Optické myši nejsou na hraní? Ale ne…

O optických myších se traduje obecně zažitá pověra, že díky své konstrukci nejsou vhodné pro hraní akčních her. Do rukou se nám dostala myš, která je považována za jednu z nejkvalitnějších – Logitech Wheel Mouse Optical. Při této příležitosti, jsme se ji rozhodli vyzkoušet i v akčních hrách.
Optické myši nejsou na hraní? Ale ne…
O optických myškách se traduje pověra, že pro hráče akčních her nejsou vhodné. Co je na tom pravdy?

Údajná nevýhodnost optických myší je dána skutečností, že při hraní akčních her je potřeba provádět velmi mnoho, často poměrně prudkých pohybů. To má za následek, že dříve či později skončíte na kraji podložky, musíte myšku nadzvednout, vycentrovat a teprve pak můžete hrát dál. Je to rituál, který podstupují všichni, kdo občas nějakou akční hru hrají. Částečným řešením může být koupě extra velké podložky, ale o tom si můžeme povědět jindy.

Optické myši mají v „normálním“ použití řadu výhod – pohyb kurzoru není trhaný, můžete přesněji označovat text, klikat pixel po pixelu atd. Naproti tomu ve hrách může použití optiky způsobit nemalé problémy. Vzhledem k tomu, že podklad zde snímá optika a ne kulička, může myš teoreticky pracovat, i když se nedotýká podkladu. To je při hraní velmi nevýhodné, protože ve chvilce, když máte myš zvednutou, určitě nechcete, aby se kurzor po obrazovce pohyboval.

Tolik ve stručnosti k obecně zažité představě o fungování optických myšek a jejich nepoužitelnosti při hraní her. Do redakce se nám dostal jeden zástupce druhu a to konkrétně Logitech Wheel Mouse Optical. Když už jsme ji tu měli, rozhodl jsem se ji vyzkoušet v akčních hrách. Jak dopadl test použitelnosti?

Myš se do počítače připojuje přes USB rozhraní, což má tu výhodu, že ji systém ihned detekuje a můžete s ní začít okamžitě pracovat. Chvíli jsem si zkoušel hrát stylem: myší v pravé ruce jedu doleva, původní myší v levé ruce jedu doprava… Když mě tahle přetlačovaná přestala bavit, přistoupil jsem k serioznímu testování.

Pro náš test jsem použil právě rozehranou hru Operation Flashpoint a postarší, nicméně v určitých směrech stále nepřekonaný Unreal Tournament.

LogitechVýhodou optické myši při hraní OF se ukázala být možnost velice přesného míření. Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když hrajete nějakou akční hru, snažíte se zaměřit vzdálenou postavu a kurzor díky špíně na válečkům přeskakuje. To je bohužel problém všech klasických myší, protože s postupujícím časem a přes důkladná čištění, se použitelnost výrobku postupně snižuje až k nule. Při intenzivní práci s počítačem je potřeba nová myš každé 2-3 roky.

Celkový dojem z optické myšky při hraní Operation Flashpoint odpovídá školní známce 1*. Maximálně se osvědčila při hojně používaném míření na větší vzdálenost, kdy je důležité, aby reagovala na sebemenší pohyb vaší ruky. Podobně jako všechny další myši dnešní doby, i tato skvěle padla do ruky, která tak ani po mnohahodinovém hraní (zejména v UT) nebolela.

To pravé testování na malou chlupatici ovšem teprve čekalo. Důkladná prověrka spočívala v mnohahodinovém hraní Unreal Tournament. UT je akční hra se vším všudy a myš při ní hodně trpí. I zde se osvědčila možnost velmi přesného míření, i když ne v takové míře jako u OF. Daleko více jsem byl zvědavý na chování myšky při „pravé akci“, což znamená především velmi rychlé přesouvání po podložce. I zde výsledek předčil má původní očekávání. Jakmile myš neměla dotyk s povrchem, přestala reagovat. Zkoušel jsem její fungování v různé výšce a úhlech nad podložkou a efekt „mrtvé myši“ se projevoval okamžitě. Dobré se ukázalo být také rolovací kolečko, které je o hodně tužší než u ostatních myší, což speciálně v UT, kde se kolečkem mění zbraně, bylo velmi pohodlné.

Nicméně, výše popsané dojmy jsou subjektivní. Na závěr jsem nahlédl do statistik UT, abych zjistil, zda se použití optické myši zapsalo i v neúplatné řeči čísel. K mému údivu byla má průměrná úspěšnost během cca dvou stovek matchů (především deathmatch a CTF) o 4-5 % lepší, než v předcházejících zápasech s normální myší.

Menší problémy způsobuje pohyb po barevné podložce. Světlé barvy myš schroustá bez problémů, ale pokud je barevná mozaika sestavena z ostrých přechodů, může se tu a tam vyskytnou jemné cuknutí.

Závěr: Pokud uvažujete o koupi optické myši a máte obavu z řečí o jejich nevhodnosti pro hraní, klidně na ně zapomeňte. Námi testovaná Logitech Wheel Mouse Optical obstála v testu na výbornou. Výhodou je i dlouhá, pětiletá záruka.

Produkt zapůjčil: Actebis, s.r.o.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

dnes | | 206 N/A