Orson Scott Card – Enderův stín

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich. Co to je za knihu? Sci-fi? Škola taktiky? Psychologická studie? Je to fantastická kombinace všeho, od které ani nejde odejít na záchod. A když už fakt musíte, jinak by to bylo zlé - tak si knihu vezmete raději sebou. A na spánek rovnou zapomeňte.
Orson Scott Card – Enderův stín
Bitevní škola

Enderův stín je příběh z doby, kdy Země válčí s mimozemskou rasou Termiťanů. Již malé děti jsou vyhledávány a testovány Mezinárodní flotilou, zdali mají ty správné schopnosti pro válku a pro boj s nepřítelem. Vhodné děti jsou poté převezeny na obrovskou orbitální stanici, kde je Bitevní škola. Tam dostanou bojový výcvik nejen teoretický, ale i praktický. Jsou školeny ve všech možných a nemožných předmětech. Procházejí fyzickou průpravou, učí se sebeobranu a taktiku. Hrají bojové, počítačové i praktické hry, rozhodně žádné „Člověče, nezlob se“. Učí se velet jednotkám, učí se pohybu ve stavu beztíže a podobným, pro praktický život potřebným věcem.

Spratek

Enderův stín je zároveň příběh o malém chlapci, který živoří na ulicích Rotterdamu a snaží se přežít. Tyto na ulici žijící „děti“ jsou ochotny pro kus chleba i zabít. Fazolek (podvyživený čtyřletý „spratek“) však dokáže přes svoji zdánlivou bezmocnost přežít. Když ho parta přijme (to kvůli přecitlivělosti holky, která partu vede), je tak zesláblý, že skoro ani nepokouše burák. Nicméně přivede partu na nápad, kterak obstarat jídlo. Sehnat staršího kluka, jenž je bude chránit – to je ono.

A tak jeden malý „spratek“ dokáže změnit partu hladovějících dětí na partu nasycených dětí - a to díky své inteligenci. Způsob, jakým to provede, dokáže změnit poměry všech malých dětí v celém městě. Díky tomu si ho všimne Flotila, přesněji řečeno lidé, kteří pro Flotilu pracují a vyhledávají budoucí vojáky. Naleznou podvyživeného šprčka, který nejenže dokázal přežít, ale sám se naučil číst. Rozumí více věcem nežli by měl a testy zvládá levou zadní. A tak dospělým začne vrtat hlavou, čím to, že je tak inteligentní – skutečně je pouze hříčkou přírody? Je obyčejným chytrým dítětem?

Poté, co se Fazolek dostane za Země na onu výše zmíněnou Bitevní školu, nastává čas učení a činů. Díky své bystrosti a vnímavosti objevuje i věci, které jsou ostatním skryty. Zjišťuje další fakta o válce s mimozemskou civilizací, o Bitevní škole samotné, o společnosti, o Zemi. V Bitevní škole bojuje o uznání ostatních dětí, které jsou větší a starší. Stává se studentem s nejlepšími výsledky, ale také největší neznámou pro své učitele. Odmítá přijímat zavedené učební a vzdělávací postupy, nechce absolvovat psychohry. Přesto všechno na celé škole existuje jedna osoba, která si ani nevšimne, že právě Fazolek je dítě s nejlepšími výsledky na Bitevní škole - Ender. Ender Wiggin je právě to dítě, do něhož učitelé vkládají svou naději. Naději, že právě on, Ender Wiggin, porazí mimozemskou rasu Termiťanů. Je čas, aby se z Fazolka stal Enderův stín.

Enderova hra

Enderova hra je název knihy, kterou Orson Scott Card napsal v roce 1985 a která byla oceněna jako nejlepší román roku. U nás vyšla tuším před desíti lety. Právě v této knize O. S. Card popisuje osudy chlapce Endera, který se dostane do Bitevní školy. V knize Enderova hra je právě Fazolek jedním z Enderových vojáků.

Jen pokračování?

Enderova hra má i další pokračování - Xenocida a Mluvčí za mrtvé – ale tyto knihy jsou už úplně o něčem jiném a odehrávají se o mnoho let později. Na rozdíl od nich právě kniha Enderův stín rozvíjí postavu Fazolka. Tento román je paralelní s předchozí Enderovou hrou; není pokračováním a není třeba, abyste si ji nejdřív přečetli. Naopak někteří lidé říkají, že právě Enderův stín je lepší nežli oceněná Enderova hra. Autor brilantně používá styčné pasáže obou knih, aniž byste měli pocit, že se opakuje. Enderův stín je novým náhledem na skutečnost, na psychologii dětí a lidí vůbec. Je to i výborně gradující román, kde se bojuje o přežití, uznání, postavení a přízeň ostatních. Samota hlavního hrdiny leckomu určitě připomene vlastní dětství.

Orson Scott Card

Pokračování je vždy horší než předcházející kniha.

Knihou Enderův stín Orson Scott Card dokázal, že to nemusí být vždy pravda.

Že lze napsat takovou knihu, která neexistuje jen díky knize předchozí a bez níž kniha následující nemá smysl.

A právě Enderův stín je toho vynikajícím důkazem.

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich.


Autor: Orson Scott Card
Název: Enderů stín
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 358
Cena: 249,-


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry