Online hraní u nás – Ultima Online

V reakci na jeden z mých předcházejících článků, který byl věnován Ultimě Online, vyslovil jeden ze čtenářů názor, podle kterého nemá online hraní v Čechách žádnou budoucnost. Tedy alespoň do doby, dokud zde bude monopolní telekomunikační operátor se svými přehnaně drahými poplatky za připojení k internetu. Aniž bych se chtěl Českého Telekomu jakkoliv zastávat, domnívám se, že poplatek 15,60 za hodinu ve slabém a víkendovém provozu není zásadním faktorem, který by rozvoji online hraní u nás bránil.
Online hraní u nás – Ultima Online
Jistě se zvedne vlna rozhořčených hlasů, která se mnou nebudou souhlasit, ale řeč je stále o poplatcích za telefonní služby při online hraní. Průměrný hráč (pokud nemluvíme o podřádu ZÁVISLÝ hráč) může strávit hraním her okolo 3 hodin denně. Pokud 3 hodiny věnuje online hraní přes internet, přijde jej to přibližně na 45 korun. Zdá se vám to moc? Mě tedy ne. Počítejme dále. Náš průměrný hráč si své krvavé, tříhodinové kolečko plné vyhřezlých vnitřností bude dopřávat 2-3x týdně, řekněme tedy 10x za měsíc. Jeho investice do online hraní tedy činí 450 korun měsíčně. Do této ceny samozřejmě nejsou započítány poplatky jež si případně účtují provozovatelé některých placených serverů. Většina z nás se ale na internetu nevěnuje pouze hraní her, ale také surfování, vyřizování pošty a všechen tento čas strávený online dále zvyšuje konečnou částku, kterou na konci měsíce odvedeme nenasytnému Telekomu.

Výše uvedeným samozřejmě nechci tvrdit, že sazby za datové služby jsou nízké – podle mého názoru by nejlepším řešením bylo zavedení paušální platby za přístup k internetu, ale té se patrně jen tak nedočkáme :-(.

Pokud byste chtěli zkusit jaké to je – hrát hry s dalšími lidmi přes internet, budete potřebovat především některou z her, která toto umožňuje. Ale co, my nejsme časopis žádných herních amatérů, takže tohle představení přeskočíme :-). V případě, že byste rádi zkusili některou z online RPG her, například Ultimu Online (moji oblíbenou) nebo Everquest, navštivte web http://czh.front.cz, kde sídlí česká guilda Czech Heroes, jejíž členové tyto dvě hry hrají. Na stránkách se dozvíte spoustu zajímavých informací o obou hrách a budete si tak moci udělat lepší představu o tom, jak se taková hra vlastně hraje. Czech Heroes hrají Ultimu na serveru Drachenfells, který je oficiálním serverem Originu a musíte za něj platit. Pokud ovšem chcete hrát Ultimu bez placení, i pro vás existuje řešení. Tím jsou volně přístupné servery (shardy), o kterých pojednával můj předcházející článek věnovaný hraní UO. V té době existoval pouze jeden český server – Kelevar, resp. existoval v době kdy jsem psal článek, v den jeho vyjití se Kelevar dostal do vážných potíží, které vedly k jeho odstavení a následnému fyzickému přesunu. Pokud se k tomu přičtou problémy, které měl tento server již poměrně dlouhou dobu a díky nimž přišel o velkou část svých hráčů, není se tedy co divit, že je v současné době na okraji zájmu. Přesto, stránky Kelevaru najdete nyní na adrese http://kelevar.hkcz.cz/. Velice brzy poté se ale pro české hráče začaly rýsovat hned dvě nové alternativy v podobě serverů Dark Paradise a Nora. Za oběma těmito servery stojí bývalí hráči z Kelevaru. Vytvořit vlastní server je velice pracná záležitost a je prakticky nemožné, aby se o něj staral pouze jeden člověk. V praxi to vypadá zhruba tak, že je potřeba sehnat HW vybavení na velmi výkonný server, konektivitu nejlépe v řádu megabitů, nainstalovat SW server Ultimy, nakonfigurovat skripty a dotvořit svět – holé pláně posázet kytičkami, do lesů skrýt zákeřná monstra atd. Poslední dvě vyjmenované činnosti jsou ze všech uvedených patrně nejsložitější a zaberou nejvíc času, protože je potřeba odstranit chyby, kterých by hráči mohli během hraní zneužívat a vyvážit hru do té míry, aby pokud možno, byli všichni co nejspokojenější.

Před branami královského paláce v hlavním městě BritainuMezi hrobkami a kostlivci na hřbitově

Petr Přibyl, jeden z obětavých lidí provozujících server Nora mi na otázku jak by svůj server specifikoval, odpověděl: „Mladý, rozvíjející se shard, založený na jiném pojetí světa UO, než na tom, které je momentálně k dispozici v českých krajích. Lišíme se jak technickým provedením (používáme server UOX3, který nám přijde flexibilnější než jinde používaný SPHERE), tak i vzhledem světa jako takového.“

Daniel Macek, zástupce konkurenčního serveru Dark Paradise se i přes mé upozornění, že čtyři věty bohatě stačí, rozpovídal trochu víc :-): „Server Dark Paradise je ryze český shard. Nemá tendence a není jeho cílem v žádném případě směřovat své aktivity do zahraničí, jako například konkurenční Nora. Stejně tak jeho hlavním komunikačním jazykem bude čeština, nikoliv angličtina.

Server Dark Paradise je postaven na nejrozšířenějším emulátoru SPHERE, který vykazuje v poslední době nebývalou podporu vývojářů, navíc jsou známy jeho chyby a je možno se jim přizpůsobit. I to byl jeden z důvodů výběru právě tohoto emulátoru - není nutno obávat se náhlých herních chyb - tzv. bugů.

Server Dark Paradise si klade za cíl nabídnout hráčům kvalitní hráčské zázemí. Jedná se například o mimořádně výkonný hardware a linku s dostatečnou kapacitou. Hra by tak měla dostat i po této stránce zcela jiné dimenze než ty, na které jsou hráči doposud zvyklí z jiných herních serverů. Každodenní zálohy herního světa jsou nyní samozřejmostí.

Server Dark Paradise má rozsáhlé know-how zázemí jednak z hráčů fantasy her, jednak z profesionálů z oblasti IT, správy systémů a programování. Podařilo se mu vytvořit rozsáhlý tým lidí, kteří si kladou za cíl nejen vytvořit a zprovoznit reálně fungující server, ale především se starat o jeho další běh. Zde mám na mysli především častou přítomnost GM ve hře, pravidelné pořádání hráčských soutěží, turnajů a vytváření Questů. V žádném okamžiku by hra neměla plynout sama o sobě.

O tom, že to s precizností myslí Dark Paradise vážně svědčí například velmi propracované www stránky či postavy vyvážené na 90% dle pravidel AD&D, jak jen to Ultima Online mohla dovolit. Jako vzor byl v tomto případě použit Baldur´s Gate. Jsou zároveň vytvořeny tak, aby každá z nich byla jedinečná jak ve skillech, tak kouzlech a atributech.

Dark Paradise je zároveň velmi otevřený vůči hráčům. Jeho motem je : "Vše pro hráče". Svědčí o tom například již v průběhu Betatestu zprovozněný chat na stránkách, kde mohou hráči s GM volně diskutovat o nastaveních serveru a dalších herních záležitostech.“

Ve dvou se to lépe táhne……A ve třech ještě lépe, Uus Sanet a Flam Sanet jsou ochranná kouzla

Nevýhody hraní na volně přístupných serverech jsem popsal v minulém článku, nebudu je tedy opakovat, pouze ve stručnosti

  • méně hráčů
  • menší možnosti v herním vyžití
  • občasná nepřítomnost GameMasterů nebo konzulů, kteří mohou být nápomocni v celé řadě problémů (ale jak jste si mohli přečíst, na DP by měli být GM přítomni velice často).
Nora i Dark Paradise jsou spuštěny teprve krátce a jsou ve stádiu betatestování, což znamená, že se odlaďují poslední chybičky před finálním spuštěním hry. I v této fázi jsou ovšem servery přístupné všem, tedy i potenciálním hráčům. Zatímco Dark Paradise zruší na konci testování všem zúčastněným jejich postavy (aby regulérní hru nezačínali s majetkem, který mohli získat díky počátečnímu špatnému nastavení serveru a nebyli tak zvýhodněni oproti novým hráčům – počítá se ovšem s odměnou pro nejlepší betatestery), zástupci Nory se zavázali, že všem hráčům jejich postavy a majetek zůstanou.

Na Noru se můžete zaregistrovat online na adrese http://147.32.97.98/novy_hrac.html, registrace na Dark Paradise probíhá přes email či ICQ zprávu směřující k jednomu ze čtyř administrátorů.

Co říci závěrem? Síly jsou vyrovnané, každý ze serverů má v současné době ještě nějaké chyby. Bude zajímavé sledovat jak si budou vést po ostrém startu a který z nich se stane miláčkem národa.

Pokud se o Ultimě Online chcete dozvědět víc, navštivte auditorium Ultima Online na Mageu, kde se vždy najde někdo ochotný, kdo zodpoví vaše otázky nebo vám ve vašich začátcích pomůže.

Máte nějaké náměty na články ze série „Online hraní u nás“? Napište mi prosím.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A