Orson Scott Card – Enderův stín

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich. Co to je za knihu? Sci-fi? Škola taktiky? Psychologická studie? Je to fantastická kombinace všeho, od které ani nejde odejít na záchod. A když už fakt musíte, jinak by to bylo zlé - tak si knihu vezmete raději sebou. A na spánek rovnou zapomeňte.
Orson Scott Card – Enderův stín
Bitevní škola

Enderův stín je příběh z doby, kdy Země válčí s mimozemskou rasou Termiťanů. Již malé děti jsou vyhledávány a testovány Mezinárodní flotilou, zdali mají ty správné schopnosti pro válku a pro boj s nepřítelem. Vhodné děti jsou poté převezeny na obrovskou orbitální stanici, kde je Bitevní škola. Tam dostanou bojový výcvik nejen teoretický, ale i praktický. Jsou školeny ve všech možných a nemožných předmětech. Procházejí fyzickou průpravou, učí se sebeobranu a taktiku. Hrají bojové, počítačové i praktické hry, rozhodně žádné „Člověče, nezlob se“. Učí se velet jednotkám, učí se pohybu ve stavu beztíže a podobným, pro praktický život potřebným věcem.

Spratek

Enderův stín je zároveň příběh o malém chlapci, který živoří na ulicích Rotterdamu a snaží se přežít. Tyto na ulici žijící „děti“ jsou ochotny pro kus chleba i zabít. Fazolek (podvyživený čtyřletý „spratek“) však dokáže přes svoji zdánlivou bezmocnost přežít. Když ho parta přijme (to kvůli přecitlivělosti holky, která partu vede), je tak zesláblý, že skoro ani nepokouše burák. Nicméně přivede partu na nápad, kterak obstarat jídlo. Sehnat staršího kluka, jenž je bude chránit – to je ono.

A tak jeden malý „spratek“ dokáže změnit partu hladovějících dětí na partu nasycených dětí - a to díky své inteligenci. Způsob, jakým to provede, dokáže změnit poměry všech malých dětí v celém městě. Díky tomu si ho všimne Flotila, přesněji řečeno lidé, kteří pro Flotilu pracují a vyhledávají budoucí vojáky. Naleznou podvyživeného šprčka, který nejenže dokázal přežít, ale sám se naučil číst. Rozumí více věcem nežli by měl a testy zvládá levou zadní. A tak dospělým začne vrtat hlavou, čím to, že je tak inteligentní – skutečně je pouze hříčkou přírody? Je obyčejným chytrým dítětem?

Poté, co se Fazolek dostane za Země na onu výše zmíněnou Bitevní školu, nastává čas učení a činů. Díky své bystrosti a vnímavosti objevuje i věci, které jsou ostatním skryty. Zjišťuje další fakta o válce s mimozemskou civilizací, o Bitevní škole samotné, o společnosti, o Zemi. V Bitevní škole bojuje o uznání ostatních dětí, které jsou větší a starší. Stává se studentem s nejlepšími výsledky, ale také největší neznámou pro své učitele. Odmítá přijímat zavedené učební a vzdělávací postupy, nechce absolvovat psychohry. Přesto všechno na celé škole existuje jedna osoba, která si ani nevšimne, že právě Fazolek je dítě s nejlepšími výsledky na Bitevní škole - Ender. Ender Wiggin je právě to dítě, do něhož učitelé vkládají svou naději. Naději, že právě on, Ender Wiggin, porazí mimozemskou rasu Termiťanů. Je čas, aby se z Fazolka stal Enderův stín.

Enderova hra

Enderova hra je název knihy, kterou Orson Scott Card napsal v roce 1985 a která byla oceněna jako nejlepší román roku. U nás vyšla tuším před desíti lety. Právě v této knize O. S. Card popisuje osudy chlapce Endera, který se dostane do Bitevní školy. V knize Enderova hra je právě Fazolek jedním z Enderových vojáků.

Jen pokračování?

Enderova hra má i další pokračování - Xenocida a Mluvčí za mrtvé – ale tyto knihy jsou už úplně o něčem jiném a odehrávají se o mnoho let později. Na rozdíl od nich právě kniha Enderův stín rozvíjí postavu Fazolka. Tento román je paralelní s předchozí Enderovou hrou; není pokračováním a není třeba, abyste si ji nejdřív přečetli. Naopak někteří lidé říkají, že právě Enderův stín je lepší nežli oceněná Enderova hra. Autor brilantně používá styčné pasáže obou knih, aniž byste měli pocit, že se opakuje. Enderův stín je novým náhledem na skutečnost, na psychologii dětí a lidí vůbec. Je to i výborně gradující román, kde se bojuje o přežití, uznání, postavení a přízeň ostatních. Samota hlavního hrdiny leckomu určitě připomene vlastní dětství.

Orson Scott Card

Pokračování je vždy horší než předcházející kniha.

Knihou Enderův stín Orson Scott Card dokázal, že to nemusí být vždy pravda.

Že lze napsat takovou knihu, která neexistuje jen díky knize předchozí a bez níž kniha následující nemá smysl.

A právě Enderův stín je toho vynikajícím důkazem.

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich.


Autor: Orson Scott Card
Název: Enderů stín
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 358
Cena: 249,-

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A