Ovladače: nášup po dovolené

Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.
Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.

Především chci upozornit na výborné ovladače pro grafiky s čipy nVidia, zejména GeForce 256 a GeForce 2. nVidia se vytáhla a uvedla Detonatory 3, verzi 6.18 pro všechny operační systémy. Tyto ovladače významně zvyšují výkon zejména ve 32bitové barvě, kde měly čipy GeForce poměrně významné rezervy. Provedl jsem drobné srovnání s ovladači 5.32 a 6.18 v Quake III Arena a 3D Mark 2000 na stroji s PIII 1 GHz a Celeron 533@880 MHz a změna je patrná na více než první pohled. Jen pro příklad, nárůst v QIII v rozlišení 800 x 600 x 32 bitů činí z 128 na 150 FPS, v 1600 x 1200 x 32 bitů z 34 na 44 FPS! Kluci od nVidie odvedli špičkový kus práce, a tak pokud máte kartu s GF, neváhejte a stahujte. Mimochodem, přidal jsem také verzi 5.33 pro Windows 95/98 – to je zatím poslední ovladač pětkové řady.

Potěšení budou také majitelé ATI Rage Fury MAXX – nová verze ovladače zase o něco zvyšuje stabilitu a hlavně kvalitu zobrazení. S nárůstem výkonu však příliš nepočítejte.

Velký nášup tentokrát potěší majitele karet ASUS. Přidal jsem populární ovladač verze 5.32, který umožňuje nastavit poloprůhledné textury a tedy velmi šikovně podvádět ve hrách. Nechybí ani nejnovější verze 5.33, tentokráte pro všechny operační systémy. Přidána byla také přetaktovávací utilita ASUS TweakTool ve verzi 3.10. Majitelé verzí Deluxe budou potěšení novými verzemi nahrávacího programu ASUS Digital VCR 1.00 a ASUS Live 4.40 pro živé sledování pomocí kamery.

Aktualizace proběhla v sekci Utility. Do testovacích programů jsem přidal novou verzi programu SiSoft Sandra 2000 Millenium, která pracuje také ve Windows Millenium (proto ten název) a obsahuje také nové sestavy pro porovnání výkonu. Pokud si chcete lépe vyladit monitor, můžete využít programu Nokia Test, který vám pomůže vyladit ostrost, jas, kontrast i geometrii. Pomocí něj také zjistíte, zda váš monitor už nepatří do starého železa.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 26 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 4 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 6 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A