Patapon 2 Remastered: návrat v rytmu válečných bubnů | Recenze

Pataponi jsou po dvou letech opět zpátky na scéně a stále neztrácejí nic ze svého kouzla.

Co baví

  • Návyková hratelnost
  • Unikátní styl
  • Využití strategické složky
  • Rozmanité mise

Co vadí

  • Ztrácející se zpěv v bitvě
  • Občas frustrující
  • Filmečky v nízkém rozlišení
  • Absence automatického uložení
8/10
Hodnocení

Už je tomu přece jenom nějaký ten pátek, co si hráči s handheldovým PSP od Sony rytmicky poklepávali nohou a mačkali tlačítka, aby jejich roztomilí hrdinové na obrazovce měli do boje tu správnou podporu precizního bubnování. Jednoduše vypadající rytmický kousek však natolik přirostl všem k srdci, že si nakonec vysloužil remaster prvního a konečně i také druhého dílu úspěšné série. Nyní si tak můžeme bubenickou zábavu užít i na velké obrazovce. 

Osobně jsem se k Pataponu dostal až právě díky předělané verzi prvního dílu pro PS4 a mohu říci, že mě i vydání druhého dílu velmi těšilo. Hra totiž ani po letech neztratila nic ze svého kouzla a získala si mě úplně stejně, jako se jí to dařilo dříve u hráčů, kteří ji drtili v autobusech, vlacích či třeba na venkovních lavičkách, když je někdo vyhnal ven uprostřed rozjetého herního maratonu. Pojďme tedy mrknout na to, jak se stejný pocit podařilo navodit i u druhého dílu.

Pata pata pata pon!

Druhý díl Patapon začíná krátkým představením velkolepé historie tohoto druhu, který se opět jednou po ztroskotání lodě ocitá na pokraji vyhynutí. Abyste obnovili jejich sílu a populaci, budete muset čelit nespočtu obtížných a komplikovaných misí, které prověří vaši trpělivost, nervy a především schopnost udržet si rytmus za všech okolností. Za získané suroviny z misí budete potom moci posilovat svoji malou armádu a přidávat do ní nové pěšáky i své jednotky posilovat pomocí vybavení a něčeho, co se nápadně podobá stromu dovedností. Jde ale především o vylepšování pasivních vlastností vašich pataponů.

Patapon™2 Remastered_20200130214618.jpg
Filmečky mají nepochopitelně nízké rozlišení

Vaší nejsilnější zbraní jsou bubny, které určují útoky a obranné manévry, co vaše postavičky dělají. Poslechnou vás ale pouze při správném pořadí a rytmu zadaných pokynu. Za bezchybné bubnování vás postupně hra odměňuje kombem a nakonec také takzvaným fever režimem, ve kterém jsou pataponi výrazně silnější a lépe se brání. Pokud se vám tak podaří udržet si toto povzbuzení dostatečně dlouho, bude pro vás hra mnohem jednodušší. Největší nevýhodou ovšem je, že vždy musíte nový příkaz začít bubnovat až ve chvíli, kdy vaši válečníci dozpívají. Jakmile se vám daří, začíná se ozývat více a více zvuků, které přehluší zpěv vašeho vojska tak moc, že ho nebude možné prakticky vůbec slyšet. Fever tak snadno skončí a budete muset začínat od začátku. Byla to věc, která mě na hře asi nejvíce štvala.

Příprava na boj samotný začíná vybráním správného vybavení. U toho musíte dávat pozor nejen jaké má obecné statistiky, ale například i na materiál. Pokud třeba v bouřce sáhnete po kovovém brnění nebo zbraních, je dost pravděpodobné, že vás nemile překvapí pořádná dávka poškození z nebes v podobě blesku. Pokud vás ale baví spíše pouze hrát, můžete se spolehnout na automatický systém hry, který by měl vaší armádě sám naordinovat to nejlepší dostupné vybavení.

Patapon™2 Remastered_20200203213315.jpgPatapon™2 Remastered_20200203215831.jpgPatapon™2 Remastered_20200205225945.jpg
Boje s bossy jsou nedílnou součástí každé části kampaně

Dalším problémem, který jsem ve hře viděl bylo totéž, co v prvním dílu. Hra totiž od začátku neukládá automaticky vaše pozice, takže pokud projdete obtížný level a zapomenete, že nějaká hra dnes ještě autosave funkci nemá, budete se po návratu ke hře chytat za hlavu a následně jí tlouct do zdi. Jde ale spíše o problém pro nové hráče ve světě Pataponů. Ostatní se totiž sice párkrát spálí, ale poučeni životními tragediemi už později jistě nezapomenou.

Příjemně návykové

Jestli je v něčem síla Pataponu, tak je to v jednoduchosti samotné hratelnosti. Nehraje si na žádné velké složitosti a prostě vás nechá jenom držet rytmus a rozmýšlet nad dalším pokynem. Nic moc více není třeba dělat a pouze se musíte snažit tuto dovednost dovést k dokonalosti. Na první pohled nic složitého, ale přece je to úkol, který nejednomu hráči ze začátku bude schopný vykouzlit na čele žílu nepředstavitelných rozměrů.

Patapon™2 Remastered_20200203211951.jpg
Vlastnosti každého patapona závisí na vybavení a jeho vylepšeních

I přes občasnou frustraci je ale hratelnost tak neuvěřitelně návyková, že si k Pataponu prostě sednete a nebude se vám chtít odejít, dokud se vám nestane, že některá z misí bude tak obtížná, že vás prostě semele a nepustí dál bez odpočinku. Není divu, že si tito malí tvorečkové našli cestu k srdcím tolika hráčů. Z dvouhodinové cesty autem se rázem totiž musela stát krátká projížďka, kdy vás při vystupování museli rodiče tahat z auta násilím a doufat, že se vám již brzy vybije baterie.

Vyšperkovaný kabátek

Aby se Patapon mohl přesunout z maličkého displeje handheldové konzole až na obrovské obrazovky televizních zařízení, museli samozřejmě vývojáři především pořádně navýšit rozlišení, ve kterém hra běží. Hra tak působí krásně ostře a vypadá, jako kdyby ani neměla nikdy dříve být na handheldech. Unikátní grafické zpracování propůjčuje všem dílům pataponích patálií naprosto jedinečnou osobnost a druhý díl není výjimkou. Když jsem si přecházel z obyčejné PS4 na Pro verzi, nenapadlo by mě to, ale užívat si tuto hříčku na velké obrazovce ve 4K je naprostá pastva pro oči.

Patapon™2 Remastered_20200204225952.jpgPatapon™2 Remastered_20200205231250.jpgPatapon™2 Remastered_20200207175219.jpg
Kochat se můžete rozmanitými úrovněmi

Menší kaňku na této nádheře tvoří především to, že vývojáři buď udělali nesmyslné rozhodnutí, nebo hloupou chybu a některé z filmečků, které vidíte například v úvodu kampaně, vysoké rozlišení nedostaly. Působí tak, jako kdybyste vytáhli stařičkou konzoli a pustili její obraz na velké obrazovce, na níž je vše rozmazané.

Revoluci nečekejte

Patapon 2 je v podstatě jasnou sázkou na jistotu. Kdyby se vypisovaly kurzové sázky, pravděpodobně by zde šlo o kurz 1,01. Hra nepřichází s novinkami a inovacemi a prostě jenom přináší oblíbenou hru na velké obrazovky, která ale nenabídne další přidanou hodnotu. Ono to ale není ani nijak zvlášť potřeba. Patapon si stále stojí skvěle i s kritérii současné generace a nevědět, že jde o deset let starou hru, dost možná byste to ani nepoznali. Vývojáři však rozhodně mohli sáhnout alespoň po nějakém menším přídavku, který by obohatil a potěšil i původní majitele hry, kteří již Patapon 2 odehrají i poslepu. 

Verdikt

Patapon 2 je velmi příjemný a návykový návrat ke klasice, která by se z našich zařízení neměla snad nikdy vytratit a ve 4K rozlišení vypadá díky unikátnímu stylu opravdu báječně. Bohužel jsou zde menší neduhy v podobě občasné nepřehlednosti. Nabízí především jednoduchou, ale přitom i dostatečně hlubokou a náročnou hratelnost, která může zabavit publikum od nejmladších až po zkušené herní matadory. Pokud si pouze chcete oživit vzpomínky, nebo vyzkoušet poprvé na vlastní kůži rytmickou hříčku, je Patapon 2 Remastered jasná koupě. 

Patapon™2 Remastered_20200203212857.jpgPatapon™2 Remastered_20200205225820.jpgPatapon™2 Remastered_20200205231357.jpg

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two