Patapon Remastered: až na konec světa (recenze)

Máme tu další remaster, tentokrát jeho původní verze pochází z kapesní konzole Playstation Portable. Mají hry určené pro handheldy svoje místo i na klasických konzolích, nebo by raději měli zůstat v nezměněné podobě?

Sláva Pataponů pomalu upadá, jeden věhlasný válečník za druhým padají k zemi. Nepřátelští Zigotoni jsou v převaze. Ještě ale není všemu konec. Pataponi totiž mají tajnou zbraň. Vás. Vy jste bůh tohoto národa, který jim dopomůže ke slavnému vítězství. Díky povzbuzujícím melodiím jsou malí jednoocí bojovníci schopni téměř všeho.

Patapon™ Remastered_20170819231854.png
Když se zrovna nebojuje, v Patapolis probíhají bujaré oslavy

Patapon původně vyšel před více jak deseti lety na kapesní konzoli PSP, kde se těšil slušnému zájmu. Nezůstalo to u jednoho dílu. Po Pataponu 3 se ale po sérii slehla země, až nyní opět přichází na scénu s remasterovanou verzí prvního dílu. Hra je to vskutku unikátní. No řekněte mi, znáte nějaký jiný titul, který kombinuje rytmický a strategický žánr?

Patapon™ Remastered_20170819232116.png
FEVER mód z vašich vojáků udělá nezastavitelná monstra

Ovládáte armádu Pataponů různých druhů, kterou si můžete následně rozšiřovat u stromu života. K tvorbě nových členů armády potřebujete určité suroviny, a hlavně zdejší měnu – Ka-Ching. Všechny tyto věci získáte v bitvách.

Můžete tvořit bojovníky s mečem a štítem, oštěpaře nebo lučištníky. Občas také narazíte na takzvané Rarepony, kteří mají lepší statistiky. Pokud se vyžíváte v úpravách své armády, tak můžete ještě každému Pataponovi zvlášť dávat lepší vybavení. Bez toho se ale v klidu obejdete a můžete se z domovského města Patapolis vydat okamžitě na bojiště.

V bitvách spočívá celá podstata hry. Na každém tlačítku ovladače máte nastavený buben s určitým tónem. Zprvu si vystačíte s dvěma, jejich počet se ale následně dvojnásobně zvýší. Správnými kombinacemi dáváte armádě příkazy k útoku, obraně nebo postupu kupředu. Nejméně využívaným bubnem je Don, který umí přivolávat zázraky. Při přechodu přes žhavou poušť si díky němu můžete přivolat déšť, jindy zase dáte power-up vojákům.

Patapon™ Remastered_20170809221529.png
Ve svatyni najdete svoji veškerou kořist

Na bubny musíte hrát přesně do rytmu, jinak budou Pataponi zmatení a nechají se pobíjet. Poté, co dosáhnete komba deseti příkazů za sebou, se vojáci přepnou do FEVER módu. Tím se jejich útoky stanou silnější a obrana účinnější. Tento stav držíte tak dlouho, dokud nepokazíte kombo. Tady ale přichází velký problém tohoto remasteru. Občas se totiž stane, že o kombo nepřijdete vlastní vinou. Odezva mezi stlačením tlačítka a následnou reakcí je dost nepříjemná. Můžete se snažit, jak chcete, ale i když zmáčknete tlačítko ve správný moment, hra stejně zareaguje o chvíli později. U FEVER módu drobné vybočení z rytmu znamená start od začátku. Původní verzi na PSP jsem nehrál, ale dočetl jsem se, že tento problém u ní nebyl. Říkejte si, co chcete, ale u rytmické hry je to opravdu zásadní nedostatek.

Patapon™ Remastered_20170808210832.pngPatapon™ Remastered_20170808210855.png

Hra je ale jinak na PS4 převedena dobře. Za grafiku se Patapon nemusí vůbec stydět, na druhou stranu na ozvučení mohli ještě vývojáři zapracovat. Nejde ani o soundtrack jako takový, proti tomu nemohu říct jediné křivé slovo. Vadí mi skřeky Pataponů. Jak už jsem říkal, nehrál jsem původní verzi, ale jejich hlasy mi přijdou „vyřvané“. Nevím, jestli to byl autorský záměr, ale mě si tím rozhodně nezískali.

Po hratelnosti tady také důležitou roli hraje příběh. Vy v roli všemohoucího navracíte Pataponům zašlou slávu. Hlavním úkolem ale je dovést je na konec světa, kde má být ukryté TO. Nikdo přesně neví, co TO je, ale každý po tom touží. V cestě na konec světa vám ale brání vojáci nepřátelských Zigotonů, obří bossové nebo zvířátka, která vám zajišťují pravidelný přísun jídla.

pata.png

Ať se na Patapon podíváte z jakéhokoliv úhlu, i přes jeho problémy je to opravdu unikátní zážitek. Máme tady strategické hry, máme tady také rytmické hry, ale kombinace těchto žánrů se v herním průmyslu objeví jen málokdy. Musíte do hry zapojit nejen svůj smysl pro rytmus, ale nějaké to taktické myšlení také neuškodí. Fajnšmejři si navíc mohou pohrát se správou a vylepšováním armády. Zážitek ale kazí věci jako input lag a nekvalitní hlasy Pataponů. Je velká škoda, že si vývojáři právě na takové věci, na kterých Patapon do jisté míry stojí a padá, nedali více záležet. Patapon by se pak mohl těšit takovému věhlasu, jako v dobách PSP. Bohužel tomu tak ale není.

Hodnocení: 3 / 5

Klady: 

  • Správa armády
  • Roztomilá grafika
  • Unikátní zážitek

Zápory:

  • Hlasy Pataponů
  • Občasný input lag

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Startovní trailer na Strážce Galaxie je plný výbušné akce a nostalgické hudby

Startovní trailer na Strážce Galaxie je plný výbuš…

Eidos a Square Enix vypouští startovní trailer k brzkému vydání herní adaptace komiksových Strážců Galaxie.

13.  10.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyVideo