Parsec - multiplayerová vesmírná střílečka zdarma !

Pomalu začíná být jasné, že ta pravá éra multiplayerových her vlastně teprve začíná. Quake 3 Arena a Unreal Tournament jsou řekněme jakýmsi "kvalitativním počátkem" tohoto nového herního období. Již se připravují další desítky her nejrůznějších žánrů, které bude možné hrát pouze a jen ve více hráčích přes Internet. Jednou z nich je i Parsec. Na něm je ovšem výjimečná jedna věc - bude celičký, včetně vlastního hraní, zadarmo.
Vesmírná 3D střílečka, spíše se stylem podobající Wing Commanderovi než Privateerovi, ve které půjde hlavně o akci - to je základní herní charakteristika Parsecu. Jeho jádrem bude obrovský svět tvořený galaxiemi - herními servery. Každá takováto galaxie, potažmo herní server, bude obsahovat třeba desítky slunečních soustav (které budou obsahovat opět další objekty - hvězdy, planety, měsíce, atd.), ve kterých se pak budou konat interstelární souboje až 16 hráčů (toto číslo by se mělo podle autorů postupem času zvyšovat) najednou. V každé galaxii se nacházejí "hvězdné brány" pomocí kterých je možné cestovat mezi těmi ostatními. Všechny galaxie "spravuje" centrální masterserver, pomocí něhož je možné se dostat do kterékoliv z nich.

Pokud se do hry zapojíte (tedy např. tak že se připojíte k masterserveru), vyberete si galaxii a souřadnice, kde chcete začít, a už se můžete prohánět nekonečnými dálavami chladného vesmíru. Zpočátku samozřejmě vaše loď nebude příliš dobře vybavena, ale nevěřili byste, jaký všeliký balast si může ve vesmíru jen tak poletovat - nejrůznější nové zbraně, power-upy, a podobně.

Je to takřka neuvěřitelné, ale na Parsecu se pracuje již od roku 1996. Sami autoři ho popisují jako "commercial-quality freeware" (CQF, freeware kvalitativně srovnatelný s komerčními produkty) a pracují na něm vedle svého studia na univerzitě. Jeho programové řešení je opravdu propracované - podporuje platformy Win32 (95,98,NT), MacOS, Linux a věřte nevěřte dokonce i starý dobrý DOS! Grafické urychlení je řešeno přes Glide (3Dfx) a OpenGL. Jak jsem již napsal, Parsec je internetová multiplayerová hra, ale je je (bude) možné ji hrát i přes LAN síť (tedy protokol IPX).

Parsec bude spíše čistokrevná deathmachová vesmírná střílečka, tedy nečekejte žádné obchody ani příběh. Autoři prozatím pouze pomýšlejí na umístění single-playerových botů (umělých hráčů). Malý nedostatek v absenci příběhu by mohla vynahradit vysoká konfigurovatelnost, kdy bude možné importovat si vlastní lodě, zvuky, textury.

Tato velmi nadějná hra je stále ještě ve vývoji, takže se jistě ještě dočkáme velkých překvapení. Prozatím si můžete na adrese http://www.parsec.org/ stáhnout její nehratelnou demoverzi.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A