OPS2, dubnové číslo – první válečný horor a další premiéry

Oficiální český PlayStation 2 magazín se dostal k úctyhodnému 25. číslu a tak přinesl čtenářům jako dárek působivý nástěnný kalendář, ale především tři velké premiéry nových her. Vedle Star Wars: Battlefront a Burnout 3 je to také Shellshock, originální syrové pojetí vietnamské války od tvůrců Killzone. Nabízíme vám nyní podrobnější pohled na obsah aktuálního OPS2.
OPS2, dubnové číslo – první válečný horor a další premiéry

Homapage Oficiálního českého PlayStation 2 Magazínu:

http://www.ops2.cz/

K mojí velké lítosti se redakce vzdala myšlenky na pěknou Japonku, zdobící obálku nového čísla OPS2, právě v měsíci, kdy mohla být obálka nejhezčí. Jenže minule to byla děvčata z Final Fantasy X-2 a měsíc předtím zase hrdinky Project Zero 2, takže na podezřelé žádosti a kritiky některých čtenářů (určitě je zaplatila konkurence, která už nesnesla pohled na nádherné japonské dívky na obálce OPS2, stejně jako pohled na související prodejnost:-)) se tentokrát na obálce zjevil tématicky odlišný motiv. I když je černá obálka s Darth Vaderem stylová a pěkná, mohla být hrdinka (nejen graficky -) ohromujícího titulu Forbidden Siren mnohem působivější!

V tradičně krátkém úvodu se šéfredaktor Farid Starman raduje z toho, že OPS2 se svými čtenáři bezproblémově došel k 25. číslu (tento týden bude v Praze oslavná party, ze které Doupě přinese reportáž:-)), pochvaluje si nástěnný (listovací) kalendář, který je k OPS2 přibalen (na každý měsíc máte odpovídající obrázek z očekávaného trháku, perfektní!) a podtrhuje také svůj dobrý dojem z některých současných a chystaných PS2 trháků (Forbidden Siren, Shellshock... ).

Budoucnost je veselá

Po nádherné celostránkové reklamě na plošinovku Whiplash (roztomilí zvířecí hrdinové silně připomínají Ice Age a navzdory relativně průměrné hratelnosti hry jí tak dodávají mimořádné kouzlo) následuje vážně-nevážný otvírák na téma „co všechno je důvodem, proč je hraní o samotě lepší než ve více lidech“. Rubriku novinek, nazvanou „TNT“, zdobí například Jak III a Ratchet 3, graficky úchylná, drsně detektivní akce Killer 7 od tvůrce Resident Evil série, obrázky z PS2 odnože Call Of Duty nebo zajímavý rozhovor s Petrou Holubovou, obchodní manažerkou Cenegy.

Rubriku preview na přání „Monitor“ zahajuje filmově pojatý, dobově drsnější Driv3r, pokračuje s obavami i nadějemi již tři roky vyhlížená Final Fantasy XII (je příjemné sledovat, jak silná komunita FF fanoušků udržuje tuto herní sérii na stránkách Monitoru:-)), velmi nadějná taktická FPS Rainbow Six 3, vynikajícím anime (přibaleno na DVD!) inspirované japonské RPG .hack infection part 1 (drobná náhrada za Xenoságu:-)), mikrofony vybavená karaoke hra Singstar a další.

Nový žánr: válečný horor

Velké tématické články podrobně představí především Shellshock. Tvůrci technicky i designově revoluční FPS Killzone (extrémně přitažlivý projekt futuristické FPS, která má porazit Halo 2) si pro svoji akční hru (zřejmě 3rd person) vybrali docela nové pojetí válečného konfliktu ve Vietnamu. V jejich hře bude hra plná masakrů, znásilnění a krvavých detailů, svým pojetím tak bude mnohem blíže hororu, než klasickému válečnému žánru (inspirací byl zřejmě film Jakubův žebřík nebo Dům). Další velká preview jsou pokračování oblíbené závodní hry Burnout 3 a masivní akční hra z prostředí Hvězdných válek, nazvaná Battlefront.

Velký tématický článek vyhodnocuje hlasování čtenářů i redaktorů o hry roku 2003 ve všech možných kategoriích. Poněkud nepochopitelně se vítězem stala odbytá Medal Of Honor: Rising Sun (že by všemocný marketing Electronic Arts?), na druhém místě je nejlepší fotbal všech dob (PES3) a třetí skončil Silent Hill 3.

Recenze aneb PS2 šokuje!

V čele recenzí stojí hra, která dočasně otřásla světem herních novinářů i řadových PS2 hráčů. Ačkoliv Forbidden Siren (dále jen FS) vyšla již před několika týdny, na internetu je stále pevně semknutá komunita hráčů, polapených obtížností a gigantičností této revoluční hororové hry. Naprosto revolučně pojatý příběh vypráví po hodinách přeházený příběh deseti hratelných a řady nehratelných postav v rozmezí tří dnů, během kterých se rybářská vesnice proměnila v peklo na zemi. Horor, ve kterém funguje 100% realistická obtížnost a unikátní možnost kdykoliv se podívat na svět pohledem ostatních postav včetně nepřátelských, nabízí také grafiku, jakou ještě nikdo neviděl – na dokonale motion capture animované polygonové postavy je digitálně nahrán obličej živého herce. Výsledkem je podobný efekt, jako kdysi dávno u hry Mortal Kombat – máte pocit, že ovládáte živé herce, ne herní postavičky. FS je zčásti dílem geniálních tvůrců série Silent Hill a své hodnocení 9/10 si zaslouží pro každý důvod, který si vůbec dokážete představit.

Další zajímavou hrou je akční mlátičko-střílečka Rise To Honour v hlavní roli s Jet-Liem, odnesla si nicméně lehce nadprůměrné hodnocení 7/10. Champions Of Norrath (také 7/10) si snadno spletete s Baldurs Gate DA, R-Type Final (opět 7/10) si rozhodně najde fanoušky mezi nostalgií ovlivněnými pamětníky, stejně jako rozporuplná Sonic Heroes (zcela nepochopitelných 7/10), jejíž recenzi psal dle mého názoru nezasvěcený autor. Poněkud nejistý jsem i u hodnocení hry KYA: Dark Lineage (8/10), na druhou stranu jinak pana Pavlovského respektuji, takže snad opravdu nepřestřelil. Pro toto číslo OPS2 zcela samozřejmou známku 7/10 si odnesla i první česká hra pro PlayStation 2: Mafia. Vzhledem k náročnosti vývoje pro tuto svéráznou platformu je malý zázrak, že to šikovné české ručičky vůbec dokázaly, nicméně i tak se překvapivě velká část veřejnosti i recenzentů po hře svezla za nedokonalou konverzi grafiky. Nic to ale nemění na tom, že Mafia nabízí mimořádný příběh i atmosféru a pro neznalce PC verze jde o zaručený tip. 25. číslo OPS2 nabízí samozřejmě další recenze, věnované nicméně většinou průměrným titulům.

DVD: plížením plazením vpřed

Akčně-špionážní hry kralují aktuálnímu DVD s hratelnými demy James Bond 007: Everything Or Nothing (částečně nové demo), Rainbow Six 3 a kill.switch. Vyzkoušet ale můžete také závody Crash Nitro Cart, pokračování Shinobiho Nightshade nebo roztomilou plošinovku Whiplash. Stáhnout si z DVD budete moci třeba novou mapu do Timesplitters 2, mezi videi jasně kraluje dokument „Making Of Forbidden Siren“, solidní je ale také trailer na Driv3r.

Nebuďte barbaři!

Kulturní rubrika vám doporučí opravdu zábavnou komedii s báječným Jimem Carreym Božský Bruce, která pro některé z nás zasáhla skutečně citlivé místo (problémy v soukromí člověka, který svůj život zasvětil kariéře... ), dále tu máme nepopsatelnou uměleckou variaci na Matrix: Hrdina je mimořádným filmem o sjednocování starověké Číny, který dojme silně emotivním příběhem i ohromí nevídanými akčními scénami. Za zmínku stojí i hloupě přeložený film Temný mstitel, zřejmě nejlepší film o muži, který hledal odplatu za zabitou ženu – v hlavní roli překvapující Vin Diesel.

Nezapomenutelné okamžiky ve hrách na PS2 si tentokrát na mušku vzaly závrať způsobující trať Florion Heights 3 ze hry Wipeout Fusion, která před několika lety skutečně vyrážela dech. Další stránka rozebírá evoluci hororového žánru ve hrách, která aktuálně vyvrcholila docela novou generací děsivého interaktivního zážitku: Forbidden Siren. Mezi dopisy tentokrát nenajdete nic příliš zajímavého, pouze standardní komunikaci se čtenáři (přesto by jí mohlo být o dvě stránky více:-)). Do příštího čísla se chystá recenze Hitman: Contracts, .hack nebo Fallout: Brotherhood Of Steel, na DVD si vyzkoušíte například Forbidden Siren, Final Fantasy X-2 nebo Broken Sword 3. Těšit se můžete na 21. dubna.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce