Oni – další third person akce na obzoru

Fakt, že s hrami viděnými ve stylu tzv. třetí osoby se v poslední době roztrhl pytel, jsem v uplynulých týdnech několikrát zmiňoval. Nebylo by tedy od věci zaměřit pozornost i na jiné žánry, ale nechat bez povšimnutí titul pojmenovaný Oni by bylo velkou chybou.
Jsou tituly, které nesou označení „očekávaný“. Oni je „velmi očekávaná“ hra od chvíle, co se o ní objevily první zmínky v herních magazínech a na Internetu. Proč? Většina herních redaktorů shrnuje poznatky o této hře do věty: „Oni je přesně to, co si představujete pod pojmem inovativní a originální hra“. Z těchto slov je zřejmé, že tento titul sebou nese nové prvky, v akčních hrách dosud neviděné. Máme se tedy na co těšit?

Oni je označována poněkud neobratně a dlouze jako „3D full-contact action-combat“. Nevím, co nám tím autoři chtějí sdělit, ale patrně nebudu daleko od pravdy, když si budu myslet, že i tak chtějí upozornit na odlišnost svého díla od stávající nabídky.

Logo hry.Oni znamená v japonštině duch.

Stejně jako v jiné, starší a slavnější 3D akci o čtyřech dílech ;-), bude i zde hlavní postavou hrdinka – pojmenovaná Konoko. Pokud vám její jméno zní japonsky, máte pravdu. Celá hra, ač vyvíjená v USA poměrně neznámým týmem Bungie, je dělána ve stylu manga comicsů. Ty, jak je všeobecně známo, mají svůj původ právě v zemi vycházejícího Slunce.

zatím to na žádné nové nápady nevypadá, ale zůstaňte s námi, po reklamě jsme zpět…

Zelenooká hrdinka, stane se z ní druhá Lara Croftová?„Moment, ještě chvilku, razítko mojí podrážky bude za pár vteřin.“
Přestože v některých magazínech se objevil názor, že tato hra bude kombinací 3D akce a adventury, autoři o něčem takovém nechtějí ani slyšet – Oni bude z devadesáti procent akční hra, tedy žádné složité zákysy nad nimiž strávíte noc a nedostanete se dál. Když k tomu přidáme dobrou hratelnost (a mouku, tvaroh), máme myslím zaděláno na velmi slušnou hru (nebo buchty?). Ale zpět k avizovaným inovacím. Konoko bude například schopná vyrazit nebo vykopnout protivníkovi z ruky jeho zbraň, sebrat ji a použít ji proti němu. Maličkost, ale právě takové drobnosti dělají hry zajímavějšími. To samozřejmě není jediná novinka, s níž chlápci z Bungie míní přijít, podle jejich slov jich bude celá řada, ale máme se prý nechat překvapit :-).

Jeden z protivníků.Mamograf budoucnosti.
O příběhu nejsou k dispozici prakticky žádné bližší informace. Co víme – Konoko pracuje pro zvláštní policejní jednotku zasahující proti zlodějům technologií a jejím úkolem je bojovat proti zločineckému syndikátu. Přeloženo do pařanštiny – standardní 3D řež, ale pravděpodobně velmi zábavná a kvalitně provedená.

Oproti stávajícím i připravovaným titulům bude vylepšená i grafika, jež bude využívat novou techniku nazvanou „interpolation animation“. Opět se jedná o pojem, který je běžnému smrtelníkovi nevysvětlitelný, ale v zásadě by tato invence měla přinést daleko lepší kontrolu nad vámi řízenou postavou (jak to souvisí s grafikou se mě neptejte, ale je to tak). Vizuální stránka hry bude vylepšena o stíny generované podle aktuální pozice postav (real-time shadows). Samozřejmostí je také propracovaný fyzikální systém – vaše rozeběhnutí bude pomalejší než opravdový běh a zastavení v plné rychlosti by také mělo trvat déle, než zastavení v mírném poklusu.

Zajímavě se jeví také vaši nepřátelé. Nemělo by se už jednat o tupá monstra, která vám jednotlivě nebo po skupinkách naběhnou pod kudlu, ale o myslící bytosti. Pravděpodobně se tedy dočkáme i skupinových útoků, útoků ze zálohy, pastí, léček a mnoha dalších fíglů, mezi nimi například i překážek, jež vám nepřátelé budou klást do cesty. O jejich inteligenci svědčí i schopnost pronásledování, která by měla být rozhodně propracovanější než dosud známé „zahnu za roh a jsem v pohodě“.

„Utíkejte, nebo vás z toho kutlochu vyženu sama!“I když svítí modře, je taky zlej, věřte tomu.
Jestliže v jiných hrách znamenají zamčené dveře nevyřčenou, ale přesto jasnou hlášku „hledej klíč“, v Oni to tak být nemusí. Bude záležet jen na vás, jestli budete mít chuť vydat se do dalších lokalit hledat klíč a následně projít bez povšimnutí dál nebo způsobit hluk použitím hrubé síly, ale projít okamžitě.

Rodinné foto se strýčkem a tetičkou. Zrovna mastíme disko.Ten nalevo je asi hodně vzteklej… :-)
Ačkoliv k mnoha hrám je v současné době přidáván editor úrovní, u Oni se s něčím takovým nepočítá. Levely jsou dělány na profesionálních CAD systémech a implementace jejich tvorby do programu by, podle slov autorů, byla více než obtížná.

„Kam jsem zaparkovala svoji káru?“ Nojo, ženská…Ten design by nebyl špatný ani ve skutečnosti.
O editor levelů tedy budeme ochuzeni, ale o multiplayer zcela určitě ne. Počítá se jak s deatmatchovou, tak s cooperative variantou boje.

 Pěkný barák.„Nevystrkuj na mě tu svoji…!“
Hra měla původně vyjít na konci loňského roku, pak byla tradičně o nějakou dobu odložena. Kdy se objeví u nás není zatím známo.
Váš názor Další článek: SWAT 3: Close Quarters Battle

Témata článku: , , , ,