Ovladače Detonátory pro grafické karty nVidia

Výkon vaší grafické karty lze zvýšit mnoha způsoby. Změnou operačního systému, přetaktováním a nebo zvolením vhodných ovladačů. Není vždy dobré u starších grafických karet od nVidie používat nejnovější ovladače. Tento stručný průvodce grafickými kartami této firmy vás seznámí s historií jejich vývoje a také vám doporučí nejvhodnější ovladač ke každé z verzí.
Ovladače Detonátory pro grafické karty nVidia
Pokud máte starší grafickou kartu s čipem Riva TNT nebo TNT2, je lepší používat ovladače, které vám dodal výrobce než nejnovější Detonátory 3. Ty jsou totiž optimalizovány pro nové čipy GeForce a GeForce2. Problém nastává, pokud jsou ovladače na CDčku, které jste dostali spolu s kartou příliš staré a objevují se problémy ve spolupráci s některým HW nebo programy či hrami. V takovém případě nezbývá než sáhnout po některých z oficiálních Detonátorů.

Aktuální verze ovladačů od nVidie je 6.50. Tyto ovladače byly vydány 4. prosince 2000 a podporují tyto grafické karty:

RIVA TNT, RIVA TNT2, RIVA TNT2 Pro, RIVA TNT2 Ultra, Vanta, Vanta LT, RIVA TNT2 64, RIVA TNT2 64 Pro, Aladdin TNT2, GeForce 256, GeForce DDR, Quadro, GeForce2 MX, Quadro2 MXR, GeForce2 GTS, GeForce2 Pro, GeForce2 Ultra, Quadro2 Pro.

RIVA TNT
Cena: Není již v prodeji

RIVA TNT byl první grafický akcelerátor od firmy nVidia. Byl vyroben jako konkurence rychle se rozvíjející firmě 3dfx a v té době nikoho nenapadlo ani pomyslet že ji jednou nVidia koupí. Na rozdíl od prvního a druhého Voodoočka vlastnila neuvěřitelných 16 MB paměti. Časem 3DFX vyprodukovala i Voodoo Banshe (také 16 MB), ale výkon RIVY neměla. Vyvážené ovladače se již pro tuto grafickou kartu nedají prakticky sehnat a já osobně bych vám doporučoval ponechat si ty, které jste k ní dostali od výrobce.

RIVA TNT2
Cena za VANTA verzi: cca 1700 Kč

Cena za M64 verzi: cca 2200 Kč

Cena za PRO verzi: cca 2500 Kč

Cena za ULTRA verzi: cca 3200 Kč

RIVA TNT2 vznikla o trochu dříve než Voodoo 3 a její výkon ve verzi PRO byl kapánek lepší než model od 3dfx. Časem se dostavila i ULTRA verze (v té době pouze pro zbohatlíky). Nakonec byla vydána i varianta M64, které obsahovala pouze 64 bitovou sběrnici a měla pomalejší jádro. Osobně si myslím že pro běžného hráče se nyní vyplatí její ULTRA verze. V rozlišení 800X600 s ní „rozjedete“ snad všechno a když přidáte procesor Duron, 128 MB paměti a disk se 7200 otáčkami, máte vyhráno. Málem bych zapomněl na VANTU, ta obsahovala kromě pekelně pomalého jádra, 64 bitová sběrnice pouze 16 MB paměti. Ovladače bych doporučoval z roku 1999, ale starší Detonátory 3 ji také moc neublíží.

GeForce
Cena za 256 verzi: cca 7700 Kč

GeForce byla velmi výkonná grafická karta, která se prodává snad již jen ve verzi 256. Vzhledem k menšímu výkonu než levnější a novější GeForce 2 MX se ji dnes již prakticky nevyplatí kupovat. Je to díky drahé výrobní technologii. Ať už kvůli ceně nebo výkonu ji nedoporučuji. Pokud ji však vlastníte, nezoufejte, Detonátory 3 podporuje, ale nejvyváženější jsou Detonátory 3 také asi z roku 1999.

GeForce 2
Cena za MX (značková) verzi: cca 5000 Kč

Cena za GTS verzi: 32 MB: cca 8900 Kč 64 MB: cca 12500 Kč

Cena za ULTRA verzi: cca 15000 Kč

GeForce 2 se prodává v několika verzích, které se liší pouze ve frekvenci jádra, šířce sběrnice a ve velikosti paměti. U nás jsou v prodeji verze MX (pozor na neznačkové verze, viz. poslední HW novinky), PRO, GTS a ULTRA. Osobně si myslím že běžnému fandovi her bude stačit nějaká pěkná značková MXka, ale ani taková GTS není k zahození. Horší je to však s cenou, proto ULTRA verze je snad jen pro zaryté pařany nebo technické fandy. Nejvhodnější ovladače jsou ty nejnovější, protože se této sadě grafických karet šijí na míru. Stáhnout si je můžete z oficiálních stránek společnosti nVidia (http://www.nvidia.com).

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A