Parsec - multiplayerová vesmírná střílečka zdarma !

Pomalu začíná být jasné, že ta pravá éra multiplayerových her vlastně teprve začíná. Quake 3 Arena a Unreal Tournament jsou řekněme jakýmsi "kvalitativním počátkem" tohoto nového herního období. Již se připravují další desítky her nejrůznějších žánrů, které bude možné hrát pouze a jen ve více hráčích přes Internet. Jednou z nich je i Parsec. Na něm je ovšem výjimečná jedna věc - bude celičký, včetně vlastního hraní, zadarmo.
Vesmírná 3D střílečka, spíše se stylem podobající Wing Commanderovi než Privateerovi, ve které půjde hlavně o akci - to je základní herní charakteristika Parsecu. Jeho jádrem bude obrovský svět tvořený galaxiemi - herními servery. Každá takováto galaxie, potažmo herní server, bude obsahovat třeba desítky slunečních soustav (které budou obsahovat opět další objekty - hvězdy, planety, měsíce, atd.), ve kterých se pak budou konat interstelární souboje až 16 hráčů (toto číslo by se mělo podle autorů postupem času zvyšovat) najednou. V každé galaxii se nacházejí "hvězdné brány" pomocí kterých je možné cestovat mezi těmi ostatními. Všechny galaxie "spravuje" centrální masterserver, pomocí něhož je možné se dostat do kterékoliv z nich.

Pokud se do hry zapojíte (tedy např. tak že se připojíte k masterserveru), vyberete si galaxii a souřadnice, kde chcete začít, a už se můžete prohánět nekonečnými dálavami chladného vesmíru. Zpočátku samozřejmě vaše loď nebude příliš dobře vybavena, ale nevěřili byste, jaký všeliký balast si může ve vesmíru jen tak poletovat - nejrůznější nové zbraně, power-upy, a podobně.

Je to takřka neuvěřitelné, ale na Parsecu se pracuje již od roku 1996. Sami autoři ho popisují jako "commercial-quality freeware" (CQF, freeware kvalitativně srovnatelný s komerčními produkty) a pracují na něm vedle svého studia na univerzitě. Jeho programové řešení je opravdu propracované - podporuje platformy Win32 (95,98,NT), MacOS, Linux a věřte nevěřte dokonce i starý dobrý DOS! Grafické urychlení je řešeno přes Glide (3Dfx) a OpenGL. Jak jsem již napsal, Parsec je internetová multiplayerová hra, ale je je (bude) možné ji hrát i přes LAN síť (tedy protokol IPX).

Parsec bude spíše čistokrevná deathmachová vesmírná střílečka, tedy nečekejte žádné obchody ani příběh. Autoři prozatím pouze pomýšlejí na umístění single-playerových botů (umělých hráčů). Malý nedostatek v absenci příběhu by mohla vynahradit vysoká konfigurovatelnost, kdy bude možné importovat si vlastní lodě, zvuky, textury.

Tato velmi nadějná hra je stále ještě ve vývoji, takže se jistě ještě dočkáme velkých překvapení. Prozatím si můžete na adrese http://www.parsec.org/ stáhnout její nehratelnou demoverzi.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A