Ovladače: nášup po dovolené

Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.
Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.

Především chci upozornit na výborné ovladače pro grafiky s čipy nVidia, zejména GeForce 256 a GeForce 2. nVidia se vytáhla a uvedla Detonatory 3, verzi 6.18 pro všechny operační systémy. Tyto ovladače významně zvyšují výkon zejména ve 32bitové barvě, kde měly čipy GeForce poměrně významné rezervy. Provedl jsem drobné srovnání s ovladači 5.32 a 6.18 v Quake III Arena a 3D Mark 2000 na stroji s PIII 1 GHz a Celeron 533@880 MHz a změna je patrná na více než první pohled. Jen pro příklad, nárůst v QIII v rozlišení 800 x 600 x 32 bitů činí z 128 na 150 FPS, v 1600 x 1200 x 32 bitů z 34 na 44 FPS! Kluci od nVidie odvedli špičkový kus práce, a tak pokud máte kartu s GF, neváhejte a stahujte. Mimochodem, přidal jsem také verzi 5.33 pro Windows 95/98 – to je zatím poslední ovladač pětkové řady.

Potěšení budou také majitelé ATI Rage Fury MAXX – nová verze ovladače zase o něco zvyšuje stabilitu a hlavně kvalitu zobrazení. S nárůstem výkonu však příliš nepočítejte.

Velký nášup tentokrát potěší majitele karet ASUS. Přidal jsem populární ovladač verze 5.32, který umožňuje nastavit poloprůhledné textury a tedy velmi šikovně podvádět ve hrách. Nechybí ani nejnovější verze 5.33, tentokráte pro všechny operační systémy. Přidána byla také přetaktovávací utilita ASUS TweakTool ve verzi 3.10. Majitelé verzí Deluxe budou potěšení novými verzemi nahrávacího programu ASUS Digital VCR 1.00 a ASUS Live 4.40 pro živé sledování pomocí kamery.

Aktualizace proběhla v sekci Utility. Do testovacích programů jsem přidal novou verzi programu SiSoft Sandra 2000 Millenium, která pracuje také ve Windows Millenium (proto ten název) a obsahuje také nové sestavy pro porovnání výkonu. Pokud si chcete lépe vyladit monitor, můžete využít programu Nokia Test, který vám pomůže vyladit ostrost, jas, kontrast i geometrii. Pomocí něj také zjistíte, zda váš monitor už nepatří do starého železa.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

včera |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |