Operation Flashpoint: Resistance – Vperjod!

Uplynul necelý rok od vydání české celosvětově úspěšné hry Operation Flashpoint. Tato hra se dala nejpřesněji charakterizovat jako simulace válečného konfliktu. Po nevýrazném komerčním přídavku od Codemasters, kde jsme si mohli zkusit roli ruského ostřelovače, přichází autoři s datadiskem Resistance. A Sověti jsou zase ti špatní...
Operation Flashpoint: Resistance – Vperjod!

Platforma: PC
Typ hry: akční
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 96 MB RAM, 16MB 3D grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 32MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: Duron 880 MHz, 256 MB RAM, GeForce 2 MX
Výrobce: Bohemia Interactive Studio (www.bistudio.cz)
Distributor: Codemasters (www.codemasters.com)
Distribuce v ČR: Cenega (www.cenega.cz)

Jenom na Vltavě si můžete koupit hry společně s knihami a hudbou za výjimečnou cenu! Udělejte velký nákup za jedno poštovné!
Objednejte si Operation Flashpoint Resistance ještě dnes za příznivou cenu!
Příběh

Děj OFR se odehrává nějakých deset let před původní hrou na ostrově Nogovo, poblíž Maldenského souostroví. Viktor Troska, člen speciálních jednotek, se vrací zpět domů, na Nogovu, protože už má válčení až po krk a chce si odpočinout. Nicméně válka si ho najde sama. Po cestě do práce se Viktor dozví, že byla vyhlášena Svobodná republika Nogovo.

To se však nelíbí Sovětskému svazu, který ještě před nedávném určoval na ostrově vše, co se dá, a tak z nedaleké základy Kolgujev posílá na ostrov menší armádu podporovanou obrněnou technikou. Vzápětí vám z obecních reproduktorů hlas (zatím)plukovníka Guby oznámí, že „nejsou nepržátelé, ale pržišli pomoci naobnovit socialistickij poržad“ a že pokud budete kooperovat s jejich „soldátami“, tak to možná přežijete.

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Následující noc navštíví Viktora několik mladíků v maskáčích se samopaly na zádech, kteří ho požádají, aby se přidal k odboji. Veterán rázně odmítne a snaží se jim nápad vymluvit. Partyzáni zklamaně odcházejí, avšak události dalšího dne přinutí Trosku se k nim přidat. Stane se tak velitelem hnutí odporu a vy s ním. Válka může začít.

Tohle vše je vám naservírováno ve skvěle zrežírované animaci, trvající přes půl hodiny, jež je navíc proložena dvěmi interaktivními částmi (jdete do práce a prcháte před sověty). Vše samozřejmě v enginu hry. Intro vás tak nejen navnadí na nadcházející bitvy, ale také velmi umě předvede vylepšenou grafiku v celé kráse.

Herní prostředí a hra samotná

OFR se celý odbude pouze na ostrově Nogova. Avšak tento ostrov je větší než všechny tři z původní hry dohromady a navíc úplně celý pečlivě vymodelovaný do nejmenších podrobností. Obsahuje snad všechny možné druhy terénu, takže si můžete prožít celé spektrum bojů – od přepadení v horském průsmyku přes tankové bitvy na pláních či ve městech až po akční přestřelky na zřícenině hradu nebo třeba v prostředí archeologických vykopávek.

Datadisk nabízí devět nových map pro multiplayer, pět pro single mise a konečně dvacet spojených do kampaně. Ta nabízí úchvatnou atmosféru partyzánských bojů proti početnějšímu, lépe vycvičenému a vyzbrojenému nepříteli, jenž má zároveň podporu obrněné techniky. Té se sice také dočkáte, ale musíte ji ukrást sovětům pod nosem. Chuťovka.

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Nejlépe podstatu bojů asi vystihl sám Viktor Troska v animaci před první bojovou misí: „Situace je jednoduchá: nemáme žádnou šanci. Není způsob, jakým bychom mohli Sověty porazit. Jsou lépe vycvičení, lépe organizovaní a mají lepší vybavení. A je jich víc než nás, takže vítězství je nemožné. Nějaké otázky? Fajn, jdeme to zkusit. Ne proto, že by to byl dobrý nápad. Ne proto, že by to snad bylo možné, ale protože je to naše povinnost. Sověti nám sebrali naši zemi, dostali naše přátele. Málem už dostali i nás. Nemáme co ztratit.“ Nádhera.

S tímto vším se ovšem pojí jeden velmi důležitý faktor hry, a tím je obtížnost. Obvykle řešení mise spočívá v tom, minimalizovat nevýhody způsobené nedostatečnou výbavou, nezkušeností atp., a získat nějaké ty trumfy na svou stranu. Samotné provedení plánu nebývá tak složité – potíž je ho vymyslet. Zvláště pokud se rozhodnete hrát poctivě s jen jednou save pozicí na misi, může být opakované hraní téhož poněkud frustrující. Navíc cíle mise se průběžně mění, čili na bojišti zůstanete déle, než jste v momentu ukládání počítali. Nicméně OFR má takovou atmosféru a hratelnost, že vás donutí akci dokončit. Nápis „Mise splněna“ je pak nádhernou odměnou.

Nová vozidla a zbraně

Vozidla

Helikoptéra V-80
Civilní autobus
Policejní vůz
Motorka

Pušky a samopaly

FM-FAL
HG G3A4
UZI

Ruční zbraně

Tokarev T33
CZ75
Škorpion Sa61
Glock 17
Beretta 92F

Autoři samozřejmě nevyplodili jen pár dalších misí na novém ostrově, ale také přidali nové dopravní prostředky, bojovou techniku a také ruční zbraně, které můžete nést současně s puškou. Velmi dobrá volba, vzhledem k tomu, že hned v první misi můžete získat SVD Dragunov a Tokarev T33. Máte tak účinnou a přesnou zbraň na dálku a když se někdo přiblíží moc, uvítáte ho ruční zbraní (střílet Dragunovem na dvacet metrů je dost na houby).

Co se samotného ostrova týče, autoři rozhodně nepopřeli, že jsou Češi. Stačí se jen podívat na krásné názvy vesnic, jako třeba Davle, Mokropsy, Vidlákov či Lipany. Zároveň opět ukázali svůj vztah k hokeji: při dialogu o opravě televize zazní hláška „Hlavně ať je to do soboty – ten hokej prostě musím vidět.“

Celkově je Nogova nádherným, osobitým ostrovem. Ve vesnicích najdeme staré kašny či kostely, ale i panelová sídliště s podivnými neidentifikovatelnými sochami v nám dobře známém funkcionalistickém stylu. Nemluvě o tom, že do většiny domů lze vejít a v případě mnohaposchoďových paneláků výtahovou šachtou vyšplhat až na střechu, kde můžete vesele sniperovat. I když to má jeden háček, o němž se zmíním za chvíli.

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Engine, grafika a ti další

Autoři slibovali výrazné vylepšení grafiky a je pravda, že se jim to povedlo. Nogova vypadá vskutku úžasně. Novinek je opravdu hodně – nevím odkud začít. Zlepšil se algoritmus na vypočítávání terénu, takže povrch ostrova působí hrbolatěji a reálněji. Několikanásobně se zvýšilo rozlišení textur a přibylo mnoho nových, jako například, kočičí hlavy ve městech, paneláky a mnoho dalších domů, plakáty na zastávkách linkového autobusu (mimochodem jezdí přesně podle jízdního řádu). Na ostrově je víc druhů stromů. Také mi připadá, že se změnila hladina vody, protože je teď opravdu krásná. Zvláště když se od ní odráží sluníčko.

Docela diskutovanou záležitostí byly hardwarové nároky. OFR mě velice mile překvapil – na testovací konfiguraci jede naprosto plynule v rozlišení 1024x768x32 s polovičními detaily a dohledem 900 metrů. (Rozlišení textur jsem ponechal na 2048x1536.) Povedlo se rapidně zlepšit grafiku a na potřebách na výkon PC to téměř není poznat. Když uvážíme, jak komplexní hra Resistance je, tak je to skvělá práce. Bravo.

