Patapon Remastered: až na konec světa (recenze)

Máme tu další remaster, tentokrát jeho původní verze pochází z kapesní konzole Playstation Portable. Mají hry určené pro handheldy svoje místo i na klasických konzolích, nebo by raději měli zůstat v nezměněné podobě?

Sláva Pataponů pomalu upadá, jeden věhlasný válečník za druhým padají k zemi. Nepřátelští Zigotoni jsou v převaze. Ještě ale není všemu konec. Pataponi totiž mají tajnou zbraň. Vás. Vy jste bůh tohoto národa, který jim dopomůže ke slavnému vítězství. Díky povzbuzujícím melodiím jsou malí jednoocí bojovníci schopni téměř všeho.

Patapon™ Remastered_20170819231854.png
Když se zrovna nebojuje, v Patapolis probíhají bujaré oslavy

Patapon původně vyšel před více jak deseti lety na kapesní konzoli PSP, kde se těšil slušnému zájmu. Nezůstalo to u jednoho dílu. Po Pataponu 3 se ale po sérii slehla země, až nyní opět přichází na scénu s remasterovanou verzí prvního dílu. Hra je to vskutku unikátní. No řekněte mi, znáte nějaký jiný titul, který kombinuje rytmický a strategický žánr?

Patapon™ Remastered_20170819232116.png
FEVER mód z vašich vojáků udělá nezastavitelná monstra

Ovládáte armádu Pataponů různých druhů, kterou si můžete následně rozšiřovat u stromu života. K tvorbě nových členů armády potřebujete určité suroviny, a hlavně zdejší měnu – Ka-Ching. Všechny tyto věci získáte v bitvách.

Můžete tvořit bojovníky s mečem a štítem, oštěpaře nebo lučištníky. Občas také narazíte na takzvané Rarepony, kteří mají lepší statistiky. Pokud se vyžíváte v úpravách své armády, tak můžete ještě každému Pataponovi zvlášť dávat lepší vybavení. Bez toho se ale v klidu obejdete a můžete se z domovského města Patapolis vydat okamžitě na bojiště.

V bitvách spočívá celá podstata hry. Na každém tlačítku ovladače máte nastavený buben s určitým tónem. Zprvu si vystačíte s dvěma, jejich počet se ale následně dvojnásobně zvýší. Správnými kombinacemi dáváte armádě příkazy k útoku, obraně nebo postupu kupředu. Nejméně využívaným bubnem je Don, který umí přivolávat zázraky. Při přechodu přes žhavou poušť si díky němu můžete přivolat déšť, jindy zase dáte power-up vojákům.

Patapon™ Remastered_20170809221529.png
Ve svatyni najdete svoji veškerou kořist

Na bubny musíte hrát přesně do rytmu, jinak budou Pataponi zmatení a nechají se pobíjet. Poté, co dosáhnete komba deseti příkazů za sebou, se vojáci přepnou do FEVER módu. Tím se jejich útoky stanou silnější a obrana účinnější. Tento stav držíte tak dlouho, dokud nepokazíte kombo. Tady ale přichází velký problém tohoto remasteru. Občas se totiž stane, že o kombo nepřijdete vlastní vinou. Odezva mezi stlačením tlačítka a následnou reakcí je dost nepříjemná. Můžete se snažit, jak chcete, ale i když zmáčknete tlačítko ve správný moment, hra stejně zareaguje o chvíli později. U FEVER módu drobné vybočení z rytmu znamená start od začátku. Původní verzi na PSP jsem nehrál, ale dočetl jsem se, že tento problém u ní nebyl. Říkejte si, co chcete, ale u rytmické hry je to opravdu zásadní nedostatek.

Patapon™ Remastered_20170808210832.pngPatapon™ Remastered_20170808210855.png

Hra je ale jinak na PS4 převedena dobře. Za grafiku se Patapon nemusí vůbec stydět, na druhou stranu na ozvučení mohli ještě vývojáři zapracovat. Nejde ani o soundtrack jako takový, proti tomu nemohu říct jediné křivé slovo. Vadí mi skřeky Pataponů. Jak už jsem říkal, nehrál jsem původní verzi, ale jejich hlasy mi přijdou „vyřvané“. Nevím, jestli to byl autorský záměr, ale mě si tím rozhodně nezískali.

Po hratelnosti tady také důležitou roli hraje příběh. Vy v roli všemohoucího navracíte Pataponům zašlou slávu. Hlavním úkolem ale je dovést je na konec světa, kde má být ukryté TO. Nikdo přesně neví, co TO je, ale každý po tom touží. V cestě na konec světa vám ale brání vojáci nepřátelských Zigotonů, obří bossové nebo zvířátka, která vám zajišťují pravidelný přísun jídla.

pata.png

Ať se na Patapon podíváte z jakéhokoliv úhlu, i přes jeho problémy je to opravdu unikátní zážitek. Máme tady strategické hry, máme tady také rytmické hry, ale kombinace těchto žánrů se v herním průmyslu objeví jen málokdy. Musíte do hry zapojit nejen svůj smysl pro rytmus, ale nějaké to taktické myšlení také neuškodí. Fajnšmejři si navíc mohou pohrát se správou a vylepšováním armády. Zážitek ale kazí věci jako input lag a nekvalitní hlasy Pataponů. Je velká škoda, že si vývojáři právě na takové věci, na kterých Patapon do jisté míry stojí a padá, nedali více záležet. Patapon by se pak mohl těšit takovému věhlasu, jako v dobách PSP. Bohužel tomu tak ale není.

Hodnocení: 3 / 5

Klady: 

  • Správa armády
  • Roztomilá grafika
  • Unikátní zážitek

Zápory:

  • Hlasy Pataponů
  • Občasný input lag
Váš názor Další článek: Destiny 2 se v novém videu soustředí na evropskou Mrtvou Zónu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tchaj-wan představil sebevražedný protiradarový dron Chien Hsiang

Tchaj-wan představil sebevražedný protiradarový dron Chien Hsiang

** Tchaj-wan představil dron Chien Hsiang, který je určený k ničení radarových systémů protivníka ** Chien Hsiang zvládne 5 hodin letu a dokáže zasáhnout cíl ve vzdálenosti cca 1 000 kilometrů ** Podle vyjádření NCSIST může likvidovat i drony protivníka

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony

Aktuality

17:11 | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
15:51 | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 
15:20 | Remake spin-offu série Yakuza, který původně vyšel pouze v Japonsku, představuje akci a rozdílné bojové styly. Like a Dragon: Ishin vyjde 21. února příštího roku na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series S|X. 
30. listopadu | Páteční vydání tahovky Marvel's Midnight Suns připomíná launch trailer. S partou superhrdinů se pokusíme překazit plány démonické Lilith na PC a aktuální generaci konzolí. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách