OPS 2, březnové číslo – absolutní Metal Gear

Stejně jako Doupě, také Oficiální PlayStation 2 magazín ocenil závěrečný díl trilogie Metal Gear Solid absolutním, desítkovým hodnocením. Kromě toho nabízí několikastránkové odhalení hry Kmotr, poctivou porci informací o Brothers in Arms nebo Splinter Cell 3 a samozřejmě také hratelné ukázky, kromě jiného z nových TimeSplitters či Ace Combat 5.
OPS 2, březnové číslo – absolutní Metal Gear

Oficiální PlayStation 2 Magazín (OPS2)
Vydává: Vogel Burda
Počet stran: 100
Cena: 248,- Kč/ 396,- Sk
Internetové stránky časopisu:
www.OPS2.cz

Aktuální číslo Oficiálního českého PlayStation 2 magazínu se nese zcela ve znamení hry Metal Gear Solid 3: Snake Eater – a není čemu se divit: blízké setkání s tímto uměleckým kouskem má podobně devastující účinky, jako předchozí díl (ten jsem svého času na Doupěti popsal jako „spíš virus, než hra – nakazí vás a už nikdy nepustí…“). Fakt, že na obálce nového čísla OPS2 nepřekáží žádný jiný titulek než MGS3, je tedy na místě. O něco horší to však dle mého názoru je s výběrem obrázku (stylizované artworky sérii MGS proslavily a jsou IMHO hezčí) a hlavně: růžovo-červené pozadí pro válečnou hru?

V úvodníku se od šéfredaktora Farida Starmana dozvíte, že autorem recenze na MGS3 je on sám a hra mu skutečně „pořádně vlezla na mozek“, což dokonale chápu. Hned na další stránce narazíte na stylovou celostránkovou reklamu na tuto hru, která se ode dneška prodává také v ČR. Otvírák tohoto čísla se věnuje devítce povolání, která seženete pouze ve videohrách… jde o poměrně vtipný text.

Nadechněte se

PlayStation 2 vás v následujících týdnech a měsících vezme na další pořádnou jízdu. Novinková rubrika „TNT“ vás o tom rozhodně přesvědčí. Nová strategická akce ze série Conflict nese podtitul Global Terror a věnuje se ožehavému tématu světového terorismu. Koncept i obrázky vypadají rozhodně slibně. Dostatečná slova obdivu mi však chybí pro popis (článku) o ICO 2. Tahle umělecká hra, pokračování toho, co jsem ve své recenzi označil jako „Intenzivní Citové Osvěžení“, vypadá den ode dne neuvěřitelněji. Jeden člen naší redakce se z ní už zbláznil.

Další novinky: Fear And Respect vykrádá GTA:SA, až to hezké není, chystá se hra na motivy extrémně podařeného loňského hororu Úsvit mrtvých, tvůrce propadáku Driv3r rezignoval na svou funkci ve firmě, redakce OPS2 testovala neherní využití PSP (hudba, filmy apod.) a k tématu vyzpovídala šéfa evropského vývoje Sony. EA si definitivně zakoupila absolutní monopol na americký fotbal, chystá se krvavější Suffering 2 v ulicích velkoměsta a objevují se velmi odvážné spekulace na téma grafického výkonu PS3. Slušný nášup, že? Svět PS2 zurčí životem jako nikdy předtím.

Autorův tip: ICO 2 je čisté umění. Něco takového hry nabídnou jednou za několik let.

Dřímající titáni

Monitor, rubrika preview na přání, se věnuje již velmi blízké TimeSplitters 3 (na DVD najdete demo), která se pokusí znovu dobýt trůn krále FPS na PS2 (v rámci multiplayeru se to jistě povede). Další blížící se titán je Final Fantasy 12 – v Evropě s trochou štěstí na vánoce. Mimochodem, zaregistrovali jste, že otec celé série, Hironobu Sakaguchi, odešel ze Square a založil vlastní firmu, která pracuje na dvou velmi stylových RPG?

Cold Winter je realistická FPS, která by měla předvést hlavně (na poměry PS2) neobvykle poctivou fyziku. DarkWatch je fascinující FPS z divokého západu, zamořeného upíry. Clancy na nás chystá další díl taktické akce Rainbow Six s podtitulem Lockdown.

Velký tématický článek představí hru The Godfather podle úspěšné knižní/filmové série Kmotr. Přímá konkurence pro českou Mafii a její případné pokračování vypadá stále drsněji, ovšem lze očekávat nepříjemné svázání příběhem předlohy. Oproti tomu, pokud se česká Mafia pokusí o návrat do ringu, bude jistě disponovat zcela novým, svěžím příběhem od uznávaného autora, který měl několik let na to, aby na sobě pracoval. Přesto je potřeba si přiznat, že Kmotr vypadá především po technické stránce úžasně. Kromě několika obrázků z prvního videa ovšem článek nenabízí žádné pořádné informace, spíš plány a prohlášení tvůrců. Je až s podivem, že takový text zabírá osm stránek:-).

Další tématický článek se věnuje Splinter Cell 3: Chaos Theory. Nový díl slavné série by konečně měl být o něco jednodušší a volnější (čti hratelnější), tvůrci se očividně od MGS naučili pár nových věcí, včetně víceméně okopírovaného konceptu CQC. Potěšitelné je, že vývoj PS2 verze probíhá samostatně a grafika tak vystřelila do nečekaných výšin díky ušití „na míru“. Následuje zajímavý rozhovor s autorem Gran Turisma 4 a vtahující článek o válečné akci Brothers in Arms, do které vkládám po stránce příběhu, hudby a atmosféry ještě větší naděje, než do nové Call Of Duty.

Autorův tip: Final Fantasy 12. Kdo věří, nepotřebuje doufat.

Bolest. Strach. Zlost. Žal. Smrt.

Nadpis recenze MGS3 na obálce časopisu, citovaný v nadpisu této kapitoly, se povedl. Farid byl zřejmě zasažen extrémně silným příběhem závěrečného dílu trilogie stejně jako já, mám ale pocit, že se poněkud ztratil, když se snažil vysvětlit příčiny svého ohromení v textu recenze. Celou dobu chápete, že se vám snaží sdělit něco velkého, ale myšlenka nakonec nikde na oné rozloze osmi stran není. Škoda, MGS3 by si jistě zasloužil pečlivěji odladěný text, pochopitelný pro všechny čtenáře, schopný vysvětlit v čem přesně unikátní a mocné kouzlo MGS3 spočívá. Nezbývá než poděkovat za velkorysost, se kterou OPS2 přidělilo absolutní hodnocení, které je v tomto případě zcela určitě na místě, jak se ostatně můžete dočíst také v novém čísle časopisu Doupě:-).

Mezi dalšími recenzemi vyčnívá filmem Gladiátor inspirovaný akční opus od tvůrců Onimushy – Shadow Of Rome, dále na atmosféru silný Ace Combat 5 a akčnější bratříček Deus Ex, Project: Snowblind. Všem třem se dostalo osmičkového hodnocení. Mírným zklamáním je akční bokovka k sérii Tekken, Death by Degrees, hlavně pro její obtížnost.

Autorův tip: MGS 3. Vážně potřebujete ještě nějaké doporučení?

Pro hráče a diváky

Královskou dvojicí hratelných ukázek na DVD příloze časopisu jsou FPS TimeSplitters 3: Future Perfect a arkádový letecký „simulátor“ Ace Combat 5: Squadron Leader. Obojí lze vřele doporučit. Další dema nabídnou Metal Slug 3, Nanobreaker, Athens 2004, Moto GP 3, Prince Of Persia a Transformers. Nadšení PS2 diváci mohou shlédnout krátká videa z her Constantine, Snowblind, Death By Degrees a dalších.

Autorův tip: Ace Combat 5. To by člověk nevěřil, jak si tahle série udržuje punc kvality a nezapomenutelné atmosféry/hratelnosti.

Nejen hrami žije PS2

Mezi recenzemi filmových DVD si vaši pozornost jistě zaslouží Hellboy, stylová akce Bournův mýtus, komiksový Kat, klasický Rambo a dojemná i strašidelná Shaymalanova Vesnice. Z nových hudebních CD upozorňuje redakce především na nové album Chemical Brothers. Poslední díl uzavírá obsáhlý návod na GTA:SA, Řezník jr. mudruje nad skutečností, že trh ovládly FPS tituly. Mezi dopisy vás jistě zaujme SMS měsíce („Mercenaries – 10/10. Doufám, že tam budou i školy. První budova, kterou bych vyhodil do vzduchu.“). Příští číslo OPS2 bude v prodeji od 16. března a přinese především recenzi na Gran Turismo 4, ale také hratelnou ukázku MGS3.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce