Optické myši nejsou na hraní? Ale ne…

O optických myších se traduje obecně zažitá pověra, že díky své konstrukci nejsou vhodné pro hraní akčních her. Do rukou se nám dostala myš, která je považována za jednu z nejkvalitnějších – Logitech Wheel Mouse Optical. Při této příležitosti, jsme se ji rozhodli vyzkoušet i v akčních hrách.
Optické myši nejsou na hraní? Ale ne…
O optických myškách se traduje pověra, že pro hráče akčních her nejsou vhodné. Co je na tom pravdy?

Údajná nevýhodnost optických myší je dána skutečností, že při hraní akčních her je potřeba provádět velmi mnoho, často poměrně prudkých pohybů. To má za následek, že dříve či později skončíte na kraji podložky, musíte myšku nadzvednout, vycentrovat a teprve pak můžete hrát dál. Je to rituál, který podstupují všichni, kdo občas nějakou akční hru hrají. Částečným řešením může být koupě extra velké podložky, ale o tom si můžeme povědět jindy.

Optické myši mají v „normálním“ použití řadu výhod – pohyb kurzoru není trhaný, můžete přesněji označovat text, klikat pixel po pixelu atd. Naproti tomu ve hrách může použití optiky způsobit nemalé problémy. Vzhledem k tomu, že podklad zde snímá optika a ne kulička, může myš teoreticky pracovat, i když se nedotýká podkladu. To je při hraní velmi nevýhodné, protože ve chvilce, když máte myš zvednutou, určitě nechcete, aby se kurzor po obrazovce pohyboval.

Tolik ve stručnosti k obecně zažité představě o fungování optických myšek a jejich nepoužitelnosti při hraní her. Do redakce se nám dostal jeden zástupce druhu a to konkrétně Logitech Wheel Mouse Optical. Když už jsme ji tu měli, rozhodl jsem se ji vyzkoušet v akčních hrách. Jak dopadl test použitelnosti?

Myš se do počítače připojuje přes USB rozhraní, což má tu výhodu, že ji systém ihned detekuje a můžete s ní začít okamžitě pracovat. Chvíli jsem si zkoušel hrát stylem: myší v pravé ruce jedu doleva, původní myší v levé ruce jedu doprava… Když mě tahle přetlačovaná přestala bavit, přistoupil jsem k serioznímu testování.

Pro náš test jsem použil právě rozehranou hru Operation Flashpoint a postarší, nicméně v určitých směrech stále nepřekonaný Unreal Tournament.

LogitechVýhodou optické myši při hraní OF se ukázala být možnost velice přesného míření. Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když hrajete nějakou akční hru, snažíte se zaměřit vzdálenou postavu a kurzor díky špíně na válečkům přeskakuje. To je bohužel problém všech klasických myší, protože s postupujícím časem a přes důkladná čištění, se použitelnost výrobku postupně snižuje až k nule. Při intenzivní práci s počítačem je potřeba nová myš každé 2-3 roky.

Celkový dojem z optické myšky při hraní Operation Flashpoint odpovídá školní známce 1*. Maximálně se osvědčila při hojně používaném míření na větší vzdálenost, kdy je důležité, aby reagovala na sebemenší pohyb vaší ruky. Podobně jako všechny další myši dnešní doby, i tato skvěle padla do ruky, která tak ani po mnohahodinovém hraní (zejména v UT) nebolela.

To pravé testování na malou chlupatici ovšem teprve čekalo. Důkladná prověrka spočívala v mnohahodinovém hraní Unreal Tournament. UT je akční hra se vším všudy a myš při ní hodně trpí. I zde se osvědčila možnost velmi přesného míření, i když ne v takové míře jako u OF. Daleko více jsem byl zvědavý na chování myšky při „pravé akci“, což znamená především velmi rychlé přesouvání po podložce. I zde výsledek předčil má původní očekávání. Jakmile myš neměla dotyk s povrchem, přestala reagovat. Zkoušel jsem její fungování v různé výšce a úhlech nad podložkou a efekt „mrtvé myši“ se projevoval okamžitě. Dobré se ukázalo být také rolovací kolečko, které je o hodně tužší než u ostatních myší, což speciálně v UT, kde se kolečkem mění zbraně, bylo velmi pohodlné.

Nicméně, výše popsané dojmy jsou subjektivní. Na závěr jsem nahlédl do statistik UT, abych zjistil, zda se použití optické myši zapsalo i v neúplatné řeči čísel. K mému údivu byla má průměrná úspěšnost během cca dvou stovek matchů (především deathmatch a CTF) o 4-5 % lepší, než v předcházejících zápasech s normální myší.

Menší problémy způsobuje pohyb po barevné podložce. Světlé barvy myš schroustá bez problémů, ale pokud je barevná mozaika sestavena z ostrých přechodů, může se tu a tam vyskytnou jemné cuknutí.

Závěr: Pokud uvažujete o koupi optické myši a máte obavu z řečí o jejich nevhodnosti pro hraní, klidně na ně zapomeňte. Námi testovaná Logitech Wheel Mouse Optical obstála v testu na výbornou. Výhodou je i dlouhá, pětiletá záruka.

Produkt zapůjčil: Actebis, s.r.o.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Skyrim: Very Special Edition si už zahrajete i na záchodě

Skyrim: Very Special Edition si už zah…

Mysleli jste si, že jde o vtip? Tak to jste na omylu!

6.  7.  2018 |