OnLive – konec upgrade PC

Pokud vás unavuje věčná nutnost vylepšovat počítač, aby stačil moderním hrám, OnLive je právě pro vás. Představí vám hraní nejnáročnějších titulů snad i na kalkulačce.

Představte si herní počítač. Děsivě drahou mašinku, která už v době nákupu nejnovější komponenty je pomalu zastaralá. A teď ji zkuste rozdělit na několik částí, kdy u vás budou pouze ovladače a výstupy, zatímco vlastní bedna se skrývá někde v dálce. Posuňte tuto myšlenku do extrému, kdy se o zmíněnou bednu nemusíte vůbec starat, ale vesele si leží někde v serverovně a opečovávají ji za vás jiní. Vy si prostě jen vyberete hru, kterou je vám libo spustit, nic neinstalujete, rovnou hrajete. A nějak takhle by mělo fungovat OnLive.

Všechno, co budete potřebovat ke zprovoznění této služby, pokud k němu u nás někdy dojde, bude nějaký počítač s příslušenstvím (a to ne nutně), klidně i slabý, výkonné připojení k internetu a kreditní kartu schopnou platit přes tuto síť. Připojíte se tak na vzdálený server, kde je pro vás již nainstalována záplava her. Stačí si jen vybrat, zaplatit a titul spustit. Po síti pak k vám budou proudit ne herní data, ale přímo již zpracované video a audio, zatímco od vás poběží údaje z ovladačů.

Upgrade vás nezajímá

Už žádná starost s kupováním her, instalací, všerůznými ochranami a slabým hardware. O to všechno se budou starat technici OnLive, údajně za cenu srovnatelnou pouze s pořízením hry. Na vás je pouze pořízení nějakého výstupního zařízení, čímž může být klidně slaboučký netbook, normální počítač, nebo třeba i speciální mikrokonzole.

Stačí si jen vybrat, zaplatit a hru spustit

Tento kousek je v podstatě pouze převaděč signálu použitelný pro vaši televizi, k němuž prostřednictvím USB portů a bezdrátového připojení přidáte vhodné herní ovladače dle vašeho výběru. Zajímavá má prý být i cena mikrokonzole, která by měla být nižší, než u současných konzolí, nebo dokonce zdarma při nějakém kontraktu na používání služby.

Photo_OnLive_MicroConsole_back.jpg

Zní to všechno příliš pěkně, jak ale celá technologie funguje? Přenos vašich akcí k serverům není potřeba nijak komentovat, na serverech pak poběží pro každého zákazníka jím spuštěná hra. Server zajistí zpracování vstupů (prý bez ohledu na použitý ovladač), zastane roli celého vašeho počítače až po grafickou kartu. Pak video zakóduje patentovaným formátem, přidá zvuk, a pošle vám k zobrazení na monitoru. Pro hraní v rozlišení 720p při 60 fps je tak třeba linka s rychlostí minimálně 1,5 Mbit, zatímco full-HD si má vystačit s rychlostí trojnásobnou.

Co je to terminál

Použitý princip OnLive je starší, než si možná myslíte. Takzvané počítačové terminály existují již okolo půl století, kdy se používaly pro přístup k velkým sálovým počítačům a umožňovaly pouze vstup a výstup. V současné době se pak pojem terminál používá spíše pro tenký klient (terminál s nějakou další funkcionalitou), nebo emulátory terminálu – různé programy terminál připomínající, zejména v systémech UNIX/Linux.

Vyvstává logická otázka, zda celý přenos nebude tak časově náročný, že by docházelo k příliš velkým zpožděním. Podle tvůrců OnLive by měli být schopni zajistit odezvu do 1 ms pro uživatele v blízkosti každé ze základen služby, připojení bez znatelné prodlevy pro všechny do vzdálenosti jednoho tisíce mil od serveru. Zda se jim to však podaří i při ostrém provozu, je zatím ve hvězdách. V současné době probíhají uzavřené testy, v létě by mělo dojít ke zkušebnímu provozu v USA, časem by se měla technologie rozšířit po celém světě.

OnLive pro všechny?

Celá tahle snaha by však přišla vniveč, pokud by nebyla podporována významnými tvůrci a distributory her. Třešničkou na dortu je ale oznámení podpory ze strany mnoha společností, třeba i EA, THQ, Codemasters, Ubisoft, Atari, Warner Bros., Take-Two a Epic Games.

Hraní na serveru má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – minimalizuje se možnost podvádění

Důvod je na první pohled zřejmý – takováto služba je vysoce odolná proti všem formám pirátství, takže její používání znamená pro vývojáře jisté zisky. K dispozici je prý dokonce i programátorské rozhraní na převod her pro tuto službu, v testování jsou i tituly jako třeba Crysis, F.E.A.R. 2, nebo Burnout Paradise.

Screen Grab_OnLive_Game_Details.jpgScreen_Grab_OnLive_Brag_Clips .jpg

Hraní na serveru má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu – minimalizuje se možnost podvádění, takže je možné bez problémů pořádat různé turnaje. Napomáhá tomu i přímo použitá technologie, kdy je logicky možno výstupní video posílat nejen hráči samotnému, ale i dalším uživatelům. Takto v podstatě bezpracně mohou vznikat přímé přenosy jednotlivých virtuálních klání, což fanoušci nejspíš ocení. Samozřejmostí pak má být i komunitní síť, která má prý jak cenou, tak i kvalitami, odpovídat Xbox Live! Navíc zde můžete vystavovat i svá videa z hraní, nebo aspoň jejich části do délky 15 s.

Screen_Grab_OnLive_Games_Showcase.jpgScreen_Grab_OnLive_Sun.jpg

Technologie OnLive vypadá zajímavě. Hlavní otázkou však zůstávají ceny, za něž bude možno hry hrát, stejně jako způsob platby za jednotlivé hry. Výrazný rozdíl by byl v případě, že by hráč platil pouze za čas reálně strávený ve hře, takovýto systém by mohl být trefa do černého. Je však docela možné, že se ukáže nemožnost provozovat takového servery při větším počtu uživatelů, ať už se bude jednat o omezení výkonu, nebo extrémního datového toku. Na nějaké soudy je času dost, v nejbližší době se OnLive u nás stejně nedočkáme. Ale nikdy není na škodu vědět, co se možná blíží.

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A