Ovladače: Pár drobností po víkendu

Ovladače jsou občas velmi silným důvodem pro agresivní nálady. Pokud vám někdo řekne, že T&L na vaší grafice pojede kvůli ovladačům až za půl roku, zrovna nadšeni nebudete. Pokud vám ale někdo slíbí ovladače pro Windows 2000 a pak je neudělá, budete právem naštvaní. Dobré ovladače jsou prostě základem úspěšného využití hardwaru – máme pro vás několik málo novinek, které vás snad na chvíli uspokojí.
Ovladače jsou občas velmi silným důvodem pro agresivní nálady. Pokud vám někdo řekne, že T&L na vaší grafice pojede kvůli ovladačům až za půl roku, zrovna nadšeni nebudete. Pokud vám ale někdo slíbí ovladače pro Windows 2000 a pak je neudělá, budete právem naštvaní. Dobré ovladače jsou prostě základem úspěšného využití hardwaru – máme pro vás několik málo novinek, které vás snad na chvíli uspokojí.

Minulý týden se vynořilo několik zajímavých novinek. Společnost ATI, aby majitele karet Rage Fury MAXX alespoň trošku uklidnila, vydala novou verzi ovladače 6.40 CD06 z tzv. série CDH, což jsou neoficiální ovladače v beta-vývoji, které však nabízejí v 3D aplikacích vyšší výkon než ty klasické. Samozřejmě, může se stát, že něco nebude pracovat správně, ale to je u beta-verzí běžné. A právě Rage Fury MAXX je jedna z karet, kde je opravdu co ladit – zatím žádný z uvedených ovladačů (tento poslední jsem ještě nezkoušel) nedokáže správně zobrazit textury na objektech v Unreal Tournamentu.

ATI také vydala další ovladač 6.33CD08 pro karty s čipy Rage 128 a Rage 128 Pro, které pracují pod Windows 2000 a konečně podporují přehrávání DVD. Musíte si ale ještě stáhnout betaverzi přehrávače pro tento operační systém. Je to však jen upgrade, tj. musíte mít cédéčko s originálním přehrávačem.

S3 udělala nové ovladače pro Savage4 (Windows 95/98) a pro Savage2000 (Windows 2000). Bohužel nevím, zda již podporují T&L pod OpenGL, jako řada 9.50.xx pro Windows 95/98, pravděpodobně však ještě ne. Hlavně, aby S3 uvolnila ovladače, které budou umět T&L pod DirectX ve Windows 95/98.

Na stránku s ovladači pro TNT/TNT2/GeForce 256 jsem přidal certifikovaný ovladač WHQL pro Windows 95/98 ve verzi 3.79 – mám za to, že stejně jako verze 5.16 (uvedená na Doupěti už dříve), i tyto „oficiální“ ovladače umí GeForce 2 GTS.

A na závěr jsem umístil utilitu VIA AGP 4.02, která umožní korektně podporovat na deskách s čipsety VIA Apollo 133A režim AGP 4x.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 23 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 2 N/A