OPS2, březnové číslo – dívčí válka aneb jiná Final Fantasy

Další číslo oficiálního PlayStation 2 magazínu nabízí nejen mimořádně lákavou obálku s hrdinkami nejnovější Final Fantasy, ale především značně odvážný tématický článek z pera samotného šéfredaktora na téma orientace trhu na nové skupiny konzumentů. Pokud hledáte zasvěcený pohled do světa videoher a jeho blízké budoucnosti, najdete jej právě zde, v OPS2 číslo 24.
OPS2, březnové číslo – dívčí válka aneb jiná Final Fantasy

OPS2, březnové číslo – dívčí válka aneb jiná Final Fantasy
Další číslo oficiálního PlayStation 2 magazínu nabízí nejen mimořádně lákavou obálku s hrdinkami nejnovější Final Fantasy, ale především značně odvážný tématický článek z pera samotného šéfredaktora na téma orientace trhu na nové skupiny konzumentů. Pokud hledáte zasvěcený pohled do světa videoher a jeho blízké budoucnosti, najdete jej právě zde, v OPS2 číslo 24.

Dvacáté čtvrté číslo oficiálního PlayStation 2 magazínu zaujme už svým obalem, přední stránka je zkrátka dokonalá barevně i obsahově. Svůdné dívky z nejnovější Final Fantasy přináší změnu a svěží vítr nejen do žánru RPG, ale také na obálku OPS2 s atypicky bílým pozadím. Vždycky když už považujete grafickou úpravu OPS2 za dokonalou, znovu vás překvapí.

V poněkud propagačním úvodníku čísla můžete nalézt cenné informace, pakliže to s PlayStation 2, potažmo OPS2, myslíte vážně – nové předplatné je výhodné jako nikdy předtím a příští číslo bude tak trochu slavnostní (jde o 25. číslo českého OPS2), takže nabídne kromě dárků v rámci obsahu i tématický nástěnný kalendář. Obraťme tedy (první) list a hle – působivá celostránková reklama na konzolovou Mafii se mi líbí ještě o kousek víc, než ta před dvěma roky na PC verzi tohoto českého příběhově-akčně-řidičského trháku. Otvírák zahajuje stylově – přiřaďte oči z postav z her ke správným titulům a můžete vyhrát roční předplatné! Očí je hodně, ale pro fanouška by to neměl být problém:-).

Novinky a mimořádný rozhovor

Stylová rubrika novinek TNT začíná dvoustránkovým pohledem na Silent Hill 4. Pokud o této herní sérii něco víte, je vám asi známá její  nechutnost, děsivost a zvrácenost. Nuže – každá nová informace o SH4 jasně naznačuje, že autoři ještě nedosáhli svých hranic – zombie odlepující se ze slizem pokrytých stěn jsou jen jedním z děsivých prvků připravovaného pokračování legendární hororové série. Dále se můžete dočíst o ambiciózní závodní hře Juiced, podobné GT3.  Mezi novinkami naleznete také krátký rozhovor s nejvýznamnější osobností PlayStationové scény v naší zemi: Ivan Bradáč je hlavní manažer pro věci okolo PlayStation při Sony Czech a rozhovor s touto maximálně vytíženou osobností je skutečná vzácnost.

Autorův tip: Silent Hill 4 začíná novou příběhovou linii místo křečovitého navázání na uzavřenou trilogii. Podle všeho bude tahle hra hodně jiná, než předchozí díly – i všechny ostatní hry obecně. Nemohu se dočkat!

Monitor tužeb čtenářů

Rubrika preview na přání čtenářů začíná slibným Splinter Cell Pandora Tomorrow a pokračuje ještě mnohem slibnějším Halo-killerem (dnes je již jisté, že právě této hře jde dlouho utajovaná titul nelítostně po krku kopírováním a překonáváním kopírovaného) s názvem Killzone. Nové obrázky jsou... nádherné. Vážně, měli byste je vidět, něco tak stylového a realistického jsem snad ještě (kromě Half-Life 2) v rámci FPS nespatřil. Další mimořádnou hrou primárně pro dospělé je drsný a obtížný japonský horor Forbidden Siren, na kterém se podílela část týmu Silent Hill a který má všechny předpoklady stát se v březnu hrou měsíce.

A hry pro dospělé pokračují: vražedný Hitman 3, Headhunter 2 (zde japonská Sega dotáhla design na hodně vysokou úroveň!), drsnější a graficky poněkud nepochopitelný Resident Evil Outbreak (nové zprávy ale hovoří o mizerném příběhu, uf), šílený horor z prostředí věznice pro doživotně odsouzené The Suffering... nu, ani Gran Turismo 4: Prologue není nic pro děti. Je zřejmé, že hry, které se na PlayStation 2 chystají a pro které i čeští čtenáři do rubriky Monitor hlasují, nejsou žádné „dětské videohry“, ale náročná zábava pro zralého uživatele. Je to zajímavá představa, že uživatelé stárnou spolu se „svojí“ konzolí.

Tématický článek roku?

Poněkud v rozporu s rubrikou Monitor a výše řečeným vyznívá mohutná úvaha v tématickém článku „O původu druhu“, který připravil Farid Starman, šéfredaktor OPS2. Sledovat člověka s jeho zkušenostmi, jak se zamýšlí nad zráním videoherního trhu a přizpůsobováním her komerčním aspektům či různým skupinám konzumentů, to je vážně zážitek. Když už si na třetí stránce budete myslet, že je všechno marné a náš nádherný PS2 světa zaplaví tuny „ujetých“ šíleností, vysvětlí vám pan šéfredaktor na čtvrté stránce článku, že to naopak umožní větší specializaci v rámci jednotlivých žánrů. Jinými slovy, stejně jako ve filmové branži se přestane sledovat nějaký střed vkusu zákazníků, místo toho se budou maximálně propracovávat jednotlivé žánry s ohledem na jejich fanoušky. Rodinné hry tedy budou „rodinnější“ a jednoduší, ale třeba horory děsivější a brutálnější nebo závody realističtější a těžší.

Další velký článek je věnován akční hře Rainbow Six 3, kterási díky stejnému vydavatelskému domu půjčila opravdu hodně ze Splinter Cell – ale nabízí to akčněji a jako FPS. Rozhodně se vyplatí tento velice zajímavý titul sledovat.

Recenze v čele s kontroverzní Final Fantasy X-2

Petr Bulíř si vzal na starost jednu z nejdiskutovanějších (ale také nejprodávanějších, eh:-)) her současnosti – Final Fantasy X-2 přinesla, podobně jako na PC Deus Ex 2, hodně odvážné změny na mnoha frontách. Rozdělila tak přirozeně skupinu fanoušků na dva nesmiřitelné tábory, ale také nalákala nové oběti FF mánie. Hm, dobrá práce! Svůj názor na tento mimořádný titul na Doupěti budeme prezentovat ještě jednou a to v rámci recenze PAL verze hry, kterou připravuje jedna z nejslavnějších českých osobností FF scény. Abych to nezamluvil: hodnocení pana Bulíře a obecně přísného OPS2 činí šokujících 9/10.

24. číslo OPS2 nabízí hned několik stylově odvázaných recenzí mistra Jiřího Pavlovského, jehož fanouškovská obec se díky osobitému stylu psaní rychle rozrůstá. Jeho recenze na nového Bonda (Everything Or Nothing) se čte opravdu dobře a navzdory velkému skoku v kvalitě grafiky i hratelnosti si autor udržel při hodnocení správně chladnou hlavu – 8/10. Následují další recenze: nová Castlevania převedená do 3D (7/10), dle mého názoru brutálně podceněná  a za nepochopitelné věci (jednotvárné prostředí, průměrná grafika?) strhaná Baldurs Gate 2 (7/10), hratelná a vtipná I-Ninja (8/10), akční kill.switch s originálním prvkem „střelby naslepo“ alias blind fire (6/10), zábavná plošinovková akce Maximo 2 (8/10), atmosférická taktická simulace Socom 2 (7/10) a několik dalších.

Autorův tip: Final Fantasy X-2 chce kromě jiného třeba také znalost angličtiny, ale zato nádherná Baldurs Gate 2 nabízí maximální zážitek jak fanouškům RPG a dobrých příběhů/postav, tak i fanouškům akce a mimořádné grafiky.

Lákavý závěrečný mišmaš

V kulturní rubrice vám redakce OPS2 doporučí pár DVD s povedenými filmy (Mizerové 2, Telefonní budka, Liga výjimečných,... ) a varuje vás před trapnými remixy, na kterých zkouší rýžovat Madonna. Závěr časopisu dále nabízí ohlédnutí za (ve své době) podceněným Tekkenem 4, který dodnes přežil bez ztráty kytičky, zatmímco na Mortal Kombat a další sedá prach, zmatenou úvahu nad hrami pro dospělé, celostránkový pomník nezapomentulné scéně souboje s Psycho Mantisem v Metal Gear Solid a oblíbené dopisy i SMS recenze.

DVD aneb dost zábavy na měsíc

Jak si již pomalu zvykáme, DVD plné hratelných ukázek i videí opět nabízí mnoho nejnovějších titulů, takže si můžete vyzkoušet jak se hraje Castlevania, I-Ninja, Arc, Rogue Ops, Maximo 2, Ford Racing 2 nebo SSX3. V sekci videí stojí za shlédnutí děsivý Forbidden Siren, originální Kill.switch, sexy špionážní Alias nebo Jet Li Rise To Honour. Nechybí ani čerstvá rubrika downloadů.

Budoucnost je temná

Nádherně temná – v polovině měsíce na nás čeká nejen nový OPS2 s recenzí, ale hlavně samotná hra Forbidden Siren, která by měla vyděsit i ty, kdo se u Project Zero nudili. Mezi mnoha dalšími recenzemi se můžete těšit na prvního PlayStationového Sonica, českou Mafii, R-Type Final a další. Na DVD bude nové demo z 007 EON, Rainbow Six 3, Kill.switch, exkuzivní video z Driv3r a nová mapa do TimeSplitters 2! Těšit se můžeme na 17. března.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A