Orson Scott Card – Enderův stín

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich. Co to je za knihu? Sci-fi? Škola taktiky? Psychologická studie? Je to fantastická kombinace všeho, od které ani nejde odejít na záchod. A když už fakt musíte, jinak by to bylo zlé - tak si knihu vezmete raději sebou. A na spánek rovnou zapomeňte.
Orson Scott Card – Enderův stín
Bitevní škola

Enderův stín je příběh z doby, kdy Země válčí s mimozemskou rasou Termiťanů. Již malé děti jsou vyhledávány a testovány Mezinárodní flotilou, zdali mají ty správné schopnosti pro válku a pro boj s nepřítelem. Vhodné děti jsou poté převezeny na obrovskou orbitální stanici, kde je Bitevní škola. Tam dostanou bojový výcvik nejen teoretický, ale i praktický. Jsou školeny ve všech možných a nemožných předmětech. Procházejí fyzickou průpravou, učí se sebeobranu a taktiku. Hrají bojové, počítačové i praktické hry, rozhodně žádné „Člověče, nezlob se“. Učí se velet jednotkám, učí se pohybu ve stavu beztíže a podobným, pro praktický život potřebným věcem.

Spratek

Enderův stín je zároveň příběh o malém chlapci, který živoří na ulicích Rotterdamu a snaží se přežít. Tyto na ulici žijící „děti“ jsou ochotny pro kus chleba i zabít. Fazolek (podvyživený čtyřletý „spratek“) však dokáže přes svoji zdánlivou bezmocnost přežít. Když ho parta přijme (to kvůli přecitlivělosti holky, která partu vede), je tak zesláblý, že skoro ani nepokouše burák. Nicméně přivede partu na nápad, kterak obstarat jídlo. Sehnat staršího kluka, jenž je bude chránit – to je ono.

A tak jeden malý „spratek“ dokáže změnit partu hladovějících dětí na partu nasycených dětí - a to díky své inteligenci. Způsob, jakým to provede, dokáže změnit poměry všech malých dětí v celém městě. Díky tomu si ho všimne Flotila, přesněji řečeno lidé, kteří pro Flotilu pracují a vyhledávají budoucí vojáky. Naleznou podvyživeného šprčka, který nejenže dokázal přežít, ale sám se naučil číst. Rozumí více věcem nežli by měl a testy zvládá levou zadní. A tak dospělým začne vrtat hlavou, čím to, že je tak inteligentní – skutečně je pouze hříčkou přírody? Je obyčejným chytrým dítětem?

Poté, co se Fazolek dostane za Země na onu výše zmíněnou Bitevní školu, nastává čas učení a činů. Díky své bystrosti a vnímavosti objevuje i věci, které jsou ostatním skryty. Zjišťuje další fakta o válce s mimozemskou civilizací, o Bitevní škole samotné, o společnosti, o Zemi. V Bitevní škole bojuje o uznání ostatních dětí, které jsou větší a starší. Stává se studentem s nejlepšími výsledky, ale také největší neznámou pro své učitele. Odmítá přijímat zavedené učební a vzdělávací postupy, nechce absolvovat psychohry. Přesto všechno na celé škole existuje jedna osoba, která si ani nevšimne, že právě Fazolek je dítě s nejlepšími výsledky na Bitevní škole - Ender. Ender Wiggin je právě to dítě, do něhož učitelé vkládají svou naději. Naději, že právě on, Ender Wiggin, porazí mimozemskou rasu Termiťanů. Je čas, aby se z Fazolka stal Enderův stín.

Enderova hra

Enderova hra je název knihy, kterou Orson Scott Card napsal v roce 1985 a která byla oceněna jako nejlepší román roku. U nás vyšla tuším před desíti lety. Právě v této knize O. S. Card popisuje osudy chlapce Endera, který se dostane do Bitevní školy. V knize Enderova hra je právě Fazolek jedním z Enderových vojáků.

Jen pokračování?

Enderova hra má i další pokračování - Xenocida a Mluvčí za mrtvé – ale tyto knihy jsou už úplně o něčem jiném a odehrávají se o mnoho let později. Na rozdíl od nich právě kniha Enderův stín rozvíjí postavu Fazolka. Tento román je paralelní s předchozí Enderovou hrou; není pokračováním a není třeba, abyste si ji nejdřív přečetli. Naopak někteří lidé říkají, že právě Enderův stín je lepší nežli oceněná Enderova hra. Autor brilantně používá styčné pasáže obou knih, aniž byste měli pocit, že se opakuje. Enderův stín je novým náhledem na skutečnost, na psychologii dětí a lidí vůbec. Je to i výborně gradující román, kde se bojuje o přežití, uznání, postavení a přízeň ostatních. Samota hlavního hrdiny leckomu určitě připomene vlastní dětství.

Orson Scott Card

Pokračování je vždy horší než předcházející kniha.

Knihou Enderův stín Orson Scott Card dokázal, že to nemusí být vždy pravda.

Že lze napsat takovou knihu, která neexistuje jen díky knize předchozí a bez níž kniha následující nemá smysl.

A právě Enderův stín je toho vynikajícím důkazem.

Jestliže existuje několik knih, jenž by vám neměly uniknout, tak toto je jedna z nich.


Autor: Orson Scott Card
Název: Enderů stín
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 358
Cena: 249,-


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |