Ovladače: nášup po dovolené

Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.
Možná jste už aktualizaci ovladačů na Doupěti odepsali, protože již měsíc nedošlo k přidání žádných novinek. Naštěstí se nestalo nic vážnějšího, než že jsem trávil trochu volného času v Českém ráji a okolí. Po víkendu (a po měsíci) tedy přidávám zase nějakou trošku do mlýna.

Především chci upozornit na výborné ovladače pro grafiky s čipy nVidia, zejména GeForce 256 a GeForce 2. nVidia se vytáhla a uvedla Detonatory 3, verzi 6.18 pro všechny operační systémy. Tyto ovladače významně zvyšují výkon zejména ve 32bitové barvě, kde měly čipy GeForce poměrně významné rezervy. Provedl jsem drobné srovnání s ovladači 5.32 a 6.18 v Quake III Arena a 3D Mark 2000 na stroji s PIII 1 GHz a Celeron 533@880 MHz a změna je patrná na více než první pohled. Jen pro příklad, nárůst v QIII v rozlišení 800 x 600 x 32 bitů činí z 128 na 150 FPS, v 1600 x 1200 x 32 bitů z 34 na 44 FPS! Kluci od nVidie odvedli špičkový kus práce, a tak pokud máte kartu s GF, neváhejte a stahujte. Mimochodem, přidal jsem také verzi 5.33 pro Windows 95/98 – to je zatím poslední ovladač pětkové řady.

Potěšení budou také majitelé ATI Rage Fury MAXX – nová verze ovladače zase o něco zvyšuje stabilitu a hlavně kvalitu zobrazení. S nárůstem výkonu však příliš nepočítejte.

Velký nášup tentokrát potěší majitele karet ASUS. Přidal jsem populární ovladač verze 5.32, který umožňuje nastavit poloprůhledné textury a tedy velmi šikovně podvádět ve hrách. Nechybí ani nejnovější verze 5.33, tentokráte pro všechny operační systémy. Přidána byla také přetaktovávací utilita ASUS TweakTool ve verzi 3.10. Majitelé verzí Deluxe budou potěšení novými verzemi nahrávacího programu ASUS Digital VCR 1.00 a ASUS Live 4.40 pro živé sledování pomocí kamery.

Aktualizace proběhla v sekci Utility. Do testovacích programů jsem přidal novou verzi programu SiSoft Sandra 2000 Millenium, která pracuje také ve Windows Millenium (proto ten název) a obsahuje také nové sestavy pro porovnání výkonu. Pokud si chcete lépe vyladit monitor, můžete využít programu Nokia Test, který vám pomůže vyladit ostrost, jas, kontrast i geometrii. Pomocí něj také zjistíte, zda váš monitor už nepatří do starého železa.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Skyrim: Very Special Edition si už zahrajete i na záchodě

Skyrim: Very Special Edition si už zah…

Mysleli jste si, že jde o vtip? Tak to jste na omylu!

6.  7.  2018 |