Overpass: skrz bahno a písek | Recenze

Závodních simulátorů je na herním trhu více než dostatek. Jen málo z nich se ovšem soustředí na překonávání extrémních terénů.

Co baví

  • Netradiční závodění
  • Split-screen

Co vadí

  • Slabá grafika
  • Nepřesvědčivá fyzika
  • Množství frustrujících zážitků
  • Velice přísná pravidla
  • Zatraceně málo obsahu
5/10
Hodnocení

Jestli je v nějaké oblasti herního průmyslu opravdu hodně husto, bude to zcela nepochybně v segmentu závodních her. Konkurence je napříč herními platformami vskutku veliká, tudíž přijít s něčím novým není zrovna snadný úkol. A to i pře skutečnost, že svět motorsportu nabízí nepřeberné množství příležitostí. V závodním mainstreamu je herní trh plně saturovaný a tak nezbývá, než se pokusit o zázrak, popřípadě zaměřit svou pozornost na okraj motoristického spektra. Přesně tímto směrem se vydalo švédské studio Zordix, pro jehož vývojáře rozhodně není experimentování cizí.

Na bahně i na písku

Novým přírůstkem do portfolia těchto moto nadšenců je titul Overpass, který přináší závodění v extrémním prostředí. Koncept zdolávání příkrých kopců, bahenních lázní a přírodních či uměle vytvořených překážek nejrůznějšího charakteru zní opravdu zajímavě a originálně, přináší s sebou však několik úskalí, se kterými není jednoduché se vypořádat. Hlavně proto je tedy podobných her jako šafránu. Druhou stinnou stránkou podobných her je potom také úzká fanouškovská základna.

Overpass_Yamaha1_NoWM.jpg
Overpass je tak trochu jinou závodní hrou

Hra se nesnaží své hráče ohromovat kdovíjakou rozmanitostí, v základu nabízí pouhopouhé dva typy závodů. Osedlat můžete buďte klasické terénní buginy nebo oblíbené čtyřkolky s řídítky. Jízdní zážitek je pochopitelně hodně odlišný a vyžaduje taktéž jiný styl jízdy, což by se ostatně u simulátorů podobného charakteru dalo očekávat. Čtyřkolky jsou mobilnější a mrštnější, naopak bugina díky své váze o dost stabilnější, což při stoupání po kamenných blocích jistě oceníte.

 

Overpass je o přesnosti, uvážlivém přemýšlení a především znalosti terénu

 

Overpass není o rychlosti, zběsilé jízdě a několikametrových skocích. Overpass je o přesnosti, uvážlivém přemýšlení a především znalosti terénu. Většina okruhů totiž není koncipována jako uzavřený závodní koridor nabízející jedinou možnou cestu. Překonávání překážek je tak jedinečnou výzvou, se kterou se lze poprat vícero způsoby. Klíčové je hledání té nejvhodnější cesty v závislosti na vlastních dovednostech. Pravdou však zůstává, že většinou ten zdánlivě nejkomplikovanější způsob je zároveň tím nejefektivnějším a naopak. Oproti jiným závodním hrám je tak třeba zapojit mozek a více než kdy jindy sledovat terén.

Netrpělivým vstup zakázán

Mimo nutnost číst okolní prostředí navíc do celkové hratelnosti promlouvá také zvolený způsob pohonu. Pro rovný a nenáročný terén je nejvhodnější volit pohon na dvě kola, v hrubším terénu potom naopak na všechna čtyři. Pro zdolání těch nejnáročnějších překážek a svahů je jedinou možností uzamčení diferenciálu a zajištění stejného otáčení všech kol. Připravit se ovšem musíte na obtížnější zatáčení. Bez manuálního přepínání mezi pohony se rozhodně neobejdete. Jedná se o jednoduchý prvek, hře však dodává určitý pocit realističnosti. Nejedná se ale o nějaké hloupé a prázdné přepínání, jde o plně funkční nezbytnost.

Overpass_20200319100849.jpgOverpass_20200319101016.jpgOverpass_20200319105126.jpg
Nejde zde o rychlost, ale o přesnost a trpělivost

Jak jsme již naznačili, Overpass rozhodně není o rychlosti. Alespoň tedy o té pohybové. Každopádně je třeba si uvědomit, že ne pro každý motorsport jsou zásadní vteřiny. Nebudete se tak řítit korytem závratnými rychlostmi a ani nebudete řezat zatáčky jako o život. Vaše rychlost, respektive čas a tím i výslednou pozici, bude určovat pouze šikovnost, předvídatelnost a znalost jak terénu, tak i stroje, se kterým se do závodů vydáte. Titul tak rozhodně není určen milovníkům adrenalinové jízdy.

Terénní mašinky se neustále šinou šnečím tempem za stereotypního doprovodu bublajícího motoru. Overpass je o trpělivosti a v mnohých ohledech působí až příliš utahaně. Ostatně, přesně takové ale zdolávání extrémního terénu přeci je.

Overpass_20200319105322.jpg
Zážitek je to však povětšinou frustrující

Celkovou hratelnost navíc poměrně silně ovlivňuje také model poškození. Ten není co do grafického zobrazení ničím zajímavý, svou roli ovšem hraje v ovladatelnosti strojů. Hra totiž dokáže poměrně přísně trestat špatná rozhodnutí, což se silně projevuje na jízdním modelu. Série hloupých chyb tak dokáže během několika sekund zmařit celý závod. V režimu kariéry to potom znamená investovat vydělané peníze do opravy či změnit stroj a čekat na opravu zdarma. Jezdit nerozvážně se zkrátka nevyplácí.

Hřebíček do rakve

V oblasti herních módů je Overpass hodně prázdnou hrou. Tím nejsmysluplnějším, co nabízí, je pochopitelně hodně skromně pojatá kariéra. Ta se skládá ze série nenavazujících závodů se stále stoupající obtížnosti. Odměnou jsou pochopitelně nové stroje či odemykání jednotlivých dílů v případě, že skončíte do třetího místa. Nové díly potom vylepšují jednu z několika vlastností a lze je aplikovat na všechna vozidla. Samotná kariéra nemá žádný hlubší smysl, představuje pouze soubor různorodých závodů. Cílem je pochopitelně vystoupat v žebříčku hodnocení co nejvýše.

 

V oblasti herních módů je Overpass hodně prázdnou hrou

 

Milovníci auto-moto nastavování však budou zklamáni. Na jakékoli přizpůsobování jednotlivých strojů vlastnímu jízdnímu stylu zapomeňte. Hráč se zkrátka musí smířit s tím, co v garáži má. Overpass je tak vzhledem ke skutečnosti, že se tváří jako simulátor, až trestuhodně prázdný. Kde je nastavení odpružení, výšky apod.? Ostatně podobné je to ve všech oblastech mimozávodních aktivit. A náznaky primitivního managementu v podobě sponzorů či uzavírání sázek na tomto faktu bohužel nic nemění.

Overpass_20200319133210.jpgOverpass_20200319134113.jpgOverpass_20200319135209.jpgOverpass_20200319105613.jpgOverpass_20200319105824.jpgOverpass_20200319105933.jpg
Hru sráží také nedostatek herního i mimoherního obsahu

Nejde však o jediný problém, který titul sráží k zemi. Krom minimalistického herního obsahu je to také místy prapodivná fyzika vozidel. Dřevěné klády jsem na čtyřkolce ještě nikdy nepřekonával, ale jsem přesvědčen o tom, že realita vypadá trošku jinak. Zdolávání překážek není zkrátka plně uvěřitelné, často dochází k popírání fyzikálních zákonů, což vede k frustraci a neuspokojivému hernímu zážitku. Ruku v ruce s touto skutečností kráčí také řada úsměvných bugů či krkolomných animací pádů.

K tomu je nutné přičíst také drakonické a neúprosné posuzování porušování pravidel, které směřují k často nesmyslným penalizacím. Overpass je už tak hodně obtížnou hrou, a to i na základní úroveň, natož potom s přihlédnutím k prapodivné fyzice a nespravedlivému přičítání trestných vteřin. Naprosto vražedná a frustrující kombinace.

Titul rozhodně neoslní ani po grafické stránce, ta je na dnešní poměry sotva tak průměrná. Ale to je jen další minusový bod, který by mohl být za jiných okolností ignorován. Na foto režim zapomeňte, vzhledem k nepřesvědčivému grafickému zpracování by byl však nepoužitelný. Z herních módů zmiňme ještě téměř zbytečný multiplayer. Potěšit mnohé může ale možnost split-screenu. Na druhou stranu si příliš nedokážeme představit zoufalce, kteří by chtěli s podobným titulem trávit sobotní večer, a to dokonce i s přihlédnutím k aktuální situaci ve světě.

Verdikt

Overpass je sotva průměrným titulem s možná zajímavým konceptem, ale otřesným zpracováním. Vývojáři se nedokázali úspěšně poprat s nástrahami zvoleného žánru a chybovali na všech frontách. Zdolávání náročných terénů je v jejich podání nudné a frustrující zároveň. K celkovému pocitu nespokojenosti navíc nahrává nesmyslná obtížnost a přísné posuzování pravidel. Bohužel nejinak je tomu i v oblasti správy vozu či celkového managementu vlastní kariéry. Obsahově se jedná o prázdnou hru, která nabízí minimum možností. Overpass je zkrátka jedno velké zklamání, které jen stěží obhájí svou vysokou cenovku. 

Váš názor Další článek: I Dreams mají své meze, Nintendo si vyžádalo stažení napodobeniny Maria

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft

Aktuality

8:33 | Série Uncharted končí, alespoň tedy v režii studia Naughty Dog. Potvrdil to kreativní ředitel Neil Druckman. Pokračování The Last of Us ale nevylučuje 👉 
26. ledna | Do Disney Dreamlight Valley letos dorazí Simba z Lvího krále, sněhulák Olaf z Ledového království a Mirabel z animáku Encanto 
26. ledna | Microsoft zveřejnil, které hry se v příštích týdnech dostanou do Xbox Game Pass: Hi-Fi Rush, GoldenEye 007, Age of Empires II… Čtyři hry z něj ale na konci ledna vypadnou. 
25. ledna | Příběhovka Life is Strange 2 se podívá na Nintendo Switch. Už 2. února si budeme moci projít příběh dvojice bratrů, kteří se musí postarat sami o sebe. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu