Je tomu již skoro dva týdny, co byl oficiálně představen první dvougigový procesor firmy Intel Corporation – Intel Pentium 4, v současné době frekvenčně nejrychlejší veřejně prodávaný procesor na světě. V článku se podíváme na specifikace tohoto procesoru a také na jeho výkon a výsledky mnoha testů.
Je tomu již skoro dva týdny, co byl oficiálně představen první dvougigový procesor firmy Intel Corporation – Intel Pentium 4, v současné době frekvenčně nejrychlejší veřejně prodávaný procesor na světě. V článku se podíváme na specifikace tohoto procesoru a také na jeho výkon a výsledky mnoha testů.První oficiální představení tohoto 2 GHz procesoru proběhlo 27. srpna 2001 v San Jose, aby o pár dnů později proběhla podobná tisková konference také v pražské restauraci Duplex na Václaváku. Právě tam bylo totiž českým novinářům oznámeno uvedení Pentia 4 na frekvenci 2 GHz na trh. Bohužel se nedočkaly, na rozdíl od amerických kolegů, demonstrace 3,5 GHz verze Pentia, které Intel v USA demonstroval.
Zajímavé je, že od překonání frekvence 1 GHz uběhlo teprve 1,5 roku (na tento milník – 1 GHz, se výrobci procesorů postupně dostávaly přibližně 30 roků). Naproti tomu další velký krok, z 1 GHz na 2 GHz, trval pouze oněch 18 měsíců. Současná verze procesoru je vyráběn 0,18 mikronovou technologií (při jádru Willamette) a je určen pro čipovou řadu i845 (podporuje SDRAM). Na první pohled je zřejmé, že P4 je poněkud menšího vzezření, než je u Intelu známo. Je to způsobeno novým provedením patice, neboť starší 423 pinová je nahrazena novou, 478 pinovou. Ta má větší hustotu a bylo proto možné ve výsledku i samotný procesor zmenšit. Nevýhodou však je, že alespoň v současné době je pro Socket 478 k dispozici jen jedna základní deska. Brzy se však počítá s uvedením procesoru i pro Socket 423, tedy původní a rozšířenější verzi. Až o půl roku později, na přelomu roku 2001/2002 by pak měly být uvedeny nové verze procesorů, které již budou vyráběny 0,13 mikronovou technologií a jejichž jádro je označováno jako Northwood.



Podíváme-li se na procesory konkurenčního AMD, pro některé může být opravdu překvapující zjištění, že právě AMD má své procesory na frekvencích mnohem nižších. Přestože tedy AMD v nedávné bitvě o překonání hranice 1 GHz zvítězilo, v současné době poněkud pokulhává, tedy alespoň porovnáváme-li frekvenční hodnoty. Ve skutečnosti je však mnohem důležitější výkon a v něm, jak už jsme několikrát zmiňovali, není mezi P4 na 2 GHz a AMD Athlon 1,4 GHz příliš velký rozdíl.


Nepříliš pěkný je zatím pohled na cenu, za kterou je možné zmiňovaný procesor zakoupit. Verze Intel Pentium 4 v provedení 2 GHz a Socket 478 je k dostání po 562 dolarech, samozřejmě při odběru 1000 kousků. Zmíním ještě cenu 1,4 GHz procesoru AMD Athlon, která se na začátku týdne pohybovala přibližně na 130 dolarech. Sami si proveďte analýzu, zda se vám investice do Pentia 4 vyplatí, my vás zde ovlivňovat rozhodně nechceme.