Pekelně rychlá dvojka - Ati Rage Fury Maxx

Společnost ATI se mezi špičku výrobců grafických karet dostala díky masovému zahlcení trhu levnými a přitom docela kvalitním kartami montovanými zejména do nových počítačů. Na této špičce se drží již několik let a její pozice se novými produkty jen upevňuje. Svůj sortiment totiž nedávno rozšířila o vysoce profesionální a herní řešení.
Společnost ATI se mezi špičku výrobců grafických karet dostala díky masovému zahlcení trhu levnými a přitom docela kvalitním kartami montovanými zejména do nových počítačů. Na této špičce se drží již několik let a její pozice se novými produkty jen upevňuje. Svůj sortiment totiž nedávno rozšířila o vysoce profesionální a herní řešení.

Povedená bráškové
Jedním z posledních produktů ATI je Rage Fury MAXX, 64MB karta navržená speciálně pro počítačové hráče. Staví na technologii čipu Rage 128 Pro, který se na našem trhu ani nestačil rozšířit, resp. karta na něm založená (Rage Fury Pro). MAXX je však v čemsi unikátní – má totiž na sobě tyto čipy dva. Metoda, kterou ATI použila, se jmenuje AFR (Alternate Frame Rendering); každý z těchto čipů tvoří nezávislou renderovací jednotkou se svým vlastním frame bufferem (paměť, kde je zobrazen kartou obraz) a vlastní pamětí.

Orientace jasná: Windows 98
Herní orientace karty je patrná už z ovladačů; ty pracují pouze a jen ve Windows 98; pokud tedy používáte jiný systém, budete mít asi smůlu. Nejdou dostupné ani ovladače pro Windows NT, ani Windows 2000.

Co karta všechno nabízí? Dva procesory Rage 128 Pro, 64 MB (7ns) paměti, z toho pro každý čip 32 MB, maximální teoretický fill-rate 500 megapixelů za sekundu, kartu podporuje AGP 4x, ale čtyřnásobný přenos dat není kartou podporován.

Karta má hardwarovou akceleraci přehrávání videa DVD a podporuje maximální rozlišení 1600 x 1200 při 90 Hz jak ve 2D, tak ve 3D módu. Samozřejmostí jsou ovladače pro OpenGL ICD, DirectX a Direct3D. Testovaná karta neměla výstup na televizor.

Opravdu 64 MB?
Pokud se podrobněji podíváte na specifikaci karty, asi vás zarazí 64 MB paměti na kartě. Tato paměť je totiž rozdělena rovnoměrně pro oba čipy, takže každý čip má svoje textury a svůj frame buffer. Vlastní zobrazení funguje na principu střídavého vykreslování snímků, takže na vykreslení scény má každý čip teoreticky dvakrát více času než kdyby byl sám; výkon by tedy měl být teoreticky dvakrát vyšší.

MAXX na rozdíl od nových karet (resp. čipů) GeForce 256 a Savage 2000 nepodporuje hardwarové T&L; MAXX je tak vlastně jen pekelně rychlý zobrazovač scény.

Domácí videotéka
Vynikající je na „Maxovi“ podpora přehrávání DVD, která dokáže z procesoru sejmout prakticky veškerou zátěž; na mém počítači se vytížení procesoru pohybuje mezi 5 až 10 procenty. To je vlastnost všech nových produktů ATI, jak All-in-Wonder 128, tak Rage Fury nebo Xpert 2000. Bohatě postačí i slabší počítač, např. K6-2 nebo Pentium II na 233 MHz. Stejně jako u GeForce 256 i zde jsou obsaženy všechny metody hardwarové podpory.

MAXX nabízí špičkovou kvalitu obrazu vide aDVD. Dovolím si i tvrdit, že je nejlepší, jaký jsem viděl; ani speciální hardwarový dekodér DVD Dxr3 od Creative Labs nebo GeForce 256 na mě tak kvalitou obrazu nezapůsobil.

Výkon
Z grafů je jasně patrné, že v Quake III Arena (nastaveno High Quality, 32 bitů) vede GeForce 256; Quake III podporuje hardwarovou transformaci scény. Rozdíly se stírají až ve vyšším rozlišení, kde se projevuje vysoký fill-rate Rage Fury MAXX. Je také patrné, že přidání výkonu procesoru více pomůže Rage Fury MAXX než GeForce 256 –transformaci a osvětlení scény provádí počítač, nikoliv karta.

Pokud tedy budete hrát hry, které neumí využít výhod GeForce, bude vám MAXX lepší volbou. Výkon obou karet je téměř na stejné úrovni, ve vyšším rozlišení bude na výkonném počítači vést MAXX. Budete-li však hrát hry novější, které již s něčím takovým jako T&L na grafické kartě počítají, bude GeForce 256 ve výhodě, a to zejména na slabším počítači.

Jistá volba?
ATI má velkou schopnost vyrábět kvalitní profesionální a herní karty. Rage Fury MAXX spadá do té druhé kategorie, protože pracuje pouze ve Windows 98, zatímco „entýčkáře“ nechává na holičkách. Profesionální sféra ale není cílovou skupinou této karty.

Pro hráče bylo uděláno opravdu všechno – vysoký fill-rate, vysoký výkon ve vyšších rozlišeních, vylepšené a hlavně rychlejší 32bitové vykreslování, špičková podpora přehrávání videa DVD. Pokud tedy máte dostatečně výkonný počítač, abyste mohli potenciál této karty využít, je volba jasná. Pokud máte spíše normální počítač, s frekvencí okolo 400 MHz, je lepší investovat do GeForce 256; hry, které podporují T&L budou pak výkonnější.

Celeron 456 MHz Celeron 550 MHz

Obě řešení jsou však reálná pouze v případě, že máte dostatek peněz – Rage Fury MAXX i GeForce 256 jsou hodně drahé. Na “Maxxovi“ jsou nejdražší samozřejmě dva čipy a hlavně 64 MB paměti. Aby se Rage Fury MAXX dobře prodávala, musela by cena na českém trhu být nižší než cena GeForce 256 s pamětmi SDR.

Budoucnost ATI je jasná – pokud se společnosti podaří uplatnit technologii AFR na kartě, která bude podporovat T&L, má se konkurence (nVidia, 3dfx) opravdu čeho bát. Zatím je Rage Fury MAXX pekelně rychlá karta, ale potřebuje k tomu také opravdu dostatečně výkonný stroj.

Cena: 299 USD (cca 10 500 Kč bez DPH)
Parametry: dva čipy Rage 128 Pro, paměť 64 MB, hardwarová podpora přehrávání DVD, nemá T&L
Web: www.ati.com, www.ati.cz


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

10.  1.  2021 | |35 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play