Oprava: AMD přivádí na trh vícejaderné procesory

Známý výrobce procesorů, společnost AMD, uvádí jako první na trh procesory, které mají dvě samostatná jádra. To by podle jejich testů mělo zvýšit výkon procesoru až o 90 % proti procesorům jednojaderným. Každé z jader má vlastní cache, a to jak L1, která je přímo do jádra zabudována, tak L2, která bude dosahovat velikostí 512 KB, nebo 1MB. Na rozdíl od technologie konkurenčního Intelu nebude nutné nijak měnit ani desky, ani napájení a chlazení, navíc díky speciálnímu rozhraní nebude mít úzké hrdlo mezi jednotlivými jádry. Toliko alespoň tvrdí oficiální zprávy společnosti AMD.

Každopádně na využití podobných vymožeností ve hrách si budeme muset ještě nějakou tu dobu počkat. Procesory Opteron jsou totiž určeny hlavně pro servery a Athlony 64 X2 s cenami mezi patnácti a pětadvaceti tisíci korun jsou pro hráče příliš. Navíc zatím neexistují hry, které by tuto technologii využívali, takže pokud plánujete investovat velké peníze do procesoru, pak se jedná o investici do nejisté budoucnosti. Stejně je však v tomto nutno přiznat AMD technologické prvenství, které může ukázat nový směr vývoje.

Zdroj: TZ

Oprava: Společností Intel jsem byl upozorněn, že informace o prvenství AMD je nepřesná, protože Intel uvedl na trh procesory se dvěma jádry o tři dny dříve. Chtěl bych se touto cestou společnosti Intel omluvit.

Diskuze (2) Další článek: Herecké hvězdy jdou do her!

Témata článku: , , , , , ,