Pálení "záložních kopií" jako legální job? Za určitých okolností ano!

Pro mnohé překvapivý verdikt vynesl plzěnský krajský soud; v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí okresního soudu, který zprostil viny podnikatele Rudolfa Matějku. Ten byl obviněn z porušování autorského zákona tím, že pořizoval svým zákazníkům kopie hudebních kompaktních disků.

Vymyšlené to měl znamenitě - lidé si přinesli originální CD, o jehož kopii měli zájem a on jim za mírný poplatek (99 Kč) CDčko vypálil, ale vždy udělal pouze jednu kopii jednoho originálního nosiče. Jeho činnost mu schvalovaly i úřady, měl dokonce živnostenský list na kopírování hudebních děl pro osobní potřebu zákazníka. Podle soudních spisů touto činností Matějka vydělal 446 000 korun.

Pochopení pro jeho podnikání ale nenašla česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která na něj podala stížnost. Na jejím základě bylo policií 5. prosince zabaveno veškeré vybavení z "palírny" a následně  bylo proti Matějkovi zahájeno trestní řízení.

Předmětem sporu bylo především nejednoznačné znění autorského zákona. Ten se totiž v případě jiných autorských děl než počítačovývh programů pozitivně vyjadřuje k vytváření jedné záložní kopii pro vlastní potřebu, bohužel už ale nespecifikuje, zda může kopii vytvořit pouze majiteli originálky, nebo i někdo jiný. Soud dal nakonec zapravdu Matějkovi, především proto, že se skutečně jednalo o činost neodporující zákonu a protože se nepodařilo prokázat, že by dělal rozmnoženiny jiných než originálních děl nebo že by dělal více než jednu rozmnoženinu jednoho originálního nosiče. 

Matějka se nyní může radovat, což sám potvrzuje slovy: "Jsem samozřejmě rád, že to tak dopadlo. Ještě ale nevím, zda firmu obnovím."

Zdroj: ČTK


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce