OPS2, třetí číslo – válka na mnoha hřištích

Kromě dvou významných válečných her (nová Medal Of Honor a Commandos 2) je třetí OPS2 plný článků o titulech, v nichž se válčí v rámci sportovních pravidel a najdete zde také povídání o válce současných konzolí. Možná vás bude zajímat i odpověď na dopis fanoušků Final Fantasy a nebo prostě obsah a kvalita nového čísla OPS2.
OPS2, třetí číslo – válka na mnoha hřištích

Pokud nebudeme počítat tradičně profesionální obálku plnou lákavých nápisů jako „Medal Of Honor Frontline – exkluzivní demo + recenze“ nebo „Colin 3 versus V-Rally 3“, pak je prvním zajímavým bodem třetího OPS2 listárna. Po milém a osobitém dopisu měsíce (od třináctiletého fanouška PS2, který kvůli němu pracoval na brigádě do úmoru) následuje otevřený dopis redakci od fanoušků Final Fantasy, který jsme vám představili i na stránkách Doupěte. Odpověděl na něj sám autor „problematické“ recenze na Final Fantasy X, Petr Bulíř. S radostí přijal, že dopis nekritizuje ani tak kvalitu jeho článku, jako spíš samotné hodnocení a obhájil své hodnocení FFX především výrokem, že „PS2 se nachází na začátku svého života, ve kterém snad přijdou mnohem lepší RPG, než je FFX a je potřeba mít manévrovací prostor pro větší pecky.“. Nemohu si pomoci a musím tento postoj okomentovat svým názorem, že není možné hodnotit cokoliv – hru, film nebo zážitek jako takový – z nadčasového hlediska. Hodnocení by mělo vyjadřovat kvality a nadřazenost daného subjektu v jeho časovém kontinuu – momentálně je FFX nepochybně nejlepším RPG pro PS2 a jako taková by měla dostat lepší, než „nadprůměrné“ hodnocení 8/10. Kdyby měli všichni vše hodnotit podle návodu P. Bulíře (kterého si jako významné osobnosti české herní scény velice vážím), pak by například uprostřed romantického večera ve dvou mohla konverzace vypadat nějak takhle: „Miláčku, nemyslíš, že právě teď, tady a spolu prožíváme nejkrásnější chvíle svého života?“, načež by následovala dle mého nemožná odpověď: „No je to fajn, ale myslím, že příště by to mělo být ještě lepší.“ Právě proto nemám zábrany udělit jednou za čas hře vysoké hodnocení, protože vím, že v dané chvíli nemá hra konkurenci a je mi přitom docela jedno, zda ji za půl roku někdo překoná. Pak zkrátka přijde nástupce, který bude logicky lepší – to není důvod nevážit si toho, co nám život nebo PS2 nabízí právě teď. Člověk si vzpomene na rubriku v jednom našem tištěném herním magazínu, která upravovala hodnocení her s časovým odstupem a ve srovnání s moderní konkurencí. Jinými slovy, oceňuji reakci P. Bulíře i OPS2 na FFF dopis, ale s obhajobou autora recenze nesouhlasím. A nejde vůbec o samotnou Final fantasy, nýbrž o princip hodnocení her, který tvoří základní kámen každého periodika, které se zabývá recenzemi.

DVD přiložené k červnovému OPS2 nabízí kromě vynikající úrovně z MOHF například první pohled na nového Turoka a především extrémně zajímavý dokument o pracích na dalším Tomb Raiderovi, jehož dospělost a temnost vás jistě překvapí tak jako mne. Samotné DVD je plné dalších zajímavostí, jak jsme si už zvykli.

V sekci preview si můžete počíst především o Tekkenovi 4, bez zajímavosti jistě není ani Project Zero (survival horor, kde máte jedinou zbraň – fotoaparát) nebo Toca Race Driver. Runrika TNT nabízí skutečně strhující povídání o pátém Mortal Kombatu, překvapivě působí také další, podstatně temnější Batman a můžete zde nasát kladné dojmy z hraní Kingdom Hearts od Square. Rozhovor je zaměřen právě na představitele této japonské továrny na sny, kteří v Londýně uvedli evropskou FFX. Jistě vás překvapí povídání o online projektu Socom: US Navy Seals, který - kromě maličkosti, že jde o velmi zajímavou hru - dává najevo především vážné úmysly Sony s Internetem. Poutavou formou je zpracováno povídání o dvou připravovaných plošinovkách (Ratchet and Clank + Sly Raccoon), které mají překonat geniálního Jaka a Dextera. Možná vás poněkud vyvede z míry článek o Eye Toy, což je nový nástroj, který využívá USB port PS2 a kameru k tomu, aby hru ovládaly pohyby vašeho těla. Zmiňovaný článek Rallye vs Rallye jistě nenechá chladným žádného fanouška daného žánru.

Recenzím vévodí vynikající a atmosférická Medal Of Honor Frontline Lukáše Codra, která mi připomněla dávné nadšené recenze z počátků Score nebo Levelu a způsobila, že jsem demo MOHF na přiloženém DVD hrál celý den, znovu a znovu. Vynikající článek, výborné demo a nemohu se zbavit dojmu, že to bude především báječná hra. Dále zde najdete recenzi na nového Spider-Mana (už máte svůj lístek do kina?), který se očividně nepovedl až tak, jak možná někteří čekali. Pořádnou dávku adrenalinu do žil vám jistě vlije recenze na Commandos 2, pochval se dočkala i nová hudební hra Frequency. Oproti tomu 2002 Fifa Worl Cup očividně nic převratného nepřinesla. V časopise najdete mnoho dalších recenzí na méně významné tituly.

Kultura zabírá čtyři stránky a zajímavá je především sekce literatury a hudby. Nemohl jsem si nevšimnout popichování fanoušků Final Fantasy v recenzi na FF Film a povídání o časopisu Edge, což je zcela v pořádku – mezi OPS2 a FFF se očividně zrodilo zvláštní uznalé pouto, které je výsměchem všem ubohým hádkám či problémům mezi jednotlivými herními komunitami (servery, časopisy, skupinami hráčů) na české scéně.

Nová rubrika hardcore nabízí především mimořádnou pomoc v hraní Gran Turisma 3 a tématický článek Farida Starmana výborně popisuje válečný stav na poli konkurenčního boje konzolí. Věděli jste, že těsně před E3 se srovnala cena PS2, GameCube a Xboxu na skvělých 199 dolarů? Oblíbená rubrika „vtipné reklamy na hry ze zahraničních časopisů“ nabízí především stylovou upoutávku na Resident Evila, v muzeu se dočtete pár méně známých faktů o prvním Mortal Kombatu. Příští OPS2 vyjde 20. června a slibuje (jak jinak) především zpravodajství z E3. Nezbývá než se těšit.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A