Ovladače Detonátory pro grafické karty nVidia

Výkon vaší grafické karty lze zvýšit mnoha způsoby. Změnou operačního systému, přetaktováním a nebo zvolením vhodných ovladačů. Není vždy dobré u starších grafických karet od nVidie používat nejnovější ovladače. Tento stručný průvodce grafickými kartami této firmy vás seznámí s historií jejich vývoje a také vám doporučí nejvhodnější ovladač ke každé z verzí.
Ovladače Detonátory pro grafické karty nVidia
Pokud máte starší grafickou kartu s čipem Riva TNT nebo TNT2, je lepší používat ovladače, které vám dodal výrobce než nejnovější Detonátory 3. Ty jsou totiž optimalizovány pro nové čipy GeForce a GeForce2. Problém nastává, pokud jsou ovladače na CDčku, které jste dostali spolu s kartou příliš staré a objevují se problémy ve spolupráci s některým HW nebo programy či hrami. V takovém případě nezbývá než sáhnout po některých z oficiálních Detonátorů.

Aktuální verze ovladačů od nVidie je 6.50. Tyto ovladače byly vydány 4. prosince 2000 a podporují tyto grafické karty:

RIVA TNT, RIVA TNT2, RIVA TNT2 Pro, RIVA TNT2 Ultra, Vanta, Vanta LT, RIVA TNT2 64, RIVA TNT2 64 Pro, Aladdin TNT2, GeForce 256, GeForce DDR, Quadro, GeForce2 MX, Quadro2 MXR, GeForce2 GTS, GeForce2 Pro, GeForce2 Ultra, Quadro2 Pro.

RIVA TNT
Cena: Není již v prodeji

RIVA TNT byl první grafický akcelerátor od firmy nVidia. Byl vyroben jako konkurence rychle se rozvíjející firmě 3dfx a v té době nikoho nenapadlo ani pomyslet že ji jednou nVidia koupí. Na rozdíl od prvního a druhého Voodoočka vlastnila neuvěřitelných 16 MB paměti. Časem 3DFX vyprodukovala i Voodoo Banshe (také 16 MB), ale výkon RIVY neměla. Vyvážené ovladače se již pro tuto grafickou kartu nedají prakticky sehnat a já osobně bych vám doporučoval ponechat si ty, které jste k ní dostali od výrobce.

RIVA TNT2
Cena za VANTA verzi: cca 1700 Kč

Cena za M64 verzi: cca 2200 Kč

Cena za PRO verzi: cca 2500 Kč

Cena za ULTRA verzi: cca 3200 Kč

RIVA TNT2 vznikla o trochu dříve než Voodoo 3 a její výkon ve verzi PRO byl kapánek lepší než model od 3dfx. Časem se dostavila i ULTRA verze (v té době pouze pro zbohatlíky). Nakonec byla vydána i varianta M64, které obsahovala pouze 64 bitovou sběrnici a měla pomalejší jádro. Osobně si myslím že pro běžného hráče se nyní vyplatí její ULTRA verze. V rozlišení 800X600 s ní „rozjedete“ snad všechno a když přidáte procesor Duron, 128 MB paměti a disk se 7200 otáčkami, máte vyhráno. Málem bych zapomněl na VANTU, ta obsahovala kromě pekelně pomalého jádra, 64 bitová sběrnice pouze 16 MB paměti. Ovladače bych doporučoval z roku 1999, ale starší Detonátory 3 ji také moc neublíží.

GeForce
Cena za 256 verzi: cca 7700 Kč

GeForce byla velmi výkonná grafická karta, která se prodává snad již jen ve verzi 256. Vzhledem k menšímu výkonu než levnější a novější GeForce 2 MX se ji dnes již prakticky nevyplatí kupovat. Je to díky drahé výrobní technologii. Ať už kvůli ceně nebo výkonu ji nedoporučuji. Pokud ji však vlastníte, nezoufejte, Detonátory 3 podporuje, ale nejvyváženější jsou Detonátory 3 také asi z roku 1999.

GeForce 2
Cena za MX (značková) verzi: cca 5000 Kč

Cena za GTS verzi: 32 MB: cca 8900 Kč 64 MB: cca 12500 Kč

Cena za ULTRA verzi: cca 15000 Kč

GeForce 2 se prodává v několika verzích, které se liší pouze ve frekvenci jádra, šířce sběrnice a ve velikosti paměti. U nás jsou v prodeji verze MX (pozor na neznačkové verze, viz. poslední HW novinky), PRO, GTS a ULTRA. Osobně si myslím že běžnému fandovi her bude stačit nějaká pěkná značková MXka, ale ani taková GTS není k zahození. Horší je to však s cenou, proto ULTRA verze je snad jen pro zaryté pařany nebo technické fandy. Nejvhodnější ovladače jsou ty nejnovější, protože se této sadě grafických karet šijí na míru. Stáhnout si je můžete z oficiálních stránek společnosti nVidia (http://www.nvidia.com).

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 29 N/A
Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fotorežimu krásy peruánské džungle

Hráči fotí: Tomb Raider ukazuje ve fot…

Nejnovější Tomb Raider možná není nabitý akcí, jako historický výlet do Mayské minulosti však poslouží skvěle.

23.  9.  2018 | | 1 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky, žádná akce (recenze)

Shadow of the Tomb Raider: samé hrobky…

Reboot Tomb Raidera dospěl do svého zdárného konce a nám chybí jeho začátek.

14.  9.  2018 | | 9 N/A