Avšak má to jedno velké ale. Dost dobře nechápu, proč, když se na enginu odvedla taková práce, jsou v něm takové chyby. Jaké? Přesně to, co už se stávalo v původní hře, se beze změny „daří“ i zde. Za prvé je to hrůzně nedokonalá detekce kolizí postavy s jinými objekty ve hře. Po chvíli zkoušení zjistíte, že betonovými stěnami není až zase takový problém projít, či jimi protlačit jinou postavu. Jen to zkuste s tou sympatickou slečnou na zastávce autobusu, až pojedete do práce (myslím ve hře). Překvapivě to půjde.

Také se často stane, že se protlačíte pod zem, nebo propadnete budovou až pod ní, takže to sniperování na střeše paneláků je docela ošemetné. Autoři velmi vtipně na některé stavby umístili lešení, abyste mohli zaujmout výhodnou pozorovací pozici. Je ale horor se na taková místa dostat, jelikož lávky jsou často průchodné stejně jako vzduch.

Druhým nedostatkem je efekt poškozování bojové techniky a staveb. Chápu, že v rámci únosných hardwarových požadavků nemůžu chtít, aby se tank roztříštil na x kousků nebo aby bylo možné rozstřelit okno u domu. Ale pokud poškodíte dům či vozidlo, tak se prostě jaksi divně pomačká, což ve výsledku působí značně… nehezky.

A za třetí se u vozidel při nástupu a výstupu neotvírají dveře, ale to už asi rýpu moc.

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Co mě zarazilo nejvíce je však něco úplně jiného. Jel jsem takhle jednou na motorce 140kilometrovou rychlostí a narazil jsem do domu. Výsledek mě tak překvapil, že jsem to opakoval ještě několikrát. Vypadalo to takhle: 1. Motorka nepojízdná leží venku, já bez zranění stojím uvnitř takřka zbořeného domu. 2. Nepojízdná ale stojící motorka i se mnou v sedle stojí uprostřed nepoškozeného domu. 3. viz 1. Počtvrté se konečně povedlo zachovat dům v pořádku a zničit jen motorku a moji maličkost. Jak vypadal dům z pokusu číslo tři můžete vidět někde kolem na obrázku. Je to takový ten úplně pobořený.

Operation Flashpoint Resistance   Operation Flashpoint Resistance

Když ale tyto chyby přehlédneme (ony naštěstí hře samotné příliš nevadí), máme tu excelentní datadisk k nejkomplexnější simulaci válečného konfliktu. Lehce zdokonalený editor umožňuje vysokou znovuhratelnost. Přibylo několik hudebních skladeb, které velmi dobře podbarvují atmosféru animací. Boj za svobodu a klid domova rovněž nabízí lepší zosobnění s hlavním hrdinou a děním na obrazovce. Za šest stovek si tak máte možnost o hodně prodloužit příjemné chvíle strávené s OF. A je to celé v češtině včetně dabingu v animacích (a s anglickým namluvením bojových hlášek).

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10

OFR vás nejen skvěle pobaví, ale také vám dá jednu důležitou pravdu do života: válka je největší svinstvo na zemi. A Albert Einstein jednou řekl: „Nevím, jakými zbraněmi se bude bojovat v třetí světové válce, ale v té čtvrté to budou klacky a kameny.“

Celkové hodnocení: 9/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Válečný simulátor
Výrobce: Bohemia Interactive

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

včera | | 4 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 5 N/A
Hrajeme Battlefield 5: zasněžená válečná vřava je pastvou pro oči

Hrajeme Battlefield 5: zasněžená váleč…

Ještě, než k vám dorazí naše plnohodnotné dojmy, se můžete podívat na osobní pohlednice našich vojáků z bitevní vřavy.

1.  7.  2018 | | 7 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A