Orson Scott Card – Enderův stín

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich. Co to je za knihu? Sci-fi? Škola taktiky? Psychologická studie? Je to fantastická kombinace všeho, od které ani nejde odejít na záchod. A když už fakt musíte, jinak by to bylo zlé - tak si knihu vezmete raději sebou. A na spánek rovnou zapomeňte.
Orson Scott Card – Enderův stín
Bitevní škola

Enderův stín je příběh z doby, kdy Země válčí s mimozemskou rasou Termiťanů. Již malé děti jsou vyhledávány a testovány Mezinárodní flotilou, zdali mají ty správné schopnosti pro válku a pro boj s nepřítelem. Vhodné děti jsou poté převezeny na obrovskou orbitální stanici, kde je Bitevní škola. Tam dostanou bojový výcvik nejen teoretický, ale i praktický. Jsou školeny ve všech možných a nemožných předmětech. Procházejí fyzickou průpravou, učí se sebeobranu a taktiku. Hrají bojové, počítačové i praktické hry, rozhodně žádné „Člověče, nezlob se“. Učí se velet jednotkám, učí se pohybu ve stavu beztíže a podobným, pro praktický život potřebným věcem.

Spratek

Enderův stín je zároveň příběh o malém chlapci, který živoří na ulicích Rotterdamu a snaží se přežít. Tyto na ulici žijící „děti“ jsou ochotny pro kus chleba i zabít. Fazolek (podvyživený čtyřletý „spratek“) však dokáže přes svoji zdánlivou bezmocnost přežít. Když ho parta přijme (to kvůli přecitlivělosti holky, která partu vede), je tak zesláblý, že skoro ani nepokouše burák. Nicméně přivede partu na nápad, kterak obstarat jídlo. Sehnat staršího kluka, jenž je bude chránit – to je ono.

A tak jeden malý „spratek“ dokáže změnit partu hladovějících dětí na partu nasycených dětí - a to díky své inteligenci. Způsob, jakým to provede, dokáže změnit poměry všech malých dětí v celém městě. Díky tomu si ho všimne Flotila, přesněji řečeno lidé, kteří pro Flotilu pracují a vyhledávají budoucí vojáky. Naleznou podvyživeného šprčka, který nejenže dokázal přežít, ale sám se naučil číst. Rozumí více věcem nežli by měl a testy zvládá levou zadní. A tak dospělým začne vrtat hlavou, čím to, že je tak inteligentní – skutečně je pouze hříčkou přírody? Je obyčejným chytrým dítětem?

Poté, co se Fazolek dostane za Země na onu výše zmíněnou Bitevní školu, nastává čas učení a činů. Díky své bystrosti a vnímavosti objevuje i věci, které jsou ostatním skryty. Zjišťuje další fakta o válce s mimozemskou civilizací, o Bitevní škole samotné, o společnosti, o Zemi. V Bitevní škole bojuje o uznání ostatních dětí, které jsou větší a starší. Stává se studentem s nejlepšími výsledky, ale také největší neznámou pro své učitele. Odmítá přijímat zavedené učební a vzdělávací postupy, nechce absolvovat psychohry. Přesto všechno na celé škole existuje jedna osoba, která si ani nevšimne, že právě Fazolek je dítě s nejlepšími výsledky na Bitevní škole - Ender. Ender Wiggin je právě to dítě, do něhož učitelé vkládají svou naději. Naději, že právě on, Ender Wiggin, porazí mimozemskou rasu Termiťanů. Je čas, aby se z Fazolka stal Enderův stín.

Enderova hra

Enderova hra je název knihy, kterou Orson Scott Card napsal v roce 1985 a která byla oceněna jako nejlepší román roku. U nás vyšla tuším před desíti lety. Právě v této knize O. S. Card popisuje osudy chlapce Endera, který se dostane do Bitevní školy. V knize Enderova hra je právě Fazolek jedním z Enderových vojáků.

Jen pokračování?

Enderova hra má i další pokračování - Xenocida a Mluvčí za mrtvé – ale tyto knihy jsou už úplně o něčem jiném a odehrávají se o mnoho let později. Na rozdíl od nich právě kniha Enderův stín rozvíjí postavu Fazolka. Tento román je paralelní s předchozí Enderovou hrou; není pokračováním a není třeba, abyste si ji nejdřív přečetli. Naopak někteří lidé říkají, že právě Enderův stín je lepší nežli oceněná Enderova hra. Autor brilantně používá styčné pasáže obou knih, aniž byste měli pocit, že se opakuje. Enderův stín je novým náhledem na skutečnost, na psychologii dětí a lidí vůbec. Je to i výborně gradující román, kde se bojuje o přežití, uznání, postavení a přízeň ostatních. Samota hlavního hrdiny leckomu určitě připomene vlastní dětství.

Orson Scott Card

Pokračování je vždy horší než předcházející kniha.

Knihou Enderův stín Orson Scott Card dokázal, že to nemusí být vždy pravda.

Že lze napsat takovou knihu, která neexistuje jen díky knize předchozí a bez níž kniha následující nemá smysl.

A právě Enderův stín je toho vynikajícím důkazem.

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich.


Autor: Orson Scott Card
Název: Enderů stín
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 358
Cena: 249,-

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |