Ovladače nové generace na ostří nože: jaký je lepší?

Obě společnosti na výstavě představily společně s novou generací konzolí také vylepšené ovladače, které nám zpříjemní zážitek u televize. Povedlo se výrobcům vychytat chyby, a přitom přidat dostatečně zajímavé inovace?

Ať si o vzhledu samotné konzole říká kdo chce co chce, mnohem podstatnějším prvkem je ovladač. Ten totiž nabízí bezprostřední spojení mezi hráčem a herním zážitkem, dokonalá souhra všech jeho prvků je tedy nutností. V současné generaci konzolí má jednoznačně navrch Xbox360, jehož ovladač mnozí považují za jeden z nejlepších vůbec. Rozhodně jde v mnohém o osobní preference, většina se ale v současné době přiklání právě k Microsoftu. Dualshock třetí generace se totiž od minule takřka nezměnil, o tom však nyní nemluvíme. Jde o budoucnost.

xbox-one-vs-ps4-580-75.jpg

Obě společnosti nyní představují novou verzi svých ovladačů, které se poperou s novou generací her. Musí být preciznější, lehčí a maximálně přizpůsobené konektivitě. Jak na tom tedy jsou?

Xbox One – proč měnit to, co funguje?

Podobným heslem se pravděpodobně řídili tvůrci nového ovladače konzole Microsoftu, jelikož vypadá ve srovnání s tím současným jako takový větší bráška na steroidech. Všechny základní prvky byly zcela zachovány, a to včetně konstrukce a celkového vzhledu. Přední stranu zdobí dvě analogové páčky, ovládací kříž, čtyři klasická tlačítka, dvě pomocná tlačítka a svítící logo Xboxu. Na horní hraně nechybí dvě postranní tlačítka a dvě spouště. Zkrátka klasika.

xbox_one_13_controller.jpg Xbox_One_controller.jpg XBox-One-Controller-Front-Large.jpg

Změny se odehrávají spíše pod kapotou, i když jen těžko poznáme všechny inovace, dokud si ovladač osobně neosaháme a nevyzkoušíme. Celkově byla značně snížena hmotnost a především se schovala kolébka pro baterie na zadní straně, což z vizuálního hlediska dělá ovladač mnohem přitažlivějším. Podle některých redaktorů však mají zadní tlačítka a spouště velmi citlivý stisk, což mnoha hráčům vadí. Potřebují totiž pod prsty cítit odpor, a ten nový ovladač podle všeho nenabízí.

Vše, co víme o konzoli nové generace: Xbox One

Vše, co víme o konzoli nové generace: Xbox One

Nelze si nevšimnout ani několika inovací na přední straně. Ovládací kříž konečně odhodil pohyblivé kolečko, ve kterém byl vestavěn, díky čemuž je mnohem pohodlnější kříž nahmatávat a tisknout do jednotlivých stran. Také analogové páčky jsou nyní o něco vyšší a klobouček mají pokrytý gumovým texturovaným povrchem. Ten pomáhá při zběsilé manipulaci a zaručuje, že palce nebudou klouzat.

Xbox-One-Controller-Image-Buttons.jpg xbox-one-controller-top-picture.jpg Xbox-One-Focus-on-the-new-controller-1098665.jpg

Prohloubit zážitek mají dodatečné vibrační motůrky, které byly vestavěny i do zadních spouští a nabízejí hned několik stupňů vibrací. To v zásadě znamená, že můžeme zapomenout na jednotvárné tancování ovladače v rukou, vibrace budou nyní stupňované v závislosti na dění ve hře, což rozhodně nabídne novou úroveň interakce a zážitků.

ku-xlarge.jpg

Celkově lze říci, že se jedná o kvalitní evoluci již beztak skvělého ovladače současné generace Xboxu. Pozitivní dojmy zatím u většiny přítomných značně převyšují několik negativ, které navíc lze ještě relativně snadno odstranit.

