OPS2, únorové číslo – 35 stran slibů

Jeden z největších tématických článků v historii českých herních médií najdete v novém čísle Oficiálního Playstation 2 magazínu. Jeho tématem jsou hry, připravované na rok 2006 a slibující přechod k nové generaci interaktivní zábavy. Kromě toho vás čeká jedna desítková recenze a mimořádný dárek navíc.
OPS2, únorové číslo – 35 stran slibů

Oficiální PlayStation 2 Magazín (OPS2)
Vydává: Vogel Burda
Počet stran: 100
Příloha: DVD – videa, dema, brožurka s návody
Cena: 289,- Kč/ 459,- Sk
Internetové stránky časopisu:
www.ops2.cz

Tak nevím, kde se stala chyba, ale v pořadí 47. číslo OPS2 získalo poněkud podivnou obálku. Již z dálky bije do očí kontrast mezi použitým obrázkem a barevným pozadím (dle mého názoru tam místo uměle sytě modré měla přijít spíše nějaká přírodnější barva, cokoliv od světle modré přes zelenou po hnědou). Samotný obrázek je ale také docela zvláštní, vzhledem k úhlu záběru a výrazu Lary jsem i na desátý pohled měl dojem, že je nepřirozený a nehezký. Škoda… tím spíše že Lara jinak v nové hře s podtitulem Legend vypadá moc dobře, což je paradoxně vidět třeba i na obrázcích uvnitř časopisu.

Mnohem důležitější než obálka nového OPS2 je ale nepochybně zdražení časopisu. Cena se zvedla na 289,- Kč. To je nicméně pořád ještě méně než na začátku existence českého OPS2 (kdy časopis stál 299,- Kč). Redakce navíc vychází čtenářům vstříc přidáním solidního bonusu za jejich peníze navíc: v tomto čísle je to 64 stran brožurky s návody na hry jako jsou Shadow of the Colossus nebo Prince of Persia 3. Šéfredaktor Farid Starman si v úvodníku pochvaluje přibalený dárek a slibuje do příštího čísla další brožurku, zaměřenou na levné hry. Kromě toho vás upozorní na hlavní perlu v obsahu tohoto čísla OPS2: monstrózní pohled do roku 2006 ve světe Playstation.

Blýská se na časy

Novinkovou rubriku časopisu stále více zaplavují tituly pro Playstation 3. Není čemu se divit, nicméně znovu opakuji svůj názor, že dříve než na vánoce se tohoto přístroje mimo Japonsko těžko někdo dočká. Mezi novinkami se tedy dočtete o připravované temné sci-fi FPS Project IM, Virtua Fighterovi 5 (mimochodem, Jet-Li si zřejmě zahraje ve filmu Tekken) nebo přísném nastavení věkového omezení samotné konzole Playstation 3 (herní průmysl se snaží přenést zodpovědnost za přístup dětí ke škodlivému obsahu her pro dospělé na rodiče). Mezi dalšími zajímavostmi vyčnívá pohled do duše Hideo Kojimy (který nedávno začal psát na internetu svůj veřejný deník - a je to poněkud depresivní filozofické dílo) nebo na speciální příslušenství k televizi, jež vám dodá k obrazovému a zvukovému zážitku také simulaci změn větru nebo teploty.

V rubrice preview na přání se můžete dočíst o dalším dílu v Evropě nedoceněné série Ace Combat – tuhle unikátní sérii lze snadno označit za Gran Turismo ve vzduchu s dokonale přesnými modely (nejen) nejmodernějších stíhaček. Ubisoft se pokusí o vstup na pole Streetbalových her, Rogue Trooper je poněkud kontroverzní pokus o využití průměrné komiksové licence na tvorbu rádoby originální akční hry, Castlevania nadále ztrácí v 3D své charisma a přitažlivost, State of Emergency 2 se snaží napravit pošramocenou pověst větším arzenálem… zatím nic moc, že? Naštěstí se dočtete také o mnohem rozlehlejších misích v Socom 3 s přítomností mnoha vozidel, unikátní hudební hře Guitar Hero ovládané elektrickou kytarou nebo třeba o veleúspěšném japonském RPG Dragon Quest VIII.

Náladu vám spraví monstrózní článek plný novinek, který se zabývá přehledem her, jež pod vlajkou Playstation vyplují na svět v průběhu roku 2006, ať už na PS2, PS3 nebo PSP. Článek má 35 stran a najdete v něm nové obrázky či informace o mimořádně slibných titulech, jako jsou Tomb Raider Legend, Killzone 2, Tourist Trophy, Kingdom Hearts 2, Okami, Godfather, 24: The Game, Black, Siren 2 nebo Splinter Cell: Double Agent. Poslední dvojstránka se věnuje médiu budoucnosti: diskům Blu-ray, které by měly hrám příští generace na PS3 nabídnout dostatek prostoru (několikanásobek kapacity DVD disku).

Autorův tip: Z prvních hodin hraní hotové verze 24: The Game mám silný dojem, že nejen pro fanoušky seriálu by mělo být tohle mohutné dílo povinné. Sedm hodin filmů a 12 hodin pestré hratelnosti, to vše podpořené napínavým příběhem v češtině… kdo by odolal?

Ve stínu giganta

Před gigantickými hrdiny hry Shadow of the Colossus je potřeba smeknout stejně jako před géniem jejích tvůrců. Tahle nepopsatelná citová záplava dosahující po všech stránkách definice „umělecké dílo“ mi připravila hodně perné chvilky při psaní recenze pro časopis Doupě. Jak je možné něco takového popsat? Těžko, člověk může vychrlit alespoň část z těch zážitků poznamenaných slzami dojetí a na konec vrazit ultimátní hodnocení, což Farid Starman ve své recenzi také udělal: Shadow of the Colossus je čtvrtou hrou v historii OPS2, která dostala 10/10. V tomhle zastávám jednoznačný názor, že geniální dílo by neměly spoutávat okovy předsudků a Gamerankigs.com.

Mezi dalšími recenzemi najdete mírně nadprůměrnou hru Ultimate Spider-Man (7/10), podprůměrnou Crime Wars (4/10), průměrnou Shrek Superslam (5/10), děsivou Crazy Frog Racer (2/10 – ještě řekněte že si ji nechcete vyzkoušet:-)) a hrstku titulů pro PSP (včetně remixu legendárních Lemmings nebo kapesní verze Sims 2). Novoroční vakuum zavařilo také redakci Doupěte, která pro únorové číslo časopisu musela sáhnout po hrách pro přístroje od Nintenda, kde to (i v tomto vyschlém období) docela žije.

Autorův tip: Shadow of the Colossus je třetí uměleckou hrou pro PS2 (po ICO a Killer 7) a přestože to možná nezní každému lákavě, v praxi to znamená nezapomenutelnou výjimečnost v každém ohledu. Doporučuji naprosto všem.

Přidaná hodnota

Vedle zmíněné brožurky je u nového OPS2 přibalen samozřejmě také tradiční DVD disk s nějakými těmi interaktivními sladkostmi. Zahrát si budete moci ukázky z her jako jsou Toca Race Driver 3, Battlefield 2, Narnia, Urban Reign nebo Pilot Down. Videa představí Sly 3, Twisted Metal: Head On nebo třeba dokument o tvorbě vynikající samurajské akce Genji. Filmovým recenzím vévodí Válka světů od Stevena Spielberga (9/10, doporučuji) a klasická trilogie Fantomas. Rubrika Stroj času vám připomene 3 roky staré číslo OPS2 (s dobovým pohledem do budoucnosti roku 2003), v soutěži můžete vyhrát Shadow of the Colossus a mezi dopisy čtenářů zaručí pobavení především SMS měsíce. Příští číslo OPS2 má přinést vražedné kombo recenze + demo hned pro dva mimořádné tituly: Black a 24: The Game. Slintat budeme muset až do 15. února.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A