Ovladače: nášup po dovolené

Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.
Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.

Především chci upozornit na výborné ovladače pro grafiky s čipy nVidia, zejména GeForce 256 a GeForce 2. nVidia se vytáhla a uvedla Detonatory 3, verzi 6.18 pro všechny operační systémy. Tyto ovladače významně zvyšují výkon zejména ve 32bitové barvě, kde měly čipy GeForce poměrně významné rezervy. Provedl jsem drobné srovnání s ovladači 5.32 a 6.18 v Quake III Arena a 3D Mark 2000 na stroji s PIII 1 GHz a Celeron 533@880 MHz a změna je patrná na více než první pohled. Jen pro příklad, nárůst v QIII v rozlišení 800 x 600 x 32 bitů činí z 128 na 150 FPS, v 1600 x 1200 x 32 bitů z 34 na 44 FPS! Kluci od nVidie odvedli špičkový kus práce, a tak pokud máte kartu s GF, neváhejte a stahujte. Mimochodem, přidal jsem také verzi 5.33 pro Windows 95/98 – to je zatím poslední ovladač pětkové řady.

Potěšení budou také majitelé ATI Rage Fury MAXX – nová verze ovladače zase o něco zvyšuje stabilitu a hlavně kvalitu zobrazení. S nárůstem výkonu však příliš nepočítejte.

Velký nášup tentokrát potěší majitele karet ASUS. Přidal jsem populární ovladač verze 5.32, který umožňuje nastavit poloprůhledné textury a tedy velmi šikovně podvádět ve hrách. Nechybí ani nejnovější verze 5.33, tentokráte pro všechny operační systémy. Přidána byla také přetaktovávací utilita ASUS TweakTool ve verzi 3.10. Majitelé verzí Deluxe budou potěšení novými verzemi nahrávacího programu ASUS Digital VCR 1.00 a ASUS Live 4.40 pro živé sledování pomocí kamery.

Aktualizace proběhla v sekci Utility. Do testovacích programů jsem přidal novou verzi programu SiSoft Sandra 2000 Millenium, která pracuje také ve Windows Millenium (proto ten název) a obsahuje také nové sestavy pro porovnání výkonu. Pokud si chcete lépe vyladit monitor, můžete využít programu Nokia Test, který vám pomůže vyladit ostrost, jas, kontrast i geometrii. Pomocí něj také zjistíte, zda váš monitor už nepatří do starého železa.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 11 N/A