PlayStation 4 – inovace v každém dílku

To Sony do nového ovladače šláplo plnou parou a rozhodlo se nenechat kámen na kameni. Musíme uznat, že nový Dualshock 4 vypadá prostě skvěle a rozhodně působí na první dojem mnohem lépe, než lehká inovace od Microsoftu. Tím bych Xboxu rozhodně nechtěl nijak křivdit, Dualshock však potřeboval radikální změny už dávno, a tak není divu, že novinka působí...nově.

453666-playstation-4-press-conference-100026340-orig.jpg bmUploads_2013-02-20_1439_Controller_02.jpg ps4-controller.jpg

Základ tu opět zůstává stejný, konstrukce si zachovává svůj dřívější vzhled a rozložení tlačítek je až na pár výjimek zcela totožné. Díky o něco hutnějšímu tělu a mnohem lépe využitému plastu však působí ovladač mnohem kvalitněji a pevně, což se o třetí generaci Dualshocku říci nedalo. Pozitivně se projevuje i o něco vyšší hmotnost, díky které ovladač dobře sedí v ruce.

PlayStaton 4: známe oficiální vzhled, hardware a cenu

PlayStaton 4: známe oficiální vzhled, hardware a cenu

Prakticky beze změn zůstal ovládací kříž na levé straně, stejně jako čtveřice tlačítek napravo. Změn se dočkaly analogové páčky, které jsou nyní mnohem pevnější a neviklají se ze strany na stranu, jako v současném kousku. To uvítají milovníci stříleček a akcí, páčky jsou totiž nyní mnohem preciznější. Faktu pomáhá i nově prohloubené kloboučky, kde se prsty uchytí a zbytečně neklouzají.Konečně!

8493772384_fcfdd918ab_o.jpg Dual-Shock-44.jpg triggers_01.jpg

Zcela pochopitelně nemohu opomenout dotykovou plošku, která uprostřed nahradila klasické klávesy Select a Start. Ač se to na první pohled nezdá, při ovládání páček lze na plochu velmi jednoduše dosáhnout prstem, žádné natahování chrupavek není potřeba. Vedle už se pak nachází pouze tlačítka nastavení a sdílení obsahu, stejně jako dole klasické tlačítko PS. S otevřenou náručí vítáme dodatečný reproduktor, který pomůže s prostorovým ozvučením a vypíchne určité zvukové prvky, stejně jako pohybový senzor mávání všude možně.

DSC_0276-580-90.jpg

Velkých změn se dočkala dvojice tlačítek na zadní hraně a spouště. Ty byly totiž ve třetí generaci ovladače moc malé a kluzké, což často vyústilo v nepohodlné míření a střelbu. Zadní tlačítka jsou nyní o něco větší a především správně zakřivená tak, aby prsty neklouzaly. To je rozhodně velké zlepšení oproti současnému ovladači, které mělo Sony zakomponovat už dávno. Radost měli zkoušející redaktoři také z dobrého odporu tlačítek.

Pozornému oku neunikla velká dioda na zadní straně, barevně označující jednotlivé hráče na konzoli. Ta navíc bude vizuálně reagovat na některé prvky ze hry, během střelby tak bude dioda blikat v takt šlehajícím plamenům atd. To bude ve spojení s malým reproduktorem mezi analogovými páčkami určitě parádním doplňkem ke zvukovým efektům.

Finito

Obě společnosti odvedli s ovladači nové generace obří kus práce a vypadá to, že budou spokojeni všichni. Zcela chápeme strategii Microsoftu, který nechce zbytečně měnit už beztak fungující vlastnosti svého ovladače, kvůli čemuž se soustředil spíše na malé detaily a inovace. Stejně tak chápeme i Sony, které už po dvou ustálených generacích potřebovalo pořádnou změnu, kterou zvládlo na výbornou.

Nelze říci, že by některý ovladač výrazně převažoval svého konkurenta, navíc jde v mnohém o osobní preference a zvyky každého hráče. Pokud bychom ale měli přece jen vypíchnout pomyslného vítěze, nejspíše bychom po zhodnocení všech pro a proti přiřkli první místo Sony. Co myslíte?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |