dávno minulé. Psal se rok 2000. Všichni byli plni optimismu a očekáváni co přinese budoucnost. Rád jsem tehdy hrával fotbal a hokej. Tyto, dnes už zcela mrtvé, sporty byly velmi populární. Postupem času se měnil pohled lidí na svět, měnily se jejich ideály. Žádali si stale víc a víc vzrušení. Více rychlosti, nebezpečí, krve. Fair play se stal pouze dávno zapomenutým pojmem. A tak vznikl One Must Fall - oblíbený sport konce 21. století. Několik speciálně vycvičených lidí ovládá gigantické roboty a svádí spolu bitvy v arénách. Vše je samozřejmě navrženo tak, aby přineslo co největší zisky organizátorům. I já jsem se pokoušel uspět jako cyber-gladiátor. Z těchto dob mi zůstal jenom starý bojový robot a pár kreditů, které by měly stačit na zápisné do turnaje. Mým přáním je, aby sis vzal tyto dary a stal se mistrem...

One Must Fall můžete hrát v několika režimech. V prvním z nich si hráč zvolí postavu bojovníka a robota. Posléze postupně bojuje proti všem druhům robotů. Na konci ho čeká nejobtížnější protivník v podobě bojového robota jménem Nova. Prostě klasický turnajový systém známý už z výše zmiňovaných her. Oproti nim má však OMF řadu vylepšení. Každá postava je charakterizována sílou, hbitostí a odolností. Můžete si ji tedy zvolit tak, aby přesně odpovídala vašemu stylu hry. Dalším plusem je velký výběr robotů. Celkem máte k dispozici deset fantastických bojových strojů. Každý má své specifické útoky, propracovanou grafiku a animaci. Hru zpestřují komentované záběry ze soubojů. Další výhodou je bohatý výběr arén, které mají řadu zpestření v podobě třeba bodáků, stěn pod napětím a podobně. Ty mají nezanedbatelný taktický význam a pokud je nebudete využívat vy, pak počítačový protivník určitě ano. Robot je charakterizován stupněm poškození a energii. Ta klesá pokud je zasažen a postupně se regeneruje. Pokud klesne na nulu- pak je robot na chvíli ochromen a nemůže útočit ani se bránit. Druhým režimem je souboj dvou hráčů na jednom počítači. Zde platí stejná pravidla jako v předchozím případě. Samozřejmě hratelnost, obzvlášť pokud to oba hráči umí zhruba stejně, je mnohem vyšší.

Opravdová hra začíná ale až poté, co si zvolíte třetí- turnajový režim. Zde se teprve uplatní vaše strategické a manažerské schopnosti. Na začátku dostanete malou sumu peněz za kterou si koupíte přihlášku do nejhůře obsazeného turnaje. Samozřejmě také tady vás čekají souboje. Zde už není primárním cílem zvítězit, ale získat co nejvíce peněz. Za ty si pak můžete zaplatit trénink a zvýšit tak svoji sílu, rychlost nebo odolnost, přikoupit kvalitnější součásti pro vašeho robota, zaplatit si vstupenku do dalšího turnaje nebo si dokonce zakoupit zbrusu nového robota. Jisté finanční prostředky budete muset vynaložit i za opravu robota po každém souboji. Všechny souboje si máte možnost vyzkoušet v simulátoru. Vaši protivníci totiž nezahálejí a také střádají peníze a vylepšují své roboty. Až budete mít pocit, že už máte dostatečně kvalitního robota- zapíšete se na světový šampionát, na konci kterého vás čeká souboj s doposud neporaženým mistrem. Dostanete také příležitost bojovat v tajných soubojích proti velmi silným protivníkům. Samozřejmě finanční odměna je velmi lákavá. Jistým nedostatkem je, že hra v tomto režimu nikdy nekončí. I po poražení posledního protivníka se můžete znova zapsat do téhož turnaje.

Technické zpracování hry je na opravdu vysoké úrovni. Hudba i zvuky perfektně dokreslují atmosféru hry. Grafika je asi tím nejlepším, čeho lze v rozlišení 320x200 dosáhnout. Zajímavé je, že si máte možnost jednotlivé části svého robota v obarvit a toto se projeví i třeba při animaci po vítězství v turnaji. Hra poskytuje bohaté konfigurační možnosti. Můžete si zvolit rychlost hry, obtížnost, síly speciálních úderů, kvality animace, stíny a mnoho dalších parametrů. Obtížnost si můžete vybrat jak v klasickém tak i v turnajovém režimu z široké palety. I ta nejtěžší je však pro zkušeného hráče brzy příliš snadná- což považuji za velký nedostatek. Umělá inteligence počítačového protivníka je na průměrné úrovni. Dokáže využít předností jednotlivých postav i robotů a také se brzy naučí bránit proti nejpoužívanějším útokům. Tyto vědomosti se však do dalších soubojů nepřenášejí. Pokud se vám nelíbilo na hře Mortal Kombat že se ovládala pomocí deseti kláves- pak vás jist2 potěší, že OMF si vystačí s šesti. Nová verze (2.1) umožňují i hru po sériovém kabelu a síti.

One Must Fall je shareware. Neregistrovanou verzi si můžete stáhnout zde (2.8MB). V této verzi budete mít přístup jen k některým robotům a prvnímu turnaji. Jedním z prvků, které hráče k bojovým hrám poutalo, je bezesporu to, že v naprosté většině umožňovaly hru dvou hráčů na jednom počítači. Dnes je sice velká část počítačů připojena k Internetu nebo alespoň k lokální síti a proto tento argument ztrácí význam. Přesto si myslím, že One Must Fall díky vysoké hratelnosti a kvalitě zpracování určitě stojí za vyzkoušení. Je škoda, že autoři zvolili tak nízkou obtížnost.

Na závěr ještě několik odkazů:

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |